Recepti.Over.Net

Prehrana in kulinarika

Odgovarjajo: Vesna Feelgood, svetovalka za prehrano

Imate kuharske izkušnje? Potrebujete nasvet? Povprašajte ostale udeležence foruma, ki radi razkrijejo male skrivnosti velikih kuharskih mojstrov. Seveda pa vam bo svetovala tudi naša izkušena uporabnica, moderatorka , s svojimi nasveti in za vas iskala potrebne informacije. Obilo užitkov.

Vesna Feelgood , svetovalka za prehrano

Vesna Feelgood

Vesna Milenković je dinamična in polno zaposlena mati dveh otrok, ki si je profesionalne izkušnje nabirala na različnih področjih – po duši naravoslovka, ki je pristala v ekonomski stroki in s svojo sposobnostjo improvizacije uspešno združuje različna znanja. Na področje prehrane jo je pripeljala stiska ob spoznanju, da je njen novorojeni sin hud alergik. Postopno se je sinovo zdravje izboljševalo, alergije so pojenjale, znanje s področja prehrane in »alternativnega« kuhanja pa raslo. Ima bogate osebne izkušnje, ji jih z vami deli na forumu Prehrana, Prehrana, rekreacija in oblikovanje telesa in v posebni sredini rubriki na portalu za Recepte. Vesna je prehranska svetovalka in to počne z velikim veseljem. S svojim občutkom za posameznika in s strokovnim znanjem lahko ponudi oporo in razumevanje na poteh sprememb, ki nikoli niso lahke. Vesna ni profesionalna kuharica in tudi ne pretirana ljubiteljica preživljanja časa ob štedilniku. In ravno zato je specializirana mojstrica reševanja vsakodnevnih prehranskih zagat. Vesna pravi: “Obožujem okusno, zdravo hrano, ki se jo hitro pripravi, s slastjo poje in nato posveti še drugim pomembnim rečem v življenju.” Pomaga vam najti odgovore na vprašanje KAKO? To vprašanje se postavi, ko izveste »kaj« in »zakaj« je potrebno nekaj narediti. Vesna poskrbi, da boste lahko vse odgovore lažje prenesli v svoj vsakdan.

vedno trdi gov.zrezki

Default avatar

enkrat da mi rata

Imam veliko zrezkov mladega bika( koline) in me res zanima kako jih ve pripravite da je sočno mehko meso.....jih prej potolčete in solite prej ali potem...ter ali je boljše če imam zrezke v kakšni marinadi kakšen dan prej.....Ter seveda kako jih popečete... na velikem ognju in potem? Prosim za vaše nasvete .Hvala
Default avatar

kakšnotolčenje

Debeli, netolčeni. Če je meso kvalitetno itak drugega kot sol (in poper) ne potrebuje.
Popečeno pa do midium rare (za moj okus),
Default avatar

luna med temnimi oblaki

Goveje meso tako zrezke kot za golaž vedno delam počasi - na štedilniku za drva. Zakurim in dam ponev na del štedilnika, kjer se dela počasi in na majhnem ognju. Dodam veliko čebule, česen, posolim, popopram in počasi dušim, vsake toliko časa zalijem z vročo vodo. Meso postane mehko, sočno, okus je enkraten. Skratka, meni še nikoli ni uspelo narediti zrezkov v par minutah, da bi bili mehki in sočni (tako kot najdemo nasvete povsod).
Štedilnik na drva kurim tja od oktobra do aprila. V poletnem času, ko kuham na plin, nikoli ne delam ne golažev ne zrezkov iz govejega mesa. V tem času pripravljam jedi iz piščančjega ali svinjskega mesa, ali pa naredim golaž iz mletega mesa.
Default avatar

Ekonom lonec

Jih obvezno pripravljam v ekonom loncu cca 10 do 15 minut. Če je mlado meso odpreš po 10 minutah, če še niso mehki še dušim cca 5 minut.
Default avatar

Edino kar res pomaga

Dolgo, dolgo jih moraš kuhati v omaki. Marinada je sicer dobra za boljši okus, ampak kuhati jih moraš vsaj kakšni dve uri, da so res mehki.
Default avatar

adijo tema

Pa je konec. Prestavljeno na Prehrano. Sem nihče ne pogled.
Nima smisla na dolgo pisat ;). Edino to, če bo kdo prebral, meso naj ne bo od stegna.
Default avatar

DXY

Zgodba mojega otroštva. Takšnim zrezkom sem pravil podplati. Po replikah, ne le uvodnem vprašanju, sodeč pa je to sila pogost problem. Slabo to, slovenske kuharice.

Rešitev problema podplatov ni v famoznih omakah, mlatenje in dušenju mesa, ipd. Ključ je v tem, da se meso na obeh straneh na hitro zapeče brez da bi sokovi ušli. Če se vam to zgodi potem bo imel zrezek bolj ukus po kuhanem kot počenem in bo res ključnega pomena kakšno omako ste pripravili, itd.

Skratka, vse kar je treba je dodobra segreti ponev, pokniti zrezek gor, na hitro zapeči obe strani in nadaljevati s pečenjem da je po vašem okusu, rare, medium, well done.

Jaz niti soli ne dodajam. Prav nič. Nobene omake. In si spečem zrezke kot v povprečni restavraciji.

V vrhunskih restavracijah na hitro zapečejo pri 500C. Plus kvalitetno meso. In to je to.
Default avatar

Rok-1

DXY je napisal/a:
Zgodba mojega otroštva. Takšnim zrezkom sem pravil podplati. Po replikah, ne le uvodnem vprašanju, sodeč pa je to sila pogost problem. Slabo to, slovenske kuharice.

Rešitev problema podplatov ni v famoznih omakah, mlatenje in dušenju mesa, ipd. Ključ je v tem, da se meso na obeh straneh na hitro zapeče brez da bi sokovi ušli. Če se vam to zgodi potem bo imel zrezek bolj ukus po kuhanem kot počenem in bo res ključnega pomena kakšno omako ste pripravili, itd.

Skratka, vse kar je treba je dodobra segreti ponev, pokniti zrezek gor, na hitro zapeči obe strani in nadaljevati s pečenjem da je po vašem okusu, rare, medium, well done.

Jaz niti soli ne dodajam. Prav nič. Nobene omake. In si spečem zrezke kot v povprečni restavraciji.

V vrhunskih restavracijah na hitro zapečejo pri 500C. Plus kvalitetno meso. In to je to.
To je to.
Na hitro zapečeš zunanjo ploskev, potem mogoče še par min in obdržijo vso svojo sočnost. Pa na primerno debelo morajo biti odrezani in v pravo smer, glede na mišična vlakna.

Jaz jih prej popram (s sveže mletim poprom) in malo nasolim.
Default avatar

Badass

Na zelo segreti ponvi z minimalno maščobe na brzino zapeči obe strani. V notranjosti mora biti roza.
Ali pa dolgotrajno dušenje, da se zmehča. Vse vmes je trdo.
Pred dobrim govejim zrezkom se še kralj domačih živali skrije.