Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Prava odločitev za srednjo šolo

Prava odločitev za srednjo šolo

Pozdravljeni!
Sem učenka 9. razreda ter potrebujem pomoč. Zanima me farmacija. Pa ne vem, kaj je pametnejše… Vem da obstaja že nekaj podobnih odprtih tem, vedar so vse starejšega nastanka. Torej moja dilema je, če naj grem v gimnazijo in potem študirat farmacijo, ali pa v srednjo farmacevtsko (SŠFKZ v Ljubljani) in potem študirat? Je kdo tu, ki je to izkusil na svoji koži?

Nisem izkusila, ampak študij farmacije je zahteven, bi rekla da se ti bolj splača delat gimnazijo, sploh če imaš delovne navade in ok ocene. Na splošni maturi v gimnaziji tudi dobiš več točk, s tem pa več možnosti za nadaljnji študij.

Direkt v farmacijo pejt, če si to želiš. Gimnazija je za tiste, ki še nimajo pojma, kaj sploh hočejo in tiste, ki jih starši forsirajo, da se lahko pol okol hvalijo, kje je njihova hčerkica oz. sine 🙂 In ko nardiš srednjo, si že par let v znanju pred drugimi pa če se ti ne bo dal direkt na faks, imaš vseeno poklic.

nova
Uredništvo priporoča

Če si prepričana, da boš študirala farmacijo, pojdi na gimnazijo. Iz srednje farmacevstske je izredno težko priti na farmacijo. Jih nekaj poznam, ki jim ni uspelo. Na gimnaziji boš pridobila dovolj znanja iz splošnih predmetov, pa še dodatnega predmeta ti ne bo potrebno delati…

Neumnost. Podobna neumnost je tudi, da npr. kot strojni tehnik nimaš šans na strojni fakulteti.

In v vsakem primeru bo morala na maturi opraviti 5 predmetov, pa naj gre na splošno ali pa poklicno + dodatni predmet iz splošne mature. Tako, da nehajte širiti te floskule.

Moja znanka je šla študirat farmacijo po srednji farmacevtski, faks ji gre v redu, je pa res, da je bila v srednji šoli odličnjakinja.

Neumnost. Podobna neumnost je tudi, da npr. kot strojni tehnik nimaš šans na strojni fakulteti.

In v vsakem primeru bo morala na maturi opraviti 5 predmetov, pa naj gre na splošno ali pa poklicno + dodatni predmet iz splošne mature. Tako, da nehajte širiti te floskule.
[/quote]

Splošna matura ni enako poklicna matura + peti predmet, ki je povsem prostovoljen. Dobiš manj točk, pa še znanja iz ključnih predmetov na SŠ dobiš manj kot na gimnaziji. Za resen faks, kar farmacija je, so to pomembna dejstva.

Neumnost. Podobna neumnost je tudi, da npr. kot strojni tehnik nimaš šans na strojni fakulteti.

In v vsakem primeru bo morala na maturi opraviti 5 predmetov, pa naj gre na splošno ali pa poklicno + dodatni predmet iz splošne mature. Tako, da nehajte širiti te floskule.
[/quote]

Ne pravim, da ni možen vpis s srednje šole, je pa težje. Peti predmet moraš opravljati na gimnaziji in se tam tudi nanj pripravljati. Vreden je 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vseh vpisnih točk, kar ni zanemarljivo. Če si zelo priden , prideš kamorkoli, tudi iz srednje zdravstvene, preko maturitetnega tečaja, do medicine. Vse je možno, a težje.

Gimnazija.

Na nobeni srednji farmacevtski ne bo dobila tolk znanja biologije, kemije, fizike, kot v gimnaziji.

Če nameravaš iti študirat, pojdi na gimnazijo, ker ima poklicna matura s 5. predmetom po novem manj točk, kot splošna in boš s srednjo farmacevtsko zelo težko prišla na farmacijo, tudi če boš imela maksimalno število točk.
Žalostno, da je zaradi študija varneje iti v gimnazijo, čeprav že na koncu 9. razreda točno veš, kaj te zanima in bi rad poglobil znanje s tega področja.

Neumnost. Podobna neumnost je tudi, da npr. kot strojni tehnik nimaš šans na strojni fakulteti.

In v vsakem primeru bo morala na maturi opraviti 5 predmetov, pa naj gre na splošno ali pa poklicno + dodatni predmet iz splošne mature. Tako, da nehajte širiti te floskule.
[/quote]

Verjetno ti ne veš, da že 2. leto velja, da se dobi za splošno maturo več točk, kot za poklicno s 5. predmetom.

Verjetno ti ne veš, da že 2. leto velja, da se dobi za splošno maturo več točk, kot za poklicno s 5. predmetom.
[/quote]
Res je. Po drugi strani pa non stop poslusamo kako se z zadostnim in dobrim uspehom vpisujejo na gimnazije (ne vse) in nihce vec noce v poklicne in tehnicne sole. Le zakaj?


Res je. Po drugi strani pa non stop poslusamo kako se z zadostnim in dobrim uspehom vpisujejo na gimnazije (ne vse) in nihce vec noce v poklicne in tehnicne sole. Le zakaj?
[/quote]

Srednje strokovne šole so razvrednotili.

Lahko se vpišeš tudi na biotehnično gimnazijo (BIC), kjer imajo tudi mikrobiologijo, biotehnologijo, laboratorijske vaje…

http://www.bic-lj.si/gvs/index.php/izobraevalni-programi/tehnika-gimnazija/predmetnik-tg

Srednja farmacevtska ima drugačen namen kot gimnazija. Če misliš resno s študijem, jaz sploh ne bi pomišljala. Na gimnaziji boš dobila bistveno več znanja za naprej. Seveda se da tudi s srednje farmacevtske pridi na faks, ampak ta pot je bolj trnova.

Punca vsi ti vsiljujejo gimnazijo, ker nimajo pojma, ker vse kar poznajo, je gimnazija :)) in svoje otroke silijo na gimnazije, zaradi svojih kompleksov. Najbolš, da poklicne šole kar podrejo, če je gimnazija najboooljša ane…

Pojdi na farmacevtsko, če si to želiš počet, ker po gimnaziji še vedno nimaš poklica, točke gor al dol. Sama boš vidla, kako ti bo šlo, če ne se pa drugo leto še vedno lahko prepišeš na tako zelo cenjene gimnazije.


Velika razlika je, ali punca OŠ izdeluje ok, šterice, petice … ali komaj izdeluje OŠ. Ker če je prvo, potem nima na SŠ kaj iskat, ji bo dolgčas in bo stagnirala. Če se težje uči, pa dvomim da je farmacevtski faks zanjo.


Velika razlika je, ali punca OŠ izdeluje ok, šterice, petice … ali komaj izdeluje OŠ. Ker če je prvo, potem nima na SŠ kaj iskat, ji bo dolgčas in bo stagnirala. Če se težje uči, pa dvomim da je farmacevtski faks zanjo.
[/quote]

A po tvoje so vsi na poklicnih malo zaostali? Sem šla na srednjo pa ne, ker bi se težje učila, ampak zato, ker sem vedla kaj hočem. In potem lepo na faks. Kakšen dolgčas, stagniranje… Kaj ti ni jasno? Na gimnazijo grejo večinoma zakompleksane ovce, ki sledijo čredi.

Daleč od tega. Moj otrok je na srednji strokovni šoli. Ker je bila za njegovo smer po naši presoji to najboljša opcija in gimnazija ni potrebna. Farmacija je pa nekaj čisto drugega. In če si punca premisli glede smeri, so ji še vse poti odprte. Karmorkoli. Moj otrok je 1000 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, da želi to početi.

Daleč od tega. Moj otrok je na srednji strokovni šoli. Ker je bila za njegovo smer po naši presoji to najboljša opcija in gimnazija ni potrebna. Farmacija je pa nekaj čisto drugega. In če si punca premisli glede smeri, so ji še vse poti odprte. Karmorkoli. Moj otrok je 1000 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, da želi to početi.
[/quote]

In jaz sem gimnazijka, tako da ne vem, kakšne komplekse naj bi imela. So faksi, ki so tako težki, da imaš brez hudega predznanja na faksu težave. Poznam punce, ki so s srednjo farmacevtsko packale faks 10 let in punco z gimnazijo, ki je v parih letih po gimnaziji že magistra. Bi bila s srednjo farmacetsko tudi? Zelo težko. In za dobro odskočno desko je biti magister farmacije danes že nuja.
Ne mešajte vi svojih kompleksov v to temo.

Jaz pa gledam takole in sicer če imaš namen iti študirati potem vsekakor vpis na gimnazijo kjer dobiš več predznanja in na koncu pik ki so zelo pomembne za vpis na faks.
Če po opravljeni gimnaziji le ugotoviš, da bi šla rajši delat pa imaš predznanja ogromno ter delovnih navad in ti ne bi bilo težko narediti par predmetov in imaš priznano poklicno srednjo šolo. Skratka iz gimnazije ni nujno da je samo pit navzgor lahko gres tudi eno stopničko navzdol in to bistveno lažje kot obratno.

Se popolnoma strinjam. Na farmacijo je brez splošne mature zelo težko priti, torej gimnazja.

Razen, če ti učenje ne diši preveč, potem pa srednja farmacevtska, samo potem tudi na farmacevtski faks pozabi.

Poleg tega se lahko v tem času tudi še premisliš in iz gimnazje imš dosti širšo izbiro kot iz srednje farmacevtske.

Tisti, ki pišete, kako ste brez problemov iz strokovne srednje prišli in končali faks, dajte se zavedat, da sedaj ni več tako. Vsaj ne za vse fakultete in farmacija je med njimi.

Moja hci je bila v osnovni soli 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} odlocena , da zeli postati zobotehnica. In se je vpisala na SSFKZ. V 3 letniku je ugotovila, da ta poklic ni zanjo. Vseeno je uspesno koncala vse letnike in opravila poklicno maturo. Vpisala se je v maturitetni tecaj in ga zelo zelo uspesno opravila. Zdaj je na fmf.
Avtorica, jaz bi zato raje izbrala gimnazijo v tvojem primeru. Nikoli ne ves ….

Glej, če te farmacija zares zanima, greš komot na srednjo farmacevtsko in potem, če imaš željo, naprej na fakulteto za farmacijo. Imam frendico, ki je bila na srednji farmacevtski, ker jo je farmacija pač zanimala. O nadaljnem študiju ni bila sigurna. Rekla si je: grem na farmacijo, pa ali bom sam tehnik ali bom šla naprej študirat, bom vidla kako bo šlo. Srednja farmacevtska ji ni delala težav, zato je šla naprej na fakulteto za farmacijo, kamor je prišla bp in pred 2 leti končala s študijem in se zaposlila.

New Report

Close