Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Domačega vrta se ne izplača imeti

Domačega vrta se ne izplača imeti

Kok enega dela za bv. Greš v trgovino in imaš tako poceni vse. Za vrt pa moraš nonstop nekaj delat, pa semena pa to pa ono na koncu pride še dražje haha. Gledam sedaj prijateljico, ki si je naredila vrt pred bajto. Ma ni računice nikol.

Finančne mogoče ne. Ne vem, nisem nikoli računala, ker mi na pamet ne pade, da vrta ne bi imela. Sem pač tako navajena.

Opaaaaa, s tem si pa zagnal “ekološko osveščene” mone, ki prisegajo le na domačo zelenjavo, ker je baje francoska ali avstrijska zanič.

Zdaj pa le beri pametovanja 🙂 3…2…1…..

nova
Uredništvo priporoča

Res je ni. Za vse gnojilo, pokrivala, semena, sadike in sredstva za zatiranje polžev, ki so mi petkrat vse sadike požrli, sem zmetala več kot bi plačala v trgovini.

Toda dobro je pa vse in že samo za to, da otroku pripraviš na vrtu pobrano zelenjavo s ta pravim okusom, se splača. Pa super je, če si len, se ti ne da v trgovino, pa malo po vrtu pobrskaš, kaj bi v lonec dal.

Meni je enako kot sama pridelana zelenjava pomemben psihološki učinek, ki ti ga da vrtnarjenje.

Opaaaaa, s tem si pa zagnal “ekološko osveščene” mone, ki prisegajo le na domačo zelenjavo, ker je baje francoska ali avstrijska zanič.

Zdaj pa le beri pametovanja 🙂 3…2…1…..
[/quote]

Mah isti šit je. Grem stavit da s vsem tistim gnojenjem, škropljenjem doma ravno tok zasvinjamo rastline kot kupljene v trgovini.

Opaaaaa, s tem si pa zagnal “ekološko osveščene” mone, ki prisegajo le na domačo zelenjavo, ker je baje francoska ali avstrijska zanič.

Zdaj pa le beri pametovanja 🙂 3…2…1…..
[/quote]

Ne ne, ekološke osveščenke kupujejo pri preverjenem kmetu 🙂

Opaaaaa, s tem si pa zagnal “ekološko osveščene” mone, ki prisegajo le na domačo zelenjavo, ker je baje francoska ali avstrijska zanič.

Zdaj pa le beri pametovanja 🙂 3…2…1…..
[/quote]

Mah isti šit je. Grem stavit da s vsem tistim gnojenjem, škropljenjem doma ravno tok zasvinjamo rastline kot kupljene v trgovini.
[/quote]

😉 seveda, popolnoma imaš prav, ampak ti po svoje, drugi drugače.
PS
pa kaj več kot lady pa novice pa bi lahko prebrala, če se ti ne da googlati.

Imaš prav, splača se nič gledano s finančnega vidika. Ker je pridelava masovna, strojna, učinki pesticidov in herbicidov odlični in ker pridelovalci prejemajo subvencije, lahko veliko ceneje kupiš kot pa pridelaš sam. Ali je poceni zdravo in ali je zdravo, kar je deklarirano z BIO, ali je vzgojeno tam kjer piše na deklaraciji…? Zato se splača.

Jaz pa mislim, da vsi, ki imajo kos svoje zemljice delajo vrt ali pa jim ga dela kdo v sorodstvu (mama, tašča…). In delali bi ga z veseljem tudi tisti, ki ga nimajo.
Moja tašča pravi, da ni finančne računice, vendar, da je pomembno, da vemo, kaj jemo. To imam vedno v mislih, ko se potim in pobiram konec julija krompir.

Na vrtu imaš hrano, ki je ne moreš kupiti. Zdrava, z okusom, vedno pri roki. Doma je vsa solata, korenje, malancani, paprika, paradižnik, krompir, fižol, zelišča, česen, čebula. Od tega lahko preživiš, če pride kaj hudega. Pa če vse trgovine zaprejo.
Jasno, da ne uporabljamo nobenih strupov. Vrt je za dušo in telo.
Je pa res, da se večini Slovencev nič ne splača, kjer si je potrebno ročice umazati.

Sem imela vrt, in ko sem si kaj zaželela(zelenjavo) ravno takrat tistega ni blo in sem morala v trgovino ponjo. Ali pa je bilo nekatere rastline preveč in smo se jo naveličali žret.
Tudi, to da je zelenjava iz domačega vrta tako dobrega okusa se ne strinjam. Prav veliko razlike ni oz. jo sploh ni.

Odvisno, kaj gojiš. Mi imamo recimo veliko malin, robidnic, borovnic, ribeza ipd, ki so v trgovini noro drage, na vrtu ni pa nič dela z njimi. No, nabereš jih in enkrat na leto obrežeš.

Kaj pa vem, finančno vrt ni poceni, če ne rodi, je celo zelo drag, če pa super rodi, je poceni.
Ampak je pa razlika, če poješ domač paradajz in kumaro ali pa kupljeno, ni primerjave.

No, ta lenoba je v resnici zelo koristna iz varčevalnega vidika. Običajno namreč iz trgovine zagotovo prineseš še kaj drugega kot dve kumari za solato.

Tak post bo sposobna objavit samo ženska, ki nima pojma o pojma vrtnarjenju. Od kod se je vzela? Ali se ne zna informirat ali pa je preprosto leva. Niti ne ve v čem je bistvo, da ima vrt, niti kakšna je pomembna (!) razlika med zelenjavo na vrtu in tisto iz trgovine. Skratka ena sama neosveščenost.
Ene ženske to obvladajo z levo roko,iz par kvadratov naredijo raj in vzgojijo čuda od zelenjave, ter si s tistim napolnijo skrinjo. Znajo delati potakjence, si shranjevati semena, vzgojiti sadike…iz nič stroškov! Voda in zemlja! Na vrtu se znajo sprostit, si napolnit baterije, opazovati in občudovati čudo narave, vspostaviti in spremljati sožitje, ki nastaja. Nastaja pod njenimi rokami. Znajo se podružit in poklepetat, ter izmenjat znanje z ostalimi ženskami, ki vrtnarijo. In kar je najlepše. Višek zelenjave (!) podarijo drugim. Zdrava hrana, pridelano z ljubeznijo, gre do tistih, ki tega nimajo, pa sprejmejo s hvaležnostjo!

Opaaaaa, s tem si pa zagnal “ekološko osveščene” mone, ki prisegajo le na domačo zelenjavo, ker je baje francoska ali avstrijska zanič.

Zdaj pa le beri pametovanja 🙂 3…2…1…..
[/quote]

Mah isti šit je. Grem stavit da s vsem tistim gnojenjem, škropljenjem doma ravno tok zasvinjamo rastline kot kupljene v trgovini.
[/quote]
To lahko napiše samo nekdo, ki nikoli ni občutil razlike med domačo in kupljeno zelenjavo.
Pa da ne omenjam sadja….Okus med domačo breskvo in med tisto v trgovini, je kot dan in noč. Zato me ne čudi, če nihče skoraj več ne mara sadja.


To lahko napiše le prava ženska. Uvodni post pa zblojena razvajena feministka. 🙂

To je pa tako naivno optimistično zanesenjaško napisano, da te prav moram vprašat: kaj jemlješ, jaz bi tudi!

To je pa tako naivno optimistično zanesenjaško napisano, da te prav moram vprašat: kaj jemlješ, jaz bi tudi!
[/quote]

Travco z domačega vrta!:-)

“Domačega vrta se ne splača imeti”

Seveda ne. Treba je delati. To pa nekaterim ne diši. Tudi znati je treba še kaj več, kot pa piše v trač revijah. Prehud napor za ene MONe :))

To je pa tako naivno optimistično zanesenjaško napisano, da te prav moram vprašat: kaj jemlješ, jaz bi tudi!
[/quote]

Če živiš v samem centru prestolnice, v betonu in nikoli nisi, ti revše, bilo na podeželju, ti je neduhovito vprašanje oproščeno. Najbrž so krave vijolične in gori piše Milka, kajne? :)))

Vsak si lahko misli svoje in tudi dela po svoje. Tudi jaz včasih od moža in sina slišim, da se vrt ne splača. Res je, da seme, sadike, prekrivke, gnojila, orodje niso zastonj, a če paziš lahko dolgo trajajo. Nekatere sadike in semena lahko pridelaš sam, jih izmenjaš s sosedami…
No pri nas je letos rezultat tak, da solate nismo kupovali, ker je bil celo zimo radič štrucar in nekaj vloženih solat. Spomladi pa motovilec, radič za rezanje, berivka in nato že prve glavice solate. Blitve je za izvoz, stročjega fižola, zelja in bučk tudi. Paradižnika dovolj za sproti in za omake za celo leto, paprika mi letos ne dela dobro, a za sproti jo je dovolj. Krompirja smo pridelali dovolj za dve družini, čebule tudi. Da so vedno na voljo zelišča, je samo po sebi umevno. Da ne naštevam vsega, če jedilnik prilagodiš sezonski zelenjavi na vrtu in viške vložiš in zamrzneš, se tudi finančno splača.
Da je vrt tudi rekreacija in krasen način, da daš možgane na pašo, je pa že druga zgodba.

Jaz vrta nimam, ga ima pa mama. In zdajle mi znosi toliko zelenjave, da sploh ne vem, kdaj sem bila nazadnje v trgovini. Samo to jemo na različne načine in doštukamo z OH-ji. Že tukaj je prihranek. Če bi imela zelenjavo doma, pa sploh. Zelenjava in nekaj poceni osnovnih živil. Saj šoping tudi ni zastonj.

Danes se pa res ne splača imeti vrta. Razen za kakšne rože, da okolica lepše izgleda.
Vso zelenjavo in sadje dobiš v bližnji trgovini tako konzervirano kot sveže. Škoda prostega časa za plesanje na vrtu.

New Report

Close