Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Starši zgodaj v službo, kdo pelje otroka v šolo?

Starši zgodaj v službo, kdo pelje otroka v šolo?

V eni temi berem kako je obvezno, da starši oz. nekdo odrasel pelje prvošolčka do šole.
Kaj pa v primeru, kjer starši delajo v kaki tovarni, kjer zgodaj začnejo službo?
Recimo moja mama je delala ob 6ih, v tovarni. Šolo smo pa imeli ob 8ih. Kar je pomenilo, da sem vstala malo pred šesto, ko mame že zdavnaj ni bilo več doma. Se oblekla, šla pol ure do busa, potem na bus in z busom do šole oz. ni ravno pri šoli ustavil. Je bilo treba še dvakrat čez cesto pa po pločniku.
Ni bilo variante, da me kdo spremlja v šolo.
Kako sedaj to uredijo? Ne delajo vsi ob 8ih, da bi otroke lahko peljali v šolo. Niti nimajo vsi obeh skrbnih staršev pa starih staršev, ki bi vskočili.

Obstaja jutranje varstvo za take primere.

Recimo tak kot je bil moj primer, ko je bila mama že pred šesto v službi, torej bi me morala ob cca. 5:30 dati v šolo, da bi bila pravi čas v službi.
Kar bi pomenilo, da bi morala jaz vstati ob cca. 4:30. Kar je kruto za 6letnika (in tudi odraslega).
In močno dvomim, da imajo varstva že pred šesto uro zjutraj?

nova
Uredništvo priporoča

Varstvo imajo samo v prvem razredu in se to po sesti uri, tako da tudi meni ni jasno ker butl si je tak zakon zmislu…

se ti služba prične ob 8, pelješ otroka prej, zato ker večina nima šole zraven službe in zato ker se pouk začne ob 8.20. Za take primere je jutranje varstvo. Iz mojih izkušenj se pa večina staršev nekako pokombinira, da otrok ne hodi v šolo pred 6 uro. Drugače pa babice, dedki, tete, strici,starejši bratje/sestre, sosede, prijateljice,…. Treba se je pač znajt kakor veš in znaš.
Jaz sem npr. zjutraj pobirala še sošolca iz bloka. Pozvonila pri nih ob dogovorjeni uri in smo šli. Za tistih 300 metrov, ki smo ji prehodili, res ni bilo problem.

V mojem primeru, je mama delala ob 6ih (tam je morala biti cca. 10min prej), oče je delal ob 6ih. Do šole pa sem imela pol urce peš in pol urce z busom. Nobenih stricev in tet in babic in dedkov v bližini. Jaz sem bila ta starejša, sestra mlajša. Nobenih sosedov okrog.
Tako, da mi res ni jasno kako v današnjem času te stvari uredijo tisti, ki imajo take razmere. Ne delajo vsi po pisarnah. Tisti v tovarnah delajo že ob 6ih. Pa daleč od tega, da bi imeli vsi babice in dedke in strice in tete, da bi se ukvarjali z njihovi otrocmi zjutraj.

Ne.
Od države plačano varstvo imajo samo v prvem razredu.
V višjih razredih pa jutranje varstvo plačujejo starši.

Ni res. pri nas je varstvo od pol šestih za prvi drugi in tretji r.

Ne.
Od države plačano varstvo imajo samo v prvem razredu.
V višjih razredih pa jutranje varstvo plačujejo starši.
[/quote] Ni res. nič ne plačujejo starši.

Ni res. pri nas je varstvo od pol šestih za prvi drugi in tretji r.
[/quote]

Se pravi, da ponekod je varstvo in zato, ker si je nekdo izmislil bebav zakon, naj bi otrok, ki živi tako kot sem jaz, vstati zjutraj ob 4:30.
Meni je vsa ta logika bebava.
Saj zdaj ni več toliko ljudi, ki bi delali ob 6ih, sigurno jih je pa še kar nekaj.

To je se najmanjsi problem. Kaj pa 4 izmenski delavci? Bohnedaj, da oba delata v izmenah.

Ne.
Od države plačano varstvo imajo samo v prvem razredu.
V višjih razredih pa jutranje varstvo plačujejo starši.
[/quote] Ni res. nič ne plačujejo starši.
[/quote]

Zakon o osnovni šoli (http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO4918):
22. člen (jutranje varstvo)
Osnovna šola organizira jutranje varstvo učencev prvega razreda.

Pa še brošura ministrstva, glej stran 5:
http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwimrIH6qLbWAhUFWBoKHRXtCesQFgglMAA&url=http{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}3A{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2F{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fwww.mizs.gov.si{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Ffileadmin{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fmizs.gov.si{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fpageuploads{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fpodrocje{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fos{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fdevetletka{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fprogram_drugo{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2FPodaljsano_bivanje.pdf&usg=AFQjCNHnkvvSHAe_tw8pUo21Hl7f9lsyIA

To je se najmanjsi problem. Kaj pa 4 izmenski delavci? Bohnedaj, da oba delata v izmenah.
[/quote]

Če je najmanjši problem, kako se ga pa reši?
Niti ene rešitve še ni nihče napisal. Razen ena je omenila, da imajo varstvo že ob pol šestih. Kar se mi seveda zdi, da sicer zakonom zadostijo, ampak otrok mora ob kruti uri vstati, da je ob pol šestih v šoli, čeprav ima pouk ob 8ih.

Ni res. pri nas je varstvo od pol šestih za prvi drugi in tretji r.
[/quote]

Se pravi, da ponekod je varstvo in zato, ker si je nekdo izmislil bebav zakon, naj bi otrok, ki živi tako kot sem jaz, vstati zjutraj ob 4:30.
Meni je vsa ta logika bebava.
Saj zdaj ni več toliko ljudi, ki bi delali ob 6ih, sigurno jih je pa še kar nekaj.
[/quote]

Zakon ni napisan za starše, ampak za varnost otrok v prometu.

Se pravi, da ponekod je varstvo in zato, ker si je nekdo izmislil bebav zakon, naj bi otrok, ki živi tako kot sem jaz, vstati zjutraj ob 4:30.
Meni je vsa ta logika bebava.
Saj zdaj ni več toliko ljudi, ki bi delali ob 6ih, sigurno jih je pa še kar nekaj.
[/quote]

Zakon ni napisan za starše, ampak za varnost otrok v prometu.
[/quote]

In rešitev je? Da naj mame, ki delajo v tovarni, ne smejo imet otrok, ker ne bodo mogle vodit otroka v šolo? Ali pa naj pustijo službo?
To je totalno trapast zakon.

Pri nas smo se otroci vozili z busom v šolo.
A potem zdaj po novem prvošolčki ne smejo na bus, jih morajo starši obvezno pripeljati?
To seveda govorim za otroke s hribov, vozače, ki so doma daleč od šole.
In, če se vendarle sme otrok pripeljati z busom v šolo. Kdo preverja ali je prišel sam na bus ali ne? Šoferji menda ne preverjajo tega?
Ponekod pa otroke pobira kombi.
Ne vem pa ali prvošolčki gredo na bus/kombi ali ne. Nisem na tekočem. Vidim otroke čakat na bus/kombi, samo ne vem v kateri razred hodijo.

Zakon ni napisan za starše, ampak za varnost otrok v prometu.
[/quote]

In rešitev je? Da naj mame, ki delajo v tovarni, ne smejo imet otrok, ker ne bodo mogle vodit otroka v šolo? Ali pa naj pustijo službo?
To je totalno trapast zakon.
[/quote]

Če se otroku na poti v šolo, kaj zgodi, pa bo ful vesela, kajne?
Zakona niso sprejeli za okras, ampak s tehtnim razlogom: zmanjšati število prometnih nesreč, v katerih so vključeni otroci.

Tako majhen otrok še nima občutka za nevarnosti v prometu. Tako ne sme brez spremstva ne peš ne s kolesom biti udeleženec v prometu.

Mame, ki začnejo delati ob zelo zgodnjih urah, pa seveda morajo najti ustrezno rešitev.
Ali se skušajo dogovoriti v službi o ustrezni prilagoditvi delovnika, ali otroka v šolo spremlja oče, ali se skušajo za spremstvo dogovoriti s kakšnimi sorodniki, sosedi, znanci, ali pa skušajo najti dogovor s šolo, da že tako zgodaj zagotovijo jutranje varstvo.

In rešitev je? Da naj mame, ki delajo v tovarni, ne smejo imet otrok, ker ne bodo mogle vodit otroka v šolo? Ali pa naj pustijo službo?
To je totalno trapast zakon.
[/quote]

Če se otroku na poti v šolo, kaj zgodi, pa bo ful vesela, kajne?
Zakona niso sprejeli za okras, ampak s tehtnim razlogom: zmanjšati število prometnih nesreč, v katerih so vključeni otroci.

Tako majhen otrok še nima občutka za nevarnosti v prometu. Tako ne sme brez spremstva ne peš ne s kolesom biti udeleženec v prometu.

Mame, ki začnejo delati ob zelo zgodnjih urah, pa seveda morajo najti ustrezno rešitev.
Ali se skušajo dogovoriti v službi o ustrezni prilagoditvi delovnika, ali otroka v šolo spremlja oče, ali se skušajo za spremstvo dogovoriti s kakšnimi sorodniki, sosedi, znanci, ali pa skušajo najti dogovor s šolo, da že tako zgodaj zagotovijo jutranje varstvo.
[/quote]

Glej, kot sem že napisala, v mojem primeru ni bilo nobene take možnosti.
Verjetno ti je jasno, da če se dela za tekočim trakom, ne moreš hoditi v službo kasneje kot ostali.
Moj oče je tudi delal ob 6ih. Ampak mama je bila itak samohranilka. Očetu ni bilo mar kako sem jaz. Tako, da tudi, če bi delal ob 7ih, ne bi hotel me peljat v šolo.
Sorodniki, sosedi, znanci – kot sem že napisala, ni bilo nobene take možnosti.
In kot sem že večkrat napisala, recimo, da je res možno otroka dostaviti v šolo ob pol šestih. To bi pomenilo za otroka vstajanje ob 4:30. Se ti zdi to normalno?
Verjetno si doma iz mesta, zato pišeš take nelogične rešitve. In ti ni jasno, da ponekod take rešitve preprosto niso možne.

To je se najmanjsi problem. Kaj pa 4 izmenski delavci? Bohnedaj, da oba delata v izmenah.
[/quote]

Če je najmanjši problem, kako se ga pa reši?
Niti ene rešitve še ni nihče napisal. Razen ena je omenila, da imajo varstvo že ob pol šestih. Kar se mi seveda zdi, da sicer zakonom zadostijo, ampak otrok mora ob kruti uri vstati, da je ob pol šestih v šoli, čeprav ima pouk ob 8ih.
[/quote]

Mas jutranje varstvo in po zakonu moznost delat tud manj kot 8 ur na dan prva tri leta osnovne sole, ce ti ne znese.

Če je najmanjši problem, kako se ga pa reši?
Niti ene rešitve še ni nihče napisal. Razen ena je omenila, da imajo varstvo že ob pol šestih. Kar se mi seveda zdi, da sicer zakonom zadostijo, ampak otrok mora ob kruti uri vstati, da je ob pol šestih v šoli, čeprav ima pouk ob 8ih.
[/quote]

Mas jutranje varstvo in po zakonu moznost delat tud manj kot 8 ur na dan prva tri leta osnovne sole, ce ti ne znese.
[/quote]

Torej imaš jutranjo varstvo že ob pol šestih zjutraj? In tebi se zdi normalno,d a se otroka vrže iz postelje ob pol petih zjutraj, da bo imel pouk ob 8ih?
Ne vem, če to drži, da imaš krajši delovnik za 6letnika. Si pa mislim, da tudi, če je ta pravica, da si jo marsikatera niti pod razno ne upa vzeti, ker bi letela iz službe. Govorim o navadnih delavkah v tovarnah.
In, če se otrok pripelje preprosto z busom/kombijem v šolo? Kaj pa potem?

Glede vozačev znajo biti nejasnosti. Ponekod velja, da morajo otroka na zbirno mesto pripeljati odrasli in ga pospremiti na kombi/bus. Če je v vozilu samo voznik, potem ponekod zahtevajo, da morajo starši vseeno voziti otroke v šolo sami.

Če je najmanjši problem, kako se ga pa reši?
Niti ene rešitve še ni nihče napisal. Razen ena je omenila, da imajo varstvo že ob pol šestih. Kar se mi seveda zdi, da sicer zakonom zadostijo, ampak otrok mora ob kruti uri vstati, da je ob pol šestih v šoli, čeprav ima pouk ob 8ih.
[/quote]

Mas jutranje varstvo in po zakonu moznost delat tud manj kot 8 ur na dan prva tri leta osnovne sole, ce ti ne znese.
[/quote]

Krajši delovnik lahko dela katerikoli delavec.

Koriščenje pravice do krajšega delovnika, pri katerem ti za preostali čas država plačuje prispevke, pa pri enem otroku lahko en starš koristi do otrokovega 3. leta starosti, pri dveh pa do vstopa v šolo. Če pa drugi starš koristi to pravico do krajšega delovnika zaradi starševstva vsaj eno leto, potem se pravica podaljša za eno leto, torej do zaključka otrokovega 1. razreda.

Mas jutranje varstvo in po zakonu moznost delat tud manj kot 8 ur na dan prva tri leta osnovne sole, ce ti ne znese.
[/quote]

Torej imaš jutranjo varstvo že ob pol šestih zjutraj? In tebi se zdi normalno,d a se otroka vrže iz postelje ob pol petih zjutraj, da bo imel pouk ob 8ih?
Ne vem, če to drži, da imaš krajši delovnik za 6letnika. Si pa mislim, da tudi, če je ta pravica, da si jo marsikatera niti pod razno ne upa vzeti, ker bi letela iz službe. Govorim o navadnih delavkah v tovarnah.
In, če se otrok pripelje preprosto z busom/kombijem v šolo? Kaj pa potem?
[/quote]

Kaj pa ce se vozi 200km, kaj pa ce zivi v postonjski jami…. Dej umir se, no. 🙂
Za tiste robne pogoje gaussove krivulje se bodo ze znasli, za vecino pa to funkcionira. Kje pa pise, da je zivljenje piknik?

Pa ce si sposoben sef, pomoje ni noben problem organizirat dela v proizvodnji tako, da bo tista ura izpada delavke pokrita. Lahko pa ze zdaj razmisljas in naredis se kako solo, se boljse, faks, da ti ne bo treba za trak, ce seveda slucajno zase razmisljas, kaj bi bilo, ce bi bilo.

Glede vozačev znajo biti nejasnosti. Ponekod velja, da morajo otroka na zbirno mesto pripeljati odrasli in ga pospremiti na kombi/bus. Če je v vozilu samo voznik, potem ponekod zahtevajo, da morajo starši vseeno voziti otroke v šolo sami.
[/quote]

Na našem koncu vozijo kombi en del, en del pa avtobus. Nikjer ni dodatnega spremljevalca. V kombiju so šofer in otroci.
Avtobus pa je sicer prilagojen šolskemu urniku, ampak je obenem tudi redna linija, namenjena tudi odraslim. Tako, da je to neke vrste redna linija usklajena z šolskim urnikom. Brez dodatnega spremstva. Sem pa slišala, da imajo ponekod urejeno, da, ko bus pride do zadnje postaje v bližini šole, da tja pride učiteljica po otroke.
Ne bi pa vedela kako kontrolirajo kako otrok pride na avtobus/kombi. Kombi vidim, da tako pobira v bližini hiše. Da večina nima več kot 100m do postaje.
Avtobus pa je po starem. Ta pa ne vozi do doma in ima še vseeno marsikdo pol ure do postaje. Recimo v mojem primeru je bilo to po stezi, skozi gozd, tako, da ni bilo panike, da me kak avto povozi. Razen seveda potem, ko je bilo treba na cesto, kjer je bilo postajališče.

Torej imaš jutranjo varstvo že ob pol šestih zjutraj? In tebi se zdi normalno,d a se otroka vrže iz postelje ob pol petih zjutraj, da bo imel pouk ob 8ih?
Ne vem, če to drži, da imaš krajši delovnik za 6letnika. Si pa mislim, da tudi, če je ta pravica, da si jo marsikatera niti pod razno ne upa vzeti, ker bi letela iz službe. Govorim o navadnih delavkah v tovarnah.
In, če se otrok pripelje preprosto z busom/kombijem v šolo? Kaj pa potem?
[/quote]

Kaj pa ce se vozi 200km, kaj pa ce zivi v postonjski jami…. Dej umir se, no. 🙂
Za tiste robne pogoje gaussove krivulje se bodo ze znasli, za vecino pa to funkcionira. Kje pa pise, da je zivljenje piknik?

Pa ce si sposoben sef, pomoje ni noben problem organizirat dela v proizvodnji tako, da bo tista ura izpada delavke pokrita. Lahko pa ze zdaj razmisljas in naredis se kako solo, se boljse, faks, da ti ne bo treba za trak, ce seveda slucajno zase razmisljas, kaj bi bilo, ce bi bilo.
[/quote]

Ej, zakaj svinjaš temo? Pišeš kup budalščin, ne zmoreš pa enega samega odgovora napisat.

New Report

Close