Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Koliko debelih otrok sem letos videla na plaži, starši kako lahko to dopustite?

Koliko debelih otrok sem letos videla na plaži, starši kako lahko to dopustite?

Majhni otroci s špehom in celulitom. Izgledajo precej starejši, kot dejansko so.
Starši, kako lahko to delate svojim otrokom? Ne govorite mi, da niste krivi, ste, krivi ste!
Od malega jih futrate s kalorično hrano, mcnugetsi in pomfrijem, sladkarijami, cocacolo, čipsom.
Pustite jim, da cele dneve preždijo pred računalniki, namesto da bi skupaj kvalitetno preživljaji čas zunaj, na šprotnih aktivnostih, v hribihm, na kolesu, na sprehodih v gozdu,…
Kakšni bodo ti otroci pri 20?
Sram vas je lahko. Ni nobene razlike, ča starš puha cigaretni dim otroku v obraz ali če mu daje čips za jest.

Točno tako. Popolnoma se strinjam s tabo. To se vidi vsepovsod kamor gres. Lene mame ne znajo kuhat nic, razen hrenovk, v lidl gredo po zmrznjeno lazanjo in jo v pečici samo pogrejejo. Otroc druge pametne hrane kot samo v šoli, ne dobijo.vmes ko so lacni pa dobijo liziko, cips, čokolade in ostala sladka sranja. A pazi zdaj, vsulo se bo na stotine kritik.

Ničkolikokrat sem tukaj prebrala, da debeli ne škodijo nikomur drugemu. Pijanci pretepajo otroke, puhoglavci(ke) jim razdrejo družine, kadilci zasmrajajo zrak, medtem ko debeli škodijo samo samim sebi. Torej narobe vidiš, njihovi otroci niso takšni kot oni (in še potencirani seveda). Ker se nezdrave navade in odvisnosti ne prenašajo naprej.

Me ne motijo močnejši ljudje. Se pa vprašam, če jih kaj zaskrbi zaradi zdravja.
Imela sem letos priliko sama videti, kako pei kosilih in večerjah iz samo glavnega obroka, iz enega krožnika nastanejo trije po osebi. Kot da naslednji dan hrana sploh obstajala več ne bi. Življenje je njihovo, zavedanje, pa čeprav na račun zdravja pa tudi, če do tega pridejo, brez da jim morda zdravnik o tem kaj pove kasneje.



Pa še kako škodijo.Škodijo zdravstveni blagajni. Potrebujejo tudi več prostora.

Kolikor vem, obstajajo neki tabori za predebele otroke.
Zakaj tam zraven niso tudi starši? To bi bilo nujno, saj če je tam le otrok, gasijo zgolj posledice, vzroka pa ne odpravljajo.

Zakaj je dovoljeno prodajati nezdravo in škodljivo hrano?

Zakaj je dovoljeno prodajati nezdravo in škodljivo hrano?
[/quote]

Nikjer, za nobeno stvar, nimajo v ponudbah napisano, porabite prekomerno na policah vse, kar vam nudimo. Pa če je to zdrava ali nezdrava prehrana, voda ali alkohol, tobak itd..
Noben trgovec ne sedi z vami za mizo in vam govori, da tisto, kar ste kupili, pojejte v trojnih količinah samo v enem obroku, obrokov imate pa recimo vsaj tri. Ali da namesto kozarčka pri jedi, popijte kar celo flašo ali dve. Zraven pojejte pa še pol kile sladkega in kilo sadja.
Ne prelagajte odgovornosti na druge.

Samo da znajo leni ocetje skuhat kaj vec kot hrenovke in zmrznjeno lazanjp.

Zakaj je dovoljeno prodajati nezdravo in škodljivo hrano?
[/quote]

Nikjer, za nobeno stvar, nimajo v ponudbah napisano, porabite prekomerno na policah vse, kar vam nudimo. Pa če je to zdrava ali nezdrava prehrana, voda ali alkohol, tobak itd..
Noben trgovec ne sedi z vami za mizo in vam govori, da tisto, kar ste kupili, pojejte v trojnih količinah samo v enem obroku, obrokov imate pa recimo vsaj tri. Ali da namesto kozarčka pri jedi, popijte kar celo flašo ali dve. Zraven pojejte pa še pol kile sladkega in kilo sadja.
Ne prelagajte odgovornosti na druge.
[/quote]

Sladka hrana povzroča odvisnost od sladkorja. Čips vsebuje škodljive transmaščobe. Pomfri ravno tako. In ostala junk hrana. Ko začneš to jesti, težko nehaš.
Če gremo po tvoje: noben trgovec tudi ni navedel, koliko tega smeš pojesti v enem dnevu. Najbolje je seveda, da nič, a ljudje, vključno s teboj, ki daješ sadje, ki je zdravo, v isto kategorijo s škodljivimi sladkarijami (!) so neosveščeni. Reklame in množična ponudba jih zavedejo.

Nikjer, za nobeno stvar, nimajo v ponudbah napisano, porabite prekomerno na policah vse, kar vam nudimo. Pa če je to zdrava ali nezdrava prehrana, voda ali alkohol, tobak itd..
Noben trgovec ne sedi z vami za mizo in vam govori, da tisto, kar ste kupili, pojejte v trojnih količinah samo v enem obroku, obrokov imate pa recimo vsaj tri. Ali da namesto kozarčka pri jedi, popijte kar celo flašo ali dve. Zraven pojejte pa še pol kile sladkega in kilo sadja.
Ne prelagajte odgovornosti na druge.
[/quote]

Sladka hrana povzroča odvisnost od sladkorja. Čips vsebuje škodljive transmaščobe. Pomfri ravno tako. In ostala junk hrana. Ko začneš to jesti, težko nehaš.
Če gremo po tvoje: noben trgovec tudi ni navedel, koliko tega smeš pojesti v enem dnevu. Najbolje je seveda, da nič, a ljudje, vključno s teboj, ki daješ sadje, ki je zdravo, v isto kategorijo s škodljivimi sladkarijami (!) so neosveščeni. Reklame in množična ponudba jih zavedejo.
[/quote]

če že, se obrni na proizvajalce… brez povpraševanja ni ponudbe, brez potrošnikov ni prodaje… realno sem ti pa že v eni podobni temi povedal, pa si očitno preveč zabito da bi dojelo, so pa za svoje otroke odgovorni starši in ne trgovci in debeli otroci niso posledica hrane kot same ampak tega da so zabubljeni med 4 stene, kar pomeni da pri minimalno ali nič gibanja tudi ob hranjenju magari samo s korenčkom ipd. “zdravo hrano” ne bodo ne suhi ne shujšali…

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Sem opazovala slovensko družino. Fant kakih pet let močno predebel. Mama tudi premočna pa ni uspela vstati iz brisače po cel dan. Tamlajša kakih štiri pa ves čas z njo ležala. Moji otroci so bili v teh letih veliko bolj aktivni.

Se strinjam, da je predebelih otrok ogromno. Samo ni mi pa jasno, kako je lahko toliko debelih otrok, glede na to, da se danes že skoraj vsak ukvarja z najmanj enim športom. Ko poslušam ljudi in ko vas berem na forumu, dobim občutek, da se s športom ukvarja vsaj 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} folka. A to starši sami športajo, otroci pa medtem igrajo igrice in jejo čips?


Ravno zato, ker “športajo”, nimajo časa kaj zdravega skuhati, pa se mora otrok zadovoljiti z instant hrano.

Vsak si po svoje razlaga kaj pomeni ukvarjati se s športom. Nekdo misli, da je to 10 minut hoje skozi mesto na obisk k prijateljici, nekdo je prepričan, da to pomeni vsaj eno uro zelo intenzivne vadbe v fitnesu. Vsak si izbere kar mu je najbolj fajn, tudi potrebe so različne, a večini je jasno, da z 10 minutami počasnega sprehoda kilogrami ne grejo dol. Prav tako veliko staršev reče, da so bili 2 uri zunaj z otrokom. Pa pomisliš ok, to je že nekaj gibanja, pa se izkaže, da so sedeli v parku na klopci in lizali sladoled, ali šli na igrišče, kjer so otroci mogoče še nekaj gibali, starši pa so se usedli dol, kadili cigaret za cigareto in opazovali otroke.

Vsak si po svoje razlaga kaj pomeni ukvarjati se s športom. Nekdo misli, da je to 10 minut hoje skozi mesto na obisk k prijateljici, nekdo je prepričan, da to pomeni vsaj eno uro zelo intenzivne vadbe v fitnesu. Vsak si izbere kar mu je najbolj fajn, tudi potrebe so različne, a večini je jasno, da z 10 minutami počasnega sprehoda kilogrami ne grejo dol. Prav tako veliko staršev reče, da so bili 2 uri zunaj z otrokom. Pa pomisliš ok, to je že nekaj gibanja, pa se izkaže, da so sedeli v parku na klopci in lizali sladoled, ali šli na igrišče, kjer so otroci mogoče še nekaj gibali, starši pa so se usedli dol, kadili cigaret za cigareto in opazovali otroke.
[/quote]

Mah ne, mislila sem prav na te, ki po večkrat na teden vsaj eno uro preživijo v fitnesu, na kolesu, tečejo, hodijo v hribe, igrajo tenis ipd. Ko se pogovarjam s folkom, dobim občutek, kako so bsi nekaj aktivni, ampak res aktivni. Ne vem kako to, da je potem toliko predebelih otrok. Razen, če si na ta način izborijo nekaj časa zase in jim je šport izgovor, da se lahko rešijo družine. Sicer vsak pravi, da to počne zaradi svojega dobrega počutja in zato, da naredi nekaj dobrega zase, samo dobre stvari pa starš menda privošči tudi otroku. Menda?

Vsekakor so za debelost otrok krivi starši in prav nihče drug.
Tudi za lastno težo je vedno odgovoren vsak sam.

Zakaj je dovoljeno prodajati nezdravo in škodljivo hrano?
[/quote]

Ah daj no. A zdaj pa zarad debelih jaz ne smem jest čokolade in cipsa?

Imam prijateljico ki ful pazi na svoje kile in je na račun discipline pri hrani vitka do povprečna.
Dobi otroka, tudi pri njem maximalno pazi na hrano, saj ve, da ima zaradi nje (geni) možnost postati bajsek. Kar se mene tiče je fuuul preveč prikrajšala otroka pri hrani. Tudi v šport in rekreacijo ga je usmerjala. Otrok je bil pa kljub vsemu precej debel. Ne zavaljen, a vedno s preveč kilami.

No, danes je ta fant športnik, z lepo športno postavo. Prenazirat se pa še danes ne sme, se mu vse pozna na kilah.

Veliko je v genih, veliko pa lahko naredimo sami.

Vsak si po svoje razlaga kaj pomeni ukvarjati se s športom. Nekdo misli, da je to 10 minut hoje skozi mesto na obisk k prijateljici, nekdo je prepričan, da to pomeni vsaj eno uro zelo intenzivne vadbe v fitnesu. Vsak si izbere kar mu je najbolj fajn, tudi potrebe so različne, a večini je jasno, da z 10 minutami počasnega sprehoda kilogrami ne grejo dol. Prav tako veliko staršev reče, da so bili 2 uri zunaj z otrokom. Pa pomisliš ok, to je že nekaj gibanja, pa se izkaže, da so sedeli v parku na klopci in lizali sladoled, ali šli na igrišče, kjer so otroci mogoče še nekaj gibali, starši pa so se usedli dol, kadili cigaret za cigareto in opazovali otroke.
[/quote]

Mah ne, mislila sem prav na te, ki po večkrat na teden vsaj eno uro preživijo v fitnesu, na kolesu, tečejo, hodijo v hribe, igrajo tenis ipd. Ko se pogovarjam s folkom, dobim občutek, kako so bsi nekaj aktivni, ampak res aktivni. Ne vem kako to, da je potem toliko predebelih otrok. Razen, če si na ta način izborijo nekaj časa zase in jim je šport izgovor, da se lahko rešijo družine. Sicer vsak pravi, da to počne zaradi svojega dobrega počutja in zato, da naredi nekaj dobrega zase, samo dobre stvari pa starš menda privošči tudi otroku. Menda?
[/quote]

Ogromno ljudi je res aktivnih. V hribe, s kolesom itd. In tako navajajo tudi otroke. In tudi prehranjujejo se zdravo in niso predebeli.

Imaš pa take, ki morda gredo na silo nekaj, ker jim je nekdo rekel, da morajo. To dolgorocno itak ne funkcionira. Tisti so problem.

Zaradi samih otrok bi država morala nekaj ukrepati. Odrasel je odrasel, odgovoren sam zase, za otroke so pa starši.

Če se pokaže, da ima otrok indeks telesne mase precej previsok, bi morali biti neki ukrepi v primarni družini. Da se jih najprej povabi na pogovor in staršem predstavi, kaj vse to pomeni za otroka, od slabe samopodobe do resnih zdravstvenih težav.
Toda dokler bo v glavah teh debelih, da morajo shujšati in ne hočejo, bo problem ostal.
Vse je v glavi.

Ja, poznam podoben primer. Mama je tako pazila na otrokovo prehrano, da je zadnji obrok dobil ob 17h, spat je v bistvu hodil lačen. Pa je bil vseeno bolj bajsek kot ne, čeprav ga je hranila res le z zdravo hrano, brez vseh sladkarij. In gnala ga je v naravo, vsak dan na bližnji grič.
Včasih geni pač zmagajo.
Tudi v mojem obratnem primeru. Hči skoz presuha, tako suha, da so ljudje že šušljali naokoli, da ima anoreksijo. No, k sreči je ni imela, le geni ji niso pustili zrediti se. Jedla je vedno vse, pojedla več kot njen brat-športnik, vedno lačna. Njen ITM pa je še zdaj, pri 24ih le okoli 17. S športom je malo zoblikovala postavo, še vedno pa je presuha in bi se rada zredila. Pri 184 cm visine že tako težko dobi oblačila zase, ob izjemni suhosti še toliko težje.
Ni vedno samo debelost problem. In ni vedno posameznik v celoti kriv za svojo postavo.

Zakaj je dovoljeno prodajati nezdravo in škodljivo hrano?
[/quote]

Nikjer, za nobeno stvar, nimajo v ponudbah napisano, porabite prekomerno na policah vse, kar vam nudimo. Pa če je to zdrava ali nezdrava prehrana, voda ali alkohol, tobak itd..
Noben trgovec ne sedi z vami za mizo in vam govori, da tisto, kar ste kupili, pojejte v trojnih količinah samo v enem obroku, obrokov imate pa recimo vsaj tri. Ali da namesto kozarčka pri jedi, popijte kar celo flašo ali dve. Zraven pojejte pa še pol kile sladkega in kilo sadja.
Ne prelagajte odgovornosti na druge.
[/quote]
To kar ti predlagaš, je prelaganje odgovornosti na druge.
Čips je svinjarija, če jo ješ 3 koščke na dan al pa v velikih količinah. Če jo ješ pred kosilom ali po kosilu ali namesto kosila. Cigareta je strup, če skadiš vsak dan eno ali 20.
Poleg tega dobro vemo, da proizvajalci s hrano manipulirajo na polno. V trgovini komaj lahko še kupiš normalno hrano (pa je pri nas verjetno še bolje kot marsikje drugje po svetu, čeprav imamo zdaj vse te blazne tuje prehrambene firme pri nas … ja kao super). Še jogurta ne moreš kupit, pa bit prepričan, da je zdrav.

Zakaj je dovoljeno prodajati nezdravo in škodljivo hrano?
[/quote]

Ah daj no. A zdaj pa zarad debelih jaz ne smem jest čokolade in cipsa?
[/quote]

Lahko ješ, problem je, ker je zdravo hrano v trgovinah težko najti med ogromnimi količinami nezdrave. Zelo težko je najti na primer navadno vodo v plastenki, na policah pa imaš razne vode z okusom, sladkane…V nekaterih trgovinah (Hofer, Lidl, Eurospin) navadne vode sploh nimajo. Najdeš jo v Leclercu, pa Intersparu, če iščeš med množico nezdravih. Pa vsi tisti jogurti, ki imajo narisane srčke, ki naj bi pomenili zdravo življenje, so v resnici nezdravi, saj so z 1,6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} maščobe in vsebujejo aspartam. Da ne govorim o čipsih, smokijih, raznoraznih sladkih čokoladah, med katerimi z veliko sreče najdeš katero s 85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kakava, ki je zdrava.

Tudi jaz sem letos nekajkrat imela priložnost iti na zunanji bazen v Sloveniji junija, ko je veliko razredov pred koncem leta šlo plavat.
In tudi meni je v oči padlo, da je veliko otrok debelih. Pa niti ne majhnih otrok. Veliko je bilo skupinic punc, prijateljic, 5-6 deklet, mogoče od njih v družbi ena suha, ostale pa vse ogromne. Bedra, trebuh, kot pri 40 letnici, ki je trikrat rodila.
Ko sem jaz bila pred 20 leti njihovih let (14, 15 let) smo imeli v razredu eno bolj okroglo punco in enega fanta. Zdaj je pa izgleda obratno.

Moram pa priznati, tudi moja otroka, ki sta bila na počitnicah v Sloveniji, sta v enem mesecu pridobila na teži. Jaz poleti ne tezim, pustim babicam in dedkom, da pač razvajajo, ker čez leto nimajo te priložnosti. Vsak, ki pride, prinese sladkarije. Sladoledi. Cedevite. Domači piškoti, babičine palačinke…Pač to, kar nimata priložnosti v tujini. Sicer se veliko gibata, ampak vseeno se pozna.

Včasih smo šli enkrat na teden v večji soping. In smo vzeli kakšno sladkarijo otroci. Doma se je kaj speklo, palačinke, kakšno pecivo. Gazirana pijača tu in tam, redko, ko se smo šli na pico. Zdaj pa so sladkarije veliko bolj “poceni”, vsak si lahko privošči kupovati predelane sladkarije in sokove in kolikor vidim v trgovinah, vsi kupujejo kot da nadomeščajo vsa tista leta, ko ni bilo tolikšne izbire in je bilo za povprečnega slovenca predrago.

Ne vem, v kateri Hofer ti hodis, ampak v nasem imajo navadne vode na pretek. Rekla bi, da precej vec kot tiste z okusi, vem pa ne, ker je z okusi ne kupujem in zato niti ne gledam.

New Report

Close