Najdi forum

Kostni edem v tibialnem platoju in medialnem femoralnem kondilu. Morfologija skeleta in artikularna razmerja so ohranjena. V sklepu ni videti znakov izliva.

Kontura subhondralnega korteksa je gladka ter ima normalno debelino, ni videti subhondralnih sprememb intenzitete signala. Hrustanec patele, femoralnih kondilov ter tibialnega platoja primerne debeline in ima normalne katakteristike signala.

Medialni menis je hiperintenziven, degeneriran. Lateralni menisk ima normalno obliko, gladko in regularno površino. Notranja struktura ima homogen signal nizke intenzitete.

Anteriorni križni ligament ni primerno prikazan, vlakna niso vidna, popolna ruptura sprednjega križnega ligamenta. Posteriorni križni ligament je primerno prikazan, normalne debeline in intenzitete signala. Medialni kolateralni ligament je primerno prikazan. Lateralni kolateralni ligament je primerno prikazan.

Muskulatura in tetive imajo normalen potek in obliko; v mehkotkivnih strukturah ni videti patoloških spremenb intenzivnosti signala.

Lep pozdrav. Ravno dobil izvid MR kolena iz Valdoltre in nimam pojma kaj pišejo. Bi vas prosil za eno razlago, da vidim na čem sem. Hvala in lep pozdrav

Spoštovani,

v izvidu navjajo popolno raztrganje sprednje križne vezi, oteklino obsklepnih kosti, ki se pogosto pojavlja sočasno z navedeno poškodbo ter okvaro notranjega meniskusa.

Odločitev o zdravljenju je odvisna predvsem od težav, ki jih imate. Če gre za svežo poškodbo, priporočam koleno najprej popolnoma razgibati in začeti s krepitvijo stegenskih mišic (delo s fizioterapevtom), po preteku treh mesecev od poškodbe pa priporočam pregled in oceno stanja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Star sem 17 let in že nekaj časa(prib. 2 leti ) me po sportni aktivnosti (aktivno se ukvarjam s odbojko) bolijo kolena. Zadnje case pa me tudi med vadbo in tudi po navadni hoji po stopnicah predvsem močno boli desno koleno. Zato sem sel osebni zdravnici, ki me je poslala na rentgen, od tam pa na magnetno resonanco obeh kolen. Izvid ki sem ga dobil po pošti je sledeč:
Levo koleno:
manj kot 5 ml izliva.
fabella.
kolateralna ligmenta sta vredu, prav tako patelarni. Zadnji krizni je blago distendiran, vendar se dokaj homogene strukture. sprednji krizni je degenerativno spremenjen, predvsem v tibetalnem delu je precej stansanj, suspektna je parcialna, manjša rapturs.
blaga struktura nehomogenosti patelarnega hrustanca kot znak zacetne degeneracije, sam hrustanec pa je primerne debeline.

desno koleno:
manj kot 5 ml izliva.
fabella.
kolateralna ligmenta sta vredu, prav tako patelarni. Zadnji krizni je blago distendiran, homogen, v srednjem delu rahlo zbragotinjen. sprednji krizni je degenerativno spremenjen, mestoma izrazito stansanj, natrgan v tibitalnem delu in parcialno rupturiran. nezno brazgotinjenje v predelu infrapatelarne plike.
posnetki kazejo manjso lezijo medialnega kondila z intaktnim hrustancem- moznost stare udarnine? Hrustanec je se primerno ohranjen

Zdravnica mi je nato napisala napotnico za ortopeda in sedaj cakam. Zanima me pa ali si delam veliko skodo ce med tem casom treniram (vsak dan) kljub bolecini.?
in pa na kaj lahko po racunam( dolocene vaje, operacija)?

Hvala za odgovore.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

z dejavnostmi, pri katerih se Vam pojavljajo bolečine, si zanesljivo povzročate dodatno škodo!

V izvidih navajajo delni poškodbi obeh križnih vezi obeh kolen ter okvare sklepnega hrustanca na levi pogačici. Poškodba notranjega kondila desno (verjetno je tu mišljen končni notranji del stegnenice) pa ni jasna (kot je opisano, je hrustane cel, prisotna je le oteklina podhrustančne kosti).

Vsekakor je potrebno najprej s pregledom ugotoviti, kaj od navedenega Vam povzroča težave, od česar je nato tudi odvisno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za hiter odgovor.

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za hiter odgovor.

Drugače sem star 37 let. Poškodba se mi je prvič zgodila kakih 15 let nazaj. Ob prvem pregledu mi je zdravnik rekel naj pocivam in dajem obkladke na oteklino kolena. Nato se mi je ta poskodba ponavljala, vedno ob športnih aktivnostih, ko sem moral iti na 100%. Recimo da se mi je (delni izpah kolena) zgodil 3x. Zdaj nazadnje mi je pa le zdravnik rekel da bi znala biti raztrgana vez in me poslal naprej na kontrolo :(. Verjetno imam strgano vezi že od prve poškodbe.

Čutim pa “švoh” koleno, enkrat me peče, enkrat me špika, enkrat me boli, drugič pa spet nič.

Zanima me, ali je operacija obvezna, če bi želel vsaj malo igrati kosarko, tenis, nogomet itd. Ali bi me recimo čez 10-20 let ta poškodba omejevala pri vsakdanu.

Hvala še enkrat
Lp
Matjaž

Spoštovani,

glede na odsotnost izliva (proste tekočine) v sklepu sem tudi sam sklepal, da je raztrganina sprednje križne vezi že starejšega datuma.

Priporočam, da opravite meritev stabilnosti kolena z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]). Ta pokaže, kakšno je morebitno preostalo delovanje poškodovane sprednje križne vezi. Izmeri namreč pomik goleni naprej pri različnih silah. Če imamo na eni strani za primerjavo na razpolago zdravo koleno oz. sprednjo križno vez, je napoved morebitnih težav (in s tem potrebe po operaciji) na osnovi rezultatov meritev precej zanesljiva. Po izvedeni meritvi priporočam pregled z rezultati le-te v naši ambulanti.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

stara sem 33, rekreativno se ukvarjam s športom. Nisem imela poškodbe kolena.
Prosim za mnenje.

QT, patelarni ligament bp.
Manjši izliv. Normalno debel hrustanec patelofemoralno, gladke površine.
Nekoliko lateralizirana patela, fokalno edem v Hoffi superolateralno- lateralni presijski sy-klinično?
Retinakla bp.
Manjši izliv, Bakerjeva sinovijalna cista dolga 6 cm, debeline do 15 mm.

Strukturne spremembe v MM, drobna fisura v periferiji posteriornega dela korpusa.
LM bp.
Vezi primerne.
Hrustanec tibijofemoralno brez fokalnih lezij.

Mnenje: Mri slika lateralnega presijskega sy.

Spoštovani,

v izvidu navajajo nekaj čezmerne količine tekočine v kolenu ter zakolensko cisto (oba sta znak draženja v kolenu), nekoliko navzven pomaknjeno pogačico, oteklino podpogačične maščobne blazinice v zgornjen zunanjem delu in okvaro zadnjega dela notranjega meniskusa.

Zelo verjetno bo zadoščalo neoperativno zdravljenje, ki pa je odvisno od tega, kaj od naštetega Vam tudi povzroča težave. To je mogoče ugotoviti le s kliničnim pregledom.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdavljeni!

Sem 22 let star športnik, ki sem pred 4 meseci utrpel poškodbo desnega kolena na nogometni tekmi po drsečem štartu. Od takrat me koleno boli med hojo preden stopim na tla. Bolečina se pojavlja v prednjem delu kolena, vendar ni bila stalna, saj je med tekom in fizičnim delom pojenjala. Občutek imam, kot da bi mi koleno ob iztegnitvi nekaj “bremzalo”. Od slikanja z MR pred 3 meseci več nisem športno aktiven, bolečina pa se pojavlja vsaki dan ob normalni hoji.

Izvid MR je sledeč:

Področje edema spongioze v pateli pod prirastiščem medialnega patelofemoralnega ligamenta; brez pridruženih sprememb.
Drugih sprememb intenzitete signala iz skeleta ni videti.
Debelina in signal iz artikularnega hrustanca ne kažejo patoloških sprememb.
Medialni in lateralni menisk ne kažeta sprememb oblike ne signala.
Anteriorni in posteriorni križni ligament ne kažeta sprememb oblike ne signala.
Medialni in lateralni kolateralni ligament ne kažeta sprememb oblike ne signala.
Tetiva kvadricepsa in patelarni ligament ne kažeta sprememb oblike ne signala.
V sklepu ni videti patološko povečane količine izliva. Medialna lateralna plika.

Mnenje: kontuzijska poškodba patele, edem spongioze na medialni strani; medialna patelarna plika.

Prosim Vas za vaše mnenje in nasvet glede zdravljenja vnaprej.
Hvala in lep pozdrav
T

Spoštovani,

vzrok za vztrajanje bolečin na osnovi izvida MR ni jasen.

Priporočam, da pridete na pregled in da s seboj prinesete tudi posnetke opravljenjega slikanja z magnetno resonanco. Za ugotovitev vzroka za bolečine je namreč klinični pregled nepogrešljiv!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

hvala za odgovor 🙂

Napisali ste, Zelo verjetno bo zadoščalo neoperativno zdravljenje, ki pa je odvisno od tega, kaj od naštetega Vam tudi povzroča težave. Kakšno zdravljenje pa to je, vaje za izvajanje doma oz fizioterapija? In ali je okvara zadnjega dela notranjega meniskusa, nepotrebna operacije?

Hvala, Iza

Spoštovani,

mislil sem na fizioterapijo. Kot sem že navedel, je odločite o morebitni operaciji odvisna predvsem od težav, ki jih okvarjeni ali poškodovani deli kolena povzročajo. Zato je za odločitev o vrsti operativnega ali neoperativnega zdravljenja nepogrešljiv (klinični) pregled!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala!

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Tudi jaz bi prosila za razlago izvida MR desnega kolena:
QT, pateralni ligament bp, Patelofermoralni hrustanec normalno debel in gladke površine.

Manjši izliv.
Tanjša PCL v femoralni polovici.
Razlistano nitje ACL, najbolj anterolateralno.
Zadebeljena LCL v femoralnem delu, verjetno stara poškodba.
Strukturne spremembe v MM, LM.

Že nekaj časa sem sicer imela rahle težave z desnim kolenom, stara sem 29 let, letos julija pa se je po padcu s kolesom precej poslabšalo. Najbolj me boli pri kolesarjenju, pa tudi v mirovanju zadnje čase konstantno čutim nekakšno napetost (niti ne bolečino, ampak občutek je precej čuden).

Ker se dosti ukvarjam s športom me zanima kaj priporočate, pri ortopedu sem naročena šele v sredini januarja, čez dva tedna grem pa na dopust surfat in me skrbi, da si nebi še kaj poslabšala.

Hvala in lep pozdrav,
Maruša

Spoštovani,

v izvidu navajajo spremembe, ki so lahko posledica poškodb, na obeh križnih vezeh in na zunanji stranski vezi ter spremembe v zgradbi obeh meniskusov. Na osnovi le izvida MR ne morem reči, kaj od naštetega Vam povzroča težave. Klinični pregled kolena je tu nepogrešljiv!

Priporočam, da opravite še stres rentgensko slikanje obeh kolen (priporočam izvedbo na Radiološkem oddelku UKC Maribor) in nato pregled s posnetki že izvedenega slikanja z magnetno resonanco ter s posnetki priporočenega rentgenskega slikanja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close