Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek spanje v vrtcu

spanje v vrtcu

Otroka stara 3 in pol ter 5 let ko sta doma čez dan na spita več.
Ko pa sta v vrtcu spijo zgleda dlje časa in potem enostavno zvečer zaspita cca ob 22 in še ponoči se zbudita kdaj pa kdaj.
Kako je pri vas

Tudi naša 4 letnica ne spi več doma, v vrtcu seveda spijo.
Glede na to, da je izredno živahna in energična tudi zvečer nebi zaspala.. ampak tu ni kaj, ob 21.00 ponavadi spi,..
Že to se mi zdi pozna ura..

Moj 3 letnik noče spati ne doma ne v vrtcu.
Zelo se trudim da spi doma in ga prepricujem, da naj spi tudi v vrtcu. Če ne spi je ob 18 tečen kot driska, pada po tleh in se dere kot pošast.

nova
Uredništvo priporoča

Naš ne spi doma že od 3. leta, sedaj jih bo 5. V vrtcu sicer velikokrat zaspi, kasno za kake 15 min, vendar ravno zadosti, da mi zvečer potem ne zaspi pred deseto. Se celo potrudijo in ga božajo po hrtu in lasišču. Sama sem se trudila, da bi prekinili s tem spanjem, saj ga večina otrok ne rabi oz. organizirajo na ravni vrtca posebno skupino, kjer naj počnejo kaj drugega. Med vrsticami so se učiteljice izdale, da je preveč otrok, ki ne spijo več, kar pa pomeni več dela za učiteljice… “Vi ne veste kako je, v 8 urah nam pripada samo 1/2 ure za malico, me se moramo odpočiti.” Skratka, pri nas grejo do te meje, da v kolikor otroci ne ležijo mirno na ležalniku grejo za kazen v drugo skupino. Saj ne vem več kaj bi strorila, je sicer še veliko stvari, s katerimi pri naših vzgojiteljicah nisem zadovoljna.
Upam, da bo v šoli bolje:)

Večen problem večjih vrtčevskih otrok- v vrtcu so prisiljeni spati, potem pa doma ne zaspijo do 10 ure- posledično zjutraj težje vstanejo- in tako začaran krog.
Vesela sem, da so moji otroci že iz vrtca in tega togega režima.

:))))))
sem se nasmejala…zelo slikovito!

Prav je, da je v vrtcih tak režim. Naj spijo.
Vi starši pa želite svojim otrokom kratiti to pravico do počitka.
Popoldne naj bodo fizično aktivni pa bodo tudi zvečer primerno utrujeni in ne bodo pokonci do desetih.

Moja ne spi v vrtcu že od trejega leta dalje. Vsakič, ko sva šli v vrtec je jokala, da danes pa ne bi šla. Pa se mi je končno odprla in povedala da morajo spati, če ne so učiteljice hude na njih in o tem ne smejo povedati doma. Iskreno povedano se mi je strgalo, ko sem to slišala. Sem šla v vrtec in naredila celo sceno in od takrat imamo mir in nobenemu ni treba več prisilno spati.

Moj spi v vrtcu 2 uri, doma pa ne spi že od 1 leta-ko je začel z vrtcem. Spijo nekje med 12-14h. Zvečer pa zaspi med 20:45-21:30 najkasneje. Star je pa 2 leti

Nasa je stara 4 leta. Doma spi 2 uri, v vrtcu pa vcasih ne zaspi, ker ostali nocejo spat. Pa mi ni prav, ce ne spi, ker je popoldne sitna ali pa zaspi v avtu ko greva iz vrtca. Zvecer pa zaspi okrog osmih.

Ni res. Otrokom je kvečjemu kratena pravica do nočnega spanja. Ker če do 22.00 ali celo 23.00 zvečer ne more zaspat, in ga potem ob 6.00 zjutraj ali še prej mečemo iz postelje, ker mora v vrtec, je to za predšolskega otroka absolutno premalo. Marsikatera vzgojiteljica po pravici pove, da je čas spanja v vrtcu edini čas, ko one lahko izkoristijo 30 min odmora, ki jim pripada. Zato je to spanje tako “nujno”. Smo imeli tudi mi te težave. Otrok zjutraj uničen, siten, v vrtcu odspal svojo dozo, zvečer pa ob 23.00 še rogovilil. Odkar ni več v vrtcu, brez težav zaspi ob 20.00 ali 20.30 in zjutraj naspan in dobre volje vstane ob 6.00.

Moj pa je dokler je bil v vrtcu spal tako tam kot cez vikend doma. Smo bili pa vedno ze ob sestih zjutraj pokonci. Saj veste kako zgleda na nedeljo ob sestih slisat mamiiii, lacen…

Ma isto. Sforsirajo spanje, doma pa ob devetih se kot vrtavka, zaspi ob desetih. Pa je zunaj, tece, skace, se igra z zogo, ampak ji ta opoldanski spanec tako skodo naredi, da tudi ponoci potem ne spi dobro.

Pride ves zmatran iz sluzbe, zadrema na kavcu, zvecer pa ves buden, gleda tv do 1h. Zjutraj pa zombi in pop. se zgodba ponovi…

Meni ful ne paše ta sistem v vrtcu. Bolj bi se morali glede tega pogovarjati s starši. Pa se ne. Naša prva je stalno protestirala prav zaradi spanja. Drugi je rad spal, pri tretji pa vem, da bo problem to, da mora tam spati. Da naredijo ob 11.30 temo in ležalniki in konec. Pa naj leži v temi 2 uri, če je treba. Gre pa ena od dveh vzgojiteljic takoj po 11.30 domov. V tem je po moje tudi edini razlog tega nujnega spanja.

Tam do 2. leta je že prav, da spijo, tamali res rabijo. Ampak okoli 3.leta se začnejo razlike med otroki in tudi pri mojih 2 je bilo tako : doma normalno funkcioniral cel dan, zvečer zaspal kot top še pred 8h in spal do 7h, se zbudil dobre volje in spočit. V vrtcu pa zaspal po kosilu, ko sem prišla po njega okoli 15h še ves matast, ker so ga zbudili, potem tečen do večera, ko je prišel k sebi in norel do 22h ali še dlje. Zjutraj pa spet bujenje na silo in ves tečen, ker se ni naspal… in potem v vrtcu seveda spet zaspi po kosilu, ker mu manjka in tako vsak dan do vikenda. Da otroka 2x na dan siliš s spanjem in ga 2x na dan na silo budiš, katastrofa. Nas je rešila korona spomladi, zdaj sta že toliko stara, da ne zaspita več, tudi v skupini jih polovica ne spi in lahko rišejo, gledajo knjigice… in imamo končno umirjene večere in jutra.

V vrtcu se ne bojo premaknil ni šans! Izgovrjajajo se na kurikulum njhovo knjižico z pravili….Imam 3 otroke
1 je šla v vrtec z 2 leti in 2 meseci že doma ni spala popldan že dolgo ne od 1 leta naprej razen če in dokler si jo vozil z vozičkom ali v avtu v vrtcu na uvajanju je parkrat bruhala od vsega hudega (jok, kašelj, izsiljevnje) no po dobrem mesecu je šla počivat zaspala res občasno mogoče 2 mesečno a vseeno lej ga lej doma nikakor ne spat zvečer to je trajalo do 1 razreda potem pa kot da bi odrezal 😀 stara je 9 let največkrat spi že 21.15 je pa res da zjutraj prva pokonci…
2. je šel v vrtec star 1 leto in pol spal doma po 1 do 2 uri popldan- po kosilu jo je mahnil k postelji in glasno vzstrajal aja aja spal seveda tudi v vrtcu so se pa doma kmalu okoli 3 leta, ko je med vikendi nehal dremati popldan začeli med tednom problemi z spanjem tudi ob pol 1 zjutraj še vedno zna uleteti iz sobe vprašat zakaj midva ne spiva če sva slučajno pokonci je pa sedaj 1 razred.
No najmlajša šla v vrtec točno z 1 letom doma je spala do dobrega 2 leta sept je bila stara 2 leti in oktobra se je začela počasi upirati med karanteno pa je oblasno do nobega leta še spala potem ne ker nima smisla jo 1 uro spat dajati zato da bo zvečer do 22 tečna in odkar je spet v vrtcu imamo problem zvečer ker tam spi in sem res vesela če jo lahko ob 21 pustim v sobi in leži v postelji ter poskuša zaspati med vikendom, ko ne spi gre včasih spat pred 20 in zaspi v 5 do 10 minutah!

Doma imate dva, tri otroke, pa take probleme.
v vrtcu jih je v skupini po 14 – 24.
In kako naj ustrežejo vsem?
Eni rabijo počitek, drugi se vrtijo ves dan v vrtcu kot vrtavke .
In ja!
Vrtec ni dom!
Doma je v družini par ljudi.
V vrtcu pa cela skupina, polno interakcij, hrupa, vpitja, ropotanja.
Tudi OTROCI se MORAJO odpočiti od tega hrupa.
Ni SPANJE, POČITEK je zapovedan.

Zato, da se vrtec umiri, zato da otroci, ki potrebujejo počitek, lahko zaspijo.

Ker če otroci ne počivajo – so ob 14h tečni kot ose.Ponoreni, dobesedno.

In kje bi ve – vse pametne – našle še eno igralnico ali tri – za otroke, ki ne bodo počivali?

Boste že videli, koliko boste sodelovali z učiteljicami v šoli.Ko se pride skozi vrtčevska ali šolska VRATA – VELJA njihov red.
Ne vaš, drage mame.

Je pa še ena možnost.
Privat varuška.
Tam bo pa po vaše!
In pri babici.Tam je tudi lahko po vaše!

Kurikulum ni knjižica s pravili, ampak državni program.Ki se ga niso izmislile vzgojiteljice iz vašega vrtca.
V tem programu je tudi Dnevna rutina, ki vsebuje tudi počitek!
Svojih otrok ste siti in naveličani.
V vrtcu pa naj dve vzgojiteljici obvladata vsak dan vse otroke, vesta za vsako buško, vsak copat, vsako nogavico in izmerita naj, koliko dcl juhe je pojedel vaš otrok in kolikokrat je šel tisti dan kakat.
Samo to bom rekla : ene mame ste tečne do konca!

Mamce, mamce, zakaj imate otroke, če se vam ne da ukvarjati z njimi? Večina 3 in 4 letnikov potrebuje čez dan spanje ali vsaj počitek . Zvečer vsak normalen otrok, ki ima večerno rutino in ki ga starši ne filajo s cukrom, normalno zaspi. Če pa imate same nered, brez rutine, otrokovo norenje pa razumete kot da ni utrujen in zaspan, in čakate, da se bo on odločil, kdaj gre spat, potem imate seveda probleme.

Kurikulumi so narejeni po priporocilih pediatrov. Majhni otroci se hitro razvijajo, zato njihov organizem in možgani otrebujejo več spanja in počitka. 3 letniki potrebujejo okoli 12 do13 ur spanja na dan. Večina 5 letnikov ima zadosti spanja od 8h do 6h zjutraj. Za 3 letnika to še zdaleč ni zadosti, zato nujno potrebuje počitek.

Pri nas nobenega ne silijo s spanjem. Po kosilu naredijo mrak, poslušajo pravljico, potem dajo mirno muziko in po cca pol ure lahko tisti, ki niso zaspali, vstanejo in gledajo knjigice, rišejo, karkoli umirjenega, dokler ostali spijo. Tako je pri obeh – 3-letniku in 5-letnikih, pa sta zamenjala že kar nekaj vzgojiteljic. Se očitno da, če se hoče.
In ni lih res, da vsi 3, 4 letniki rabijo pop. spanje. Moja dva zjutraj spita do 7h – 7:30, v postelji sta ob 8h zvečer. Eni otroci vstanejo pred 6h, ti verjetno spanje res rabijo. Moji ga ne.

New Report

Close