Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek včeraj začela veljati novela zakona ZPIZ 2E

včeraj začela veljati novela zakona ZPIZ 2E

Kdor si je do 31.12.2012 sam plačeval pokojninsko dobo je včeraj začel veljati nov zakon. Sedaj se upošteva kot delovna doba. Sprememba se bo upoštevala od 1.1.2018 dalje.

Hvala bogu, končno so nam popravili krivico.

Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne s 1. 1. 2018.

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO7730

Dodajam še – tisti, ki so že upokojeni, imeli pa so tako dobo, naj vložijo zahtevek za ponovno odmero pokojnine (imajo pravico!).


Hvala tebi na informaciji, pa tudi Barci, ki je ves čas sodelovala pri tej debati in nas obveščala o trenutnem stanju in jasno izrazila svoje pomisleke o tem. Očitno zakon prava še nekaj velja v tej državi. Hvala vsem !!!!!
Samo za osvežitev spomina…. pričakoval sem, da zakon ne more veljati za nazaj ( torej vzeli so nam nekaj , kar je bilo napisano v zakonu kot delovna in ne dodana doba ), kot je bilo do sedaj. Zakon, ki velja od 01.01.2013 pa razumem, saj vzpostavlja nekaj , kar velja v naprej in tega se ne glede ali je ta dober ali slab moramo zavedati.


Hvala tebi na informaciji, pa tudi Barci, ki je ves čas sodelovala pri tej debati in nas obveščala o trenutnem stanju in jasno izrazila svoje pomisleke o tem. Očitno zakon prava še nekaj velja v tej državi. Hvala vsem !!!!!
Samo za osvežitev spomina…. pričakoval sem, da zakon ne more veljati za nazaj ( torej vzeli so nam nekaj , kar je bilo napisano v zakonu kot delovna in ne dodana doba ), kot je bilo do sedaj. Zakon, ki velja od 01.01.2013 pa razumem, saj vzpostavlja nekaj , kar velja v naprej in tega se ne glede ali je ta dober ali slab moramo zavedati.
[/quote]

Točno tako, z novim zakonom se lahko spreminjajo stvari za naprej, ne pa za nazaj in zaradi tega sem bila iskreno povedano, precej presenečena nad odločitvijo Ustavnega sodišča.

In tudi ko sem pisala na OZS glede obveznega zavarovanja za upokojence z dejavnostjo, sem bila neprijetno presenečena, ker so zakon podpirali (pa čeprav so čez dobro leto ugotovili, kaj so podpirali in začeli nasprotovati) – dejansko so napisali celo to, da so taki upokojenci z dejavnostjo (po starem) nelojalna konkurenca in zato podpirajo zakon.

klinc pa taka JU, če moraš vlagat zahtevo za nekaj, kar so ti ukradli, namesto da bi se lopovi opravičili in z obrestmi nakazali denar upravičencem.
iz svojih žepov!

klinc pa taka JU, če moraš vlagat zahtevo za nekaj, kar so ti ukradli, namesto da bi se lopovi opravičili in z obrestmi nakazali denar upravičencem.
iz svojih žepov!
[/quote]

Obrni se na poslance, ki so zakon sprejeli…

Obrni se na poslance, ki so zakon sprejeli…
[/quote]

bom, z bojkotom volitev.
pa bodo ravno zaradi tega spet isti na oblasti:-(
ne zaradi mojega bojkota, ampak zato, ker podobno razmišlja vsaj polovica volivcev…

bom, z bojkotom volitev.
pa bodo ravno zaradi tega spet isti na oblasti:-(
ne zaradi mojega bojkota, ampak zato, ker podobno razmišlja vsaj polovica volivcev…
[/quote]

No, ti, ki so zdaj na oblasti, niso bili predlagatelji tega zakona …

No, ti, ki so zdaj na oblasti, niso bili predlagatelji tega zakona …
[/quote]

in so resnično pohiteli s popravo krivice.
še dobro, da so volitve na štiri leta, če bi bile na petindvajset, bi večina ogoljufanih že davno pomrla…

Predvidevam, da po 31.12.2012 velja drug zakon? Da kdor si placuje prostovoljno pok. dobo ne velja vec kot del doba? Nisem brala vsega, zato prosim za razlago. Hvala.

Tistim, ki plačujejo po 1.1.2013 – ko je začel veljati ZPIZ-2, se čas, ko si sami prostovoljno plačujejo pokojninsko zavarovanje, ta čas ne šteje kot navadna pokojninska doba, ampak kot posebna, ki se ne upošteva za izpolnjevanje pogojev za redno starostno upokojitev. Se pa upošteva pri predčasni in pri redni starostni pri izračunu višine.
Do 31.12.2012 je veljal ZPIZ-1, še prej ZPIZ… in za tisti čas v zakonu ni bilo zapisano, da bi se taka doba obravnavala kako drugače kot pa redna doba in ZPIZ-2 je razveljavil nekaj za nazaj… (kar je konec koncev tudi v nasprotju z ustavo).

Tistim, ki plačujejo po 1.1.2013 – ko je začel veljati ZPIZ-2, se čas, ko si sami prostovoljno plačujejo pokojninsko zavarovanje, ta čas ne šteje kot navadna pokojninska doba, ampak kot posebna, ki se ne upošteva za izpolnjevanje pogojev za redno starostno upokojitev. Se pa upošteva pri predčasni in pri redni starostni pri izračunu višine.
Do 31.12.2012 je veljal ZPIZ-1, še prej ZPIZ… in za tisti čas v zakonu ni bilo zapisano, da bi se taka doba obravnavala kako drugače kot pa redna doba in ZPIZ-2 je razveljavil nekaj za nazaj… (kar je konec koncev tudi v nasprotju z ustavo).
[/quote]
Hvala za razlago.

Spoštovani!

Konec septembra sem se predčasno upokojila z 39 leti in enim mesecem neprekinjene delovne dobe ( zaradi zdravstvenih razlogov). Imam pa odločbo iz leta 2010, v kateri je navedeno, da mi štejejo 7 mesecev in 24 dni v zavarovalno dobo (otrok do 1 leta- študentka). Te dobe mi sedaj niso šteli v pokojninsko dobo, zato sem bila prisiljena oditi v predčasno. Imam 8,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} manjšo pokojnino. (do 63,5 leta po -0,3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za vsak mesec). Zanima me, ali se po novem šteje ta doba v pokojninsko in bi odšla lahko v starostno, saj bi dosegla 39 let in 8 mesecev, kolikor je bila zahtevana pokojninska doba v letu 2017.
Hvala za odgovor.

14let nazaj sem si kot studenka izrednega mag placevala dobo. Cca 1leto. Se to prizna? Moram kaj vloziti? Bo vidno upostevano na placilni listi pod skupno del.dobo ali? Hvala.

ZPIZ ti bo to zdaj uposteval, delodajalec za dodatek na delovno dobo ne, saj nisi bila v delovnem razmerju.


Hvala.lp
ZPIZ ti bo to zdaj uposteval, delodajalec za dodatek na delovno dobo ne, saj nisi bila v delovnem razmerju.
[/quote]


Na ZPIZ se obrnite. Kdor je že v penziji mora v roku 6 mesecev vložiti za novo odmero,seveda če mu to pride v poštev. In se šteje od takrat, ko je zadeva rešena,če ste upravičeni.

pa veste, da evropsko sodišče ni pritrdilo pritožbi, da je to zgolj predvolilni bonbonček naše oblasti.
Da spet dobivajo tisti, ki so plačevali skoraj nič.

Zakon, naj se upošteva je predlagala SDS.

Toliko o tem, kateri stranki gre res za Slovence! Ampak tiste, ta prave!

SDS je predlagal in uvedel ZPIZ-2, ki so ga sicer potrdili vsi poslanci decembra 2012 (v času, ko so vladali) in ukinili priznavanje take dobe, tudi za nazaj.

Novelo ZPIZ-2, da se ta doba, plačana pred uvedbo ZPIZ-2, vseeno prizna, pa sta predlagali SD in Desus.


Niso plačevali skoraj nič?
Plačali so toliko, kolikor je država računala.

Ni tvoja krivda,če imajo v trgovini nekaj zelo poceni, al je?

ES je reklo, da pri nas še niso izkoriščene vse možnosti, zato še ne morejo obravnavati primera….

Hvala, vendar me zanima, če kdo ve, ali upoštevajo tudi po ZPIZ 1priznano zavarovalno dobo , ki pa ni dodatno individualno plačevana.. Ali bi tako dobo – teh 7 mesecev- lahko plačala zdaj, če so mi rekli na zpizu, kaj niti ne plačujem, ker mi tega ne bodo nikjer priznali.

imamo slučajno pravico vložiti zahtevek za ponovno odmero pokojnine tudi tisti iz JU, ki imamo zaradi neizplačanih plač, ne napredovanja, itd. zaradi tega manjšo pokojnino?

hvala!

imamo slučajno pravico vložiti zahtevek za ponovno odmero pokojnine tudi tisti iz JU, ki imamo zaradi neizplačanih plač, ne napredovanja, itd. zaradi tega manjšo pokojnino?

hvala!
[/quote]

Če se je izplačal tisti neizplačan del nesorazmerja že v času upokojitve, nanašal pa se je seveda za nazaj za čas v delovnem razmerju, se lahko zahteva ponovna odmera pokojnine.

New Report

Close