Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj smo včasih jedli za šolsko malico?

Kaj smo včasih jedli za šolsko malico?

Povem vam, kaj smo imeli za malico pred več kot 50. leti:
– rezina črnega kruha z rezino salame,
– rezina črnega kruha z rezino sira,
– rezina črnega kruha namazanega s pašteto,
– rezina črnega kruha namazanega z marmelado,
– rezina črnega kruha s (čokoladnim) namazom.

To se je vrtelo vsak dan. Zraven smo dobili skodelico mleka, čaja ali pa kakava.
Čaj in kakau je skuhala kuharica, ki je obenem opravljala tudi delo snažilke.

Vsi smo vse pojedli. Ostankov ni bilo. Še sedaj se spomnim, kako dober je bil tisti čaj. Mislim,da je bil šipkov čaj z limono.
Skoraj nihče ni bil debel, pa tudi ne spomnim se, da bi bili kaj dosti bolni. Tu pa tam je komu visela svečka iz nosa, ne spomnim pa se, da bi razsajale viroze ipd. V šolo smo hodil peš, tudi če je bilo slabo vreme. Ko je deževalo, nismo imeli dežnikov, pač pa pelerine in gumijaste škornje.
To so moji spomini na šolska leta. Kaj pa ste vi malicali?

Včasih kakšna hrenovka, jota v skodelico z kosom kruha,greš,mlečni riž, o polnem pladnju namazanih kosov kruha raznih namazov,da ne govorim.
Čaj,kakav,mleko,bela kava.
Ni bilo pizz,hrenovka v testu,rogljicev, rolad…večina je vse pojedla. Haccpa ni bilo kjer bi vsak košček hrane bil posebej zavit v plastiko. Tolk o ozaveščenosti.

Aja pa kak jogurt kdaj uletel,sadni pa mogoče 3x na leto.

Malicala isto kot ti.

Isto, razen čokoladnega namaza. Tega nikoli nismo dobili. Pa neke vrste ribji namaz smo imeli, ki je bil tako dober. Čaj je bil res dober. Vse je bilo dobro, ker smo bili do malice že fejst lačni.
Pa krajci. Dva v vsaki štruci. Večina jih ni marala, en fant je bil pa presrečen, da je dobil krajec. Njegova mama je bila učiteljica na naši šoli, a ni imel nobenih privilegijev.
Viroz nismo imeli, smo pa imeli vse mogoče otroške bolezni, od ošpic do škrlatinke. Mogoče se zato že desetletja ničesar ne nalezem od drugih.

Aja pa kak jogurt kdaj uletel,sadni pa mogoče 3x na leto.
[/quote]

V naših časih še ni bilo hrenovk ali jote za malico. sadnih jogurtov nismo poznali. Dobili smo navadnega in štručko. S pokrovčki od jogurta so fantje tapkali. Se kdo spomni? Pokrovčke so čisto zravnali in potem so z napol zaprto dlanjo poskušali obrnit pokrovček. Če ti je uspelo, je bil pokrovček tvoj.

30 let nazaj je pri nas del malic predstavljala enolončnica: kak fižol, ričet, zelje … parkrat na leto smo dobili makaronflajš in to je bil praznik. mogoče 1x v celem šolanju šmorn. parkrat jogurt in včasih mlečni gres s kakavom.
sicer pa kruh z eno rezino posebne salame, kruh z margarino, kruh z eno rezino sira.

Iz OŠ se sploh ne spomnim, kaj smo jedli.

V srednji šoli pred 30. leti pa:
primorska žemlja z vratovino in jogurt
žemlja in pašteta
žemlja in ribja konzerva
sendviči iz bele štruce, vsi smo se zagrebli za sendvič iz krajca
orehova potička in sadni jogurt
krof in jogurt
maslen rogljič in jabolko

aja, zraven suhih malic je bil čak ali kakav.

je bil iz margarine in trdo kuhanih jajc.

Od mojega šolanja v osnovni šoli je tudi minilo skoraj 30 let.
Jedli smo podobno, kot so navedle že predhodnice. Spomnim pa se, da smo občasno dobili namaz iz zaseke. Joj, kako je bilo to zanič…. tisti dan sem bila zmeraj lačna! 🙁

in eno tanko rezino kumarice, še danes si tu in tam to “privoščim”

Prva tri leta OŠ smo imeli toplo malico v ponedelje, sredo in petek. Naj bo jota (še danes sama skuham približno tako dobro, kot je bila tista), fižolove juhe, obare, gres variante. Pojedli smo, nihče ni puščal hrane. Kasneje se je kuhinja preusmerila v pripravo kosil in s tistim hipom kuhanih malic ni bilo več. Vedno pa je bil ob kosu kruha z dodatki še čaj, mleko, kakav.

Mi pa smo pred 35 leti že jedli jogurte – sadne in navadne, med in maslo, nek zelenjavno-mesni namaz, ki je bil zelo dober, pa marmelada je bila vedno v kombinaciji z maslom, tudi viki kremo, razne sirne namaze, tunin namaz, trdo kuhano jajce, hrenovke, idr. Tudi kruh ni bil vedno le črni, mislim, da celo večkrat beli.
Pili smo mleko, kakav ali čaj.

Najbolj se spomnim kombinacije kruh s pašteto in kislim zeljem, ki je bilo narejeno kot solata, tisto zelje je potem letelo dol s kruha ampak je bilo meni super dobro. Aja pa mlečni kruh pa kakav zraven, poleg vsega, kar ste že našteli.

Jaz se pa zivo spomnim (tidi tam 30 let nazaj) enega zelenjavnega namaza, ki mi je bil vedno super okusen.

Se kdo spomni te stvari, in a obstaja moderna verzija (ali ista) kje za kupit, da malo mulca s tem indokrtiniram?

Vesela sem, da delite vaše izkušnje! Kako zanimivo, kajne!
Skoraj vse je bilo dobro…

Normalno. Saj doma ni bilo hrane in je bila šola edina možnost, da smo dobili tisti suhi kos kruha in prekuhano vodo, ki so ji rekli čaj.

Težko je biti debel ob pomanjkanju hrane, se ti ne zdi? 😉 Le deca članov KP ZKS so bila malo bolj okrogla.

Mi nikdar nismo imeli nekih enolončnic za malico…
Ena najslabših malic mi je bila kos kruha in jabolko, danes pa tega kar precej pojem, vsaj parkrat tedensko malicam kruh ali štručko in jabolko.
Tudi tistega temnega kruha nisem marla, mi je bil prav bljak, danes belega kruha skoraj ne jem, razen res redko kako žemljico ali kajzerico.
En ribji namaz mi je bi super, če bi zbala, bi ga danes delala doma. Dugače pa tista revščina od marmelade brez masla in prozorna pašteta na kruhu ali uboga rezina pariške salame, to mi je bilo kr neki.
Čaj je bil res okusen, bela kava mi ni bila všeč, kakav in mleko ajde, je šlo skozi, samo kaj hudiča, ko je bilo to vse vedno vrelo, da nisi mogel spiti, pa še ohladilo se ni v tistih ubogih 15 minutah, ki si jih imel za malico. Včasih smo dobili s sokom pobarvano vodo. Še najbolje je bilo, ko je bil jogurt namesto napitka.

V OŠ podobno kot avtorica, vendar ne črn kruh, ampak vedno belega:
– rezina belega kruha z rezino salame,
– rezina belega kruha z rezino sira,
– rezina belega kruha namazanega s pašteto,
– rezina belega kruha namazanega z marmelado in margarino,
– rezina belega kruha s (čokoladnim) namazom.
bel kruh in hrenovka
bel kruh in obupno sladek sadni jogurt (nikoli pa nismo dobili navadnega jogurta, razen v vrtcu, kjer so ga pa posladkali s sladkorjem, obup)

Za piti: obupno sladek ogaben čaj, sladek kakav z veliko sladkorja in malo kakava, noro sladka bela kava, mleko. V glavnem ogaba od ogabe, polno cukra.

V glavnem polno sladkorja, belega kruha, sadja v bistvu nič, mogoče kdaj kako jabolko.

V SŠ pa:
Ponedeljek, sreda, petek: sendvič z žemljo in salamo ter mogoče sirom
torek: krof
četrtek: kos pice

Vsak teden isto. Katastrofa.

Časi moje srednje šole so 40 let nazaj.
Jedilnik je bil zelo podoben že zgoraj naštetim.
Ampak Gavrilovićeva pašteta na kruhu in s čajem – to je bila prava pašteta! Še danes imam v spominu okus po tej pašteti.

Pred 25. leti:
– kruh,pasteta,kumara,caj
– jogurt in zemlja
– kruh in posebna salama,caj
– kruh in maslo,caj
– parkrat na leto kos pice v visjih razredih
– mlecni riz,gris

Ja saj, tudi avtorica ni dobila črn kruh, zna bit da ga je imela doma in so se ji skisali možgani od njega in je šel spomin v maloro. 🙂

Kot mulci smo hodili na športni dan h kmetom pobirat pridelke, ti pa so šolo zalagali s sadjem in zelenjavo.
Malica: kos kruha in razni namazi (ribji, jajčni, zelenjavni, pašteta vikikrema…) Včasih je bil jabolčni kompot, kjer so bila jabolka tako razkuhana, da so plavali samo olupki po tisti kanti, čaj, mleko… Po malico smo šli v kuhinjo, eden je nesel pladenj s kruhom, kjer so bili namazani kosi stisnjeni skupaj, in kdor je prvi pobral kos, je potegnil še ves namaz dol. Drugi je nesel posodo s skodelicami in še dva kanto s tekočino.
Jogurti so bili redki, večinoma navaden, kakšno jabolko in kos kruha, še redkeje je na kruh zatavala pariška.

________ Flectere si nequeo superos, Acheronta movebo.

Pred 25. leti:
– kruh,pasteta,kumara,caj
– jogurt in zemlja
– kruh in posebna salama,caj
– kruh in maslo,caj
– parkrat na leto kos pice v visjih razredih
– mlecni riz,gris
[/quote]

Sem se spomnila se ene odlicne enoloncnice,to je bila takrat moja naljubsa malica,se se danes spomnim okusa in vonja.

New Report

Close