Najdi forum

RAZLAGA IZVIDA – spondiloza

Spoštovani,

vljudno prosim za razlago izvida:

RTG CH V DVEH PROJEKCIJAH
vidna izravnana cervikalna fiziološka lorodza.
Iv. hondroza na nivoju C5-C6.
prikazan skelet je strukturno primeren.
Spondiloza, neopredeljena, cervikalni predel (M47.92).

Na slikanje sem bil napoten zaradi nepojasnjenih glavobolov in vrtoglavic. Star sem 32 let.
Ali menite, da bi bilo dobro opraviti tudi slikanje z magnetno resonanco?

Najlepša hvala. Lep pozdrav

Spoštovani,

navajajo izravnano, normalno sicer prisotno, ukrivljenost vratne hrbtenice ter obrabne spremembe med 5. in 6. vratnim vretencem. Priporočam opraviti še slikanje vratne hrbtenice z magnetno resonanco in nato pregled s posnetki.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

prosim vas za razlago MR celotne hrbtenice:

Začetne degerenativne spremembe cervikalne hrbtenice nivoja C5-C6, z blago utesnitvijo levega i.v.foramna ob manjšem dorzalnem osteofit disk kompleksu. Degeneracija diskov od L2-L5 z manjšo širokobazno protruzijo diska L2-L3, ki leži centralno in ne povzroča kompresije korenin. Znakov za diskus hernijo ni. Težiščnica lumbalbe hrbtenice je pomaknjena izrazito vnapred.

Kaj to pomeni oz. kakšno zdravljenje je predvideno?
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

v izvidu navajajo začetne obrabne spremembe med 5. in 6. vratnim vretencem z blago zožitvijo prostora, skozi katerega izstopa leva živčna korenina ter obrabne spremembe medvretenčnih ploščic med 2. in 5. ledvenim vretencem z izbočenjem medvretenčne ploščice med 2. in 3. ledvenim vretencem, ki pa ne pritiska na živčne korenine. Priporočam fizioterapevtsko zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

bil sem na MR CHv nivojo C4-C5 je degenerativna vidna obojestrnjska utesniteviv in pripadajocih korenin C5-C6 enako kot pri C4-C5 na nivojo C6-C7 pa je vidna izrazita utesnitev desnega iv foramna in pripadajocih korenin ob degenerativnih spremembam- moznost drzenje korenin. spinalni kanal je najozji odC7-C7, gre za znake relativne spinalne stenoze . zdaj se mi tako moti ce glavo obrnem levo desno gor dol prosim vas za nasvet kaj mi je za storit se todobil sem dve blokadi  med C3-4 C4-5 je mogoce to krivo l.p.

Pozdravljeni,

ali ste že opravil EMG preiskavo zgornjih okočnin? Če ne, priporočam, da jo čim prej opravite. Za odločitev o zdravljenju je namreč ključno, če so in koliko so prizadete živčne strukture!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

 

vljudno bi vas prosila za mnenje, ali mi težave navedene v izvidu spodaj lahko povzročajo naslednje težave.

Izvid: Ledvenga lordoza in težiščnici sta primerni. Blaga sinistrokonveksna deviacija, kot znaša v celoti cca 12 stopinj. Na nivoju L3/L4 manjša centralna dorzalna protruzija, ki na bazi meri 11 mm prečno in sega za do 3 mm navad v spinalni kanal. Ne povzroča pa zožitev. Iv disk je blago izsušen. Na nivoju L4/L5 malce večja centralna dorzalna protruzija, ki na bazi meri 13 mm prečno in sega za do 4,5 mm navad v spinalni kanal. Povzroča blago do zmerno zožitev obeh recesusov, tu je lahko dražena korenina L5 obojestransko. Desni iv foramen je v začetnem delu čisto blago zožen. Iv disk je zmerno izsušen. Signal iz vidnega dela hrbtenjače je primeren. V primerjavi z MR LS junija 2020 ni popolnoma nobenih razlik ali sprememb; ne ne nivoju L3/L4, ne na nivoju L4/L5 in ne nikjer drugje – popolnoma brez dinamike.

Skratka, protruzijo imam od oktobra 2019 (bolečino čutim, ko se skrajni ledveni del hrbtenice flektira – pa še to ne vedno, drugače ni bolečin), junija 2020 sem opravila MR LS. Ker pa so se mi oktobra 2020 začeli pojavljati mravljinci po nogah, sem tri tedne nazaj ponovno opravila MR LS, saj sem mislila, da se mi je protruzija L4-5 poslabšala, a je stanje popolnoma enako. Dvema nevrologoma sem pokazala CD magneta in sta rekla, da mravljinci niso od hrbtenice. Pojavljajo se mi po prstih obeh nog, peti desne noge, po nartu desne noge, po sprednji strani goleni. Opažam, da če sem zelo pod čustvenim stresom, je tega več. Lahko pa mi popolnoma izzvenijo, a se potem pojavijo nazaj.  Opažam tudi, da ko dobim občutek, da moram na blato, se mi pojavijo mravljinci po levem stegnu nazaj. Mislite, da bi morala opraviti EMG? Pri treh različnih nevrologih sem opravila klinični pregled, ki je b.p. Refleksi so izzvani, mišična moč je primerna. Nog ne vlečem za sabo (v smislu foot drop-a). Išiasa nimam. Mravljinci oziroma nekak vroč občutek v stopalu so se pojavili eno leto po pridobljeni protruziji (preveč sem naenkrat dvignila).  Mravljinci se mi pojavijo tudi po blazinicah prstov, po nadlahti, podlahti, po glavi, čelu, ustnici in licih, a to redkeje. Stara sem 22 let. Zdravim se tudi za tesnobo. Vsak dan sem pod stresom, ker me skrbi, kaj bo z menoj oziroma z mojimi težavami. Nevrokirurginja je pogledala CD in rekla, da težave niso resne, naj utrdim mišice, a je bilo to eno leto nazaj, ko mravljincev še ni bilo. Pojavili so se mi dobesedno čez noč. Fiziatrinja na UKC IMR mi je tudi rekla, da to ni od protruzije. Opravila sem MR glave in vratu, je vse v mejah normale. Bila sem pri revmatologu na Petru Držaju in je vse ok, vnetni faktorji so nizki. Kri in vodo sem dala 3x prevetiti, vse je ok, vitamini skupine B so primerni, ščitnica deluje kot mora. Holesterol sem dala preveriti in ga nimam. Osebna zdravnica je tudi rekla, da to ni od hrbtenice, ker nimam poškodbe živca. V družini nimamo nevroloških obolenj. Je pa res, da je moja mami imela 3 leta nazaj HD L4-5, operacija je bila neuspešna in je zdaj na berglah, ima mravljince in boleče noge ter boleč hrbet. Vsak dan jo vidim in slišim, kako trpi in me to še dodatno spravlja v stres, saj mislim, da bom tudi jaz imela tako usodo. Se opravičujem za dolg spis, a sem resnično v skrbeh. Vse skupaj mi hudo znižuje kvaliteto življenja. Naj poudarim, da se mi je oktobra 2020, par dni pred začetkom parestezij, zgodil dogodek, ki je bil zame čustveno en velik zalogaj, o tem nisem govorila z nikomer, sem zadevo nekak “potlačila” in šla naprej. Morda ima tudi to kaj vpliva.

Če mi boste lahko odgovorili, vam bom iz srca hvaležna! Lep pozdrav, M

Spoštovani,

priporočam, da opravite kljub temu, da, glede na vse navedeno, menim, da ta ne bo pokazala nepravilnosti, še EMG preiskavo spodnih okočin. Nato priporočam, da se z rezultati nje in z vsemi dosedanjimi izvidi ter posnetki oglasite na pregledu.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

 

 

 

Stara sem 58 let in imam v zadnjem  pol leta vedno več težav: bolečine v vratu in ramenih, kjer me prav  peče ta huda bolečina. Prav tako imam vsakodnevne močne  glavobole, ter vrtoglavice. Te hude bolečine v vratu , ki segajo v obe rameni, vse do komolca. Imam tudi zelo mravlinčenje v prstih obeh rok, ter zelo boleči obe roki, da jih ne morem dvigovati in premikati.  Zdravnik me je naporov na MR cervikalne hrbtenice , in  sem jo opravila. Ker ne znam razbrati izvida sem se obrnila na vas, da mi prosim podate razlago. Že v naprej se zahvaljujem in vas lepo pozdravljam Majda.

 

MR vratne hrbtenice; v izvidu je navedeno:

 

MR vratne hrbtenice

 

Nap. d.: Bolečine v vratu

 

Preiskava je bila opravljena > standardnih rezih in sekvencah.

 

Preiskava pokaże izravnano in kifotično angulirano cervikalno lordoza v sagitalni ravnini. Začetna

 

listeza korpusa C3.

 

Korpusi so strukturno in morfološko v normalnih mejah.

 

Degenerativne spremembe diskov v nivojih C4-C5 in C5-C6 s protruzijo pod zadnji longitudinalni

 

ligament.

 

V STIR sekvenci ni edema skeleta ali mehkih delov

 

Medula je v normalnih mejah.

 

V aksialnih rezih je v nivoju C2-C3 spinalni kanal primerno širok.

 

Nivo C3-C4 każe blago stenozo kanala zaradi nakazane listeze korpusa C3

 

Niva sirine prostor in in C5-C6 se H desni siri kaže nekoliko centralni nevroforamen. izraziteje diskosteoft Začetna desno kompieks, stran spondilartroza ki kanala ozi in malih sprednji, desni sklepov. foramen. epiduralni prostor Spondilarroicne za tretjino

 

Nivo C4- C5 je ożen za četrtino sirine zaradi centralne protruzije diska, ki ožji sprednji epiduralni

 

spremembe malih sklepov z naplastitvami

 

Nivo C6- C7 każe manjso centralno protruzijo diska in zmerno stenozo levega foramna. Tudi v

 

tem nivoju so prisotne spondilartrotične spremembe malih sklepov

 

Nivo C7-Th1 je primero širok, prisotna je zmerna spondilartrozamelih sklepov

 

cerviko-torakalnega prehoda.

 

Zaključek: cervikalna spondiloza z obsežno stenozo nivojev C3-C4 in C5-C6 desno

Spoštovani,

v izvidu navajajo predvsem obrabne okvare vraten hrbtenice z zoženji v področjih 3. in 4. ter. 5. in 6. vratnega vretenca, bolj desno ter zdrs 3. vratnega vretenca glede na 4. naprej.

Če zoženja povzročajo pomemben pritisk na živčne korenine (mogoče ugotoviti s kliničnim pregledom in/ali z elekromiografsko preiskavo (EMG)), bo zelo verjetno potrebno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close