Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Gorenje, lastnik Kemisa, najbolj okolju prijazno podjetje

Gorenje, lastnik Kemisa, najbolj okolju prijazno podjetje

http://www.delo.si/novice/okolje/opazili-smo-gorenje-najbolj-okolju-prijazno-podjetje.html

Dosežki Kemisa, Gorenjeve hčere na slabem glasu, strokovne žirije niso zanimali.

Medtem ko prebivalci občine Vrhnika bijejo donkihotovsko bitko s Kemisom, ki je že prej močno industrijsko onesnaženo okolje s požarom dodatno zastrupil in ljudem naložil nova zdravstvena tveganja, je Kemisov lastnik Gorenje suvereno pometel z vso konkurenco in prejel nagrado za okolju najbolj prijazno slovensko podjetje.

Podelila sta mu jo časnik Finance in Eko sklad, taisti okoljski javni sklad, ki podeljuje subvencije in kredite za okolju prijazne(jše) naložbe. Nagrado je v imenu Gorenja prevzela Vilma Fece, direktorica področja varstva okolja ter varnega in zdravega dela, ki je ob tej priložnosti dejala: »Veseli nas, da ste Gorenje prepoznali kot podjetje z jasno okoljsko vizijo in strategijo ter vrhunskimi okoljskimi dosežki skozi celoten življenjski cikel naših izdelkov.« Gospa je v okviru srečanja tudi predavala na temo, Ali je okoljska odličnost prednost na trgu, ter predstavila Gorenjeve okoljske izzive pri proizvodnji gospodinjskih aparatov.

Ne dvomimo, da se Gorenje zelo trudi zmanjšati porabo energije, vode in količine odpadkov pri proizvodnji svoje bele tehnike. Razumeti je tudi, da slovenski potrošniki in nemara tudi drugi prebivalci nekdanjih jugoslovanskih republik – vsaj tisti, ki so bolj pri denarju -, še vedno gojijo nadpovprečno topel odnos do Gorenjevih pralnih strojev. Malo zato, ker jih imajo za simbol starih dobrih časov, malo pa tudi, ker dejansko verjamejo v njihovo kakovost, so ob nakupu še vedno pripravljeni zamižati na eno oko pri pogledu na ceno.

Toda sprašujemo se, kam so gledali člani strokovne žirije, ko so Gorenju podelili glavno okoljsko nagrado tega leta? Pa ne, da jih je zapustil spomin, kako se je podjetje odzvalo na najhujšo industrijsko nesrečo v zgodovini (ne le samostojne) Slovenije v njegovem hčerinskem podjetju; ta se ne bi zgodila, če bi imelo to vključene vse varovalke. Vrh Gorenja je ostal tiho kot rit.

Ob požaru se je v ozračje sprostilo toliko strupenih snovi, vodo in zemljo onesnažilo toliko odpadkov, kolikor jih Gorenje še zlepa ne bo uspelo izravnati s svojo »okolju prijazno proizvodnjo«. Kaj šele prizadetim plačati pravično odškodnino, čemur se tako izmikajo. A ti »dosežki« Gorenjeve hčere komisije niso zanimali. Morda pa so tudi njeni člani goreče upali in želeli, da bodo z glasom podjetju dobili Gorenjev pralni stroj, po možnosti tistega, ki je energetsko najbolj učinkovit.

Zanimivo je tudi to, da je Gorenjevi predstavnici plaketo podelil in roko prisrčno stisnil urednik priloge Financ O&E Borut Hočevar, ki je vodil zadnji zbor občanov na Vrhniki. Kljub neizraziti obrazni mimiki je bilo mogoče zaznati, da je njegovo srce na strani občanov, ki so soglasno dvignili roke, da Kemisa na Vrhniki nočejo več. Si je Gorenjevega pralnega stroja zaželel tudi on? Na Vrhniki jih verjetno ne bodo več kupovali.

Danes je točno šest mesecev od požara.

New Report

Close