Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

NASILJE V ŠOLI - POMOČ OZ.MNENJE

Default avatar

tejkap nepr

Pozdravljeni!

Rada bi vaše pomoč oz. mnenje pri sledeči zadevi. Sem totalno zmedena in že na robu obupa. Nisem več prepričana če ravnam popolnoma prav.
Stvar je sledeča. Imam hčerko, ki obiskuje 2. razred (stara 7,5 let). Punca je pridna, ubogljiva, vodljiva, upošteva pravila , izvoljena za predsednico razreda, nežna, raje kot se spravit v kočljivo situacijo se umakne, na momente mogoče celo premalo samozavestna...
Dogaja se da je žrtev nasilja s strani sošolke. Stvari se se kazale že v lanskem šolskem letu, pa nismo posvečali neke prevelike pozornosti na to, z "opravičilom" da se otroci pač skregajo itd. Je pa v letošnjem šol. letu vse skupaj prešlo meje. Udarci, brce, ščipanje so se dogajali skoraj vsakodnevno. Tako da je hči postala povsem nemirna in razdražljiva doma, slabo spi, se zbuja in hodi k nama sredi noči...
V šoli smo imeli že razgovor s to punco (midva oba), pa razgovor sem imela sama z njo, pa bili smo oboji starši na sestanku, pa spet sama z njo (vse v prisotnosti razrednika, ki si zapisuje vse dogodke). Dobila je že "kazen" v obliki obvestil v beležko. Vse z obljubami, da se bo poboljšala in da je to zadnjič preden jo pošljejo k šolski svetovalni službi. No včeraj me spet razrednik pokliče iz šole in pove, da je bil moj otrok spet žrtev (vse se zgodi sredi ničesar, kar tako zaradi lepšega).
Ko sem hčer prišla iskat v šolo in jo pregledala, če se kaj ne pozna (modrice itd). mi pravi tamala... veš mama, sej če me bo xxxx še enkrat udarila bo dobila opomin. Takrat se mi je pa odpeljalo. To isto stvar sem slišala že 4x in ni vedno se je stvar čez določen čas ponovila, sankcij in rezultatov pa nobenih. Odpeljala sem hčerko naravnost na policijsko postajo. Sprejela naju je zelo prijazna policistka s katero sva opravili razgovor (in ki je hčerko tudi izprašala kako in kaj), ker pa je bilo že proti večeru in konec njene izmene nismo naredili uradnega zapisnika in prijave. Kar naj bi opravili prihodnji ponedeljek.
Doma sem napisala dopis za razrednika ter razložila kako in kaj in ga danes zjutraj odnesla razredniku v šolo. Jutri imamo razgovor z ravnateljem (imam občutek, da do sedaj dejansko ni vedel kaj se dogaja)...mene pa po malem razjeda nesigurnost...
Dejansko ne vem ali sem ravnala prav. Želim zaščitit svojega otroka, želim pomagat tudi ta drugi punčki, saj sumimo da vse to izvira iz domačega okolja, vendar pa ne vem če moja včerajšnja reakcija ni bila pretirana. NE ŽELIM da moj otrok prenaša nekaj kar ni potrebno, in ne želim da se naše inštitucije zganejo šele ko bo prepozno. Saj ne vem kaj bi.... Kaj menite vi?
Default avatar

hbghg

Sicer mislim, da bi morala do ravnatelja že prej, ampak prav si reagirala.
Default avatar

Poletje 2017

Ma jaz ne vem, kaj bi ti rekla. Po eni strani pravijo, da je treba slediti lestvici odgovornih, se pravi najprej greš do razredničarke, potem do šolske svetovalne službe, potem do ravnatelja,... To so res situacije v katerih nisi pameten, po eni strani si šla prehitro na policijo, po drugi, pa je prav, da si tako reagirala, ker se če ne to pomete pod preprogo prevečkrat.
Sem tudi jaz že razmišljala, kako bi ravnala v podobni situaciji in vsekakor bi naredila kažin in dvignila vse v luft, mogoče bi le šla najprej zagrozit ravnatelju s policijo. Kar narediš ni prav, nekaj je pa prav, da se stori v takem primeru, jaz sem razmišljala, da bi kar otroku zagrozila naj pazi kaj dela, pa čeprav bodo vsi zdaj skočili, sicer bi verjetno res rešila le problem svojega otroka, ampak kaj pol, zase je treba poskrberi, za druge naj drugi starši, ali ustrezne inštitucije. Le nemo ne smeš gledat, in čakat, da se bo samo rešlo, ker se ne bo. Kar sem pa jaz dobro naredila, po moje je, da sem otroke že v vrtcu učila naj vrnejo, če jih kdo udari, ne smejo pa prvi začeti pretepa in je zaleglo, se znata branit.
Default avatar

MonaCoin

glede na to, da zapisnika na policiji še ni, bi jaz na tvojem mestu dala ultimat, da do petka pridejo s konkretno rešitvijo, sicer dokončaš postopek na policiji.
Default avatar

tejkap nepr

Ma sej jaz tudi mojo učim, da prva ne sme začet vrne pa lahko.... samo je hudič tako nežen in boječ da se boji (boji, da jih bo potem dobila še bolj, boji da bo kregana ker se ne sme tepst...).

Ma sej v bistvu uradno ni še nič (v bistvu se lahko še nazaj povlečem, ne vem pa če je pamento da bi se povlekla nazaj). Kar se tiče tega "da bi kar otroku zagrozila naj pazi kaj dela, pa čeprav bodo vsi zdaj skočili, sicer bi verjetno res rešila le problem svojega otroka" v tej smeri sta bila prva dva razgovora, pa je bilo potem isti dan še slabše... ni pomagalo nič. Nobenega efekta, nada, niente...
Default avatar

predsednica razreda

tejkap nepr je napisal/a:
Pozdravljeni!

Rada bi vaše pomoč oz. mnenje pri sledeči zadevi. Sem totalno zmedena in že na robu obupa. Nisem več prepričana če ravnam popolnoma prav.
Stvar je sledeča. Imam hčerko, ki obiskuje 2. razred (stara 7,5 let). Punca je pridna, ubogljiva, vodljiva, upošteva pravila , izvoljena za predsednico razreda, nežna, raje kot se spravit v kočljivo situacijo se umakne, na momente mogoče celo premalo samozavestna...
Dogaja se da je žrtev nasilja s strani sošolke. Stvari se se kazale že v lanskem šolskem letu, pa nismo posvečali neke prevelike pozornosti na to, z "opravičilom" da se otroci pač skregajo itd. Je pa v letošnjem šol. letu vse skupaj prešlo meje. Udarci, brce, ščipanje so se dogajali skoraj vsakodnevno. Tako da je hči postala povsem nemirna in razdražljiva doma, slabo spi, se zbuja in hodi k nama sredi noči...
V šoli smo imeli že razgovor s to punco (midva oba), pa razgovor sem imela sama z njo, pa bili smo oboji starši na sestanku, pa spet sama z njo (vse v prisotnosti razrednika, ki si zapisuje vse dogodke). Dobila je že "kazen" v obliki obvestil v beležko. Vse z obljubami, da se bo poboljšala in da je to zadnjič preden jo pošljejo k šolski svetovalni službi. No včeraj me spet razrednik pokliče iz šole in pove, da je bil moj otrok spet žrtev (vse se zgodi sredi ničesar, kar tako zaradi lepšega).
Ko sem hčer prišla iskat v šolo in jo pregledala, če se kaj ne pozna (modrice itd). mi pravi tamala... veš mama, sej če me bo xxxx še enkrat udarila bo dobila opomin. Takrat se mi je pa odpeljalo. To isto stvar sem slišala že 4x in ni vedno se je stvar čez določen čas ponovila, sankcij in rezultatov pa nobenih. Odpeljala sem hčerko naravnost na policijsko postajo. Sprejela naju je zelo prijazna policistka s katero sva opravili razgovor (in ki je hčerko tudi izprašala kako in kaj), ker pa je bilo že proti večeru in konec njene izmene nismo naredili uradnega zapisnika in prijave. Kar naj bi opravili prihodnji ponedeljek.
Doma sem napisala dopis za razrednika ter razložila kako in kaj in ga danes zjutraj odnesla razredniku v šolo. Jutri imamo razgovor z ravnateljem (imam občutek, da do sedaj dejansko ni vedel kaj se dogaja)...mene pa po malem razjeda nesigurnost...
Dejansko ne vem ali sem ravnala prav. Želim zaščitit svojega otroka, želim pomagat tudi ta drugi punčki, saj sumimo da vse to izvira iz domačega okolja, vendar pa ne vem če moja včerajšnja reakcija ni bila pretirana. NE ŽELIM da moj otrok prenaša nekaj kar ni potrebno, in ne želim da se naše inštitucije zganejo šele ko bo prepozno. Saj ne vem kaj bi.... Kaj menite vi?
Kakšno predsednico razreda? A ti veš, da tega ni več! Povejte druge mame. ali to še sploh obstoja. Ker na naši šoli tega ni!
In kaj tvoja dela tejle punčari, da jo ta draži? Jezika ali zmerja? Glede na zapisano jabolko ne pade daleč od drevesa.
Ali je tvoja res tako nedolžna? Si prepričana. Mogoče pa samo sika kot ti!
In policija mora TAKOJ narediti uradni zaznamek, ne šele čez en teden. Zato vem, da si tole zaradi ( ti sama veš zakaj) izmišljuješ, Tako kot predsednico razreda. Japaja!
Default avatar

tejkap nepr

Važno da ti veš kaj se na naši šoli dogaja... da nisi ti mamica tele punčke ki v našem razredu dela probleme...
Default avatar

mah klinc

Ma sej jaz tudi mojo učim, da prva ne sme začet vrne pa lahko.... samo je hudič tako nežen in boječ da se boji (boji, da jih bo potem dobila še bolj, boji da bo kregana ker se ne sme tepst...).

Ma sej v bistvu uradno ni še nič (v bistvu se lahko še nazaj povlečem, ne vem pa če je pamento da bi se povlekla nazaj). Kar se tiče tega "da bi kar otroku zagrozila naj pazi kaj dela, pa čeprav bodo vsi zdaj skočili, sicer bi verjetno res rešila le problem svojega otroka" v tej smeri sta bila prva dva razgovora, pa je bilo potem isti dan še slabše... ni pomagalo nič. Nobenega efekta, nada, niente...
Vprašanje če je to šlo sploh dalje od razrednika, če je pomeni da šola mečka. Jaz bi kar sprožil postopek, pa naj se malo pokakajo. Teh problemov z nasiljem po šolah je toliko zato ker šole mencajo in ne ukrepajo ob prvih znakih.
Default avatar

tudijazz

Tudi jaz menim, da si storila prav. Če ne bi šla na policijo, bi se stvar vlekla v nedogled, hči bi pa trpela.
Pri nas smo imeli skoraj identični primer, le da do policije ni prišlo, sem pa z njo zagrozila tako v šoli kot staršem učenca, ki je tako obračunaval z mojim sinom. In šele takrat se je nekaj premaknilo.
Šola skuša incidente vedno potisniti pod preprogo, vse nekaj rešujejo "u izi", tudi pogovori s starši takih otrok so zelo " v rokavicah". Drugi problem je tudi, da so starši takih problematičnih otrok v večini do svojih otrok preveč zaščitniški, njihovi otroci to vejo in izkoriščajo, saj vejo, da jih starši ne bojo nikoli kaznovali ampak jim stali ob strani in jih zagovarjali.
Default avatar

tudijazz

predsednica razreda je napisal/a:
Pozdravljeni!

Kakšno predsednico razreda? A ti veš, da tega ni več! Povejte druge mame. ali to še sploh obstoja. Ker na naši šoli tega ni!
In kaj tvoja dela tejle punčari, da jo ta draži? Jezika ali zmerja? Glede na zapisano jabolko ne pade daleč od drevesa.
Ali je tvoja res tako nedolžna? Si prepričana. Mogoče pa samo sika kot ti!
In policija mora TAKOJ narediti uradni zaznamek, ne šele čez en teden. Zato vem, da si tole zaradi ( ti sama veš zakaj) izmišljuješ, Tako kot predsednico razreda. Japaja!
Seveda še obstajajo predsedniki razreda. Jaz imam enega otroka v 6.razredu OŠ in drugega v srednji šoli, pa imajo še pri obeh predsednika razreda.
Default avatar

tejkap nepr

tudijazz je napisal/a:
Drugi problem je tudi, da so starši takih problematičnih otrok v večini do svojih otrok preveč zaščitniški, njihovi otroci to vejo in izkoriščajo, saj vejo, da jih starši ne bojo nikoli kaznovali ampak jim stali ob strani in jih zagovarjali.
Tole sem pa videla na lastne oči, ko smo imeli skupni sestanek (oboji starši, oba otroka in razrednik).

Pa v družini v kateri si nikoli ne bi mislila...
Default avatar

mama19

Tudi moja hči je to pred leti doživela. Ja, deklica, ki jo je grizla, ščipala..je bila iz zelo neurejene družina. In kaj zdaj?? Zato mora MOJ otrok vse potrpeti?? NE! Takoj sem šla k razredničarki in ravnatelju. Konec: deklico so prestavili v drug razred, imeli so jo pod nadzorom in mojo sem naučila nekaj.. NIKOLI NE UDARI PRVA; VENDAR UDARI ZADNJA. Lahko me imate za primitivno, hudobno, vendar mojega otroka ne bo nihče fizično nadlegoval. Danes je moj otrok samozavesten, prijazen, sočuten, deloven ...in ve, da se bomo vedno potegnili zanjo ter stvar uredili in ne bomo v nedogled prosili, da se nekaj spremeni. Ko bo večja, si bo vse to tako ali tako morala izboriti sama...
Default avatar

Bodeča neža

Draga mama, popolnoma te razumem. Tudi med tako majhnimi otroci se znajdejo "bullyi", ki lahko povzročijo hude travme. Treba jih je ustaviti in to takoj. Sicer bodo iz majhnih nasilnežev zrasli veliki, taki, ki bodo na svojo stran pridobili še druge, in tako okrepljeni strahovali celo šolo. Tega, da se otrok od strahu in tesnobe ponoči zbuja, ne moreš in ne smeš spregledati. Eni bodo rekli, pustite otroke, naj se zmenijo. Preveč zaščitniški starši delajo ogromno škodo, iz otrok delajo psihične invalide. To zelo drži, vendar NE V PRIMERU, KO SE NEKI OTROK DLJE ČASA IN SISTEMATIČNO SPRAVLJA na drugega otroka in ga s tem ustrahuje. Tu pa se odrasli morajo vmešati.
Res je sicer, da si morda prehitro odreagirala in zanemarila običajne korake: razrednik, svetovalna služba, ravnatelj... , toda po drugi strani te pa razumem: razrednik očitno pozna problem in samo grozi z opominom, ko je on tisti, ki bi moral PRVI OBVESTITI svetovalno službo o tem, kaj se dogaja v njegovem razredu. Ne pa da s tem grozi. Saj svetovalna služba ni neki bavbav, na šoli je za to, da pomaga učencem in tudi učiteljem. Če je razrednik ni obvestil, je možno, da odnos med odgovornimi na šoli ni optimalen, če se zelo milo izrazim, če povem pa naravnost: da so skregani! Ja, tudi to je možno, trpijo pa otroci. Zato si po mojem naredila čisto prav. Kar podaj prijavo, v šoli pa naj se zamislijo, zakaj so toliko časa čakali in nič naredili. Le pogum in zaupaj vase. Tudi deklice znajo biti zelo krute. Za nasilje ni izgovora!
Default avatar

Sabina V

No jaz sicer menim da je to provokacija. Najprej mi je v oko padlo predcednica razreda, tega ni že lep čas. Kot drugo mirne punčke ki so se raje potuhnile niso bile nikoli predcednice razreda. No kot tretič pa navajaš da si se s to punčko pogovarjala sama v prisotnosti razrednika. Res bi težko verjela da bi se kakšen razrednik upal v to spustiti in pustiti da ena stars void razgovor z učencem, ki ni njegov otrok. Jaz tega nebi pustila če bi šlo za moejga otroka. In kolikor mi je znano je to tudi v nasprotju s pravilniki. Ti se nimaš kaj pogovarjati s tem otrokom zato ima starše, učitelje tudi ravnatelja ne pa tebe. Potem pa še navajaš da si šla po hči v solo, ker so te klicali, od tam pa direct na policijo ker je bilo pa že tako pozn ozvečer da policiska ni imela časa za zapisnik in ga bo napisala šele v ponedeljek. Mislim 2. razred ima pouk tam do 13h, če malo pretiravam, potem je podaljšano bivanje kjer ni razrednika. Predvidevam da nista rabli 5 ur od sole do policije.
Ampak ok naslija je na šolah preveč. Pa ne samo po krivdah staršev tudi po krivdi učiteljev in ravnateljev. Je skrajni čas da učitelji in ravatelji postavijo meje v šolah. V šolah je tako kot povsod proctor samo za enega šefa in ne za demokracijo. Pravila so ravnateljeva, če jih ne zna postaviti se potem pač vsak stars po svoje zmišljuje. Prav tako v razredu učitelj je tisti ki postavi pravila in tega se mora v prvi vrsti zavedati on potem pa to jasno in glasno povedat učencem in staršem.
S tem ne mislim da se izvaja nasilje s strain ravnatelja in učitelja pač pa da so meje ki se jih spoštuje.
Menim da bi bila v tej zgodbi narejena napaka s strain staršev v toliko ker so starši predolgo to trpeli. Toliko časa da ima otrok že velike težave. Že lan ko se je vse skupaj začelo dogajati in ne reševati bi morali do ravnatelja. Njegova odgovornost je da to reši in ne vasa.
Kakorkoli upam pa da če je to res da zadevo čim prej rešite.
Default avatar

nassg

Na naši šoli imajo tudi še vedno predsednika in podpredsednika.
In kljub temu, da imajo v šolskem redu ničelno toleranco do nasilja, se težav lotevajo preveč v rokavicah.
Default avatar

Brita k

Prav si ravnala. Meni je še danes žal, da nisem bolj ukrepala, ko je nasilje v šoli utrpel moj sin in so vse pometali pod prag in mi govorili, da urejajo zadeve. Moj sin pa je trpel. Dovolj imam tega in kdo %e ne mama se bo potegnil za svojega otroka, ko hredo stvari predaleč. Jutri jim v šoli daj vetra in se ne pusti prepričat, da bodo pa zdaj z enim podpisom v beležko vse urejeno.
Default avatar

superr_nova

ravnala si prav-mogoče res kasneje, kot bi že morala.

osebno sem še vedno pod vplivom izredno podobnega dogajanja pred cca. mesecem dni (no, takrat smo ugotovili doma).
pri nas je bilo dovolj, da sva
- zahtevala sestanek z ravnateljico, razredničarko in starši nasilnega fanta (kjer se ITAK je nasilnežu godila krivica, vsega pač ne more bit on kriv, naš se mora malo bolj zase postaviti ipd. ker niso želeli slišati, da se vsakodnevni udarci zgodijo pri mimohodu, v sekundi in ne med kako igro);
- tri!!!! dni po tem sestanku je imel zopet modrico v predelu ledvic (opaženo pri večernem tuširanju) in se mi je odpeljalo: mail s fotografijo razredničarki in opozorilom, da od tega trenutka dalje otroka pregledujem v garderobi, ko pridem ponj in ko opazim naslednjo modrico, grem isto minuto do zdravnika z namenom dokumentiranja poškodbe za vse nadaljnje postopke.

in, zanimivo, tudi sama sem imela slabo vest, ker norim zaradi sedemletnega otroka (ne svojega, nasilneža).
potolažila sem se s tem, da boljše ustavit prej kot čakati, da se začne "pogovarjati" s čim hujšim kot pestmi.

o tem sem pisala že v eni drugi temi, pa vendar: naš otrok je po razkritju postal (spet) dojemljiv za učenje, domače naloge so končane doooosti prej, pravzaprav jih zadnji mesec redko sploh prinese domov-vse naredi v šoli.

zato: v primeru, da se bo ponovilo, TAKOJ do zdravnika/policije.
Default avatar

iz prvi roke

Zakaj se v takih temah vedno oglašate matere, nikoli očetje. Imajo večjo toleranco do "nasilja" ? Ali menijo, da morajo to otroci med seboj urediti sami.
Nikoli nista obe strani enako krivi, ampak prav nedolžni pa vaši otroci tudi niso. Namerna provokacija, grda beseda, stegnjen jezik, skrite copate, sedenje bližje učiteljici, prerivanje pri izhodu iz razreda, ne vrnjene nalepke, vlečenje za lase..... nič od tega sicer vaši čisto nedolžno otroci ne delajo, ali ne?
In vsi o katerih pišete so ljubki, nekofliktni, malo sramežljivi..... vsi drugi pa nasilni, pa kar odrivajo vašega, pa ... Pa se vaš/a ni mogoče nastavil na prehod med šolskimi klopmi, pa se ni hotel/a umaknit. Pa ga je drugi porinil! Pa je bila modrica.
Saj ne, da bi človek zagovarjal resnično nasilje, ampak čistooo nedolžni pa tile vaši tudi niso. Malo pa le podrezajte, zakaj Ule, Tinkare, Žana Luka.... tile nasilneži ne napadajo? Kdo ve?
Iz prve roke!
Default avatar

tajfel

A, ja, tejka hudič je tako nežen in boječ? Res? Hudič praviš svoji hčerki? Ti to resno?
Default avatar

evo iz prve roke

iz prvi roke je napisal/a:
Zakaj se v takih temah vedno oglašate matere, nikoli očetje. Imajo večjo toleranco do "nasilja" ? Ali menijo, da morajo to otroci med seboj urediti sami.
Nikoli nista obe strani enako krivi, ampak prav nedolžni pa vaši otroci tudi niso. Namerna provokacija, grda beseda, stegnjen jezik, skrite copate, sedenje bližje učiteljici, prerivanje pri izhodu iz razreda, ne vrnjene nalepke, vlečenje za lase..... nič od tega sicer vaši čisto nedolžno otroci ne delajo, ali ne?
In vsi o katerih pišete so ljubki, nekofliktni, malo sramežljivi..... vsi drugi pa nasilni, pa kar odrivajo vašega, pa ... Pa se vaš/a ni mogoče nastavil na prehod med šolskimi klopmi, pa se ni hotel/a umaknit. Pa ga je drugi porinil! Pa je bila modrica.
Saj ne, da bi človek zagovarjal resnično nasilje, ampak čistooo nedolžni pa tile vaši tudi niso. Malo pa le podrezajte, zakaj Ule, Tinkare, Žana Luka.... tile nasilneži ne napadajo? Kdo ve?
Iz prve roke!
Iz prve roke, sem bila v OŠ žrtev enega takega, naredila mu nisem popolnoma nič. Pač sem mu šla na živce taka kakršna sem pa se je izživljal nad mano. Šola in starši so se pogovarjali in pregovarjali, zaleglo ni nič. Sem pač zdržala do konca OŠ. Več let kasneje sem ga srečala na cesti in se je režal kot da sva bila bestiča, sem se samo obrnila stran. Očitno sploh ni dojel da bi bilo v OŠ karkoli narobe. Kako tudi bi ko so se pa vsi samo slinili okoli njega, mene kot žrtve pa noben še povohal ni. Tako je to.