Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zoprn otrok

Zoprn otrok

Ja, saj vem, da me boste napadli, ampak tole bo iskreno.
Prijateljica ima vnučka 4 leta starega, ki ga “mora” paziti. Starša sta čez dan v službi, ona ga pa pripelje iz vrtca in ga pazi, dokler ga ne prideta k njej iskat. To včasih traja tudi do poznega popoldneva, včasih celo večera.
Mali je bil že kot dojenček malo poseben, sicer lušten, ampak ni te kaj dosti gledal v oči, dolgo tudi ni govoril (to je zdaj nadoknadil), No, zadnjič sem po dolgem času šla k njej na obisk, mulca je bilo že skozi vhodna vrata slišati, kako se dere, nato ji je ušel na hodnih (blok) brez copat in komaj ga je zvabila nazaj v stanovanje. Do tu se mi zdi še vse normalno, živahen otrok pač. Prinesla sem mu čokoladko in ga vprašala če je kaj priden (neumen izraz, saj vem) in bi mu jo itak dala. 😉
Sploh se ni odzival in kuhal mulo, ker sem prišla na obisk (menda je tako ljubosumen?) No, vmes je zatulil (prijateljici), ko ga je vprašala, če bo KinderBueno, da bo 2 oz 3!!! Enega je takoj dobil in se mulil in skakal po kavču naprej, kasneje še ostale, da je dal mir.
Klepetulja, kakršna je, je omenila, da otrok dedija ne mara, ker včasih zavpije nanj, pa prababice da tudi ne… Moje mnenje je, da mu (očitno!) vse dovoli in ji je že zrasel čez glavo. Enkrat sem ji mimogrede omenila, da otrok rabi tudi določene omejitve, vzgojo, ampak dvomim, da se jo je prijelo. Veliko hudega je dala v življenju skozi, bojim se, da jo bo na koncu še vnuk maltretiral-pa tako ga hvali, da je priden. V vrtcu npr. noče jesti, ne vem pa, kako se vklopi v družbo. Je pa edinec.
Aja, pa še to, enkrat smo se srečali v trgovini, kjer so imeli vsi (ona, dedi in hčerka polne roke dela z mulcem), vem, da je otrok, ampak odrašča v enega sebičnega terorista…in ja, (priznam), da mi je postal prav antipatičen, pa imam rada otroke.

Čakaj, kdo je v zgodbi tvoja prijateljica: otrokova mama ali babica? Vzgoja je na starših, stari starši so pa predal zase. Babica več kot očitno ni kos temu otroku, in jo gre razumeti pri tem, saj ni dolžna otroka vzgajati. Žal lahko ti njej govoriš kar želiš, o vzgoji tega otroka se bo morala babica dol vsesti s svojim otrokom in njegovim/njenim partnerjem. Ali bo prenaala to v nedogled za družinske odnose, ali bo zavoljo dobrih odnosov udarila po mizi, ali pa bo sama začela otroka vzgajati. Lahko jo pa poslušaš, ko ji bo težko in ji naprej svetuješ (ampak brez agresije).

Otrokova babica.

Otrokova babica.
[/quote]
Potem pa tako velja, kar sem napisala zgoraj. 🙂 Pa mimogrede, otrok (še) ni zoprn. Trenutno se da ogromno popraviti. Zoprni so starši vključno z babico, ker stanje dopuščajo brez urigiranja. Ta otrok še ima možnost, da se razvije v prijetnega otroka.

Otrokova babica.
[/quote]
To, da rabi tudi kakšno omejitev, sem ji samo enkrat mimogrede omenila, drugače se res ne vtikam (bom jaz zoprna izpadla) . Zdi se mi, da tekmuje za otrokovo pozornost in mu takole dela škodo (in posledično sebi) in žal mi jih je.


Potem pa tako velja, kar sem napisala zgoraj. 🙂 Pa mimogrede, otrok (še) ni zoprn. Trenutno se da ogromno popraviti. Zoprni so starši vključno z babico, ker stanje dopuščajo brez urigiranja. Ta otrok še ima možnost, da se razvije v prijetnega otroka.
[/quote]

Hvala za odgovor!

Ja saj ni čudno, da so otrci čisto podivjani, če so neke strokovnjakinje na takih trapastih stališčih. Otrok je 8 do 9 ur v vrtcu, potem ga prevzame stara mati, kjer je najbrž do večera, vzgajali pa naj bi starši, ki otroka vidijo eno do dve uri na dan,. Vzgaja ga tisti, ki je z otrokom, to je nepretrgan projekt. Če ga stara jemlje k sebi, ga je dolžna vzgajat. Če ni sposobna, pa naj ga pusti leni hčeri in zetu.

specialna pedagoginja.
Vsi vzgajamo otroka. Tudi jaz kot soseda.Če ne dovolim,da se vesi po ograji pol pričakujem,da se ne vesi. Babica, pa bilokatera MORA ravno tako postaviti meje .
Spet en podivjan otrok,ki komandira odrasle !

Verjetno tiste, ki ga “omejujejo” ignorira, tiste, ki se mu pustijo pa terorizira.

Ja saj ni čudno, da so otrci čisto podivjani, če so neke strokovnjakinje na takih trapastih stališčih. Otrok je 8 do 9 ur v vrtcu, potem ga prevzame stara mati, kjer je najbrž do večera, vzgajali pa naj bi starši, ki otroka vidijo eno do dve uri na dan,. Vzgaja ga tisti, ki je z otrokom, to je nepretrgan projekt. Če ga stara jemlje k sebi, ga je dolžna vzgajat. Če ni sposobna, pa naj ga pusti leni hčeri in zetu.
[/quote]
Se zelo strinjam! Otroka hote ali nehote vzgajajo vsi s katerimi je vsakodnevno v stiku. Kako bi zgledalo ce bi podivjane otroke vzgojiteljice v vrtcu kar pustile da delajo po svoje z izgovorom, da za vzgojo so zadolzeni starsi? 2-4 so kriticna leta ko se otrok uci kako izrazat in kontrolirat svoje obcutke, custva, kako se vklopiti v druzbo, kako komunicirati na primeren nacin, empatije, sodelovanja, prilagajanja.. in to se uci vsak trenutek, v vrtcu, doma, pri babici… ravno zato se vedno znova cudim kako zlahka nekateri prepustijo svoje otroke starim starsem namesto vrtca. Tam so potem pridni ker so center sveta, ko pa pridejo v solo ali vrtec je pa druga zgodba.

Ja saj ni čudno, da so otrci čisto podivjani, če so neke strokovnjakinje na takih trapastih stališčih. Otrok je 8 do 9 ur v vrtcu, potem ga prevzame stara mati, kjer je najbrž do večera, vzgajali pa naj bi starši, ki otroka vidijo eno do dve uri na dan,. Vzgaja ga tisti, ki je z otrokom, to je nepretrgan projekt. Če ga stara jemlje k sebi, ga je dolžna vzgajat. Če ni sposobna, pa naj ga pusti leni hčeri in zetu.
[/quote]

Točno tako! Vzgaja tisti, ki z otrokom je in žal so tu OGROMNO krive ravno razne “nepogrešljive” babice, ki nadomeščajo mame otrokom. Današnje mame in očeti so pravzaprav talci svojih staršev, ki jim pri 30, 40-tih in celo še pri 50-tih vse jemljejo iz rok! Sorry, imaš otroka – poskrbi zanj!!!! Do kdaj ej služba, do kaj je kaj, se ve – kljub temu si se za otroka odločil, zdaj pa furaj! Ne pa, da je služba do 15h ali 16h, otroci so pa ob 18h, 19h še vedno pris tarih starših – zakaj že?!? Aja, da bodo “ta mladi” mau frej, k so tkoooooo bogi!!! ZGrešeno, zgrešeno, zgrešeno!!! Vnuki so pri babicah in dedijih petke in svetke, tudi za vikende “babi” kuha, “babi” peče itd – ker so “ta mladi tko bogi”. So, pa nesposobni tudi, ker imajo za vratom pijavke od svojih staršev, ki niso sposobni dojet, da so njihovi otroci odrasli in se futrajo še na svojih vnukih. Zajebali so vzgojo pri svojih otrocih, zdaj jo bodo pa še na naslednji generaciji! Kulsko!

Točno tako! Vzgaja tisti, ki z otrokom je in žal so tu OGROMNO krive ravno razne “nepogrešljive” babice, ki nadomeščajo mame otrokom. Današnje mame in očeti so pravzaprav talci svojih staršev, ki jim pri 30, 40-tih in celo še pri 50-tih vse jemljejo iz rok! Sorry, imaš otroka – poskrbi zanj!!!! Do kdaj ej služba, do kaj je kaj, se ve – kljub temu si se za otroka odločil, zdaj pa furaj! Ne pa, da je služba do 15h ali 16h, otroci so pa ob 18h, 19h še vedno pris tarih starših – zakaj že?!? Aja, da bodo “ta mladi” mau frej, k so tkoooooo bogi!!! ZGrešeno, zgrešeno, zgrešeno!!! Vnuki so pri babicah in dedijih petke in svetke, tudi za vikende “babi” kuha, “babi” peče itd – ker so “ta mladi tko bogi”. So, pa nesposobni tudi, ker imajo za vratom pijavke od svojih staršev, ki niso sposobni dojet, da so njihovi otroci odrasli in se futrajo še na svojih vnukih. Zajebali so vzgojo pri svojih otrocih, zdaj jo bodo pa še na naslednji generaciji! Kulsko!
[/quote]

Tole bo kar držalo, ja.
In potem se nekatere sprašujejo, zakaj nimamo otrok, Zato, ker jim ne moremo nuditi tistega, kar bi otrok mora dobiti (pa ne gre samo za materialne zadeve)

Ja saj ni čudno, da so otrci čisto podivjani, če so neke strokovnjakinje na takih trapastih stališčih. Otrok je 8 do 9 ur v vrtcu, potem ga prevzame stara mati, kjer je najbrž do večera, vzgajali pa naj bi starši, ki otroka vidijo eno do dve uri na dan,. Vzgaja ga tisti, ki je z otrokom, to je nepretrgan projekt. Če ga stara jemlje k sebi, ga je dolžna vzgajat. Če ni sposobna, pa naj ga pusti leni hčeri in zetu.
[/quote]

Vzgajajo vsi, ki so v stiku z otrokom. Tudi ulica, če je otrok njej prepuščen. Starši vzgajajo, kadar so z otrokom dovolj, sicer se postavi nek protokol, kaj se sme in česa ne in se ga potem vsi držijo, od dedkov, babic, staršev in ostalih.
In ne, nr krademo, ne kričimo, ne pretepamo, ne prerivamo se, ne skačemo po pohištvu, jemo za mizo. To je osnova, poleg dober dan in nasvidenje.

Se kar strinjam z vsem. A včasih res prav pride da mi otroka počuva tašča..zato pa moram poleg otroka “vzgajati” še njo. Preveč mu je želela pouščati, če ga je okarala ga je z nasmeškom na obrazu… Saj vem da ga ima zelo rada, a jo je treba večkrat opomniti kako naj mu to pokaže. Otroku vse dovoliti ni ljubezen. Na srečo ne zameri in epo sodelujemo. Je pa res da nikoli ne čakam ampak takoj ko se s čim ne strinjam povem.

Na tvojem mestu sploh ne bi šla več tja na obisk.Če boš kaj rekla, bo narobe, upoštevala tvojih nasvetov pa tudi ne bo.Če se boš podružila z njo, se daj takrat, ko mulca ne bo zraven.
Kar bodo posejali, bodo poželi.Ampak to že ni več tvoja briga, saj ne moreš nič.Vzgajali ga bodo domači, če ga sploh bodo.

S prijateljico se zmeni, ko bo brez vnuka in se ne vtikaj v njihovo življenje.
Povedala si ji svoje mnenje, ona ga je ignorirala, torej daj mir. Brigaj se za svojo družino in svoje vnuke in ne komandiraj drugih.

Točno to nameravam, na obisk bom šla, ko ga ne bo, rekla sem ji pa tudi samo enkrat,…
Če ji ne potegne (ne more iz svoje kože), ji ne morem pomagati.

Ja saj ni čudno, da so otrci čisto podivjani, če so neke strokovnjakinje na takih trapastih stališčih. Otrok je 8 do 9 ur v vrtcu, potem ga prevzame stara mati, kjer je najbrž do večera, vzgajali pa naj bi starši, ki otroka vidijo eno do dve uri na dan,. Vzgaja ga tisti, ki je z otrokom, to je nepretrgan projekt. Če ga stara jemlje k sebi, ga je dolžna vzgajat. Če ni sposobna, pa naj ga pusti leni hčeri in zetu.
[/quote]

Pri nas je bila podobna situacija, ker sva oba imela taki službi, da se nikdar ni vedelo, kdaj bova šla domov, posledično je bil sin po vrtcu pri eni ali drugi babici (HVALA jima!).
Vzgajali smo ga VSI, pa vseeno, kljub temu, da sva bila midva z možem čez teden časovno še najmanj njim, je bila najina vzgoja temeljna. Babici sta ga res učili manir, sta ga pa tud razvajali, sploh moja mama ni imela nobene meje v razvajanju, a je bilo fantiču popolnoma jasno, kaj si lahko privošči v vrtcu, kaj doma, kaj pa pri eni ali drugi babici.
Zdaj je sin že študent in ima dobre odnose tako z babicama kot z nama. Glede vzgoje sem pa tudi že večkrat slišala od mamic mlajših otrok, da upajo, da bodo njihovi otroci taki, kot je naš. Torej smo kljub temu, da je bil sin razvajan in da sva bila starša bolj malo prisotna, dosegli dober cilj.

Zgornja babica ni postavila mejo spoštovanja do sebe. Predvidevam, da je ta vnuk otrok sina in ne hčerke in da babica ne upa nič, da se ne zameri snahi, potem pa ostaja odnos, ki je reven, tako med babico in dedkom, kot med babico in sinom, zdaj pa še med vnukom in babico.
Tega otroka bi morala vzgajati starša tisti dve uri, ko sta z njim.
Velikokrat slišimo, kako je pomemben čas z otrokom, a to ne pomeni čas v količini, ampak v kvaliteti. V dveh urah lahko narediš in daš otroku veliko, lahko pa v 10 urah ne narediš nič in daš zelo malo.

Grobo napisano.

Kako lahko prijateljici reces..
Klepetulja kakrsna je…
Ti si tud za po goli riti za nazgat ves…

Ker je. Vsakemu razlaga svoje zadeve.

Pa dajmo napisat : ženska , ki ne zna nehati pripovedovati o sebi.

Ulica vzgaja samo v primeru, ko ostali zatajijo (starši, stari starši).

Otroci točno vedo, kje, pri kom in kako se lahko obnašajo. In to skoraj od rojstva.

Nadaljevanje: včeraj sem ga po dolgem času spet videla. Odvihral je mimo mene, kot da me ni, s tako užaljeno faco, direkt s copati na tobogan, prijateljica je lahko samo hitro zaključila pogovor in ga klicala, naj pride nazaj…da je v copatih. Prav reva je, se mi kar smili, ampak pameti ji pa ne mislim soliti. Jim bodo že v vrtcu svetovali, če sploh.

Točno tako je! Točno vedo koliko lahko pri kom. In vsak, ki ima stik z otrokom mora postaviti mejo, če jo ne, potem ne staršev kriviti da ne vzgajamo.

Ko sem poleg sta čisto ok, ker meje držim jaz oz. oče. Ko naju ni in če ne znaš postaviti meje, potem bog ti pomagaj. 🙂 Vedno gredo dlje, ker iščejo mejo in če vedno popuščaš, ti še tako priden otrok zraste čez glavo.

New Report

Close