Najdi forum

Pozdravljeni,

K psihoterapevtu sem prvič naročena čez 14 dni. Je samoplačniško. Zanima me, če je psihoterapija možna na napotnico in kdo napotnico izda in če obstaja seznam psihoterapevtov, ki sprejemajo ljudi z napotnico?

Zanima me tudi vaše mnenje glede težave, ki jo bom najbrž itak reševala na sprotnih psihoterapijah, ampak vseeno bi vas vprašala.
Ze od malih nog imam tezavo, ki je ne morem rešiti. Stara sem 35 let. Sem zelo anksiozne narave, tudi to že od malega, doživljala sem tudi panične napade, tudi okm je že bila omenjena.
Jemljem antidepresiv, vendar učinka ne opažam, kajti meni vedno pomaga samo razrešitev težave. Problem pa je, da vedno najdem novo težavo. Sem zelo razmišljujoča in zelo delujem na umskem nivoju, za moje težave vedno poiščem vzrok, preračunam možne posledice in naredim scenarij reševanja težave. Problem nastane, ko rešitev težave ni jasno začrtana ali rešitve ne vidim. Takrat se vrtim v krogu svojih misli in se tesnoba povečuje.
Ob takih trenutkih se začnem nekako z nohti praskati po nadlahteh, vsako najmanjšo nepravilnost na koži – recimo mali mozoljček, ki se ga še vidi ne, spraskam in sem posledično ves čas v rokavih do komolcev, ker mi je nerodno pokazati nadlahti. Je vse krvavo. Tega ne počnem, ker bi si želela povzročiti bolečino, ampak se mi zdi, da je to kot nekakšna navada, ki se je ne morem otresti, ker občutim kot nek vzgib, da to storim.
To počnem večkrat na dan. Spraskam si tudi vsak mozoljček na obrazu, kar se pozna pred menstruacijo, ko se pojavijo. Takrat se tako močno spraskam, da imam tudi obraz v krastah. Puder malenkost pomaga, vendar to ni to. Včasih je rana tako globoka, da se ne zaceli vsaj 14 dni.
sicer se prehranjujem normalno, imam normalno težo in nimam težav s hrano, da bi pojav kakega mozoljčka to povzročilo.
Te navade se ne morem otresti, me pa zelo moti.
Obstaja kakšen način ali metoda za nadzor svojih vzgibov?

Hvala za vaš čas in mnenje.

Pozdravljeni,

psihoterapija je možna tudi na napotnico, napiše vam jo osebni zdravnik, vendar so ponavadi čakalne dobe več mesecev. Ne vem kje bi lahko dobili seznam, morda pri osebnem zdravniku?

Simptomi so odraz globljih težav. Zakaj se vam pojavljajo lahko le ugibam. Tudi če bi dejansko našli (psihični) vzrok za vaše simptome, vam to ne bi veliko pomagalo. Predvsem je, bolj kot racionalno vedenje, pomembna predelava notranjih konfliktov ali travm. Seveda pa je ozaveščanje tudi del procesa do izboljšanja. V (globinsko usmerjeni) psihoterapiji boste lahko prišli bolj v stik sama s seboj in ponavadi se potem sčasoma simptomi tudi izboljšajo ali umaknejo. Obstaja več vrst psihoterapij in v grobem se delijo v dve veji:
1. poglobljena psihoterapija usmerjena na vzroke (način, ki sem ga opisal zgoraj) in
2. psihoterapija usmerjena na simptome (kako preusmeriti misli, zmanjšati intenziteto doživljanja).

Je predvsem odvisno od vas kakšnega načina obravnave si želite.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close