Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Je res še prezgodaj, da že zdaj ‘težim’ svoji hčerki, naj se pripravlja na učenje mature?

Je res še prezgodaj, da že zdaj ‘težim’ svoji hčerki, naj se pripravlja na učenje mature?

Je dijakinja 4. letnika srednje šole. Menim, da bi se morala nekoliko bolj zresniti, saj ima že čez par mesecev maturo, ki je kot vemo precej obsežna, saj je snovi ogromno prav od 1. letnika do konca. Snov pa se pozabi zelo hitro zato menim, da bi morala že zdaj ponavljati snov od 1. in 2. letnika, da bi ji potem manj ostalo. Želim ji le dobro, da bo imela čim manj dela in stresnega obdobja v prihajajočem letu.
Kdaj so se vaši otroci začeli pripravljati na maturo?

Tik pred zdajci. Pa smo šli vsi skozi. Ti si svojo naredila, pusti hčero da naredi svojo zase.

Jaz sem se 2 tedna pred maturo po dobri 2 uri na dan. Dobila 5, 4, 4, 4. Z malo vec dela bi bile same 5, a se mi res ni dalo. Sem se pa prej vsa leta sproti ucila, a nikoli pretirano, ker sem bolj lene sorte. Jezika se v tistih 2 tednih nisem nic ucila, ker sem ga dobro znala. Gimnazija Bezigrad.

Moja hčerka je maturo opravljala v letošnjem letu. Maturo je opravila zelo dobro. Je pa rekla takole. Njej je bila najtežja slovenščina (čeprav jo je v srednji šoli imela zelo rada). Pa vendar je bilo po njenih besedah ogromno snovi (književni del-pisatelji, pesniki, obdobja + slovnica)… Spomnim se, da mi je še tisto jutro pred ustnim izpitom rekla, da upa, da bo sreča na njeni strani, saj se ni uspela naučiti vse snovi. Omenila mi je, da je bila v letošnjem letu slovenščina drugačna, nekoliko drugačen koncept zastavljenih nalog kot prejšnja leta. Mislim, da so pole matur iz prejšnjih let tudi nekje objavljene, ker jih je moja hčerka precej reševala. (Morda, jih je dobila v šoli to ne vem).
Pri drugih predmetih ni omenjala nič posebnega. Hčerka naj pregleda in reši čimveč pol iz prejšnjih let, saj so naloge običajno precej identične.
Hja no mislim, da je tvoja hči že dovolj stara, da sama ve kdaj se bo učila, koliko in kdaj ne, se ti ne zdi? Je pa tudi odvisno od vsakega posameznika – kako hitro si snov zapomni, kako mu snov leži. Se mi zdi, da je najboljše, da otrok dela sproti, da mu potem snov ne ostaja nepredelana.

Pri nas imamo že dva z maturo, tretji bo pa letos maturant in če sem bila pri prvem še zelo zoprna, pri drugem malo skeptična, zdaj tretjega pustim čisto pri miru, ker pri starejših dveh so vse za maturo delali v šoli in se nista učila čisto nič, razen kot na zgoraj pravi za slovenščino, to sta prelistala pred izpitom in upala na najboljše, pa se jima je zlato izšlo.
Če je hči na dobri šoli, potem se dobro pripravljajo za maturo in ji nima smisla pametovat, da se naj začne učit pol leta prej!

Veste kaj maturo redko kdo pade. Mislim, da v lanskem letu v hčerinem razredu nista naredili samo dve sošolki v prvem poizkusu. Pa še od tega je bila ena tujka. Ne delajte takega cirkusa. Mi pa niti na pamet ne pride, da bi govorila svoji hčerki, kdaj in koliko naj se uči, halo. Je dovolj stara, da zna sama presodit koliko časa bo namenila učenju. Naj povem, da ima povprečne ocene (od 3-5) že vsa leta njenega šolanja in s tem sem čisto zadovoljna. Mi sploh na misel ne pride, da bi zahtevala, da ima vse 5.
Upam le, da bo imela dovolj točk za faks (čeprav kolikor vem, na njenem željenem ni skoraj nič omejitve) tako, da ima pot odprto tudi za naprej.
Potem te nihče več ne vpraša s koliko si naredil, vazno, da znanje pokažeš v praksi pri delu.
Želim pa ji vso srečo! Vam pa svetujem, da posegate čim manj v njo, ker ji boste s tem vso stvar zagotovo samo olajšali.

Gimnazije Bežigrad ne moreš primerjati z ostalimi šolami, saj imajo edino na tej gimnaziji že od 2. letnika naprej priprave na maturo. Zato se res ni treba posebej veliko učiti. Na drugih šolah se vsa leta učijo tekočo snov, priprave na maturo imajo pa le zadnje leto, pa še teh ne pri vseh predmetih, zato morajo dijaki veliko delati sami.

Avtorica, ne vem, koliko priprav na maturo ima hčerka v šoli. Če jih je malo, potem naj se čimprej začne učiti.

Gimnazije Bežigrad ne moreš primerjati z ostalimi šolami, saj imajo edino na tej gimnaziji že od 2. letnika naprej priprave na maturo. Zato se res ni treba posebej veliko učiti. Na drugih šolah se vsa leta učijo tekočo snov, priprave na maturo imajo pa le zadnje leto, pa še teh ne pri vseh predmetih, zato morajo dijaki veliko delati sami.

Avtorica, ne vem, koliko priprav na maturo ima hčerka v šoli. Če jih je malo, potem naj se čimprej začne učiti.
[/quote]

Vse dobre šole in dobri porfesorji dijake dobro pripravijo na maturo. V sinovem razredu je bilo 6 zlatih maturantov, nihče iz generacije pa ni padel mature. Za sina in teh 5-6 njegovih bestov lahko rečem, da se niso nič učili, pa so imeli okoli 30 pik.

Sem se učila po knjigah književnost na maturi, matematika na maturi, slovenščina na maturi, angleščina na maturi in bila sem uspešna. Notri so vprašanja in odgovori na ustna vprašanja na maturi. Vsa vprašanja sem dobila iz teh knjig.
Ostale predmete sem se učila sama in sem bila tudi ok, a bistveno manj uspešna kot v osnovnih treh.

Jaz sem 8 let nazaj imela plane, da bom začela januarja, pa nisem, sem rekla, da po zimskih počitnicah, pa spet nisem, na koncu sem se učila vse skupaj 14 dni prej. Edino matematiko sem pa res vadila kak mesec prej, ker mi je bilo fajn reševat račune. Na koncu sem imela mat 5, slo 4, ang 3, oba izbirna predmeta pa 4. Sem bila vsa leta dobra v gimnaziji, (edino v prvem letniku prav dobra), pa se mi zdi, da sem maturo kar dobro zvozila, še posebej ker se nikoli nisem kaj pretirano veliko učila.

Sam se nisem učil skoraj nič. 4 ure matematike en dan prej, pa izbirni predmet in slovenščino okoli 2 ure en dan prej in sem bil med boljšimi v razredu.

Če je hčerka pametna potem jo pustite na miru in je brezveze da jo sploh kaj matrate. Samo škodo delate. Če je pa neumna… kaj sploh dela na gimnaziji?

Vse dobre šole in dobri porfesorji dijake dobro pripravijo na maturo. V sinovem razredu je bilo 6 zlatih maturantov, nihče iz generacije pa ni padel mature. Za sina in teh 5-6 njegovih bestov lahko rečem, da se niso nič učili, pa so imeli okoli 30 pik.
[/quote]

Ne zavajaj! Samo za monovsko maturo se ni treba učiti, pa dobiš vse pike. Zagotovo so se v reali tvoj sin in njegovi besti zelo učili, če so dosegli tak uspeh. Ne poznam nikogar, ki se ne bi temeljito pripravljal na maturo, pa vseeno niso bili vsi uspešni. Tudi moja hčerka, ki je med nadarjenimi, se je resno pripravljala na maturo. Seveda jo je uspešno opravila, a brez truda ne gre.

Ne zavajaj! Samo za monovsko maturo se ni treba učiti, pa dobiš vse pike. Zagotovo so se v reali tvoj sin in njegovi besti zelo učili, če so dosegli tak uspeh. Ne poznam nikogar, ki se ne bi temeljito pripravljal na maturo, pa vseeno niso bili vsi uspešni. Tudi moja hčerka, ki je med nadarjenimi, se je resno pripravljala na maturo. Seveda jo je uspešno opravila, a brez truda ne gre.
[/quote]

Jooj, samo nehajte s tem nabijanje mature, ker samo ustvarjate psihoze dijakom!
Kdor pri rednih urah kaj dela v šoli in spremlja ure priprav na maturo, mu na maturi ne bo hudega, pa četudi knjige sploh ne odpre!
Govorim pa o dobrih šolah! Ne samo Bežigrajski, tudi druge šole imajo temeljite priprave na maturo, kar se pozna na njihovih rezultatih, prvih 10 šol sigurno, pa drugih 10 verjetno tudi nima slabih priprav!
Nečak ni bil na neki hudi ekonomski, večere pred izpiti je žural, pa je naredil maturo. Sinov sošolec z dvojkami je imel na maturi 19 pik in je imel najslabši rezultat mature v razredu.
Matura ni noben baubau in čisto po nepotrebnem psihirate svoje otroke!

Jooj, samo nehajte s tem nabijanje mature, ker samo ustvarjate psihoze dijakom!
Kdor pri rednih urah kaj dela v šoli in spremlja ure priprav na maturo, mu na maturi ne bo hudega, pa četudi knjige sploh ne odpre!
Govorim pa o dobrih šolah! Ne samo Bežigrajski, tudi druge šole imajo temeljite priprave na maturo, kar se pozna na njihovih rezultatih, prvih 10 šol sigurno, pa drugih 10 verjetno tudi nima slabih priprav!
Nečak ni bil na neki hudi ekonomski, večere pred izpiti je žural, pa je naredil maturo. Sinov sošolec z dvojkami je imel na maturi 19 pik in je imel najslabši rezultat mature v razredu.
Matura ni noben baubau in čisto po nepotrebnem psihirate svoje otroke!
[/quote]

Najbrž ena in ista mona pod različnimi nicki vseskozi nabija, da se za maturo ni treba nič učiti. Ne vem, s kakšnim namenom. Se bojiš, da bodo drugi imeli predobre ocene in zato tvoja, čeprav se uči dan in noč, ne bo sprejeta na faks, ki si ga je izbrala?

Najbrž ena in ista mona pod različnimi nicki vseskozi nabija, da se za maturo ni treba nič učiti. Ne vem, s kakšnim namenom. Se bojiš, da bodo drugi imeli predobre ocene in zato tvoja, čeprav se uči dan in noč, ne bo sprejeta na faks, ki si ga je izbrala?
[/quote]

Ne mojA, ampak moJ in je že na faksu, ker je maturo že zaključil.
Ne poznam nikogar, ki bi se pretegnil za maturo. Nehaj komplicirat in pusti otroku, da sam dela, menda pri 18-19 sam ve, koliko je odnesel od pouka in koliko mu manjka.
Še književnost, ki je piflarija, so toliko driblali v šoli, da če le nisi dementen, si od pouka odnesel dovolj za maturo. 25-30 pik dosežeš komot in s tem si vpisan na skoraj vsak faks.

V gimnaziji se itak ves 4. letnik pripravljajo z utrjevanjem, ponavljanjem.
Učenje za maturo – kolikor se svoje hčere soomnim, se je začela učiti med prvomajskimi prazniki – in to matematiko, ker jo od nekdaj sovraži.
Sicer pa je trapasto, da 18-letnici težiš z učenjem; je polnoletna in prevzeti mora odgovornost za svoja dejanja ter nositi posledice.

Če je na kolikor toliko solidni šoli, imajo itak priprave na maturo v šoli.

Naj dela po navodilih profesorjev, načeloma je to dovolj.

Zanimivo, kar vsi ste super druper opravili maturo z nic ucenja…ja seveda.
Mene so doma vzgojili, da se delo opravlja sproti, redno in da je potrebno zadeve resevati, ko se pojavijo, ne pa 5 pred 12, ko to pomeni sam stres.
Ja, je res, da jih je kar nekaj, ki se jim je fajn uzegnalo, ampak vsaj tisti, ki jih jaz poznam, so na faxu totalno zabluzili, in se ze 4 leta po maturi sprasujejo kako je to mozno, da so v srednji tako lahko prisli skozi, na facu pa nic od nic.
Jaz sem imela 24 tock na maturi, zacela sem se pripravljati, ko so nastopile zimske pocitnice, na zacetku sem samo brala in si delala sistem, potem pa april in maj zelo intenzivno. Junija se nisem ucila cisto nic na novo, samo s sosolkami smo ponavljale skupaj. Bolj kot stres sem sem maturo videla kot nepojasnjen strah, nekaj kar pac prej nisem poznala.
To, da sem se pravocasno spravila zraven in si izdelala dober sistem ucenja, mi koristi se danes med studijem, ki ga obozujem in ga ravno zaradi dobrih delovnih navad izdelujem brez problemov.
Avtorica, hcerka je dovolj stara, da ve, da jo caka pomemben finish. Jaz je preganjala ne bi, bi jo pa vprasala kak ima plan, ce ga ima, ali potrebuje kako pomoc, in kako se ji nasplosno zdi misel na maturo. Od tu potem vidis kako je na stvari. Velik uspeha ji zelim.

Zimske počitnice? To je 3-4 mesce prej. Kaj si pa prej 3 leta pa pol delala?

Se strinjam.

Mojo tudi letos čaka matura, in se na njo pripravljajo pri maturitetnhi predmetih. Ponavljajo za nazaj, rešujejo naloge iz prejšnjih matur … moja pravi, da enostavno slediš, ker ti itak vse povedo v šoli, kaj kdaj predelati. Edino, če imaš luknje v znanju, to je pa fajn, da jih zafilaš čim prej.

Posebej oz, poleg teh priprav ne dela za maturo (še) nič.

Kaj si delala drugače v šoli pri urah za priprave na maturo? Veš, eni na teh urah poslušajo, sodelujejo, rešujejo naloge in dobijo celo ocene!

Ja maricka pomagej, kaki butli ste pol, ce ste se 4 mesece prej ucili in dosegli zgolj 24 tock??

Berem in se samo čudim …. neverjetni ste, res. Neverjetni.
Prav toplo mi je pri srcu in tudi solz v očeh ne morem skriti tako sem ponosna na vas in vaše sončke.

25-30 pik dosežeš komot in s tem si vpisan na skoraj vsak faks.
[/quote]

Čudno, da jih je v reali zelo malo s takim rezultatom.

Čudno, da jih je v reali zelo malo s takim rezultatom.
[/quote]

V reali je tako, da dobri učenci izberejo dobre gimnazije, potem pa tak rezultat ni nič nenavadnega. Imam Bežigrajca in Poljanca, oba zlata maturanta, ne en, ne drug pa se nista za maturo nič posebej pripravljala, razen kar so se v šoli.

New Report

Close