Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek V vrtcu ne govori

V vrtcu ne govori

Pozdravljeni. Prvič se obračam na vas,v želji za pomoč,ali še raje bi spoznala koga,ki se srečuje vsaj s podobno težavo. Imam hčerko,staro 5let in 9mes. Je v predšolskem obdobju,vendar v vrtcu ne govori. Sedaj teče že tretje leto,odkar v vrtcu ne spregovori besede. Ne govori pa tudi izven vrtca,če opazi kogarkoli,ki je kakorkoli povezan z vrtcem. Zelo rada gre v vrtec. In tudi sama mi je že rekla,da si želi govoriti,vendar glas ne gre iz nje. Bile smo tudi pri psihologu,kjer je ocenjena kot bolj inteligentna. Doma,v domacem okolju pa zeelo zgovorna. Strah me je le,kako bo v šoli. Ne vem več,na koga naj se obrnem, kako ji naj “pomagam”.

Je imela v času obiskovanja vrtca govorno napako – ki ste jo sanirali? Bi bilo možno, da bi jo kateri od otrok zaradi izgovorjenega zafrkaval? Da bi to situacijo vzgojiteljica prezrla?

Sestavita seznam, koga od otrok bi lahko povabili domov (npr. na rojstni dan). Potem povprašaj, zakaj tistih, ki jih je izpustila, ne bi…

Moja punčka je enaka. Temu se reče selektivni mutizem.

Tole je zadeva za otroškega psihologa. MON ti tu ne bo pomagal.
Če si iz LJ ti lahko priporočim eno dobro otroško psihologinjo.

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]

Poznam punčko, ki je takšna. Letos je v prvem razredu (učiteljici šepeta na uho, sicer je čisto tiho). Doma pa je prava raglja. Hodijo k psihologu zaradi mutizma. Posvetuj se z vzgojiteljico in jo pelji k psihologinji, da bodo znali povedati in pomagati.

http://www.viva.si/Otro{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}A1ke-bolezni-Pediatrija/563/Selektivni-mutizem

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]

A to se sam z vzgojiteljicam, pač odraslimi ne pogovarja, al tud z drugimi otroc ne?
Ker v žlahti imam eno tako, z odraslimi ni ust odprla, če jo je kdo kaj vprašal, je sam kimala z glavo ampak z drugimi otroc pa bp in starše je ful skrbel kako bo v šoli, pa je nekak šlo. So starši, takoj ko je šla v OŠ na to opozoril učiteljico. In ja, nekak je odgovarjala ampak čist čist potihem, da je morala bit v učilnici res tišina, da jo je sploh slišala. In to se je vlekl kr dolg časa. Še dans, pa je stara 20+ se z odraslimi ne pogovarja kaj dost, še dans včasih kr pokima. Drugač med vrstniki, pa tud doma, jo pa ne morš utišat. Ampak mi smo pri njej ugotovil, da je za to po vsej verjetnosti krivo to, ker so ji starši že od majhnga skoz tumbal da se z neznanci odraslimi ne sme pogovarjat, ne sme nič jemat od njih, če ji kaj ponudjo….

Po mojem ni treba skrbet. Sama sem bila taksna pri teh letih, nekega dne sem pa cudezno spregovorila. Brez psihiatra… Je mogoce morala na hitro v vrtec, ste se selili, itd. lahko je nekaj vplivalo na to, mogoce je tudi sramezljiva, introvertirana…

Včasih psihologi delajo s paradoksom. Rečejo na primer: Tukaj ne boš govorila… Tukaj ti ni treba govoriti…

Dokler otrok ne gre čez to in začne govoriti.

Ob seveda mora biti pogoj varen prostor.

Ko že misliš, da imaš težave z otroci, vidiš da bi bilo lahko še slabše.

Ob vpisu v šolo to povej in se dogovori, da lahko prideta že vmes kdaj na obisk v šolo. Ko bo znano, kdo bo njena učiteljica, naj jo gre kdaj obiskat še v tem šolskem letu.
Imel sem učenko, ki je dobila odločbo o usmeritvi otrok s posebnimi potrebami, ker v vrtcu ni govorila. Do tretjega razreda se je popolnoma spremenila in odločbe zaradi mutizma ni več potrebovala.

Selektivni mutizem ima. Ne vem kaj pocne vasa psihologinja, svojega dela zagotovo ne. Rabite nekoga, ki bo znal pomagat takemu otroku. Cela procedura. Pa srecno!

To zadevo bi moral voditi psiholog že nekaj časa. Se spomnim našega psihologa, ki se ni odzval na moje prošnje za logopeda, zdelo se mu je, da je še dovolj časa, ko smo pa pri ravno takšni starosti šli k logopedu v drugo občino, pa je le ta rekel, da je skorajda skrajni čas, ker zakasnitev nekega obdobja povzroči dosti obsežnejšo motnjo. Ker je hči v starostnem obdobju praktično že pred šolo, dajte zamenjat psihologa, če se vaš ne odzove. V vmesnem času pa priporočam, poglejte malo z iskalnikom kaj dela Pika Rajner z EFT tehniko. Ker mislim, da res ne morete ničesar izgubiti, priporočam, da se dogovorite z njo za kakšno seanso, sicer pa je to tehnika, ki se jo priučiš tudi sama. Posnetki tehnike tapkanja z njo se najdejo kjerkoli na spletu.

New Report

Close