Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Rabljen avtomobil - nakup

Default avatar

platana--

Kupujem rabljen avtomobil za prb 2.000 eur.
Povsod berem, da je pametno zraven vzeti mehanika.
Kaj pa, če ne poznam nobenega mehanika oz nasploh nikogar, ki bi se spoznal na avtomobile kaj bolj kot jaz? Kakšen predlog?

Mislite, da je bolj varno kupovati od fizične osebe ali od avtohiš in s.p.-jev?

Hvala!
Default avatar

a veš

Obvezno nakup od avtohiše ali s.p., fizična oseba po zakonu ni odgovorna za napake (videno-kupljeno). Pri s.p. pazi da bo na pogodbi naveden s.p. in davčna št.- nekateri s.p.ji napišejo kupoprodajno tako kot da so ti avto prodali kot fizična oseba in potem niso odgovorni za napake.
Default avatar

sama kupujem

Jaz pa ti bom takole povedala. Pred leti, ko sem kupovala avto, sem vzela zraven prijatelja mehanika. Rezultat je bil, da sem cel teden hodila na oglede in nič kupila, ke je on pri vsakem avtu našel nek kiks. Potem sem šla sama avto gledat in ga kupila. Služil mi je 10 let brez problemov. Skrbela sem le za potrošni material. Jaz sem upoštevala navodila mehanika pri preizkusni vožnji in do sedaj je še vedno bilo vse ok. Torej najprej poglej avto od zunaj, da vidiš če je bil karamboliran ( vidi se po niansi barve ali šlampasto pritrjenega dela, razne udrtine in izbokline), potem poglej avto od znotraj. Preveri, če so podloge v avtu suhe, da kje slučajno ne vdira voda, če se lepo zapirajo vrata. Na probni vožnji počasi spelji, avto ne sme cukat. Na ravnini spusti volan, avta ne sme vleč v nobeno stran. Posebej bodi pozorna pri menjalniku, ne smeš iskati predstav, ampak mora menjalnik "pasti" v predstavo razen v vzvratno. Potem dodajaj gas in zavri, avta ne sme nikamor potegnit. Ti pa še predlagam, da riskiraš tistih 30 eurov in greš na tehnični pregled, da ti pogledajo podvozje. Jaz sem gospodu na tehničnem povedala, da kupujem avto in ga prosila, če lahko dobro pogleda kakšno je stanje spodaj. Se je res potrudil in na koncu mi niti ni računal pregleda, ampak sem mu v zahvalo dala za eno bolj močno kavo :)
Kupuj raje pri avtohiši, da lahko potem brez težav uveljavljaš stvarno ali skrito napako, če je slučajno kaj narobe. Jaz sem se pri nakupu raje odločila za 12 mesečno jamstvo kot pa da bi mi spustili ceno.
Default avatar

sama kupujem

Pa še to. Dobro je tudi, da si naročiš za dotičen avto carfax poročilo. Stane 10 eurov. Mene je skoraj kap, ko sem hotela kupit en avto in se je po poročilu izkazalo, da bi bila 6.lastnica ter, da je avto imel v petih mesecih tri različne lastnike. Prodajalec pa je navajal, da je 2.lastnik. Naj ti ne bo škoda teh 40 eurov za tehničnega in poročilo, ker se s tem lahko izogniš velikim nevšečnostim. Seveda ne boš to delala za vsak avto, ki si ga boš ogledala, ampak samo za tistega katerega boš res imela namen kupiti. Veliko sreče pri nakupu :)
Default avatar

no glede lastništva

sama kupujem je napisal/a:
Pa še to. Dobro je tudi, da si naročiš za dotičen avto carfax poročilo. Stane 10 eurov. Mene je skoraj kap, ko sem hotela kupit en avto in se je po poročilu izkazalo, da bi bila 6.lastnica ter, da je avto imel v petih mesecih tri različne lastnike. Prodajalec pa je navajal, da je 2.lastnik. Naj ti ne bo škoda teh 40 eurov za tehničnega in poročilo, ker se s tem lahko izogniš velikim nevšečnostim. Seveda ne boš to delala za vsak avto, ki si ga boš ogledala, ampak samo za tistega katerega boš res imela namen kupiti. Veliko sreče pri nakupu :)
Jaz sem 5. lastnica, pa mi avto služi že 7. let. Avtohiša, oče, hči, nekdo, jaz. To mogoče ni najpomembnejši podatek. In ta lastnik pred mano je avto imel komaj nekaj mesecev - pa to ni pomenilo nič slabega.
Laganje je pa danes res neumno, ker po št. šasije lahko ugotoviš št. lastnikov.
Tudi jaz priporočam tehnični pregled - pa saj če avto potem kupiš, ga verjetno lahko registriraš za celo leto s tem tehničnim pregledom ali kako? Marsikje preventivni tehnični naredijo brezplačno, malo pokliči na tehnične preglede v bližini svojega kraja.
Pa za rabljen avto se načeloma ne splača voziti križem kražem po vsej državi, sploh ker zelo veliko ljudi laže o stanju avtomobila.
Meni je v oglasih všeč, če lastnik napiše kaj dodatnega o avtomobilu, nekateri celo opozorijo na napake.
Poguglaj firmo, ali je kje napisano kaj kritičnega, pri zasebnem prodajalcu pa njegovo cifro in če je v pol leta prodal že 5 avtomobilov "ker se je družina povečala", potem je verjetno en mali preprodajalec in vprašanje, kaj je z avtom.

Če kupuješ vw, audi, ti pa lahko samo zaželim veliko veliko sreče.
Default avatar

idgps

Zavedaj se, da so avti prek avtohiše precenjeni, prek fizične osebe ga boš dobila ceneje. In nekdo, ki prodaja kvaliteto, dobrega avta ne bo prodal prek avtohiše, ker ve, da mu bodo preveč zbili ceno. Jaz sem še vse avte kupila sama, vsi so mi odlično služili. Stran pa od vseh, ki o avtih preveč vedo, ker so samo preprodajalci šrota! Najbolje je iti domov k lastniku. Mal si ogledaš garažo, kako ima urejeno vse, pa ti bo tudi jasno, kako skrbi za avto.
Default avatar

Resen kupec

sama kupujem je napisal/a:
Tako je, carfax obvezno. Mene je rešil nakupa avta, ki je bil v poslovni uporabi, brez kilometrov (v poročilu) in s štirimi lastniki. Prodajalec je seveda zatrjeval, da je drugi lastnik. Potem sem ga kupil od s.p.-ja in mi ni žal. Posrednik mora pri nakupu vse preveriti, drugače tvega izgubo. Res je da plačaš kakega stotaka več, ampak ga kasneje dobiš noter.
Default avatar

Mehanik1

Kupovanje avtomobilov na tak način je v bistvu igranje loterije...ampak ok, šanse imate, da bo vse ok.
Default avatar

nikkii

Mehanik1, tudi jaz kupujem nov-star avto. Na kaj moram biti pozorna, kako se naj zadeve lotim? Po nakupih bi se odpravila sama, brez mehanika.