Najdi forum

pes grize vrata

Imamo psičko mešanko. Stara je šest let. Je “zunanji” pes, ki ima urejen boks cca 16 m2 v katerem je tudi uta (izolirana, s prekatom, ki ščiti od vetra). Jeseni, ko postaja hladno, jo imamo zaprto v prostoru za kolesa, kjer ima prav tako še eno utico. Ker ta prostor ni ogrevan, imamo zanjo tudi prostor pred kurilnico za primer, ko pritisne hud mraz. Čez dan je večinoma zunaj prosto na dvorišču, s prostim dostopom do ute v pesjaku in do utice v notranjem prostoru.

Problem je v tem, da je lansko leto v tem ogrevanem prostoru psička postala zelo nemirna…cvilila, z gobčkom udarjala v vrata, nato pa vrata po spodnjem robu tudi pogrizla. Ker sem prvič sklepala, da je želela na potrebo, sem jo ponoči spustila na prosto. Drugače smo jo na potrebo spustili okrog petih popoldan, nato še ob 22. uri in zjutraj ob 6.

Letos v tem ogrevanem prostoru ni hotela biti niti eno noč, zato jo imamo v neogrevanem prostoru s tem, da je oblečena v plašček.
In evo, danes (sem pravkar prišla od nje) je začela razbijati, spet je pogrizla vrata, zaradi česar se je tudi ranila in dobesedno je spodnji vogal vrat odgriznila.

Prosim vas, če mi kateri od strokovnjakov za pse lahko pove,kaj je krivo, da se pes tako obnaša?

Res mi je zelo hudo, ker bi psička lahko bila pozimi v ogrevanem prostoru, vendar jo s takim obnašanjem v notranjih prostorih, zaradi uničevanja inventarja, ne moremo imeti.

Naj še omenim, da tudi podnevi sama noče biti noter. Ni problema, dokler je kdo poleg…potem lepo leži na svojem ležišču, čim pa nekdo gre iz prostora, nastane kaos – cviljenje, razbijanje, itd…

Res bi bila za mnenje strokovnjaka zelo hvaležna.

Raje ne bom spraševala, zakaj ste si nabavili psa, če ga puščate samega. Psica ni bila vzgojena in naučena premagati ločitveno tesnobo. V kurilnici pa zelo verjetno noče sama ostati zaradi zvokov, ki jo plašijo. Delujoča peč lahko povzroča strah pri različnih vrstah živali. Trenutne vremenske razmere so nenavadne za naše štirinožce, zato vam priporočam, da psa v času trajanja sibirskega hlada spustite v hišo, k sebi na toplo. In jo naučite, kako bo počakala sama. Narobe je to, da ste jo kar prvič pustili samo v zaprtem prostoru. Zato vam je zgrizla pohištvo/vrata. To pomeni strah, nevrozo in nevzgojenost.
S psom je potrebno delati. Pojdite v pasjo šolo, kjer vas bodo naučili, kako se dela s psom in kako zaobidete ločitveno tesnobo. Premislite o tem, da bi imeli psa v hiši poleg sebe ves čas. Pesjak pa naj bo prostor, kjer pes počaka med dopoldnevom, ko ste v šoli/službi. Pes namreč bolj kot velik prostor potrebuje lastnika. Celo veliki psi kot so doge, mastifi, ovčarji … lažje zdržijo v majhnem stanovanju na kvadratnem mestu svojega ležišča v prisotnosti lastnika. Ogromno prostora potrebuje pes, da se dnevno giba, čemur so namenjeni sprehodi in igra z vami. Najslabše je kar ste naredili vi. Psa nsite naučili, kako naj sam počaka v nekem prostoru. Brez predhodnega navajanja ste psa zaprli v nek del hiše od koder je slišal vašo prisotnost v hiši. Če temu dodate strah ali nervozo … imate recept za to, kar počne vaša psička. To je skrajno neodgovorno do psa z vaše strani.

Psička je najdenček. Pri starosti dveh mesecev smo jo našli na cesti, nakar smo jo nahranili, ji dali vodo (zunaj je bilo tisti dan cca 35 stopinj C. ), povprašali po vasi, če jo kdo pogreša, dali oglas na oglasni deski ob trgovini, dali oglas na radio. Naslednji dan smo jo dali v zavetišče in ker se lastnik ni oglasil, smo jo vzeli iz zavetišča.

Psička ni sama ves čas…mogoče te je zmotilo to, da sem napisala, kako jo spuščamo na potrebo. Ta “urnik” ima samo pozimi, ko je kar mrzlo in je v v notranjem prostoru. Dopoldan je vedno nekdo doma, zato je večji del dneva na prostem na dvorišču (cca 1ha), ki je zaščiteno z ograjo, tako, da nima izhoda na cesto, ima pa vedno prost prehod v notranje prostore.

Drugače se z živaljo veliko ukvarjamo. Res da ni šolana, ampak razume vse karkoli ji rečeš. Tudi na malo potrebo gre na “komando”.

Kot sem že prej omenila, sedaj pozimi gre sama v prostor, kjer ima ležišče in uto (blazino je potegnila iz ute) in čez dan ni problem, da je sama v tem prostoru. Problem nastane samo ponoči.

nova
Uredništvo priporoča


To se vsekakor bere čisto drugače kot prvi post. Težava ponoči je, da pes ve, kje ste vi. In da počivate. Priporočam vam, da se ne upirate pasji šoli in se vključite v enega od programov. Ter da inštruktorju jasno poveste, česa psička ni naučena in je vi ne znate. Prvo je komanda počakaj, drugo je ločitvena tesnoba. Samo za to gre. Če ste toliko vložili v psičko, se potrudite še tukaj in bo za vse vas veliko lažje. V kurilnico je pa raje ne zapirajte več.

New Report

Close