Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek božična večerja

božična večerja

Spodaj se bere cele strani o božičnih večerjah, otroci, tradicija………..

Mene pa zanima. Mlada družina – kam mora na božično večerjo? K ženini ali moževi družini?

K tistim, ki jih povabijo :)))

Moji bodo sigurno hodili k tadrugim staršem, ker mi nimamo božičnih večerij, niti kosil :))
Al pa ne… Hm, 1x jim bo treba skuhat med prazniki… raje za božič, kot za novo leto, ko bom skrokana od žuranja 🙂

Nikamor. Če so družina, naj imajo večerjo doma.

Tako ja. Nova družina, nova tradicija. Ostanite doma in se lepo imejte.

Točno tako!
Vzemite lastnim otrokom še babice in dedke in tete in strice in bratrance in sestrične, …
Osamite jih, saj ne potrebujejo nikogar v življenju, še staršev ne po 18., so popolnoma samozadostni!

Točno tako!
Vzemite lastnim otrokom še babice in dedke in tete in strice in bratrance in sestrične, …
Osamite jih, saj ne potrebujejo nikogar v življenju, še staršev ne po 18., so popolnoma samozadostni!
[/quote]
Ne psihiraj. Vzemi tableto in globoko dihaj. Otrokom pa pusti njihove starše. Strici, tete in ostalo sorodstvo pa ima, če ima, svoje otroke. Do otrokove polnoletnosti seveda. Kar je čez pa že meji na patologijo.

Moja mlada družinica bo imela božično večerjo doma in zraven bo mami (jaz) vinčka pila in uživala v mirnem vzdušju brez babic 🙂

A ni šla zadnjič tu ena tema o dojenju šolarjev? To posiljevanje z “družino” je nekje v istem rangu.

Ob tem pa nihče ne odgovori na vprašanja, ki sem jih zastavila v sosednji temi:
Kaj točno obsega družina (in zakaj je mlada družina manj vredna od stare)?
Kdaj točno otroci dovolj odrastejo, da smejo biti sami nosilci/gostitelji božične večerje?
In tudi na vprašanje iz te teme nihče ne odgovori konkretno, vse samo moraliziranje: Kje naj bo mladi par – pri njenih starših, pri njegovih starših, pri njenih starih starših po mamini strani, pri njenih starih starših po očetovi strani, pri njegovih starih starših enih ali drugih? Kje točno je najbolj “pravilno”, najbolj “družinsko”?

Madonca ženska, ti si meni vedno delovala tako mirno… sedaj pa takšna odločnost. Ja lej če tko odločno zahtevaš… kar se mora se mora. :-))
Vendar te že v naprej opozarjam, da ne kriviti mene, če ne boš zadovoljna z odgovori. Je samo moj pogled in mislim, da splošnega pravila ni. Koliko odgovorov, toliko mnenj.

Kaj točno obsega družina (in zakaj je mlada družina manj vredna od stare)?
Obstaja nuklearna družina in obstaja razširjena družina. Nuklearna je tista, ki ji praviš nova, razširjena je tista, ki ji praviš stara. Verjetno ni toliko vprašanje katera je v tem primeru bolj vredna, temveč je bolj vprašanje pri tem zmožnosti in prostora. Če recimo hočeš organizirati božično večerjo za razširjeno družino iz strani obeh partnerjev je to lahko hitro ljudi za klasično slovensko ohcet. (nekaj deset). Če zmoreš, imaš voljo in prostor… zakaj pa ne. Večina verjetno te možnosti nima, zato se odloči za božično večerjo v okviru nuklearne družine ali pa gredo tja, kjer jih prej povabijo.

Kdaj točno otroci dovolj odrastejo, da smejo biti sami nosilci/gostitelji božične večerje?
Definitivno šele tedaj, ko lahko to izvedejo. Edino če nisi mnenja, da te nekam povabijo, in ti greš tja kuhat, streči in pospravljati.

Evo imaš moje mnenje. Reklamacij ne sprejemam. .-))

Vaš link

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- There are only five things we need in life: - good friends, good job, good food, good sleep & good _UCK (whatever you thinking is right) Great minds discuss Ideas; Average minds discuss Events; Small minds discuss People.

Božična večerja naj bi se odvijala doma, v krogu družine, ostali sorodniki pridejo na vrsto naslednji dan, 25., razen če ni nekih ekstremov in so stari starši vdovci in nimajo s kom preživljati večera.

Madonca ženska, ti si meni vedno delovala tako mirno… sedaj pa takšna odločnost. Ja lej če tko odločno zahtevaš… kar se mora se mora. :-))
Vendar te že v naprej opozarjam, da ne kriviti mene, če ne boš zadovoljna z odgovori. Je samo moj pogled in mislim, da splošnega pravila ni. Koliko odgovorov, toliko mnenj.

Kaj točno obsega družina (in zakaj je mlada družina manj vredna od stare)?
Obstaja nuklearna družina in obstaja razširjena družina. Nuklearna je tista, ki ji praviš nova, razširjena je tista, ki ji praviš stara. Verjetno ni toliko vprašanje katera je v tem primeru bolj vredna, temveč je bolj vprašanje pri tem zmožnosti in prostora. Če recimo hočeš organizirati božično večerjo za razširjeno družino iz strani obeh partnerjev je to lahko hitro ljudi za klasično slovensko ohcet. (nekaj deset). Če zmoreš, imaš voljo in prostor… zakaj pa ne. Večina verjetno te možnosti nima, zato se odloči za božično večerjo v okviru nuklearne družine ali pa gredo tja, kjer jih prej povabijo.

Kdaj točno otroci dovolj odrastejo, da smejo biti sami nosilci/gostitelji božične večerje?
Definitivno šele tedaj, ko lahko to izvedejo. Edino če nisi mnenja, da te nekam povabijo, in ti greš tja kuhat, streči in pospravljati.

Evo imaš moje mnenje. Reklamacij ne sprejemam. .-))

Vaš link
[/quote]
Hvala. 🙂 Sicer sem imela v mislih dve, kot jih imenujes, nuklearni druzini. Mlad par, lahko s kakim malim otrokom in stari par z odraslim(i) otrokom(ki).

Pri drugem vprasanju ni misljeno kuharsko znanje in razpolozljiv prostor, ampak bolj katero leto je tisto, ko mati prepusti prestol in zezlo bozicne vecerje naslednici.

Tretji rebus si pa prikladno ignoriral.

:)))

Sicer pa: sem cisto mirna tudi zdaj. Samo zabava me, kako mone vedno znova zmrznejo, ko hoces slisati kaj konkretnega, ne mesanja megle. Pa ce gre za bozicno vecerjo ali za ultra zdravo domace kosilo v 15 minutah.

Srčno rad bi se udeležil Božične Večerje, ampak ne moram, ker na žalost kadim.

Mi nikoli ne večerjamo. Pri nas bo kosilo. Kdor pride, pride.

Hvala za povabilo.

Dobrodošel ali dobrodošla…🤗

Zelo rad kuham kavo.

Stara sem 51 let pa še nikoli nisem bila nikjer na božični večerji.
Vedno jemo doma, sami.
Staršev ni, mogoče zato…

Točno tako!
Vzemite lastnim otrokom še babice in dedke in tete in strice in bratrance in sestrične, …
Osamite jih, saj ne potrebujejo nikogar v življenju, še staršev ne po 18., so popolnoma samozadostni!
[/quote]

No nehaj, lepo te prosim.

Ko sem bila jaz še otrok (pa to ni sto let nazaj, ampak dobrih 20, še pionirčke sem zamudila), ni bilo teh teatralnih božičnih večerij pri starih starših, pa tega ni nihče dojemal, kot da se vnukom jemlje babice. Družina je imela pač večerjo doma, potem k polnočnici ali tudi ne, odvisno od svetovnonazorskih opredelitev, v naslednjih dneh pa okrog žlahte pogledat jaslice in smrekce in morda je kje kakšno darilo čakalo ali pa tudi ne.

Enostavno se je ena točno določena generacija v zadnjih letih odločila, da hoče imet te neke ogromne božične večerje za celo žlahto, darila pod jelko, celo bajto v lučkah,…. big happy family for christmas, točno tako kot v filmih.

Potem si pa nesramen, če v tej predstavi nočeš sodelovat, brezčuten, če bi morda praznike rad preživel drugače, in nečloveški, če bi rad svojim otrokom sam skuhal božično večerjo.

Največji paradoks pri vsem tem je pa to, da so te današnje babice, ki zganjajo histerijo okrog vnukov in božiča itd. imele kot mlade mame pred nekaj desetletji možnost doma pripravit božično praznovanje za svoje majhne otroke in jim pri tem ni nihče težil. Same svojim otrokom pa tega ne dopuščajo. Kdo je potem v resnici nesramen in brezčuten?

No nehaj, lepo te prosim.

Ko sem bila jaz še otrok (pa to ni sto let nazaj, ampak dobrih 20, še pionirčke sem zamudila), ni bilo teh teatralnih božičnih večerij pri starih starših, pa tega ni nihče dojemal, kot da se vnukom jemlje babice. Družina je imela pač večerjo doma, potem k polnočnici ali tudi ne, odvisno od svetovnonazorskih opredelitev, v naslednjih dneh pa okrog žlahte pogledat jaslice in smrekce in morda je kje kakšno darilo čakalo ali pa tudi ne.

Enostavno se je ena točno določena generacija v zadnjih letih odločila, da hoče imet te neke ogromne božične večerje za celo žlahto, darila pod jelko, celo bajto v lučkah,…. big happy family for christmas, točno tako kot v filmih.

Potem si pa nesramen, če v tej predstavi nočeš sodelovat, brezčuten, če bi morda praznike rad preživel drugače, in nečloveški, če bi rad svojim otrokom sam skuhal božično večerjo.

Največji paradoks pri vsem tem je pa to, da so te današnje babice, ki zganjajo histerijo okrog vnukov in božiča itd. imele kot mlade mame pred nekaj desetletji možnost doma pripravit božično praznovanje za svoje majhne otroke in jim pri tem ni nihče težil. Same svojim otrokom pa tega ne dopuščajo. Kdo je potem v resnici nesramen in brezčuten?
[/quote]

Pri nas se nikdar nismo šli božičnih pojedin, se pa med temi daljšimi prazniki večkrat dobimo na obedu, pi enih ali drugih staših, pri nas pa na začetku in koncu praznikov, ker ravno tako padejo rojstni dnevi.
Moje mnenje je, če se nekdo že gre božič-družina, potem so družina tudi starši in bratje in sestre, res ne prva družina, je pa to le primarna.
Meni osebno gre to božično poveličevanje družine enako na jetra, kakor mi gre poveličevanje ljubezni na Valentinovo, ker če ti je kaj do družine ali ljubezni, ti je do nje celo leto, nepa le tisti en zapovedan dan v letu.
Pri nas smo zelo povezana familija, moji otroci imajo zelo dobre in redne odnose s potomci bratov in sester mojega dedka, torej je to že neko 4. koleno, nismo pa nikdar delali cirkusa iz praznikov in se dobimo 2-3x letno v večjem številu, mimo vseh zapovedanih družinskih dni.


Mene pa zanima, zakaj MORA?
Res en cirkus okoli tega, hvala bogu pri nas nimamo zapovedanih datumov, kdaj bi kdo kam moral prit, ampak se zmenimo za druženje (ob kosilu, večerji ali kar tako) ko vsem odgovarja. Nobene prisile.
Ja, imam prijateljico, ki ima 2 sinova, oba 30+, eden že z družino, je rekla, naša dva MORATA bit na božični večer doma, na silvestrovo pa LAHKO gresta, kamor hočeta.

Hehe, se mi je ljubilo dva dni nazaj in vidim, da se še kar pogreva tisto problematiko 🙂 Danes pa zunaj sije preveč lepo sonce, da bi bila strelovod tistim, ki bi mi pripisovali svoje lastnosti.

opažam, da se najbolj verni ljudje najmanj obremenjujejo glede božične večerje, nevernim je pa obrok na ta večer eden bolj pomembnih v letu … res zanimivo.

in še odgovor na tvoje vprašanje … mlada družina naj gre kamoj njej paše, če sploh kam.

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

je božič … ne pa ven metanje pred vso žlahto s tem, katera tašča speče boljšo potico, katera da več hrane na mizo …

Pri nama je tudi tako. Sva par. Jaz 30 on 39. Nimava otrok. Želiva si preživljati praznike sama, ker sva jih vedno z družinama. Pa je že nabijanje slabe vesti in iz strani mojih češ, da smo družina in s strani njegovih isto. Z bivšim se nikakor nisva mogla sporazumeti, kje bova za praznike zato sva jih preživela vsak s svojimi in se dobila na polnočnici ali malo prej. Sedaj pa bi enkrat rada končno preživela praznik s človekom s katerim si želim ustvariti družino pa mi že nabijajo slabo vest. Pol pa razumi…


v čem je “tvoj” družina tvojim???
btw: družina sta partnerja / poročena (z otroci) ☺

New Report

Close