Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja VABE ZA LISICE

VABE ZA LISICE

Spoštovani

Zanima me ali je vaba smrtna za človeka ali lahko povzroči kakšne drugačne simptome ter ali bi se te razvile hitreje kot pri pravi steklini? Ali je kje podatek ki navaja smrt človeka zaradi te vabe?
Sam sem zasledil da v ZDA trdijo da nepovzroči smrti ampak samo kako hujšo reakcijo ter da se pojavi to po nekaj urah do kak dan.

Lp

Spoštovani, predvidevam, da me sprašujete, kaj se zgodi, če pride človek v stik z vsebino ampule, ki je v vabi za lisice (in je namenjena cepljenju lisic proti steklini?) V vabi je atenuiran (oslabljen virus stekline, ki je izgubil virulenčne lastnosti). Kljub temu pa se v primeru stiku vedno obnašamo, kot da ne bi bil atenuiran (ker obstaja mini mini mini malna verjetnost, da oslabitev vendarle ni zadostna in bi lahko povzročila bolezen). Zato ravnamo enako, kot bi ob stiku z divjim pravim virusom stekline. Poročila (sicer redka) o zapletih zaradi premajhne oslabitve so iz živalskega sveta.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.
Sam sem obiskal tudi ambulanto zaradi vabe ker predvidevam da bi se lahko z malo možnostjo okužil.Vabe nisem videl sem se pa urezal v trnje na nogo ter se potem sprehajal po različnih grmovjih ter podobno z rano na nogi.S to rano sem se sprehajal tudi ob vodi nekaj dni kasneje kjer sem zavohal smrad ki pa je izginil a potem sem hotel odkriti uzrok in se sprehajal po koprivah ter visoki travi a nasel nic.Smrad je izginil. Od tega dogodka je minilo okoli 2meseca. Skrbi me ce bi naletel na razlito ampulo ki bi bila razlita na listih grmičkov ali travi a sploh nisem razmisljal o tem. Zato me tudi zanima kaj bi se zgodilo ter po kolikem času. Lp

nova
Uredništvo priporoča

V vašem primeru ne vidim tveganja. Vaba sama po sebi sploh ne predstavlja tveganja, ker je to ploščica – hrane! Šele če ta razpaderazpade, kar se zgodi, če jo žival poje, ali jo kdo vrže in se zlomi, pride do poka ampule v notranjosti, kjer je virus.
Predvidevam, da so tako ocenili tudi v ambulanti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

To že vem da zunanjost nepredstavlja tveganja. Kaj pa če jo žival predre in raznaša po podrasti ali travi? V takem primeru razmišljam da bi se lahko okužil ob predpostavki da imaš rano. Koliko časa cepivo v ampuli zdrži na prostem?
Se lahko zatrdi, da v SLO ni svilatične stekline? Je res da to cepivo drži okoli 6meseceu za živali. A to pomeni da se žival lahko okuži ponovno?

Spoštovani, Slovenija ima od leta 2016 status dežele proste stekline. Med živalmi v zadnjih letih ni bilo dokazanega nobenega primera stekline pri živalih, tako v mestih, kot v gozdovih.
Virus stekline na prostem propade. Živali se revakcinirajo, ker titer zaščitnih protiteles z oddaljenostjo od cepljenja pada.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nekaj sem bral okoli virusa da preživi na prostem v temperaturi 5stopinj tudi do 144ur povprečno. Za 30stopinj pa 20ur v senci uro pa pou pa sonce? Sem v zmoti?
Vlaga ter tekočina ga uničuje ali mu dodaja čas?
Koliko je možnosti da bi se okužil brez ugriza?more biti rana globoka ali je tudi površinska udrgnina dovol

Lp

Spoštovani, eksperimentalna študije o preživetku divjega virusa stekline je eno, ali pa bi virus, ki je preživel v določenih okoliščinah, tudi lahko povzročil okužbo, pa iz tega tudi slučajno ni mogoče sklepati. Pri vabi pa nikakor ne govorimo o divjem virusu stekline, ampak o osabljenem cepilnem virusu. Edini podatki o okužbi iz okolja so s pomočjo aerosola (jamer+-netopirji), nikakor pa ne preko kontakta preko površine v okolju. Za okužbo je potreben neposreden stik virusa iz sline na prekinjeno kožo (praska, rana).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Jame in netopirji? Če prav sklepam. Kaj pa če naprimer slino stekle živalo imaš na nepoškodovani koži a jo ob umivanju ražširiš na poškodovano kožo?bi se tako lahko okužil

Milo nevtralizira (uniči) virus stekline. O tovrstnih prenosih ni mogoče teoretizirati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kaj pa glede tega razpona piše tudi do nekaj let da se lahko razvije? je kak primer naveden? Kako lahko to ugotovijo?
Če bi zaužil steklino predvidevam da bi se ta razvila dokaj hitro ali ne?
Sam sem v veliki dilemi nevem kaj naj postorim naredim , me pa grabi panika vsak dan se srečam z potencjalnimi situacijami kjer bi se lahkookužil? kaj bi mi predlagali? naj nepaničarim ter probam zaživet ali kako ukrepam.Delovanje cepiva kot pa razumem deluje samo za en primer ne pa potem nadaljne? lp

Spoštovani, vi imate fobijo pred okužbami. Vaša situacija nima nikakršnega tveganja za okužbo z virusom stekline. Prav nikakršnega. Vsako nadaljnje razglabljanje je povsem brezpredmetno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani
Situacije, strah me je ne bacilov ampak stekline. Isključno stekline ter nikakor se nemorem otresti občutka da če nekaj primem (mokro, vlažno, predmet padec na tla ) ,da imam občutek da jo lahko imam in jo prenašam naprej na druge premete ter tudi če roke operem imam površinske rane in občutek da si zatrem v te rane ter da še zmeraj tudi po pranju nisem prepričan da je dovolj.

lp

Odlično ste opisali fobijo. Vi ste jo pač fokusirali na steklino.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lp, S čim se pa lahko ta problem reši?

Spostovani, obravnava fobij poteka pri psihiatru, oz. Psihoterapevtu

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, obravnava fobij poteka pri psihiatru, oz. Psihoterapevtu

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, obravnava fobij poteka pri psihiatru, oz. Psihoterapevtu

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Koliko pa je populacija lisic na SLO ?vem da jih pregledajo okoli 2000?kolikšen je to delež ter ni mi jasno kako da se lahko zatrdi da virusa v sloveniji ni? Naprimer nekaj let nazaj odkritih nekaj primerov stekline(najberš jih bi bilo še več na več pregledanih lisic). Se to širi kot epidemija ali kako?

http://www.uvhvvr.gov.si/delovna_podrocja/zdravje_zivali/bolezni/steklina/

Tule imate vse o steklini, o prenosu, načinu širjenja. Testiranja potekajo po protokolih, ki so v naprej dogovorjeni, kolikšna populacija, kdaj, in seveda – vsako sumljivo žival.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close