Najdi forum

Krvni tlak

Pozdravljeni,
stara sem 53 let. Zadnjih nekaj mesecev imam kar velike težave s krvnim tlakom. Zaradi vseh težav sem obiskala svojo osebno zdravnico, ki me je poslala na 24-urno merjenje krvnega tlaka. Povprečje med preiskavo je bilo 135/85, med budnostjo 141/84 in med spanjem 122/80 mm Hg. Sistolični KT je bil med budnostjo blago zvišan, med spanjem pa mejno zvišan. Diastolični KT je bil med budnostjo normalen, med spanjem pa blago zvišan. Niso mi predlagali nobene terapije.
Šla sem tudi na UZ srca preventivno, predvsem zato ker sta oba starša srčna bolnika. Tam so mi ugotovili mejno koncentrično hipertrofijo levega prekata z normalno sistolno funkcijo in blago/zmerno diastolno disfunkcijo. Globalna sistolna funkcija levega prekata dobra (EF M mode 68%, VTI iztočnega trakta 26 cm). Diastolna funkcija glede na transmitralni pretok in glede na tkivni doppler normalna (TD/ e´=10.1 cm/s). Polnilni pritisk v levem prekatu ni povišan ( E/e´= 8).
Glede na oba izvida mi je osebna zdravnica predlagala tablete za pritisk Perindopril teva in sicer 4 mg. Ker mi je tlak po njih zelo padel l, sem jih nehala jemati.
Moram povedati, da si KT merim redno in zadnji teden ali dva opažam sledeče: zjutraj imam KT normalen, sredi dopoldneva se mi pojavi omotica in občutek prazne glave, včasih tudi glavobol. Ko si izmerim KT imam pri prvem merjenju 145-150/85-97, pri drugem 135/90-95 in tretjem že 130/90. Ker se ustrašim vzamem polovico tablete (2mg) in čez približno 2 uri imam tlak že 115/75, kasneje pa mi pade tudi na 105/65. Moram priznati, da tudi tega zadnjega čutim kot rahlo omotico.
Sprašujem vas ali naj jemljem tablete za KT ali ne ? Skrbi me predvsem zaradi hipertrofije levega prekata, saj naj bi bil ta tak zaradi visokega tlaka.
Hvala za vaše mnenje in se opravičujem za dolg zapis.

Dopis ni predolg in je zadosten, da na osnovi njegove vsebine vas ocenimo za bolnico z zelo blago obliko hipertenzije z začetnim vplivom na srce (mejna koncentrična hipertrofija levega prekata, povišan diastolni tlak ponoči in zmerna diastolna disfunkcija). Priporočam zdrav način življenja in uživanje nizkih odmerkov zdravila za znižanje tlaka.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za hiter odgovor.
Problem, ki se pojavlja pri meni je ta, da ko vzamem najnižji odmerek zdravila Perindopril teva (2mg) mi KT res zelo pade. Včeraj npr. iz 153/95 na 100/70. In posledično sem omotična in imam občutek prazne glave.
Razmišljam, da bi morda morala zamenjati zdravilo. V bistvu sem zadnji teden malo omotična kar cel dan. Glede na to, da sem v preteklosti že bila slabokrvna je morda to razlog.
Zgleda, da bo potrebno stopiti do osebne zdravnice.

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
ponovno vam pišem glede mojega krvnega tlaka. V zadnjem mesecu sem veliko bolj pazila na to kaj jem, omejila sem sol in uživam veliko več sadja in zelenjave, pa tudi več se gibljem. V tem času mi je uspelo znižati sistolični krvni tlak, tako je sedaj od 105 do 125, problem pa je diastolični tlak. Zjutraj je okrog 75 do 82, proti večeru pa včasih celo 90. Vem, da je to meja, vendar bi ga zelo rada znižala, posebej ker imam ugotovljeno blago hipertrofijo levega prekata.
Kako naj znižam le diastolični tlak, ali je to sploh mogoče? Ali obstajajo zdravila, ki znižajo samo diastolični tlak? Je sploh potrebno jemati zdravila?
Dejansko čutim, ko se mi spodnji tlak zviša na 88 do 90 in sicer kot rahlo omotico oz. kot čuden občutek v glavi.
Hvala

Ko obravnavamo krvni tlak smo v večini primerov bolj pozorni na višino zgornjega tlaka. Včasih se zgodi, da so previsoke vrednosti spodnjeg tlaka. Tudi v takih primerih moramo ukrepati. Vsekakor v vašem primeru se ne bi še odločil za zdravljenje z zdravili. Morda bi zadostovalo uživanje blagega pomirjevala (na r. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Priporočam še resnično pravilno merjenje tlaka: v sedečem položaju, z manšeto v višini srca, v mirnem okolju, z neprekrižanimi nogami, 3 zaporedne meritve v presledkih po 2 – 3 minute, vsako meritev sproti zabeležiti, opraviti meritve 2 krat na dan, itd. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ko obravnavamo krvni tlak smo v večini primerov bolj pozorni na višino zgornjega tlaka. Včasih se zgodi, da so previsoke vrednosti spodnjeg tlaka. Tudi v takih primerih moramo ukrepati. Vsekakor v vašem primeru se ne bi še odločil za zdravljenje z zdravili. Morda bi zadostovalo uživanje blagega pomirjevala (na r. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Priporočam še resnično pravilno merjenje tlaka: v sedečem položaju, z manšeto v višini srca, v mirnem okolju, z neprekrižanimi nogami, 3 zaporedne meritve v presledkih po 2 – 3 minute, vsako meritev sproti zabeležiti, opraviti meritve 2 krat na dan, itd. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close