Starševski čvek

Počutje iz prehoda na vegansko

Default avatar
Veganke vedno pravijo, da se počutijo bolj budne kot pa prej, ko niso bile. Pa da imajo več energije kot prej, pravijo.

Je to res? Ali je samo psiha? Kako ste ve občutile prehod na vegansko?
Default avatar
Jaz tudi ne morem spat, ko sem lačen.
Default avatar
Resno sprašujem. Ker vegetarijanci oz. vegani (oz. kolikor je meni znano) jejo tudi sladkarije - iz sadja, presne tortice, ... Od sladkarij pa človek postane matast (vpliva na možgane). Zato me zanima, kako ste vegetarijanke ali veganke občutile prehod? Seveda odgovorijo lahko le tiste, ki niso od malega vegetarijanke, ker tiste sploh ne vejo, kako je to.

Recimo, ko hujšaš, pa shujšaš nevem, 7 kg, pa se počutiš bolje. Ker ne ješ sladkorjev in OH.

A je pri vegetarijancih oz. veganih isti občutek?
Default avatar
Dalec najboljsa odlocitev, ki sem jo sprejela glede prehrane! Energije imam ogromno, splosno pocutje veliko boljse, nic vec dolgih depresivnih obdobij, koncno vzpostavljeno hormonsko ravnovesje, ciste misli, bolhsi spanec in pa 15kg manj.
Kec je pa v tem, da js jem hrano rastlinskega izvora, ki se v telesu absorbira popolnoma drugace kot pa predelana hrana. Veganska hrana je tudi Coca Cola, cips, vse vrste predelanih kosmicev, sladkarij itd., po taki hrani se ne mores kaj boljse pocutit, in ja ti nardi meglo v mozganih. Naravni sladkorji, pridobljeni iz sadja, pa kot sem ze zgoraj navedla, se v telesu absorbirajo drugace kot predelani sladkorji, zmesani z mascobo in kemikalijami. Dobis zraven se vse minerale, vitamine in ne "zasitis" telesa s shitom.
Default avatar
Pri meni ni bilo nič več energije. Še vedno sem bila enako utrujena, večkrat sem si želela slaščice kot prej. Pila sem veliko smoothijev, jedla oreščke, vsak dan stročnice za kosilo zaradi beljakovin, ampak še vedno je bila po moje moja prehrana sestavljena iz preveč OH in cukra. Temu se težko izogneš, če izločiš vse živalsko, ker samo zelenjave, stročnic in oreščkov spet ne moreš jesti. Če pa že ješ tako, te lahko začne napenjati, kar ni prijetno. Pa nisem jedla nobenih kupljenih sejtanov in podobne plastike, ampak name taka prehrana na dolgi rok ni dobro vplivala. Je pa zanimivo, da krvno sliko sem imela pa čisto ok.

Najpre sem skenslala smoothije - to je en kup cukra direktno v kri. Potem sem počasi dodajala prehrani skuto in jajca, sedaj občasno jem tudi meso in ribe. Pazim pa, da ne jem preveč OH in preveč sladkih stvari - ne le sladic, ampak tudi suhega in svežeg sadja. Taka prehrana mi ustreza in imam več energije kot kdajkoli prej. Pa še manj se mi je treba ukvarjati s hrano, kar je za psiho vekakor zelo blagpodejno. Meni je bilo to pri veganstvu največja obremenitev, tisto, ko se ti zdi, da se ves čas obremenujuješ s tem, kaj ješ.
Default avatar
Zanimivo, js pa se ravno sedaj vec ne obremenjujem ves cas s tem, kaj in koliko bom jedla. Pa skoraj vsak dan v tednu jem popolnoma drugace, da o tem, da je tak nacin prehranjevanja dosti cenejsi sploh ne govorim. Pri smutijih je tako, da jih nardim, sam, ce vem, da ne bom imela casa za normalen obrok, sicer je res boljse jest celo sadje in zelenjavo. Kaj pa riz, kvinojo, testenine, ajdo, kus kus, slaadki krompir, nisi vkljucila v prehrano? Pa si ziher, da si jedla dovolj in morda zaradi premalo htane nisi imela eneegije?
Default avatar
Cungalunga je napisal/a:
Riž, kvinoja, testenine, kus kus, sladki krompir so vse ogljikovi hidrati. Saj to je problem, da veganska prehrana temelji na OH in cukru, beljakovine je pa težko dobit. Velika količina stročnic napenja, sploh v kombinaciji z veliko vlakninami iz zelenjave in sadja. Meni to ni ustrezalo, ker mi je psopešilo prebavo, zaradi česar pomoje sem imela tudi manj energije. Z malo dodatnimi beljakovinami iz skute, jajc in mesa je čisto drugače, bolj uravnoteženo. S finančnega vidika je pa približno isto, ker tisti dve škatli jajc, par zrezkov in jogurtov ter skute ne vem, če nanese 20 evrov več na mesec. S tem, da potem poješ manj ostalih stvari, recimo oreščkov, ki so kar dragi.

Koliko časa si pa že ti veganka?
Default avatar
Najlepša hvala, ker delita svoja mnenja; to mi bo zelo pomagalo pri odločitvah.
Default avatar
Izločujem iz prehrane tudi mlečne izdelke, v kavo, ki jo obožujem, nalivam samo še rastlinsko mleko. Ogljikovih hidratov dejansko precej malo. Povsem brez ne, a daleč od standardnih obrokov, kjer ogljikovi zavzemajo precejšen del obroka.
Slaščice so, a manjkrat. DEajsnko so SOS (stročnice, oreščki, semena) večji del prehrane.
Default avatar
Nisem se počutila dobro. Energijski nivo nespremenjen, nenehno napenjanje, ki me je izčrpavalo, hkrati pa zaprtje (to me je posebej presenetilo), začela mi je nagajat kislina v želodcu, pa žolč tudi, zredila sem se. Edino koža na obrazu je doživela nekaj pozitivnih učinkov. Po nekaj mesecih sem dala ad acta.
Default avatar
oh ja je napisal/a:
Pa te nič ne napenja, če ješ veliko SOS? Meni je bil to problem. Rastlinsko mleko iz trgovine ima pa meni ogaben okus, večinoma zelo sladko, umetno. Sem ga parkrat pripravila doma, ampak potem donehala, ker mleka res nisem pogrešala. Tudi sedaj ga ne pijem.
Default avatar
Napenjanje sčasoma preneha. Kar se rastl.napitkov tiče: prevladujejo presladki, ko sem jih še kupovala sem izbirala med Alpro ponudbo. Sedaj si jih pripravljam sama, a poenostavljeno, brez precejanj, in posledično metanja stran. Uporabim celotno jedrce.
Default avatar
oh ja je napisal/a:
Zanimivo, pri meni po več letih ni prenehalo, le da ga nisem povezovala s prehrano. A ko sem spremenila prehrano, je prenehalo. Po moje je to kar odvisno od človeka in tega, kakšno prebavo ima.
Default avatar
Stvar je čisto preprosta. Odvisno, s kakšne prehrane preideš na vegansko, a ne? Če si prej jedel vse narobe, je veganska hrana seveda veliko olajšanje za telo in normalno, da se fantastično počutiš.
Jaz spremembe recimo ne rabim, ker se že itak 80 % prehranjujem vegansko in ni s počutjem nič narobe. Zakaj bi podirala nekaj, kar funkcionira?
Default avatar
Se dobro podučite, kaj boste jedli, da telo ne bo trpelo pomanjkanja. Pa priporočam postopen prehod, da ne bo težav s prebavo.
Default avatar
za veganke je napisal/a:
Če si vegan, pač ne ješ mesa. Kaj potem ješ in s čim nadomeščaš meso? Kako je pa s sladkarijami, ker veliko sladkarij vsebuje želatino živalskega izvora, ne pektin, ki je naravnega izvora? Pa to je zelo nejasno napisano na embalažah, pektin, pa te zadeve jasno napišejo, tisto živalskega izvora pa zakamuflirajo, napišejo samo želatinain konec, niti ne napišejo z E441, pa včasih sta obe noter.
Default avatar
za veganke je napisal/a:
Hrani se prepisuje prevelik učinek na psihofizično kondicijo. Zmernost v hrani in telesna aktivnost je povsod ključ do zdravja.
Mojega hudiča sem prodal svoji duši.
Default avatar
Mene pa zanima je napisal/a:
čim piše želatina, pomeni, da je živalska
Default avatar
Odvisno od človeka je napisal/a:
Ja, veganska prehrana temelji na OH, ampak to so zdravi OH. Kombinacija in malo igrackanja, pa lahk prideho ven zanimive stvari. Prej, ko sem jedla vse sem v bistvu jedla zelo enolicno, sedaj pa mi je vse skupaj to prav zabavno.
Potrebovala sem ene 3 tedne, da se je telo navadilo na strocnice in pline. Potem so se stvari normalizire in me ne napenja vec, vsaj ne tako, da bi imela zaradi tega neprijeten obcutek.
Kar se tice beljakovin, js jih brez problema skupaj naberem za 100g, cez cel dan. Optimalna veganska dieta je itak 60OH, 20B, 20M. To z beljakovinami je samo na zacetku provlem kje jih dobit, ce mal casa posvetis temu, vidis, da to ni nek problem. Si nardis recimo bananin smuti in si das zraven proteine v prahu in mas 20g, si skuhas riz s ciceriko in leco in mas takoj 20-25g, orescki imajo ogromno beljakovin, sploh bucna semena cez 30g, ja imajo tudi ogromno maacob, ampak to so dobre mascobe. Tofu namest mesa ali sira, ki ima tudi kar nekaj beljakovin. Na koncu vidis, da to sploh ni tak problem.
Kar se tice denarja, prej sem porabla 100 do 150€ za hrano, sedaj sploh poleti, ko sem imela vso zelenjavo na vrtu sem porabla sam 54€, sem si prav pisala. Tudi za pozimi bom imela kar nekaj zamrznjenih stvari in vlozenega, tak, da pomoje ne bo tak problem.
Veganska dieta ni za tiste, ki se bojijo OH-jev. Prav tako, te fensi smensi zadeve, ki se jih da kupit v specializiranih trgovinah, ja nekdo lepo sluzi na racun "ozavescenih", ker veganska dieta je najbolj simpl dieta kar jih je, in iz tega delat celo znanost je brezveze. Pol teh reci, clovek sploh ne potrebuje, na koncu koncev, pol se en tak, ki pada na vse te fore o ne vem kakih super zivilih in super bla blajih "vse za zdravje" fajn skesira in je pol tak vseeno, ce da v lekarni za zdravila en kup denarja al pa za te fensi smensi stvari.
Js sem iz vegetarinastva na veganstvo presaltala pred 8 meseci.
Mogoce si se zadeve lotila napacno in stvari premalo raziskala. Ker takoj, ko mi nekdo rece, da je problem dobit not beljakovine vem, da je sele zacetnik ali pa da zivilih ne ve veliko.
Default avatar
Jaz sem držala 6 mesecev in je bilo porazno zame. Redila sem se, počutje nikakvo....zame pač preveč OH. Koža katastrofa.
Sestra je pa že več let in ji je super. Ima res ogromno energije, teče maratone, zgleda fajn :).
Ima pa čisto drugačen presnovni sistem, njo beljakovine utrudijo, mene pa OH.
Ljudje smo si različni. Ni vse za vse.