Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek KAJ ŠTUDIRATI

KAJ ŠTUDIRATI

Pozdravljeni,
obiskujem 4.letnik ekonomske gimnazije (vsa leta končala med najboljšimi v razredu, odlična). Za vse predmete bi rekla da mi grejo, noben pa ne iztopa. Zato sem v hudi dilemi glede izbire faksa. Kljub temu, da bom imela splošno maturo je ekonomska gimnazija slaba iztočnica za kaj drugega kot FDV, FF, EF, Upravo, Pravo ali Pedagoško. Nobena od navedenih fakultet pa ne spada pod zaposljivo niti kot ugledno med ljudmi ( razen morda pravo, kar me pa res ne zanima). Zanimive so mi določene smeri kot so marketing, menedgment, odnosi z javnostimi in trženje, vendar me moti preveliko število študentov v tej smeri, kar zmanšuje zaposljivost. Ob takem študiju bi definitivno kakšen semester ali 1leto študirala v tujini (erasmus), da bi si povečala možnosti.
Veliko ljudi pa mi predlaga tudi študij na naravoslovnih in tehniških smereh in mi pravijo, da bi se morala zelo potrudit pa bi šlo (na naši šoli smo imeli biologijo in kemijo le 2 leti, bolj osnove, fizike pa sploh ne). Zato me zanima ali se gre tu zgolj za utopične ideje in da bi bila že takoj obsojena na propad ali so kakšne realne možnosti? Te smeri me sicer ne veselijo zelo, vendar bi morda poiskusila (medicina in veterina odpadejo, ker na maturi nimam naravoslovnih predmetov, kar je pogo za vpisj) Zanimajo me vaši nasveti.

Hvala

Zdaj ti bom dal nekaj nasvetov iz osebnih izkušenj. Če boš šla na naravoslovno smer le ker ti vsi govorijo da pojdi, kljub temu da te ne veselijo preveč, je velika verjetnost da boš pogorela. Veliko teh smeri, sploh kjer so fizika, kemija, matematika so težki faksi in če te ne zanima preveč bo kriza. Ne poslušaj raznih floskul češ, vsak dan 1-2 uri učenja za faks pa narediš FMF. Ja klinca ja, sem hodil na inštrukcije, delal do 5 zjutraj pa enega predmeta vseeno nisem dojel, zraven pa v snovi zaostal za skoraj vsemi predmeti. In ti to potem pobere čas za ostale ki zahtevajo sprotno delo in veliko učenja in si pečen v polletju. No jaz sem potem šel na VŠ ene smeri na BF in našel svoje mesto, sem pa eno leto zafural ker sem podlegel pritisku propagiranja strojnih ipd. faksov, ker so mi rekli naj raje grem tja (tudi svetovalna).

Če te res zanima ekonomija, pojdi tja, pa se poleg študija izpopolnjuj v smereh ki te zanimajo, pojdi na izmenjavo, uči se tujih jezikov, programov kar koli. Fora EFja je da večina tam dela le to kar morajo da zdelajo letnik, zato je nasičen…

Zdaj se bodo vsi oglasili, kako nujno naravoslovje, kako so vsi družboslovni faksi izguba časa… Poslušaj me… Poznam odličnjake, ki so pogoreli na kemiji, medicini, matematiki, farmaciji… Ker jih ni zanimalo. To so faksi, ki jih težko narediš, če nimaš res zanimanja, velikega interesa ali vsaj občutka. Drži, poznam tudi ekonomiste, pravnike, učiteljice razrednega pouka, ki delajo po proizvodnjah in trgovinah, ker ni služb. In poznam brezposelne veterinarke in zdravnico, ki trpi v službi, ker specializacije, ki si jo je ona želela ni bilo. Skoraj 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ziher za službo, ki jo hočeš je samo kakšen FRI, tam se tepejo zate, če si dober, ampak če te ne zanima garantiram, da ne boš naredila. Nečakinja je študirala slovenščino in zgodovino pa so jo vsi gledali z viška, kako ne bo nikoli dobila službe, pa je pol leta po faksu dobila za nedoločen čas na šoli, kjer je delala prakso, ker se je učiteljica ravno upokojila. Tako da veliko je odvisno od sreče. Veliko ljudi z družboslovnimi faksi dela po pisarnah za precej dobro plačo, kjer je zahtevana le stopnja izobrazbe, tako da se že zaradi tega splača imeti faks. Drugače pa itak ni 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} da boš delala, tisto za kar si se šolala. Za tisto, kar pišeš, da te zanima sta primerni ekonomska in FDV… Glede ugleda pa… Ja, tega boš imela samo na medicini, pa še to ne za izvoz, drugače pa te bojo v vsakem poklicu preklinjali, sovražili in se drli nate… Tako je pač življenje.
Skratka naravoslovni faksi samo, če te res zanima, ker drugače verjetno itak ne boš naredila, karkolu drugega pa spet… Tisto, kar te zanima, saj boš v tem najboljša. Nikoli ne veš, kako se življenje obrne, kaj boš v resnici počela, ali boš sploh ostala v Sloveniji…
Pa še to… 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zaposljivost ni skoraj nikjer. Zaposlitev dobijo (poleg tistih, ki imajo veze) najboljši. Verjetno boš imela boljše možnosti, da boš najboljša nekje, ker te snov res zanima, kjer se res vidiš… Kot pa na faksu, ki ga komaj zdeluješ sako zato, ker je zaposliv, v resnici pa ga sovražiš.

Ce bos 1 leto studirala v tujini Erasmus, bos to manjkajoce leto morala nafoknaditi v slo. Moja hci je lansko leto enako zakljucila ekonom. Gimnazijo in se uspesno vpisala in bila sprejeta na AGRFT. Odvisno kaj te zanima. Ce te vlece v pravo in ne bos sprejeta na pravno v Lj. Potem imas se vedno moznost prava v Kranju.

Če študiraš prek erasmusa v tujini, potem tam ponavadi tudi obiskuješ predavanja in opraviš vsaj del študijskih obveznosti. To niso počitnice, ampak le študij drugje.
Če je odlična se nima kaj bati, da ne bi prišla v na pravno v Ljubljani (čeprav, če sem prav razumela, si tega niti ne želi). Možnost za pravo je še v Mariboru, druge “pravne” fakultete so bolj tako tako.


Obiskujes predavanja ampak vse studijske obveznosti mores opravit v slo 🙂

Ne glej na to koliko jih je vpisanih na marketing, ipd. Če te to res zanima pojdi v to. Na koncu je št. vpisanih nepomembno, ker pozabljaš na to, da niste vsi študentje (in kasneje zaposleni) iste kvalitete.

Ne it pa na naravoslovne, če te ne zanima.

Študijske obveznosti so tudi vaje in predavanja te pa lahko obiskuješ v tujini in se ti v nekaterih primerih priznajo na matični fakulteti


slaba iztočnica za kaj drugega kot FDV, FF, EF, Upravo, Pravo ali Pedagoško. Nobena od navedenih fakultet pa ne spada pod zaposljivo niti kot ugledno med ljudmi
No, a veš kaj. Do zdaj so samo na ulala uglednem Kemijskem inštitutu ustrelili človeka! Toliko glede ugleda.
Neugledne so samo privatne univerze in študiji, ker so večinoma nastali v času janšizma in izključno z namenom partijskega rihtanja služb desnopolitičnih aparatčikov.

Sicer pa, marketing = laganje. V osnovi že tako zavržen, nizkoten poklic, da ne vem, zakaj bi te “ugled” šol motil.

Pojdi študirati tisto, za kar boš zaposljiva. In kaj je to, kdo je tukaj dovolj pameten, da ti to pove, kaj bo trg rabil čez 6 let? Hm…. Ga ni junaka.
Za svojo dušo lahko študiraš tudi kaj kasneje, ali pa ob delu.

Osebno moje mnenje je, da če si ”skregana” z matematiko in fiziko, bo težko sanjati o nekem izrazitem naravoslovnem faksu. Veš kaj ti ostane.
Kar se tiče ekonomije ti povem, da za Matematiko I je dobra gimnazija ok. Za matematiko II pa pocepajo kot muhe in kdor misli, da gre za neko finančno matematiko ali pa obrstno obrestni račun, se krepko moti. Vendar, tako kot povsod, se z delom da.

Brez dela pa skoraj nikjer.

LP, D

Jaz bi v tem času študirala tako smer, da bi se lahko sama zaposlila in bila sama svoj gospod:
mene bi zanimal študij:
turizma v Portorožu,
študij gastronomije,
študij psihologije, tu narediš še pedagoškoandragoške izpite in si lahko psiholog ali predmetni učitelj na eni od srednjih šol ali prof. na fakulteti, sedaj se išče vedno več psiho – terapevtov , kar lahko delaš od doma…
Možnosti je neskončno, tudi študij v tujini

Želim ti vse dobro!

Fmf, ni študij, da boš delal do 5 zjutraj pa še inštrukcije.

Če nismo končali ob 14h ali prej, večinoma 16h ali 18h, potem se mi res ni dalo nič naredit popoldan ali zvečer.
Bolj nekaj dni pred kolokvijem. Pa še to, smisel, logiko moraš imet za ta študij, to ni piflarija ali po konjskem kopitu nekaj formul in bo naloga rešena. Ne.
Pa če nisi vsaj 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} uspešen pri vsakem predmetu, bolje, da ne končaš fmf, zahteva samostojnost in je klasa zase. Čisto svojsko logiko, ki jo drugi ne razumejo, napadajo in popljuvajo pa ja.
Enačijo mat s plačevanjem položnic, kredita in računske operacije na blagajni v trgovini. Za bruhat,…

Meni je lepotica, kraljica. Mat obožujem. Ker globlje kot greš lepša je, ker je težja. Ampak rešljiva.

Fmf, ni študij, da boš delal do 5 zjutraj pa še inštrukcije.

Če nismo končali ob 14h ali prej, večinoma 16h ali 18h, potem se mi res ni dalo nič naredit popoldan ali zvečer.
Bolj nekaj dni pred kolokvijem. Pa še to, smisel, logiko moraš imet za ta študij, to ni piflarija ali po konjskem kopitu nekaj formul in bo naloga rešena. Ne.
Pa če nisi vsaj 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} uspešen pri vsakem predmetu, bolje, da ne končaš fmf, zahteva samostojnost in je klasa zase. Čisto svojsko logiko, ki jo drugi ne razumejo, napadajo in popljuvajo pa ja.
Enačijo mat s plačevanjem položnic, kredita in računske operacije na blagajni v trgovini. Za bruhat,…

Meni je lepotica, kraljica. Mat obožujem. Ker globlje kot greš lepša je, ker je težja. Ampak rešljiva.
[/quote]

Na kolokvijih ali na ustnem sem mozgala z nalogami za 10, ko te zmedejo oz ne veš, ali pa s teoretičnimi dokazi – tile mi niso nikoli dišali (za 10), pa morda snov verjenost in kombinatorika, kaki težji primeri mi niso dali miru, dokler jih nisem rešila. Še danes zelo pogosto rešujem naključno težje kombinatorične naloge, res mozgam…dokler ne rešim…moraš bit res naravnan oz talentiran za verjetnost, če ne je preveč možnosti in zmedenost. Verjetnost zahteva posrbno logiko, mišljenje. Govorim o težjih primerih, ne o pa če ima nekdo v omari 3 klobuke in 2 čepici,na koliko načinov se lahko pokrije, ko zapusti hišo…(5možnosti, saj nima na glavi hkrati klobuka in čepice)

Pozdravljeni,
nocem odpirati nove teme. Jaz tudi nimam pojma kam bi šel naprej. Sem 4. letnik farmacevtski tehnik in sem povprecen. Trenutno imam 3,52 povprecje. Ze v osnovni soli nisem imel pojma kam bi sel naprej. Probal sem strojno in po 2 tednih ugotovil, da to ni to. Hotel sem se prepisati na zdravstveno, ker ima oce ze doma s.p. fizioterapijo, da bom kao to pocel. Na zdravstveni ni bilo več prostora in sem šel na farmacijo s farmacijo se da tudi na fizioterapijo faks. Program farmacija me ne zanima ravno ampak sem pregural ta 4 leta, ko sem se naucil doloceno snov mi je bila zanimiva in mi dajala malo boljsi obcutek, da pa le nisem cisto zgresil solo. Sedaj sem 4. letnik. Doma financno stanje je nadpovprecno slovensko. Na LJ fizioterapijo vem, da ne bom prisel in tudi nimam neke zelje saj oce pozna profesorje saj so se vedno isti kot pred 20 leti. Pravi da so pravi hudici. Zato razmisljam o placljivem faksu alma mater europea Maribor smer Fizioterapija. Starsema ni problem placljiv faks. Na tem faksu sestra letos koncuje 1. letnik fizioterapije. Sestra se isto ni mogla odlocit kam bi sla naprej na faks(prej je bila na ekonomski gimnaziji). Najinega oceta je sla gledat kako opravlja svoje delo in je rekla da se ji je odprlo da ona pa bi to delala. Se vedno je imela pomisleke vendar je riskirala. Sedaj pravi, da ji je super kul. Jaz pojma nimam kam naprej. Res me ne zanima noben program. Sem mahnjen na avtomobilizem, vem usako podrobnost vsakega mercedesa, sanjarim o njih, o voznjah s sportnimi avtomobili to je edina stvar, ki me res zanima. V tej smeri ni nobenega poklica. Ocetu bom sel tudi sam preverit ali bi mi bilo vsec to njegovo delo, samo, se vedno bom vedel to samo takrat, ko bom ta posel opravljal sam. V hudih dvomih sem. V fizioterapiji vidim edino svetlo prihodnost in z mano tudi starsa. Posel ocetu zelo cveti. Iz dneva v dan vedno vec strank. Nima konkurence v Sloveniji saj je najboljsi. To lahko recem brez slabe vesti saj je to res. V Sloveniji ni cloveka, ki opravlja tocno tako fizioterapijo. V Sloveniji so KVAZI fizioterapevti, ki v praksi to sploh niso. Ali so maserji ali pa uporabljajo dolocene aparate, ki so brez ucinka . On uprablja samo lastne roke. Je tudi oseba z najvec narejenimi tecaji manualne terapije v Sloveniji saj je prisel do zadnjih tecajev na katere ne more iti saj ni dosti prijav. Resi tezave ljudi kateri bi drugace morali iti pod noz. Zaradi vedno vec posla si v srcu zeli, da mu pomagala in kasneje nasledila sin in hci. Zeli nama predati svoje znanje in izkusnje, ki jih je pridobil v dobi 25ih let. V to naju nikakor ne sili. Samo pove, da je v tem velika prihodnost in prednost za naju z sestro. Ima 60€ na uro. Ne vem kaj je lepsega kot 60€ urna postavka v danasjnjem casu revscine veliko ljudi. Rad delam z ljudmi in imam empatijo do ljudi. Mislim da je to dobra moznost da lepo zazivim zivljenje. Ko bomo trije bo to mocno podjetje in namen imam še odpreti kaj drugega kakšen fitnes itd. Ne vem ali bom v kateremkoli drugem poklicu tako uspesen. Strah me je, da mi ne bo vsec ali da se bom z muko ucil predmete na tem faksu. Ne vem ali so to samo strahi ali kaj. In vem da je ze en letnik veliko denarja, ce mi spodleti, da mi ne bo vsec bomo vrgli vstran okoli 4000€ in mi ni vseeno saj nocem biti v skodo svojim starsem. Pogledal sem si okoli 150 strani razpisa za vpise na fakse in mi niti en faks ne potegne da bi rekel vau to je to. Nimam niti ozje izbire. Sel bom na informativni alma mater fizioterapija in videl kako bo. Sel sem ze lani, ko je sla sestra vendar mi ni bilo ravno zanimivo. Sicer takrat nisem bil ravno fokusiran, nisem bil tam z namenom kam bom sel naprej in nisem bil najbolj zbran. Sem bil bolj zaradi firbca tam. Razmisljam, da bi riskiral in se tam solal. Ko zacnem delati in pozanjem prve uspehe, prve uspesno odpravljene bolecine in tezave ljudi mislim da bom zadovoljen. Predvidevam da pri tem poklicu ni ravno zanimivo samo delo ampak obcutek zadovoljstva, ko pomagas nekomu, ki ima hude bolecine in ne rabi it pod noz. Oce pravi, da mu denar ne pomeni vec veliko temvec, da mu je glavno to zadovoljstvo, ko nekomu odpravi bolecine. Ko mami masiram ali oceta pravita, da imam “pravi” prijem za to :D. Na srednji farmacevtski mi je dobro sel tudi predmet anatomija in mi je bil kar vsecen. Ne vem zmeden sem in bi rabil vaso pomoc, vasa mnenja in izkusnje. Hvala in LP, N. G.

Mogoce je fizioterapija res najboljsa izbira. Avti pa bodo hobi, z dobrim zasluzkom dosegljiv.

Vsem dijakom, ki se odločata za vpis na faks, bi svetovala, da vse informacije, ki jih dobijo na raznih forumih preverite tudi na zanesljivih mestih. Vsi študenti, ki odhajajo na izmenjavo v tujino preko programa Erasmus, imajo priznane predmete tudi na domači fakulteti na UL. Že nekaj let se namreč Erasmus izmenjava financira samo v primeru, če ima študent v tujini opravljenih vsaj 20 ECTS na semester v tujini in vsaj 20 ECTS priznanih na domači fakulteti. Iz prve roke lahko potrdim, da fakultete Uprava, EF, FDV vse predmete, ki so opravljeni v tuini, priznajo in ni res, da jih je potrebno opraviti še na domači fakulteti.

Zakaj bi pa nujno moral iti študirati ravno nekaj takega, če te zanimajo avti?
Pojdi na Avto Commerce vprašati, če te vzamejo za prodajalca Mercedesov, ker praviš, da veš o njih praktično vse pa potem naprej vidiš ali bi še kaj študiral ali ne- mogoče te pa celo firma pošlje naprej ali sofinancira študij, ki te bo zanimal.

odsvetujem gozdarstvo, ker je nezaposljiv poklic, težko dobiš zaposlitev in težko lahko kaj drugega greš delat v naravovarstvo. Enostavno po končanem faksu ni interesa zaradi zaposlitve takega kadra, zaposlitve so skromne in je preveč ljudi, ki se prijavi.

New Report

Close