Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Je to lahko začetek demence?

Je to lahko začetek demence?

Ugotavljam, da zadnje čase postajam površna in pozabljiva. Taka nisem bila nikoli! V službi vestna in natančna, v vsej delovni dobi nisem naredila nikoli nobene večje napake! Sem nekaj let v penziji in zdi se mi, kakor da se mi vse skupaj fučka. Samo poglejte nekaj primerov:

– [*]grem v klet po tri stvari: dve stvari prinesem, tretjo pozabim. Grem nazaj v klet in prinesem nekaj čisto drugega,
– naročena sem pri zobozdravniku: falim datum, grem en dan kasneje,
– naročena sem pri okulistu: falim uro, pridem eno uro prezgodaj,
– v cerkvi sem na vrsti za branje berila: se zmotim in preberem napačno,
– dobim vabilo za nek urad, za eno uradno zadevo, pozabim doma osebno izkaznico.

Le kaj se dogaja z menoj? Jezna sem sama nase, vedno sem bila natančna, vse sem imela pod kontrolo. Je to lahko začetek demence?

Ce ste pod stresom, se vam to lahko dogaja en cajt, ne dolgo, pa verjetno tudi kak slab dogodek tako obnasanje naredi. Demenca je huje, pri demenci ne ves sam zase, in tudi ni zacetek demence, to se samo zgodi. Sej vsi pozabljamo, tudi jaz ali kaj narobe prinesem iz kleti. To je obicajno, ce se ne pojavlja pogostokrat, ce je pa to vsak dan, pa pojdite k svojemu zdravniku.
Uglavnem je zdaj to, da si zapomnite a se to ful pogostokrat dogaja ali ne. Ce se ne potem to ni zacetek od nicesar garant.

Ne bi rekla, da gre za začetek demence, si pa neorganizirana in površna. Nihče od tebe ne zahteva, da si zapomneš datume in ure pregledov pri zdravniku. Za takšne stvari obstajajo namizni koledarji, kjer imaš zapisane vse pomembne dogodke, ki jih moraš opraviti. Osebna izkaznica ima svoje mesto verjetno v denarnici, oziroma ima določen prostor v tvoji torbici in tam naj bo vedno. Če imaš stvari razmetane kamor padejo, ko jih nehaš uporabljati, jih pač nimaš pod kontrolo. Iz nereda se je težko znajti. Skoncentriraj se na opravilo, ki ga trenutno opravljaš in se mu posveti,pa boš tudi iz kleti prinesla prvič vse po kar si se namenila in se ne bo treba vračati 3x. Mislim, da nimaš drugih težav, razen, da se moraš posvetiti stvari, ki jo imaš v mislih in ne preskakuješ vse povprek obveznosti, ki se bodo pojavljale skozi cel dan.

Verjetno ne, pojdi do lekarne in ti naj dajo B-complex.

Kaj pa je to b-komplex?

To ni demenca, gre za povsem običajno starostno pozabljanje. Ljudje, ki so v življenju uspeli vzpostaviti rutino, točno znane poteze, dejanja, ure, ki so vodili vseskozi pripomočke kot so evidence in elektronski opomniki… to manj opazijo, tisti, ki smo imeli pa včasih opomnike v glavi in si zmogli zapomniti vseh petdeset opravkov na dan, pa nas neorganiziranost iz preteklosti na stara leta bolj tepe. Starostno pozabljanje je nekaj povsem običajnega, nekateri so podvrženi bolj, nekateri manj, pozabljamo po vsi z leti bolj kot smo recimo pri dvajsetih. Na spletu je precej testov za demenco. Shrani si jih nekaj in enkrat na leto testiraj. Če sploh hočeš vedeti vnaprej, seveda, ker zdravil še tako ali tako ni. Z izbrano prehrano pa menda lahko preprečiš ali upočasniš nastanek, obstaja nekaj literature na to temo, ampak kot pri vseh teh zdravljenih s hrano, moraš biti tudi tukaj resnično dosleden. Sicer za demenco še nisem slišala, za epilepsijo pa vem iz “prve” roke, da so bili znanci z dieto zelo uspešni.

B-complex je skupek vitaminov B, ki med drugim dobro delujejo na možgane, živčevje in proti utrujenosti.

Ampak vedno sem imela vse na svojem mestu. Položnice redno plačujem, vse imam spravljeno po zaporedju. Osebne dokumente imam v denarnici, tisti dan se mi je pač zgodilo, da sva šla skupaj z možem in nisem niti pomislila na dokumente.
Bolj imam občutek, da mi je popustil tisti občutek za red, da jemljem vse nekako na izi.

Mislim, da je še prezgodaj za začetek govora o demenci. Ko se je začelo pri moji mami, smo to vsi opazili. Okušaš v redu?

se vidi, da nisi nikoli plačala kazni za nenošenje osebne izkaznice 🙂 jaz sem, zato je vedno pri meni, tudi ko grem na sprehod okoli bloka

Ko se pri meni pojavi kaka taka cvetka, si rečem: punca skup se vzami, zakaj bi petkrat hodila v klet, če ni treba. Potem sem en čas bolj pozorna kaj dela, pa spet življenje zalaufa po starih dobrih tirih. To še ni demenca, verjami.

ko grem v klet, si napišem listek

ko grem v trgovino, si napišem listek … a ga doma pozabim 🙂

Ampak vedno sem imela vse na svojem mestu. Položnice redno plačujem, vse imam spravljeno po zaporedju. Osebne dokumente imam v denarnici, tisti dan se mi je pač zgodilo, da sva šla skupaj z možem in nisem niti pomislila na dokumente.
Bolj imam občutek, da mi je popustil tisti občutek za red, da jemljem vse nekako na izi.
[/quote]

Verjetno ti primanjkuje joda in magnezija, za B kompleks so ti že napisali.
Te mogoče daje tudi kandida?

Poskusi z 2kapljicama lugolove raztopine dnevno, z mazanjem z mgcl, ter sodo bikarbono, pol ali četrt čž z vodo.

Pa zadeve si prični pisati, saj imaš koledar.

Preve casa imas in se sekiras za nepomemne stvari. Zato ti pomembne odletijo. Samo to. Priporocam vec gibanja.

Verjetno ti primanjkuje joda in magnezija, za B kompleks so ti že napisali.
Te mogoče daje tudi kandida?

Poskusi z 2kapljicama lugolove raztopine dnevno, z mazanjem z mgcl, ter sodo bikarbono, pol ali četrt čž z vodo.
Pa zadeve si prični pisati, saj imaš koledar.
[/quote]

Hvala za nasvet. Pišem si, koledar imam, zanimivo, da me vsi imajo za živi leksikon, ki nikoli ne pozabi na noben rojstni dan. Po drugi strani pa take neumnosti.

Imam 42 let in se mi dogajajo identicne stvari. Razen tega me pricenja motiti hrup, tisti obicajen. Glasno govorjenje, prizgana tv v ozadju, ko se pogovarjam npr z otrokom, moram radio ugasniti, ker me moti, oz. nervira, pozabljiva….grem kuhat, potrebujem npr jajca, se obrnem k hladilniku in pozabim, da jih hocem vzeti. Nekaj trenutkov stojim in moram misliti kaj sploh delam, sele nato me preblisne… Taksne podobne zadeve se mi dogajajo cca 3krat tedensko, vcasih pogosteje. Tudi mene skrbi ce ni zacetek demence. Starostna pozabljivost pri mojih letih gotovo se ni. Mnenja???

Hvala za nasvet. Pišem si, koledar imam, zanimivo, da me vsi imajo za živi leksikon, ki nikoli ne pozabi na noben rojstni dan. Po drugi strani pa take neumnosti.
[/quote]

Občutek imam, kot, da si s skokom v penzijo pregorela ali doživela tako travmo, ki ti je pobrala moči, predvsem psihične in emocionalne, zato se čuti tudi v fizičnem zdravju.
Predvsem rabiš odklop, počitek,dobro spanje, ter to, kar sem ti že napisala.
Prični uživati v stvareh, za katere do sedaj nisi imela časa.
In hoja. Kot tebi ustreza. Ta zbistri misli in pomirja.
Če ne boš mogla spati, si zvečer privošči kopel nog z magnezijevim kloridom.
To te bo umirilo, zbistrilo, tudi um, čez dan pa postavilo na noge.
Pa še osteoporozi se boš ognila.

New Report

Close