Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Fotoaparat za začetnika

Fotoaparat za začetnika

Lep pozdrav!

V prostem času zelo veliko fotografiram s telefonom, potem fotografije malce uredim, kam objavim skratka sem navdušena nad tem. Naj bi imela tudi občutek za fotografiranje in zato bi rada vse skupaj počasi nadgradila. Zanima me, kateri fotoaparat bi mi priporočali (začetnica (srednja šola) z manj izkušnjami).
Glede motivov – objektov (pokrajina, tihožitje, portret, družinska fotografija, dogodki, arhitektura, sončni zahodi, nenavadni dogodki) ima moja zbirka največ motivov pokrajine, arhitekture, sončnih zahodov in šele potem vse ostalo.

Hvala vsem za pomoč:)

Naj prvo opozorim na uporabnika Polarni sij nepr, kater se bo skoraj zagotovo vmešal to debato (vedno ko je tema o fotografiji), samo ignorirajte ga vsi ki boste komentirali v tej temi, ker drugače bo nastalo 10 strani njegovega izživljanja.

Hvala za opozorilo!

nova
Uredništvo priporoča

Moja jči je šla v hervi normen v btc lj. In so ji res pomagali in razložili vse. Odločila se je za nikona 530 d. Imeli so eno akcijo z boljšim objektivom cena 739 eur.
Te tehnične stvari tok hitro prerastemo oz pridejo ven nove, boljše tako da kupit že zdaj eno srednje sr. Bo tvoje zadovoljstvo kratkotrajno oz rado se zgodi, da ima celo telefon boljši fotoaparat kot ga kupiș samostojnega.

Do koliko denarja si pripravljena odšteti za fotoaparat? 🙂

O tem še nisem toliko razmišljala, vem pa da so zelo dragi.
Verjetno pa ni vse od cene odvisno. Zanima me pa kakšnega lahko dobim za 300-500€, bi se našel kakšen ˝kulturen˝?
Si pa čisto nič ne predstavljam glede cen in ˝kvalitete˝ dobljenega.
V uporabi ne bi bil vsak dan, sigurno pa 2x tedensko, razen kadar nastopijo kakšni izleti oz. ko se gre za več dni kam.

Hvala!

Hvala!

Mimogrede.. Jaz prodajam praktično nov, res parkrat uporabljen fotoaparat. Ima veliko nastavitev če se boš ukvarjala s fotografijo, odličen zoom itd.. Ne rabim ga, ker praktično vse slikam z iphonom.

Tak je: https://www.amazon.co.uk/DIGITAL-display-optical-tracking-Detection/dp/B01ELVEOUA

Zraven dve bateriji, kartica, vse kar spada..
Cena 150e.

Foto oprema zna bit zeloo draga, to je res. Ampak, da se dobiti tudi do 500€ že fajn fotoaparate. Kot pravijo, fotografijo naredi fotograf in ne oprema 😉 No, pri nekaterih stilih fotografije pa je dobra oprema skorajda nujna (nasploh nočna fotografija in pa recimo fotografija živali – oddaljene stvari – teleobjektivi so dragi)

Če si prepričana, da ti fotografija leži in se želiš v tem izpopolnit, ti priporočam nakup DSLR, ker se jih da nadgadit (z boljšimi objektivi), medtem ko so kompaktni fotoaparati cenejši ampak so točno to kar pišejo, kompakt – vse v enem (ni možnosti menjave objektiva)

Imaš še brezrcalne fotoaparate, ti so prišli zadnji, so na nek način podobni DSLR, vendar so brez zaslonke (tisti klik, ko pritisneš sprožilec, se odpre in zapre zaslonka pri DSLR) Brezrcalni so dražji v povprečju.

Za začetek, ti priporočam DSLR, se jih da za dobro ceno dobit,… glede znamk se ne toliko obremenjevat, ker vsi opravijo svoje delo… Vseeno pa ti priporočam, da izbereš Canona ali Nikona (sta najbolj popularni znamki in imaš največ izbire za naprej).
Enega izbereš in potem se te znamke držiš, ker recimo Nikonovi objektivi niso kompatibilni s Canonovi in podobno..

Pri DSLRjih imaš še eno bistveno razliko, in to so aparati z full frame senzorjem (večji senzor) ter aparati z aps-c senzorjem (manjši senzor). Full frame aparati so dražji, ker običajno nudijo višjo kakovost slike. Dejansko je pa ta razlika zelo majhna (amaterski fotograf bo zelo težko opazil razliko), večja razlika nastane pri nočni fotografiji, kjer nastane zaradi majhnega senzorja (aps-c) več šuma na sliki (to so te pikice, ki jih vidiš ponavadi na kakšnih slabih fotografijah ponoči)

Ampak v zadnjih letih so ti aps-c senzorji toliko napredovali, da so že povsem konkurenčni tudi v nočni fotografiji.

Za začetek ti priporočam izbiro enega izmed entry level DSLR, pri Canonu so to 740D, 750D,.. pri Nikonu pa D3400, D5300, D5500

In še nekaj zelo pomembnega: cene fotoaparatov in opreme so v Sloveniji veliko višje kot v tujini, dejansko se kdaj da dobiti v tujini celo za 2x nižjo ceno.

Če imaš možnost nakupa prek spleta in Paypal, ti priporočam, da si pogledaš aparate na
https://www.idealo.de/
https://geizhals.at/

Možnosti imaš še nakupa rabljenega, vendar je potrebno bit pazljiv, vedno moraš imeti nekoga, ki se vsaj malo spozna na aparate s seboj!


To pa res ne ponujaj, no, če si se nasral in šel kupovat neko no name znamko, ki resnično ne dosega nobenih standardov.

Avtorica, majstri ti bodo vse povedali, se bojijo kot vrag križa, da se pojavim, ker sem edini profesionalni fotogarf na forumu in se z majstri res ne morem kosat. Njihovega “znanja” se ne da doseči, ko sem jim ne sanja o ničemer.😁😁😁

Foto oprema zna bit zeloo draga, to je res. Ampak, da se dobiti tudi do 500€ že fajn fotoaparate. Kot pravijo, fotografijo naredi fotograf in ne oprema 😉 No, pri nekaterih stilih fotografije pa je dobra oprema skorajda nujna (nasploh nočna fotografija in pa recimo fotografija živali – oddaljene stvari – teleobjektivi so dragi)

Če si prepričana, da ti fotografija leži in se želiš v tem izpopolnit, ti priporočam nakup DSLR, ker se jih da nadgadit (z boljšimi objektivi), medtem ko so kompaktni fotoaparati cenejši ampak so točno to kar pišejo, kompakt – vse v enem (ni možnosti menjave objektiva)

Imaš še brezrcalne fotoaparate, ti so prišli zadnji, so na nek način podobni DSLR, vendar so brez zaslonke (tisti klik, ko pritisneš sprožilec, se odpre in zapre zaslonka pri DSLR) Brezrcalni so dražji v povprečju.

Za začetek, ti priporočam DSLR, se jih da za dobro ceno dobit,… glede znamk se ne toliko obremenjevat, ker vsi opravijo svoje delo… Vseeno pa ti priporočam, da izbereš Canona ali Nikona (sta najbolj popularni znamki in imaš največ izbire za naprej).
Enega izbereš in potem se te znamke držiš, ker recimo Nikonovi objektivi niso kompatibilni s Canonovi in podobno..

Pri DSLRjih imaš še eno bistveno razliko, in to so aparati z full frame senzorjem (večji senzor) ter aparati z aps-c senzorjem (manjši senzor). Full frame aparati so dražji, ker običajno nudijo višjo kakovost slike. Dejansko je pa ta razlika zelo majhna (amaterski fotograf bo zelo težko opazil razliko), večja razlika nastane pri nočni fotografiji, kjer nastane zaradi majhnega senzorja (aps-c) več šuma na sliki (to so te pikice, ki jih vidiš ponavadi na kakšnih slabih fotografijah ponoči)

Ampak v zadnjih letih so ti aps-c senzorji toliko napredovali, da so že povsem konkurenčni tudi v nočni fotografiji.

Za začetek ti priporočam izbiro enega izmed entry level DSLR, pri Canonu so to 740D, 750D,.. pri Nikonu pa D3400, D5300, D5500

In še nekaj zelo pomembnega: cene fotoaparatov in opreme so v Sloveniji veliko višje kot v tujini, dejansko se kdaj da dobiti v tujini celo za 2x nižjo ceno.

Če imaš možnost nakupa prek spleta in Paypal, ti priporočam, da si pogledaš aparate na
https://www.idealo.de/
https://geizhals.at/

Možnosti imaš še nakupa rabljenega, vendar je potrebno bit pazljiv, vedno moraš imeti nekoga, ki se vsaj malo spozna na aparate s seboj!
[/quote]
O cenah ne moreš govorit na pamet in splošno, ke še zdaleč ne drži. Treba je pogledat vse, pri nas in v tujini, sam vedno to storim, marsikaj sem kupil pri nas, ker je bilo veliko ceneje. Spomnim se canona eos 7d, ki je bil pri beseničarju skupaj z akcijo,opriginalneg gripa, ki je sam 250 eur, cenejši kot kjerkoli v evropi. Tudi objektiv se večkrat nade akk ceneje pri nmas kot v tujini, ni pa vedno in vse, ne?

Avtorica samo stran od takšnih kitajskih fotoaparatov. Znamke, ki delajo fotoaparate so v večini te:

Canon.
Nikon.
Pentax.
Sony.
Olympus.
Fujifilm.
Leica.

Canon, Nikon, Sony so glavni “trije”, vsi opravijo svoje delo. Ampak, da ne boš preveč komplicirala katero znamko izbrat, izberi ali Nikona ali Canona (začetniku sta ti dve znamki najbolj prijazni)

Avtorica samo stran od takšnih kitajskih fotoaparatov. Znamke, ki delajo fotoaparate so v večini te:

Canon.
Nikon.
Pentax.
Sony.
Olympus.
Fujifilm.
Leica.

Canon, Nikon, Sony so glavni “trije”, vsi opravijo svoje delo. Ampak, da ne boš preveč komplicirala katero znamko izbrat, izberi ali Nikona ali Canona (začetniku sta ti dve znamki najbolj prijazni)
[/quote]Jp, ni važno kaj je, asmo da je canon ali nikon, ne?😁😁

Kaj pa kak tak bi bil za rabo, sploh ni več kot slabih 35 jujrjev?

[img]https://cdn-store.hasselblad.com/spree/images/attachments/000/000/017/large/H6_FrontWhite.png?1511431042[/img]

Hecam se.😁 Težko je tako svetovat kaj pametnega, imela bi aparat, pa še ničesar ne ve. A ponudba je izredno široka.

Priporočam Sony RX100. 1. generacijo imaš novo za 300 €, rabljene za 200 ali manj. Ker so veliko bolj zmogljivi od velike večine drugih kompaktov (in seveda telefonov), majhni, prenosljivi, ugodni in zaokrožena celota. Odlična vstopna točka za začetnika.

Foto oprema zna bit zeloo draga, to je res. Ampak, da se dobiti tudi do 500€ že fajn fotoaparate. Kot pravijo, fotografijo naredi fotograf in ne oprema 😉 No, pri nekaterih stilih fotografije pa je dobra oprema skorajda nujna (nasploh nočna fotografija in pa recimo fotografija živali – oddaljene stvari – teleobjektivi so dragi)

Če si prepričana, da ti fotografija leži in se želiš v tem izpopolnit, ti priporočam nakup DSLR, ker se jih da nadgadit (z boljšimi objektivi), medtem ko so kompaktni fotoaparati cenejši ampak so točno to kar pišejo, kompakt – vse v enem (ni možnosti menjave objektiva)

Imaš še brezrcalne fotoaparate, ti so prišli zadnji, so na nek način podobni DSLR, vendar so brez zaslonke (tisti klik, ko pritisneš sprožilec, se odpre in zapre zaslonka pri DSLR) Brezrcalni so dražji v povprečju.

Za začetek, ti priporočam DSLR, se jih da za dobro ceno dobit,… glede znamk se ne toliko obremenjevat, ker vsi opravijo svoje delo… Vseeno pa ti priporočam, da izbereš Canona ali Nikona (sta najbolj popularni znamki in imaš največ izbire za naprej).
Enega izbereš in potem se te znamke držiš, ker recimo Nikonovi objektivi niso kompatibilni s Canonovi in podobno..

Pri DSLRjih imaš še eno bistveno razliko, in to so aparati z full frame senzorjem (večji senzor) ter aparati z aps-c senzorjem (manjši senzor). Full frame aparati so dražji, ker običajno nudijo višjo kakovost slike. Dejansko je pa ta razlika zelo majhna (amaterski fotograf bo zelo težko opazil razliko), večja razlika nastane pri nočni fotografiji, kjer nastane zaradi majhnega senzorja (aps-c) več šuma na sliki (to so te pikice, ki jih vidiš ponavadi na kakšnih slabih fotografijah ponoči)

Ampak v zadnjih letih so ti aps-c senzorji toliko napredovali, da so že povsem konkurenčni tudi v nočni fotografiji.

Za začetek ti priporočam izbiro enega izmed entry level DSLR, pri Canonu so to 740D, 750D,.. pri Nikonu pa D3400, D5300, D5500

In še nekaj zelo pomembnega: cene fotoaparatov in opreme so v Sloveniji veliko višje kot v tujini, dejansko se kdaj da dobiti v tujini celo za 2x nižjo ceno.

Če imaš možnost nakupa prek spleta in Paypal, ti priporočam, da si pogledaš aparate na
https://www.idealo.de/
https://geizhals.at/

Možnosti imaš še nakupa rabljenega, vendar je potrebno bit pazljiv, vedno moraš imeti nekoga, ki se vsaj malo spozna na aparate s seboj!
[/quote]

zanimivo je da imam tako dslr kot brezzrcalni fotoaparat in sta oba brez zaslonke, če gor ni namontiranega objektiva… tako da se vprašaj če sploh veš kaj pišeš… tisti klik je pa zaklop, kar ima vsak fotoaparat.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.


To pa res ne ponujaj, no, če si se nasral in šel kupovat neko no name znamko, ki resnično ne dosega nobenih standardov.

Avtorica, majstri ti bodo vse povedali, se bojijo kot vrag križa, da se pojavim, ker sem edini profesionalni fotogarf na forumu in se z majstri res ne morem kosat. Njihovega “znanja” se ne da doseči, ko sem jim ne sanja o ničemer.😁😁😁
[/quote]

Definicija ‘profesionalnega fotografa’ je ’tisti, ki se preživlja s fotografijo’. Glede na (ne)kakovost tvojih fotk v to iskreno dvomim. Pa če o ‘profesionalcu’ govorimo kot o osebi, ki obvlada fotografiranje (pa magari samo kako zelo ozko področje), tudi tu očitno popolnoma pogoriš.

Avtorici teme…tudi jaz svetujem DSLR sistem, za začetek fotoaparat eno stopnjo nad osnovnim, proizvajalca Canon oziroma Nikon in en objektiv, ki pri teh aparatih navadno pride v kompletu (navadno 18-55 milimetrov) in cen poceni stativs panoramski ali kroglično glavo, po moje je vseeno, za začetnika morda bolje panoramska (bo polarni razjasnil)…predhodno svetujem izposojo literature na temo fotografije, za detajle pri nakupu opreme bo okej prodajalec. Koliko se fantje in dekleta v splošnih trgovinah spoznajo, ne vem, zagotovo pa ne boš zgrešila, če gre v specializirano trgovino, za Ljubljano so to recimo Beseničar, Foto Format, Foto grad, Foto Klik – v vseh naštetih imajo prodajalci dovolj znanja, da ti pomagajo.

Ko v Zanzibarju že sonce zahaja, pri nas je še noč. Palme, banane in kokos - otok cvetoč.

Definicija ‘profesionalnega fotografa’ je ’tisti, ki se preživlja s fotografijo’. Glede na (ne)kakovost tvojih fotk v to iskreno dvomim. Pa če o ‘profesionalcu’ govorimo kot o osebi, ki obvlada fotografiranje (pa magari samo kako zelo ozko področje), tudi tu očitno popolnoma pogoriš.

Avtorici teme…tudi jaz svetujem DSLR sistem, za začetek fotoaparat eno stopnjo nad osnovnim, proizvajalca Canon oziroma Nikon in en objektiv, ki pri teh aparatih navadno pride v kompletu (navadno 18-55 milimetrov) in cen poceni stativs panoramski ali kroglično glavo, po moje je vseeno, za začetnika morda bolje panoramska (bo polarni razjasnil)…predhodno svetujem izposojo literature na temo fotografije, za detajle pri nakupu opreme bo okej prodajalec. Koliko se fantje in dekleta v splošnih trgovinah spoznajo, ne vem, zagotovo pa ne boš zgrešila, če gre v specializirano trgovino, za Ljubljano so to recimo Beseničar, Foto Format, Foto grad, Foto Klik – v vseh naštetih imajo prodajalci dovolj znanja, da ti pomagajo.
[/quote]
Jp majster pičkulet, jaz se preživljam že trideset let s fotografijo, praktično ni področja fotografije na kateem nisem delal in imam tudi formalno izobrazbo in diplomo iz te smeri. Pridruži se unemu v debati, ki pravi da brezrcalni aparat nima zaslonke.😁😁😁😁😁 Sam njegovega majstrskega spisa nisem bral in sem prebral neumno trditev o cenah, je pa zato Gunnar bral.😁😁😁😁

Lepo si opozoril, dežurni psihič je že na delu.
[/quote]
Smo te opazili ja, pa saj si že cel dan pristotno, tako kot vsak dan, kot izgleda, eni pridemo za kratek čas in gremo, ti si pa stalno tu, si ravno ti to napisalo včeraj v temi. 😁😁😁😁

Kaj pa na samo temo imaš kak nasvet avtorici? Ker to bi bilo pa nekaj povsem novega in še nikoli videnega, da bi napisalo en samcat stavek vezan na temo, ne?😁😁😁😁😁


Jp majster pičkulet, jaz se preživljam že trideset let s fotografijo, praktično ni področja fotografije na kateem nisem delal in imam tudi formalno izobrazbo in diplomo iz te smeri. Pridruži se unemu v debati, ki pravi da brezrcalni aparat nima zaslonke.😁😁😁😁😁 Sam njegovega majstrskega spisa nisem bral in sem prebral neumno trditev o cenah, je pa zato Gunnar bral.😁😁😁😁
[/quote]

Mogoče držiš odbojnik kakemu pravem fotografu, to bi še verjel. :)))) Zakaj se pa tako smejiš trditvi, da brezzrcalni aparat nima zaslonke? 😀

Ko v Zanzibarju že sonce zahaja, pri nas je še noč. Palme, banane in kokos - otok cvetoč.

Mogoče držiš odbojnik kakemu pravem fotografu, to bi še verjel. :)))) Zakaj se pa tako smejiš trditvi, da brezzrcalni aparat nima zaslonke? 😀
[/quote]
Saj pravim , pridruži se enakovrednim majstrom v debatah, mene mirno preskoči, da ti bo lažje, ker naučit se nisi pripravljen nič, ne preneseš pa da nekdo nekaj zna in te razžira od foušije. Ker ti več kot bežno pogledat neke po možnosti slikco na netu o čemerkoli nisi zmožen in že vse veš, si že strokovnjak. To je tipična lastnost mnogih bedakov in sanjačev danes, ki so zgube in niso sposobni za popolnoma nobeno stvar, s katerimi škoda izgubljat čas.

Preprosto preskoči moje poste, pa ti bo lažje, ne boš in se meni z enakovrednimi majstri, ne? Tudi ti ne mislim več odgovarjat, samo zato ker si moteno, foušljivo in rabiš pozornost.

Ne boš trpelo po nepotrebnem, sem hotel napisat

Mogoče držiš odbojnik kakemu pravem fotografu, to bi še verjel. :)))) Zakaj se pa tako smejiš trditvi, da brezzrcalni aparat nima zaslonke? 😀
[/quote]

Kateri aparat pa ima zaslonko? Jaz ga ne poznam, nikoli slišal za kaj takega. Ampak majstri boste že dognali tudi to, za kar ni osnove, da bi obstajalo.

Kateri aparat pa ima zaslonko? Jaz ga ne poznam, nikoli slišal za kaj takega. Ampak majstri boste že dognali tudi to, za kar ni osnove, da bi obstajalo.
[/quote]

Povej mi en aparat, ki nima zaslonke?

Kateri aparat pa ima zaslonko? Jaz ga ne poznam, nikoli slišal za kaj takega. Ampak majstri boste že dognali tudi to, za kar ni osnove, da bi obstajalo.
[/quote]

Torej se strinjaš, da je trditev, da je brezzrcalec nima, povsme pravilna? Lahko pa je stvar debate sledeče; je pri kompaktu objektiv del fotoaparata ali ne, glede na to, da je neločljivo povezan? 😀 Pa zasolnka, kaj je z njo?

Glej, kar se tvojih slik (in teoretičnega znanja) tiče, nekako ne vidim, kaj bi se lahko naučil od tebe.

Ko v Zanzibarju že sonce zahaja, pri nas je še noč. Palme, banane in kokos - otok cvetoč.

New Report

Close