Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali veste, kaj je razlika med olivnim in oljčnim oljem?

Ali veste, kaj je razlika med olivnim in oljčnim oljem?

Ali veste?

seveda .. olivno olje se dobi s stiskanjem oliv, oljčno pa z izcejanjem iz oljk ☺
pa oljčne vejice se nosi ob veliki noči v procesiji — brez oliv na vejicah

Precej zapleteno:)

http://www.primorske.si/2012/03/07/oljcno-ali-olivno-olje

Olivno je italijansko, oljčno je istrsko, maslinovo pa dalmatinsko.

Drevo je oljka.. sadež je oliva olje je iz olive ..olivno olje.
To je isto kot, če rečeš, da piješ jabolčni sok ali rečeš jablanin sok

Tud jaz sem bila prepričana v to teorijo. Pol sem pa vtipkala olivno ali oljčno in mal prebrala, kako je s tem in zdaj nisem več tolk pametna okrog tega;))
Za jablano pa drži.

olivno olje, vse ostalo je preseravanje nekih wannabejev.
Nikoli ne bi in ne bom rekla oljčno olje.

To je isto kot ciganu rečejo rom oz. olivnemu oljčno olje.

Ni samo drevo oljka. Tudi sadež je po slovensko oljka in ne oliva, ki je tujka. Zato je pravilno oljčno olje.

Oljka je drevo.
Oliva je plod.

Se pravii,če je oljčno je iz drevesa; če je olivno je pa iz oliv.


Beri razlago zgoraj. Mislim, da je tudi link.

Pri nas je sicer iz stare navade olivno, ampak sadez je oljka. Enako kot drevo. Enako kot pri cesnji, hruski ali marelici.

Oliva je tuja beseda, ki je k nam prišla iz Italije. Oljka je slovenska beseda za plod in drevo.

O tem nam je razlagal dr. Janez Bogataj na predavanjih na oddelku za etnologijo že pred 25. leti. Pravilno slovensko je oljčno olje.

Ve se, kje edino oljke uspevajo v Sloveniji. In tam tudi plodu rečemo oljka. In oljčno olje.
Vse ostalo je preseravanje nekih wannabejev kot si ti.

Se strinjam.

Olivno olje vemo kaj je, ce pa eni zelijo bit fensi se pa nekaj wanabijajo in so od nekje privlekli oljcno.

Še vedno je pravilno oljčno Tisti, ki rečete olivno, ste pod tujim besednim vplivom.

Tisto kar vi konzumirate ni ne olivno in ne oljčno olje ampak nek čip ponaredek, ki vam ga lahi prodajajo kot extra virgo intacta. Raje se zamislite nad tem, kot nad imenom!

Tud jaz sem bila prepričana v to teorijo. Pol sem pa vtipkala olivno ali oljčno in mal prebrala, kako je s tem in zdaj nisem več tolk pametna okrog tega;))
Za jablano pa drži.
[/quote]
Kaj pa za hruško in češnjo tudi ??☺☺

Ssjk pravi da je oboje prav https://isjfr.zrc-sazu.si/sl/terminologisce/svetovanje/oljka-oljcno-olje#v

V eno so se vtaknili slavisti, v eno pa ne.

Do prek kakih 20 let se praktično ni govorilo o oljčnem olju. Vedno in povsod je bilo olivno. Potem pa se je zacelo forsirat izraz oljčno, in le ta se kar prijemlje. Tudi meni je bil izraz oljčno nekoč čuden, danes vedno manj. Se vedno recimo v 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} rečem olivno olje, gremo pa pobirat oljke in ne olive..pa stiskamu tudi oljke….tako da…..vsak naj uporablja po želji, itak je oboje prav

Al’ prav se piše kaša ali kasha?
Pravilno bi bilo tako, kakor se izražajo domačini.

Če bo glihkar postalo nekaj normalnega (v medijih je že), da nekdo reče: kako me to prizadane, potem je oljčno in olivno olje še najmanjši greh.


Ti si pa mlada. Ker če bi bila starejša bi vedela da smo pred 40 ali 50 leti rekli oljčno olje.
Potem je pa iz Italije prišlo olivno.
Ko sem bila jaz mlada so bili Židje, sedaj so že mnogo let Judi, pa bili so Bosanci, sedaj so Bošnjaki….
Z Oljčnim oljem se samo vračamo v stare (originalno) čase.

se grozdju še reče grozdje ali je to po novem morda trta?

Kjer pri nas rastejo oljke, se je vedno reklo oljčno olje.

Kaj pa v eni LJ ali MS ali na Jesenicah mislite, je pa čisto vseeno.

New Report

Close