Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Čuden obračun plače v javnem sektorju

Čuden obračun plače v javnem sektorju

Zaposlena sem v javnem sektorju, vzgojiteljica z univerzitetno izobrazbo v tridesetem plačilnem razredu. To pomeni, da moja bruto plača znaša 1373,00 eur. In naj bi moja neto plača po moji matematiji znašala 962 eur. Dejansko pa vsak mesec dobim le 890 eur + malica + prevoz. In mi ni jasno popolnoma nič. Mi zna kdo povedati, zakaj je tako. Morda kdo, ki dela na podobnem delovnem mestu kot jaz? Ali pa morda Barca?

Hvala za vsako uporabno informacijo.

ja kaj pa piše na plačilni listi?
kakšne odtegljaje imaš, sindikat, varčevanje za 3. steber, kaj podobnega???

če imaš na plačilni listi tak bruto in tak neto, ne potem nekaj narobe, če ni dodatnih odtegljajev

dodatno zdravstveno zavarovanje?
neto pri brutu 1.373 je 928 EUR. ne 962

Poglej v plačilno listo, saj vse piše! Javni zavodi imajo enotne plačilne liste in v kolikor niso izpisani vsi bruto in neto zneski takoj v računovodstvo po pojasnilo.

Nobenih odtegljajev nimam, zato mi je pa vse skupaj tudi čudno. Sprašujem za nasvet najprej tukaj, preden se grem pozanimat še kam drugam. Čeprav iskreno povedano sploh ne vem, na koga naj se obrnem. Ko sem o vsem skupaj povprašala osebo, ki mi obračunava plačo, sem dobila takšen odgovor, da mi je bilo potem še manj jasno in me je le še dodatno zmedla, razložila pa nič. Imela je takšen odnos, da sem se na koncu počutila butasto do kraja, češ kako mi ni jasno, zakaj sploh to sprašujem in kako lahko podvomim v pravilnost izračuna.

pol pa prepiši plačilno listo sem gor. vse zneske, odtegljaje….

Ali izpolnjujete vse pogoje (diploma in strokovni izpit)?

Če pri osebi, ki dela obračun, niste dobili nekega pametnega pojasnila, se obrnite na ravnatelja. Če to ne pomaga, pa na MIZŠ ali MJU.

Sem šla prav preračunat in ja, tvoj izračun drži, vendar samo v primeru, da si res cel mesec polno zaposlena oz. da imaš 174 normiranih ur 174 rednega dela. V kolikor si imela dopust, bolniško ipd, je znesek nižji, odvisno od višine nadomestil oz. vrste odsotnosti. Skratka, ponovno, odgovor se skriva v tvoji plačilni listi!

Bruto 1.373,40€ znaša neto 928,85€.
Razlika s tvojimi navedenimi 890€ znaša 38,85€.

Članarina SVIZ znaša 0,6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od bruto plače, kar nanese 8,24€, PZZ 28-30€, kar bi ravno naneslo nekaj podobnega.

Dodatka na delovno dobo nimaš še nič?

Kaj točno piše na plačilni listi? Kaj je pod Z08 in kaj pod Z2901?

Izračunaj plačo tule: http://www.swtools.si/calc.html, ali pa kje drugje na netu, natisni obračun in pojdi v obračun plač in prosi za pojasnilo razlik. Enostavno ti mora pojasniti zakaj dobiš manj, pa če se ji boš zdela še tako butasta. Ali pa prepiši izračun stvoje plačilne, pa bomo videli in ti lahko razložili.

Zneski so bili ukradeni.

Ker živimo v Afriki.

Sicer ne v javnem sektorju, vem pa za računovodkinjo, ki je delala “odtegljaje” pri plačah zaposlenih in jih nakazovala sebi …

Zakaj je znesek plačila za delo nižji, če imaš dopust? Saj gre vendar za placan dopust, ki ti pripada vsako leto. Razumem, da je znesek nižji, če je delavec na bolniški, ampak če ima pa redni dopust, ne be smel biti nižji (razen seveda da ne dobiš za prevoz in malico).

Zakaj je znesek plačila za delo nižji, če imaš dopust? Saj gre vendar za placan dopust, ki ti pripada vsako leto. Razumem, da je znesek nižji, če je delavec na bolniški, ampak če ima pa redni dopust, ne be smel biti nižji (razen seveda da ne dobiš za prevoz in malico).
[/quote]

Saj ni, končni znesek bruto plače je enak, so pa postavke malo prerazporejene… seveda govorim o takih, ki nimajo dodatka za nočno delo, vikend delo …. tem pa se pozna.

Barca, najprej hvala za odgovor.

V sindikat nisem včlanjenja, dodatno zdravstveno zavarovanje pa si plačujem sama. Skupne delovne dobe imam 15 let, kar nanese na moji plačilni 59,92 bruto/38,36 neto in se prišteje neto plači.

Pozabila pripisat; postavk Z08 in Z2901 sploh nimam na plačilni.

Daj prepisi podatke (vse) iz svoje placilne liste, lahko pa se mi oglasis na ZS in mi jo (seveda s prekritimi podatki tebe in delodajalca) posredujes.

Univerziteta izobrazba pa 930€ plačke… hehe ne verjamem. to pomeni da en ki obrača pleskavice zasluži več?

Ni smešno, tudi jaz imam univerzitetno izobrazbo in 28. plačni razred in 1.269,780 bruto plače, kar z dodatkom za delovno dobo za 16 let znese ca. 900 eur neto. Taka je realnost, delam na izplačilu EU sredstev, kar je kar precej zahtevno in poleg tega tudi rit odnašam šefom, ko česa nočejo narest.

pridite v gospodarstvo delat če so vam plačke premale

Delam v gospodarstvu in ne pridem do 900 EUR, tako da niti tukaj ni nič boljše.

Z UNi izobrazbo, koliko let izkušenj, na katerem področju?

Sicer pa nas UNIje po plči že prekašajo tehniki, nekje sem prebrala, da folk s tehnično izobrazbo ne gre delat več pod jurja?!

Sem delala v gospodarstvu 13 let in sem dobila odpoved. Na žalost nisem uspela dobiti druge službe kot v javnem sektorju pa iščem še naprej doma in v tujini. Ni tako enostavno tudi če imaš izkušnje in dobre delovne navade.

Se sploh ne čudim nad čudnim obračunom plače v javnem sektorju. Računovodstvo je panoga, v kateri se je potrebno neprestano izobraževati, javni zavodi in druge javne službe pa ne vidijo potrebe po tem ali pa se jim zdi škoda denarja za usposabljanje svojih zaposlenih, zato tudi njihove računovodje nimajo kaj dosti znanja in posledično delajo, kot se jim zdi. Itak jih nihče ne kontrolira.

Poznam primer, ki ga moram javno izpostaviti:
Oseba je delala v javnem zavodu, ki je imel dve enoti. Vsi zaposleni, vključno z njo, so delali delno v eni enoti in delno v drugi enoti, in seveda prejemali en obračun plače (eno plačilno listo) in eno plačo. Nato sta se ti dve enoti ločili, tako da sta iz enega javnega zavoda nastala dva javna zavoda – dva delodajalca, zaposleni pa so še naprej delali v obeh enotah oziroma po novem v obeh zavodih. Dobili so tudi nove pogodbe o zaposlitvi, saj so sedaj zaposleni na obeh zavodih, na vsakem delno. Sedaj tudi prejemajo mesečno dva obračuna plače in dve plači. Vendar… pazi to: na obeh obračunih plače je upoštevana splošna olajšava in obračunana dohodnina po dohodninski lestvici, kot da bi ti dve plači prejemali dve osebi, ne ena. Oseba, ki mi je pokazala dve svoji plačilni listi za isti mesec, je na koncu morala doplačati dohodnino za prejšnje leto v višini svojega mesečnega dohodka, in to zaradi napačnega obračuna plače drugega delodajalca. Finančno sicer ni oškodovana, ker je med letom prejemala previsok neto, vendar je bila vseeno šokirana ob prejemu informativnega izračuna, ki je bil pravilen. Ob takih primerih človek izgubi še tisto malo zaupanja v znanje in strokovnost zaposlenih v javnem sektorju.
Ne vem, če so kasneje v tem računovodstvu kaj spremenili način obračunavanja plač za naprej, ampak če niso, so še naprej v prekršku, zaposleni pa bodo še naprej prihranke za dopust porabljali za doplačilo dohodnine.

Ne misli, da se v gospodarstvu kaj takega ne dogaja….

New Report

Close