Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek uspešno shujšali – kaj ste spremenili?

uspešno shujšali – kaj ste spremenili?

[attachment=0]diet.jpeg[/attachment]
Pozdravljeni. Mene pa zanima, kaj ste bistvenega pri sebi spremenili tisti, ki ste uspešno shujšali (vsaj 10 kg)? Kaj je bilo tisto, kar je povzročilo, da so se kilogrami nabrali in je po spremembi pomagalo k hujšanju? hvala.

med nosečnostjo nisem pridelala kg, po porodu pa so se lepo počasi nabirali. in to sem opazila 6 mesecev po porodu, ko nisem mogla obleči kostima…
Spremenila nisem veliko, opustila le kruh in testenine, pa sladkala nisem kave, čaja…
V letu dni izgubila 11 kg…
Lp

Črtala sem kranjske klobase (pa čeprav so bile le občasno na jedilniku), nisem več kupovala delikatese, omejila količine prigrizkov (nikoli več vrečke čipsa samo zase , ampak sem le nekaj grižljajev prigriznila pri kom drugem, nikoli več cele vrečke indijskih oreščkov zaradi lakote itd.).
Več sem začela kuhati in jesti kosilo, če se je le dalo. Stradala nikoli nisem, po 19. uri nisem več jedla (kvečjemu kak čaj z žličko medu).
Na tešče popila po 4 dcl vode. Kavo sem omejila na eno zjutraj in eno po kosilu.
Začela hodit spat max. ob 22. uri – torej suma sumarum več spim kot nekoč. Kilogrami so se začeli topiti sami od sebe. Aja, pa na sprehode sem začela hoditi, a ne pretiravat, pač malo več sem bila na zraku kot prej. Nobenega fitnesa in nobenih drugih treningov.

nova
Uredništvo priporoča

Ko sem nehala kaditi, sem v treh mesecih nabrala 25kg plusa, ki jih 2 leti nisem spravila dol in na te kile dodala lani jeseni še nekaj kg…

Decembra sem si zloudala aplikacijo za štetje kalorij, vse vagam in štejem, v mesecu in pol izgubila 10kg, zdaj bo šlo bolj počasi, kaki 2 kili na mesec, ampak jem vse in tako kot jem zdaj se lahko prehranjujem vse življenje, upam da bom do jeseni na svoji stari teži.

Prvo je bilo, da sem zacela in se zmeraj jem ko sem lacna…. To pri meni pomeni, ko mi v trebuhu posteno kruli, pojem ogromno in naslednji obrok spet ko kruli. Vmes nic razen pijace. Vcasih to pomeni en obrok na dan, vcasih dva, redko tri…
Namesto peciva pa raje pojem se en kos mesa. Nikakor mi ne uspeva kot mojemu mozu od 4-5 obrokov na dan, jaz sem se tako samo redila….

vsak dan tek 3~4 km, dvigovanje 5 kg ročk, sklece, minuto planka

večkrat na dan zdravo jest sadje in zelenjavo, da ni poželenja po cukru ali čipsu in podobno
po enem mesecu so se izpod špeha začele kazat mišice
po treh mesecih -10 kg

Zredila sem se, ker sem se začela basati s sladkarijami.
Shujšala sem, ko sem se nehala basati s sladkarijami plus zmanjšala sem OH pri glavnem obroku. Ostalo vse isto kot prej, je pa res, da kruha pojem zelo malo, vmesni prigrizki so omejeni na res minimalne količine, ne pijem sladkih pijač, kave ne sladkam, sama pečem piškote in pecivo s kokosovim sladkorjem, medom ali katerim od sirupov, iz polnovredne moke itd.
Gibam pa itak vedno, edino začela sem bolj načrtno delati vaje za trebuh, roke.

Aplikacijo, zaupaš?

Aplikacijo, zaupaš?
[/quote]

“dnevnik prehrane”
Če pobrskaš, imaš kar nekaj teh aplikacij, meni je bila ta prva, ki sem jo kliknila in mi je bila dokaj ok.
Moraš pa imeti vedno pri roki kuhinjsko tehtnico in res stehtat vsako stvar, ki jo daš v usta.

po domače povedano sem se resetirala v glavi in mi je uspelo, nič ne štejem kalorij

Ne zmorem vec. V zadnjih 10 letih sem si pridelala ogromno kg viska. Danes zjutraj sem jih imela 131.3kg. Imela sem jih tudi ze 137, to je bilo najvec. Vrtim se v zacaranem krogu iz katerega ne znam, sedaj vidim, da tudi nimam vec moci se s tem spopadat. Obupujem…Stalno nekaj hujsam, telovadim vsak dan, a pri prehrani, natancneje sladkarijah mi razum popolnoma odpove. Uf…

in ne imej slabe vesti, poglej, uspelo ti je shujšati 5 kg, kar je lep napredek.
Vse kar stori je to, da sladkarij preprosto ne kupiš, v trgovini se v loku izogni oddelku z njimi.
Za grickanje pa je korenček, nakrhljano jabolko, kivi…
uspelo ti bo dati kile dol, ko se boš za to odločila sama, ne, če ti drugi govorijo, ti pa ubogaš…
bila sem na istem. 😀
lp

A to ti jih pripeljejo na dom?
Če ne, potem jih menda kupiš? Ravno ta teden sta bila pred mano v vrsti za blagajno dva…mož in žena po mojem. Tvojih kil oba. Imela sta dva vozička zvrhana sladkih pijač (Cola, Fanta) , piškotov, čipsov, skladovnice čokolad, cele palete pudingov…resnične hrane (take, ki jo skuhaš in daš na mizo) je bilo samo za vzorec.
Ne kupiš sladkarij in to je to.
Kupiš zelenjavo, nekaj sadja, navadne jogurte, meso, oreščke. Črtaš kruh, krompir, riž. Skuhaš enolončnice, zelenjavne čorbe.
Ješ tako, da je med enim in drugim obrokom vsaj dve uri vmes BREZ PRIGRIZKOV. In ja, eno jabolko, en jogurt, ena skodelica oreščkov je EN OBROK.
Ko se telo navadi, nehaš biti lačen in samo začudeno gledaš, koliko hrane nekateri lahko pospravijo naenkrat…

Ko sem si začela pisat kaj jem in sem štela kalorije, sem ugotovila, da je 3/4 mojih kalorij od sladkarij.
Sem res en velik ljubitelj sladic in se temu ne morem odpovedat, a zdaj, ko si štejem kalorije, pazim da pojem manj kruha in ostalih OH, da mi ostane prostor še za sladkarijo in ker imajo sladkarije hitro tudi 500+ kalorij, sem izbirčna, ne pojem kar vse povprek ampak dobro premislim, s čim se bom posladkala in izbiram res butične dobrote.
Zaenkrat sem zadovoljna, pride kak dan, ko sem lačna, ampak to je en dan na 2-3 tedne, drugače sem kar sita, količinsko v gramih pojem hrane veliko več kot prej, v kalorijah pa precej manj.

Tole s hujšanjem je pa tako, moraš presekat, moraš se sama s sabo zmenit, mora ti nekaj kliknit, da skočiš v mrzlo vodo in plavaš. Ubadat se dan na dan z nekimi dietami, za katere veš, da se jih boš nehala držat isto sekundo, ko dosežeš nek učinek, je nesmiselno. Sama sem eno leto študirala razne jedilnike, bila pri nutricionistki, tehtala in razmišljala, pa ni bilo nič z vsem skupaj, dokler si nisem rekla, zdaj pa skočim in plavam in sem skočila.

sladkarije, to je vaša tolažba za nekaj nad čemer ste nezadovoljni, poglejte iz tega zornega kota, zakaj se tolažite s sladkim?

Vsak dan pretečem 14 km, ukinila sem sladkarije in suhomesnate izdelke.
Nisem pa imela tudi prej dosti preveč kg, ene tri mogoče. Zdaj pa že štiri leta brez problemov vzdržujem zadane kg.

Vam pogosto zadiši nekaj sladkega? Ker se preveč sladkorja lahko hitro pozna na vaši postavi, pa tudi na vašem zdravju, s sladkarijami ne pretiravajte. Če se jim ne morete upreti, poskusite s spodnjimi triki.
Vsak dan sladica?
Če si dneva ne znate predstavljati brez sladic, potem je čas, da jih začnete izbirati premišljeno. Saj veste, kos torte vsak dan ne bo prinesel nič dobrega. Če se le da, za sladico izberite sadje ali pa skuhajte domač, ne preveč sladek kompot. Ko se boste navadili in za sladico jedli sadje, kos čokolade in druge pregrehe pa si boste privoščite le občasno, boste na dobri poti do vitkejše postave.
Privoščite si počitek Veliko jih po sladkih grižljajih poseže takrat, ko so utrujeni. Rešitev se torej skriva v počitku. Ponoči si privoščite dovolj kakovostnega spanca, če vas utrujenost zgrabi popoldne, pa si le privoščite 20-minutni počitek. Neka raziskava je namreč pokazala, da je želja po sladkem manjša pri tistih, ki dovolj spijo. Jejte zelenjavo Vsaj dva obroka na dan naj bosta sestavljena tudi iz zelenjave. Ta, podobno kot sladkor, v telesu sproži občutke zadovoljstva, za razliko od sladkorja pa telo napolni tudi s potrebnimi vitamini, minerali in vlakninami. Manj soli Radi mešate čips in slane prigrizke s čokolado in drugimi sladkimi grižljaji? Nič nenavadnega, saj sol poveča željo po sladkem. Da bi se izognili napadom želje po sladkem, izberite manj slano hrano.
Težave rešujte z glavo, ne s sladkarijami Čeprav so sladkarije najpogostejša tolažba, pa te ne rešujejo težav in ne sprožajo dolgotrajnega zadovoljstva, saj se ta po prenajedanju pogosto prelevi v še večjo slabo voljo.

Kaj je čustveno prenajedanje?

Čustveno prenajedanje je pojav, ko ljudje jedo zaradi čustvene vznemirjenosti in ne zato, da bi potešili lakoto. Že vsi smo kdaj pojedli celo vrečko čipsa iz dolgčasa ali pa jedli piškot za piškotom pred pomembnim izpitom. Vendar pa lahko čustveno prenajedanje, če to počnemo pogosto, in še zlasti, če se tega ne zavedamo, začne vplivati na našo telesno težo, zdravje in splošno dobro počutje.

Malo ljudi povezuje čustva s potrebo po hrani. Vendar pa je razumevanje, zakaj jemo, ko smo čustveno vznemirjeni, prvi korak k temu, da to navado opustimo.

Ena največjih zmot je, da se zatekamo k hrani le takrat, ko smo podvrženi negativnim čustvom. Resda ljudje pogosteje jemo, ko smo pod stresom, smo osamljeni, žalostni, v skrbeh ali nam je dolgčas, vendar pa se zatekamo k hrani tudi takrat, ko smo pod vplivom pozitivnih čustev.

Včasih je čustveno prehranjevanje vezano na večje življenjske prelomnice, kot sta smrt ali ločitev. Veliko pogosteje pa se zgodi, da se k hrani zatečemo zaradi premnogih majhnih stresov v vsakdanjem življenju. Tako v hrani poiščemo uteho ali se z njo zamotimo in preusmerimo misli.

Čustvenega prehranjevanja se lahko naučimo – če otrok po vsakem doseženem uspehu dobi za nagrado sladkarije, se bo kot odrasel nagrajeval s sladkarijami, ko bo dobro opravil naloge. Če jokajočega otroka potolažimo s čokolado, se bo navadil, da v njej najde tolažbo in jo povezal z ugodjem.

Takšnih vzorcev pa se je bistveno težje odvaditi kot naučiti. Vendar je mogoče. Začne se z osveščanjem, da to počnemo.

A to ti jih pripeljejo na dom?
Če ne, potem jih menda kupiš? Ravno ta teden sta bila pred mano v vrsti za blagajno dva…mož in žena po mojem. Tvojih kil oba. Imela sta dva vozička zvrhana sladkih pijač (Cola, Fanta) , piškotov, čipsov, skladovnice čokolad, cele palete pudingov…resnične hrane (take, ki jo skuhaš in daš na mizo) je bilo samo za vzorec.
Ne kupiš sladkarij in to je to.
Kupiš zelenjavo, nekaj sadja, navadne jogurte, meso, oreščke. Črtaš kruh, krompir, riž. Skuhaš enolončnice, zelenjavne čorbe.
Ješ tako, da je med enim in drugim obrokom vsaj dve uri vmes BREZ PRIGRIZKOV. In ja, eno jabolko, en jogurt, ena skodelica oreščkov je EN OBROK.
Ko se telo navadi, nehaš biti lačen in samo začudeno gledaš, koliko hrane nekateri lahko pospravijo naenkrat…
[/quote]

A moraš kruh, krompir in riž POPOLNOMA ČRTATI? Recimo, če bi človek jedel samo kuhan krompir v vodi, ga skuhaš olupiš, malo posoliš in poješ… pa ja to ne redi toliko? Kaj pa samo na vodi kuhan riž – brez omake? Res tako zelo redi? Rada imam krompir in riž, zato sprašujem. Tudi kruhu se je grozno težko odpovedati. Čisto popolnoma ali se ga lahko poje kakšen kos, na primer samo zjutraj? Kaj svetujete?

Vzrok:
iz ene nosečnosti v drugo. Po drugi nosečnosti še avtoimune bolezni in zdravila, kot so kortikosteroidi, ki te napihnejo ko lunco, pa ne samo v obraz….Nabralo cca 20 kg.

Rešitev: brca v lastno rit, da tako ne gre več naprej. 2 leti po zadnjem porodu.

popolnoma spremenjen prehranjevalni režim, določit dnevni vnos kalorij, se tega držat. – Max 1500kcal za žensko, ki želi shujšat napr, 20 kg v pol leta, toliko, da ni prehitro, da ji koža potem ne visi povsod, da se ima šas tudi koža nazaj popravit, je dovolj.

Črtanje in omejevanje določenih živil:
hitra prehrana, ocvrta prehrana, alkohol, gazirane in sladke pijače, industrijsko predpipravljena prehrana, hrana z aditivi, kot so ojalevalci okusov, barvili, gostili, omejitev čistega dodanega sladorja in dodajanja soli v prehrano. Slan okus se da v jedi “Ponaredit” z dodatkom limetinega ali limoninega soka – kjerkoli se da. Sladkorja in soli dobiš z vnešeno prehrano še vedno dovolj. Veliko živil je napmreč presoljenih.

Veliko zeliščnih čajev ( verbena, kopriva, ipd), pravi zeleni in beli čaj, ooolong, čaji, pa tudi prava kava,ne liofolizirana – vendar ne z mlekom ali smetano – črna. Najbolje espresso – predvsem pred vadbo- kofein pospeši prekrvavljenost in kurjenje maščob.

Črtan kruh in pekovski izdelki, bele testenine, beli riž, črtana svinjina, baterijsko rejeno meso ( vseh vrst), namesto mesa veliko več modrih rib, sveže tune in lososa ( rbe 5x tedensko, namesto 5x tedensko ostalo. meso). Od rib v konzervah samo sardine, ne tunina.

od sadja omejevanje tistega, ki vsebuje zelo veliko naravnih sladkorjev ( grozdje, fige, banane, ipd), raje veliko jagodičevja, avokado, pomelo.

Od zelenjave manj tiste, ki vsebuje veliko OH – škroba, kot je zrnati kuhani fižol, leča, čičerika, ipd.

Od sladkarij: temna čokolada po potrebi in želji, oreščki ( nesoljeni, nepraženi), od suhega sadja le brusnice, suhe češnje, jabolčni in hruškovi krhlji, pa suhe slive ( vse mora bit nežveplano) – vsak dan 5 suhih sliv pri zajtrku (odlično za prebavo in čiščenje).

Včasih 1x tedensko tudi postni dan – samo tekočina – čaji, voda, kava. Raznih smoothijev v izogibanju, ker so sladkorna bomba.

Od prehranskih dodatkov: Resveratrol, spirulina alge ( tudi čistilec telesa, kar je pri hujšanju zelo pomembno), pa po kakšni intenzivni vadbi tudi aminokisline in kreatin za hitro regeneracijo mišic ( dodanih vodi, brez okusa in dodanega cukra ali umetnih sladil).

Miganje, miganje, miganje – dnevno pokurit vsaj 1000kcal z dodatno rekreacijo ( poleg dnevnih opravil, hoje, ipd). Čimveč se vozit s kolesom, hodit peš, tudi v hrib – čimmanj z avtom od vrat do vrat… Delat ciljane vaje, da koža lepo ostane napeta, nemlahava, da dobiš mišice na pravih mestih.

Uspelo brez nervoze in lakote. Brez skrbi držim in vzdržujem že 5. leto.

Vsak ima svoj okus, nekdo ima najraje kruh, nekdo korenček, tretji meso, jaz imam pač najraje cuker.
Še do pred nekaj leti sem živela skoraj samo na sladkarijah, pa preden sem nehala kaditi, sem imela normano težo, a se mi nikdar ni jedla pica ali kaj podobnega, ko sem pomislila na hrano, sem pomislila na sladkarijo. Če ne bi kuhala zaradi otrok, verjetno ne bi niti občasno pojedla še kaj drugega kakor tortico, krof, čokolado, kremšnito, itd.
Zdaj odkrivam tudi druge okuse in kakšna stvar mi je všeč, večina ne, se pa pri kuhi poslužujem medu, zadnjič sem ga dodala rižoti, samo pikico in je bila super :)))

če bi nosečnostni malo bolje planirala, ne bi rabila vse teh prehranjevalskih planov.

Vidiš, recimo jaz, slanih prigrizkov sploh ne povoham in tudi pri kuhanju solim zelo malo, skoraj nič, včasih res nič, tako da mi kila soli traja tako dolgo, da pozabim, kdaj sem jo kupila.
Spim dovolj, nisem preutrujena, nisem pod stresom – ko sem pod stresom, bi pa pojedla kaj slanega, to je edino, da pomislim na zrezek.

jp … potrdim, da tudi pri meni deluje na podoben način. Jem, ko sem lačna, in ne ko vidim da drugi jejo, ko mi kaj zadiši, itd… ta občutek prave lakote se ti sčasoma vzpostavi. Na začetku je lahko precej težko, a že po nekaj dneh vztrajnosti se da funkcionirati po novem. Sprva ob občutku lakote narediš nekaj grižljajev – ne cele porcije, nato pa črtaš povsem.
Seveda ob predpostavki, da sicer zaužiješ dovolj hranljivih snovi ter tekočine.

p.s.: izjeme so dnevi pred mesečnim ciklusom: takrat jem, kolikor telo želi …

samo brez nepotrebnega kompliciranja, no…cel roman lahko zapišemo zakaj kdo je preveč, premastno, presladko, pa ne bo nič pomagalo.
psihoanaliziranje je za strokovnjake, vse kar je za narediti je einfoh ko pasulj, manj hrane, več gibanja.
manj sladkarij in sladkih pijač, več sveže zelenjeva in sadja…
manj minut pred tv, več na kolesu, na sprehodu, plavanju…
štetje kalorij je cel proces, lažje je, če preprosto zamenjaš mastno svinjsko rebro in pražen krompir za pust piščančji file in solato, pa kremšnito za grški jogurt… pa banano za jabolko, pa kavo s smetano za kavo z mlekom, pa čips za jabolčne krhlje, pa oreščke za korenček, pa kruh za rižev vafelj, smetano za jogurt,
eh…ni treba stradati, le manj kalorično hrano izbrati, to obvladajo že otroci, smetana, maslo, sir…vse ima bolj zdrave in manj kalorične zamenjave, pa so jedi še vedno dobre, predvsem pa zdrave.
ob 20 minut sprehodu dnevno pa bo tudi kilogram na mesec izpuhtel. Rediti se nismo uspeli v 2-3 mesecih, zato tudi zdravo in predvsem trajno ne moreš shujšati v tako kratkem času. Verjemite, najmanj kar želite je Jo-jo efekt, kile v rekordnem času dol, pa v rekordnem času nazaj…
Je preverjeno, preizkušeno in doživeto na lastni koži.
Saj bo, lp

New Report

Close