Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ste za to, da poletni čas ostane vse leto in da se ukine zimski čas?

Ste za to, da poletni čas ostane vse leto in da se ukine zimski čas?

Ste za to, da poletni čas ostane vse leto in da se ukine zimski čas?

Z zimskim časom tudi poleti (če bi ukinili zimski čas), bi zjutraj izgubili velik del svetlega dela dneva, razen, če bi spremenili tudi začetek službe… Zanima me, kdaj so ljudje poleti vstajali takrat, ko še ni bilo menjavanja ur?

Jaz sem bolj za premik začetka in konca službe na bolj zgodnje ure.

Sem za zimski čas, ker že zdaj je ob 7 še tema, če ohranimo poletni, bo tema do 8 ali celo pol 9 zjutraj, kar je meni absolutno preveč.
Včasih so ljudje delali pozimi od 7 do 15, poleti od 6 do 14.
Če ohranimo zimski čas, naj bodo službe od 7 namesto od 8 in od 8 namesto od 9, pa bo vse ok.

nova
Uredništvo priporoča

Jaz sem bolj za premik začetka in konca službe na bolj zgodnje ure.
[/quote]

In zakaj se danes sploh začenja delati tako pozno? V čigavo korist?

Stopetnajstič povem, da naj ostane premikanje ure.

In zakaj se danes sploh začenja delati tako pozno? V čigavo korist?
[/quote]
No, tole pa terja razlago. Polgej. Tukaj je srednjeevropski čas, smo na 15. poldnevniku vzhodne geografske širine, kjer je ta čas ustrezen. Ampak srednjeevropski čas se razprostira čez širno območje, vse tja do Portugalske, kjer bi ura morala biti dve uri manj kot je pri nas. In oni bi morali vstajati res zgoraj, če bi začeli delati ob 6. uri, če bi mi začeli delati ob 6. uri… In ker moramo biti v Evropi usklajeni, so uvedli to, da se začne delati pozno… Zato se gleda tudi na tiste, ki živijo v EU v drugih časovnih pasovih (Velika Britanija, Irska, Finska, pribaltiške države, Grčija). Ko pa greš z Madžarske v Ukrajino, je pa 2 uri premika!!! Madžarska bi morala imeti čas eno uro pred nami!!!


Premaknjenost je slovencem v genih!☺

Ura naj ostane na poletnem času, da je pozimi daljši dan in več svetlobe.
Deluje dobro na psiho in fizično, zimski obratno. V zimskem času je prehitro tema in dan prekratek.

Jutri se bo zimski čas že občutno poznal pri dolžini svetlega dneva.
S kurami spat!

Vseeno kateri, samo naj že enkrat nehajo s tem.

In zakaj se danes sploh začenja delati tako pozno? V čigavo korist?
[/quote]

V korist tvojega telesa. Ker človek ni stroj z gumbom ON/OFF, ki se lahko kadarkoli enako produktivno vklopi in izklopi.

Ljudje imamo bioritem, nanj vplivajo različni dejavniki in raziskave kažejo, da pri večini ljudi brutalne jutranje ure (pred temo) ne delujejo dobro na telo, fizično in psihično. Lahko tudi pri sebi pogledaš, pa odmisli kaj je po tvojem mnenju “praktično” in “primerno”, vse te norme glede “imeti nekaj od dneva”, matematika koliko še ostane časa po službi, itd. Poglej kdaj se prebudiš, če nimaš absolutno nobene obveznosti. In tukaj leži odgovor.

Družba bi morala stremeti k optimiziranju urnikov, krajšem delovniku in drugačni prerazporeditvi dela. (Npr. v skandinaviji vedno več šol in služb začenja ob 9h ali celo kasneje, na teden pa delajo manj. Pa še njihovi dnevi so pozimi bistveno krajši.). Dolgoročno je to bistveno bolj zdravo, kot nenaspana, zgarana nacija, ki jo le kofein drži pokonci, ko dela en delavnik v službi, nato pa še enega doma.

Če že merimo čas, je pravi čas tisti, ki ga kaže sončna ura. Zimski. Premik delovnega časa je veliko bolj sprejemljiv kot premik ure.

Zakaj bi bil pravi čas? Saj je vse odvisno od tega, kako se dogovorimo. Kot so se, da je opoldne sonce najvišje enkrat. Pravi čas je tisti, ki je primernejši za način življenja. To pa je danes vsekakor poletni.

Sem za zimski čas, ker že zdaj je ob 7 še tema, če ohranimo poletni, bo tema do 8 ali celo pol 9 zjutraj, kar je meni absolutno preveč.
Včasih so ljudje delali pozimi od 7 do 15, poleti od 6 do 14.
Če ohranimo zimski čas, naj bodo službe od 7 namesto od 8 in od 8 namesto od 9, pa bo vse ok.
[/quote]

Aha torej menjavanje ure je stresno, menjava delovnega casa pa ne?

Kaj pa poleti ti bo ok, ko bo sonce vzslo ob 4h zjutraj in bo zvecer tema eno uro prej?

Zakaj bi bil pravi čas? Saj je vse odvisno od tega, kako se dogovorimo. Kot so se, da je opoldne sonce najvišje enkrat. Pravi čas je tisti, ki je primernejši za način življenja. To pa je danes vsekakor poletni.
[/quote]

tudi jaz ne vem, ampak pred slabimi osemdesetemi leti so me v tretjem razredu osnovne šole učili, da je sonce ob dvanajsti uri najvišje in senca najkrajša, pa to še danes kar verjamem.
tudi sončne ure kažejo točen čas pozimi, če ne verjamete, preverite na kakšni cerkvi.
torej bo le nekaj na tem, da so nas učili takrat prav.

tudi jaz ne vem, ampak pred slabimi osemdesetemi leti so me v tretjem razredu osnovne šole učili, da je sonce ob dvanajsti uri najvišje in senca najkrajša, pa to še danes kar verjamem.
tudi sončne ure kažejo točen čas pozimi, če ne verjamete, preverite na kakšni cerkvi.
torej bo le nekaj na tem, da so nas učili takrat prav.
[/quote]
Če bi te takrat (slabimi osemdesetimi?) učili, da je najkrajša senca ob 13. uri, bi bilo pa tako prav, a ne? :-))) Nekako tole ne more biti en resen argument, se ti ne zdi? 🙂


Če bi te takrat (slabimi osemdesetimi?) učili, da je najkrajša senca ob 13. uri, bi bilo pa tako prav, a ne? :-))) Nekako tole ne more biti en resen argument, se ti ne zdi? 🙂
[/quote]

takrat še niso bili tako neumni, da bi učili narobe, se mi zdi:-)))

V korist tvojega telesa. Ker človek ni stroj z gumbom ON/OFF, ki se lahko kadarkoli enako produktivno vklopi in izklopi.

Ljudje imamo bioritem, nanj vplivajo različni dejavniki in raziskave kažejo, da pri večini ljudi brutalne jutranje ure (pred temo) ne delujejo dobro na telo, fizično in psihično. Lahko tudi pri sebi pogledaš, pa odmisli kaj je po tvojem mnenju “praktično” in “primerno”, vse te norme glede “imeti nekaj od dneva”, matematika koliko še ostane časa po službi, itd. Poglej kdaj se prebudiš, če nimaš absolutno nobene obveznosti. In tukaj leži odgovor.

Družba bi morala stremeti k optimiziranju urnikov, krajšem delovniku in drugačni prerazporeditvi dela. (Npr. v skandinaviji vedno več šol in služb začenja ob 9h ali celo kasneje, na teden pa delajo manj. Pa še njihovi dnevi so pozimi bistveno krajši.). Dolgoročno je to bistveno bolj zdravo, kot nenaspana, zgarana nacija, ki jo le kofein drži pokonci, ko dela en delavnik v službi, nato pa še enega doma.
[/quote]

… ne zanima bioritem, telesno, psihično in fizično počutje SUŽNJA!
Sistem zanima samo dobiček. En suženj gor ali dol, se sploh ne pozna!
A vi resno mislite, da je sistemu mar za malega človeka?

Zakaj bi bil pravi čas? Saj je vse odvisno od tega, kako se dogovorimo. Kot so se, da je opoldne sonce najvišje enkrat. Pravi čas je tisti, ki je primernejši za način življenja. To pa je danes vsekakor poletni.
[/quote]

Sredina dneva je 12 in ob sredini dneva naj bi bilo sonce na najvišji točki. Ni stvar dogovora ali načina življenja, ampak je stvar Zemlje in Sonca.

Aha torej menjavanje ure je stresno, menjava delovnega casa pa ne?

Kaj pa poleti ti bo ok, ko bo sonce vzslo ob 4h zjutraj in bo zvecer tema eno uro prej?
[/quote]

Namesto da hodim spat ob 00-01, bi hodila spat 23-24, temu primerno zjutraj vstala ob 5.30-6, namesto 6.30-7 …


Če bi te takrat (slabimi osemdesetimi?) učili, da je najkrajša senca ob 13. uri, bi bilo pa tako prav, a ne? :-))) Nekako tole ne more biti en resen argument, se ti ne zdi? 🙂
[/quote]

Ne more bit 13, ker je 12… Zemlja, Sonce, vrtenje Zemlje okoli svoje osi, pot okoli Sonca pa to, saj veš, Zemlja ni ploščata ..

Sredina dneva je 12 in ob sredini dneva naj bi bilo sonce na najvišji točki. Ni stvar dogovora ali načina življenja, ampak je stvar Zemlje in Sonca.
[/quote]
Življenje ni organizirano tako, da je vse točno takrat, ko je sonce točno nekje. Ura ni stvar ne Zemlje ne Sonca, pač pa človeka. Zakaj vam je to tako težko dojeti? Ura je točno to – stvar dogovora!

Sredina dneva je 12 in ob sredini dneva naj bi bilo sonce na najvišji točki. Ni stvar dogovora ali načina življenja, ampak je stvar Zemlje in Sonca.
[/quote]

Drži. Ampak večini ljudi odgovarja sredina dneva uro kasneje, kar pomeni daljši večer in prej končan šiht v poletni vročini in pozimi več sonca v prostem času.
Večina ljudi je v zimskem času med štitimi stenami ravno v času naravne svetlobe, prosti čas pa v mraku in mrazu. Ni logike.
Včasih je bilo drugače, večina ljudi je bila čez dan na prostem, opoldne južina, odmor in počitek.
Kar je naravno. Danes tega ni, zato tak fizični in bio stres za vse telo, tudi psihe.

Ne more bit 13, ker je 12… Zemlja, Sonce, vrtenje Zemlje okoli svoje osi, pot okoli Sonca pa to, saj veš, Zemlja ni ploščata ..
[/quote]
Kaj pa pamet? :-))) Mimogrede, kako pa zgleda sonce opoldne na Norveškem? Saj veš, položaj Sonca, pa vrtenje Zemlje okrog svoje osi. Pa kako smo sploh še zivi, če je pol leta vse narobe po tvoje? :-)))

tudi jaz ne vem, ampak pred slabimi osemdesetemi leti so me v tretjem razredu osnovne šole učili, da je sonce ob dvanajsti uri najvišje in senca najkrajša, pa to še danes kar verjamem.
tudi sončne ure kažejo točen čas pozimi, če ne verjamete, preverite na kakšni cerkvi.
torej bo le nekaj na tem, da so nas učili takrat prav.
[/quote]

Ce bi stevilcnico narisali drugace, bi bilo pa drugace. Stvar dogovora.


Kaj pa pamet? :-))) Mimogrede, kako pa zgleda sonce opoldne na Norveškem? Saj veš, položaj Sonca, pa vrtenje Zemlje okrog svoje osi. Pa kako smo sploh še zivi, če je pol leta vse narobe po tvoje? :-)))
[/quote]

Na Norveškem je isto, sonce je poldan v zenitu.
Do odmikov prihaja le v časovnih pasih, ki so umetno ustvarjeni, recimo Portugalska in Slovenija, je pri nas sonce bolj na vrhu ob 12 kot na Portugalskem.

Sredina dneva je, ko je sonce najvišje, to ne more biti stvar dogovora, ker gre za pojav, ko je sonce na pol poti, torej je enako oddaljeno od zore in od mraka. Ker je vse to vezano na 12, 13 ne more bit in ne more bit stvar dogovora, ker ne vem, kako se boš zmenil s soncem, da bo dopoldan šibalo bolj počasi, popoldan pa malo hitreje, ker tebi paše sredina dneva ob 13???

New Report

Close