Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Slovenija na Vrhu po DEBELOSTI v Evropi?

Slovenija na Vrhu po DEBELOSTI v Evropi?

Epidemija debelosti tudi v Sloveniji

Debelost postaja je velik problem tudi v Sloveniji. Še najbolj zaskrbljujoče je dejstvo, da pri nas narašča debelost med otroci. Slovenski sedemletniki so namreč med bolj ogroženimi zaradi debelosti med državami Evropske unije, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Kot še kažejo podatki, je delež čezmerno hranjenih višji pri moških kot pri ženskah.

Kaj menite vi, zakaj je to tega prišlo? Zakaj je debelost čedalje bolj spremenljiva, namesto, da bi ljudje hujšali, sprejmejo in rečejo, da je njihova “genetika” naredila svoje. So posledično krivi tudi starši in bi mogli potem takem biti kaznovanje, ker svojega otroka nažirajo s hrano, saj otrok ni kriv koliko in kaj poje, so starši. Bi mogli vso hitro prehrano, ter sladke pijače dodatno obdavčiti?

[img]http://i.imgur.com/dl09rDa.png[/img]

Koliko je sladkorja v sladkih pijačah, grozno.

Ko vidim kakega debelega otroka se sprašujem, kaj njegovi starši razmišljajo, če sploh. Zakaj otroku dovolijo tako debelost? Mislim, da bi morali take starše prijaviti na CSD, ker škodijo otroku. To, da mu pustijo jesti mastno hrano in piti sladke pijače, je zame enako, kot če bi mu pustili kaditi cigarete in piti alkohol.

Ženske in moški najraje visijo na monu. No ja, ženske tu gor, moški bolj na kupidu in njihovi otroci potem tudi podobno vegetirajo. In se redijo. Ker pač mone ne športajo, kupidovci tudi ne.
Sem samska, in opažam, da na spletnih portalih itak visijo samo poročeni tipi. Njihove žene pa tu gor.

Večina folka dandanes ne gre več iz hiše za več kot pol ure na dan. Vsi samo še visijo na netu in papcajo hrano. Včasih so ljudje delali od zore do mraka na kmetiji, jedli pa skoraj nič ali kaj malega. Kako bi lahko bili debeli? Danes se je pa sam cuker in maščobe..

Če vprašaš tipičnega monovca ti bo reku da športa vsak dan 5 ur in ne hodi nikoli v trgovino ker je vegan, kaj šele kakšen fast food.

Resnica, ki jo vidim v reali je pa tko da so vse trgovine nonstop polne. Ne moreš verjet kaj vse eni kupijo za jest, ni da ni. In drugo, vedno ko grem mimo fast fooda je vse polno. Kdo zdaj komu laže??

Cukr že prav povsod v vsaki jebeni hrani, gibanja nobenga, pa maš…

S tem da cukr dobiš tudi iz moke.

Aja pa s hrano mislm tud pijačo 😉

Predvsem je zanimivo,da je na podeželju več debelosti kot v mestu.Pa vsi “kmečki”se ven mečejo z bio,eko-zdravo hrano,baje garajo,nimajo časa sedeti,nimajo časa za splet. Fenomeni.

Prvič, starši so živeli v drugačnih časih in nihče jih ne zna pravilno informirati o tem, kako nakupovati hrano v času moderne ponudbe, ko je vsega obilo in ni pomanjkanj določenih živil.

Drugič, starši so, sploh v Sloveniji do otrok preveč popustljivi. Na vseh področjih. Še hujši so stari starši, ki pa prav tako vnukom pustijo jesti vse, ker sami niso imeli hrane, ko so odraščali. Instinkt, travme iz otroštva, želja da bi potomstvu zapustili lepšo prihodnost.

Tretjič, tehnologija. Otroci so zasvojeni z internetom, ta pa jim je danes dostopen povsod. Tak otrok se le malo razgibava, kadar je zunaj. Redno športno aktivnost danes zagotovijo zgolj razni treningi, spontano se mladina ne zna dobro organizirat za kaj podobnega, vsaj nič več.

Četrtič, hrane je preveč. Ne samo, da je hrane preveč, potrošnikom se ponuja v nenaravno velikih količinah. Poskusite kdaj nakupovati samo za enega, pa boste videli o čem govorim, če ste relativno zdrav človek, ki se ne prenajeda in nakupujete za en dan, vam zvečer ostane čez vrh hrane, za več dni.

Petič, hrana je postala preveč nezdrava. Ker ni prave regulacije tega, kar nam proizvajalci dajejo v zapakirano prehrano, je samo neka lažna regulacija ki poskrbi ravno toliko, da nas kar takoj ne ubijejo z vsemi snovmi notri, temveč tekom let. In ko je ta nezdrava prehrana postala stalnica, se je našla potreba po temu, kar smo jedli nekoč. Temu se danes reče “zdrava prehrana”, in je seveda nekoliko dražja.

Šestič, organizirajmo se sami. Starši morajo od samega začetka otrokom prepovedati določeno prehrano, pod vsemi pogoji, hkrati pa jim tudi razložiti zakaj, in to na razumen način, da ne bo v najstniških letih prišlo potem do hudega “upora”. Poleg tega poskrbimo, da imamo na voljo dovolj zdrave prehrane iz drugih virov, kar pa v Sloveniji sploh ni težko, ker se vsi poznamo med seboj, vsi poznamo nekoga ki prideluje hrano, ali pa jo celo pridelujemo sami, pa naj gre za sadeže, zelenje, ali pa kar mesne izdelke.

Samo tako preprečimo debelost med otroki, drugih načinov ni.

Ni tako črno kot hočeš prikazat- na NIJZ piše:

Drugače se pa strinjam z “več razlogov več rešitev”, dodali bi samo še:
7. Starši smo otrokom vzgled – kar pomeni da se tudi starši začnejo prehranjevat bolj zdravo in začnejo več migat. Ker ti lahko otrokom razlagaš koliko npr. čips ni zdrav, sam se pa zvečer pred TVjem bašeš z njim, bo učinek ničen.


Kako ženske ne športajo, če pa v svojim profilih omenjajo, da so športno aktivne in vse hočejo le športno aktivne moške ?

v cvičku ga ni toliko, da bi se človek zredil.

TGo pa nikakor ni res.
Mestni so dosti bolj debeli kot kmečki.

Kaj pa, če bi za začetek prepovedali reklamiranje in prodajo škodljive hrane? Hoteli so obdavčiti sladkor in sladke pijače, pa so bili pritiski premočni. Niso samo starši krivi.


Kako ženske ne športajo, če pa v svojim profilih omenjajo, da so športno aktivne in vse hočejo le športno aktivne moške ?
[/quote]

Narobe si razumel. V postu pišem o ženskah, ki imajo može. Torej poročenih materah, Te bolj malo športajo. POročeni možje visijo na spletnih portalhi za spoznavanje,

Ja, drugače pa opažam, da samske ženske veliko športajo in ja, iščemo športne tipe. Samskim moškim pa večinoma ni do športanja.
Očitno ali športni moški dobijo ženske, nešportni pa ne,. Ali pa, ko ženska ni več samska, neha športat, moški pa začne športat. Ne vem,

TGo pa nikakor ni res.
Mestni so dosti bolj debeli kot kmečki.
[/quote]

Obratno je res.
https://sobotainfo.com/novica/lokalno/pomurski-otroci-najdebelejsi-telesno-neucinkoviti/122574

Jaz nakupim par stvari, tako da je ravno dno košare pokrito. Pa mimo mene vozijo vozički, ki so naloženi do vrha in še v špico. Ne padam na to foro, da je to fasunga za cel mesec.
Jaz tudi, če bi za cel mesec nakupila mi ne bi uspelo tako naložiti vozička.
Na zalogi imam samo vodo iz pipe (drugega ne pijem), wc papir, polnozrnato moko, polnozrnate testenine in himalajsko sol. Vse drugo kupujem sproti in v majhnih količinah. En nakup bi lahko nesla v obeh rokah, sploh ne bi potrebovala košare.

Jaz nakupim par stvari, tako da je ravno dno košare pokrito. Pa mimo mene vozijo vozički, ki so naloženi do vrha in še v špico. Ne padam na to foro, da je to fasunga za cel mesec.
Jaz tudi, če bi za cel mesec nakupila mi ne bi uspelo tako naložiti vozička.
Na zalogi imam samo vodo iz pipe (drugega ne pijem), wc papir, polnozrnato moko, polnozrnate testenine in himalajsko sol. Vse drugo kupujem sproti in v majhnih količinah. En nakup bi lahko nesla v obeh rokah, sploh ne bi potrebovala košare.
[/quote]

Debelost je v največ primerih posledica nezdravega življenjskega sloga. Poglejte samo vrste v trgovovini: gledam zadnjič eno družino, vsi precej močni pa kupijo nekaj poli salam, margarino, sladek sok, pivo, paštete, čips, čokoladice in cigarete. Potem pa za njimi ena starejša čila gospa, ki je kupila nekaj zelenjave, sadja, skuto, oreščke in čisto malo mesa. Je takoj jasno, da se vse skupaj začne v glavi. Da ne omenjam, da je bila gospa po videzu verjetno finančno veliko bolje stoječa od omenjene družine. Ampak eni žal enostavno ne znajo, ne vejo ali so indiferentni. Zato bi bilo treba v šolah in zdravstvu uvesti čim več preventivnih programov oz. poskrbeti, da se vsaj v šolah je kolikor toliko zdrava hrana. Ne gre tukaj za bio ali eko, gre za svinjarijo tipa hidrogenirane maščobe, ki jo res noben ne rabi. Pa ne gre tu samo za debelost – ta je samo stranski učinek!

Jaz nakupim par stvari, tako da je ravno dno košare pokrito. Pa mimo mene vozijo vozički, ki so naloženi do vrha in še v špico. Ne padam na to foro, da je to fasunga za cel mesec.
Jaz tudi, če bi za cel mesec nakupila mi ne bi uspelo tako naložiti vozička.
Na zalogi imam samo vodo iz pipe (drugega ne pijem), wc papir, polnozrnato moko, polnozrnate testenine in himalajsko sol. Vse drugo kupujem sproti in v majhnih količinah. En nakup bi lahko nesla v obeh rokah, sploh ne bi potrebovala košare.
[/quote]

Debelost je v največ primerih posledica nezdravega življenjskega sloga. Poglejte samo vrste v trgovovini: gledam zadnjič eno družino, vsi precej močni pa kupijo nekaj poli salam, margarino, sladek sok, pivo, paštete, čips, čokoladice in cigarete. Potem pa za njimi ena starejša čila gospa, ki je kupila nekaj zelenjave, sadja, skuto, oreščke in čisto malo mesa. Je takoj jasno, da se vse skupaj začne v glavi. Da ne omenjam, da je bila gospa po videzu verjetno finančno veliko bolje stoječa od omenjene družine. Ampak eni žal enostavno ne znajo, ne vejo ali so indiferentni. Zato bi bilo treba v šolah in zdravstvu uvesti čim več preventivnih programov oz. poskrbeti, da se vsaj v šolah je kolikor toliko zdrava hrana. Ne gre tukaj za bio ali eko, gre za svinjarijo tipa hidrogenirane maščobe, ki jo res noben ne rabi. Pa ne gre tu samo za debelost – ta je samo stranski učinek!
[/quote]

Ja to ni za verjet, kakšna pronicljivost, kakšna modrost, kakšna sposobnost opazovanja in sklepanja. A te je že kdo predlagal za Nobelovo nagrado?

Jaz nakupim par stvari, tako da je ravno dno košare pokrito. Pa mimo mene vozijo vozički, ki so naloženi do vrha in še v špico. Ne padam na to foro, da je to fasunga za cel mesec.
Jaz tudi, če bi za cel mesec nakupila mi ne bi uspelo tako naložiti vozička.
Na zalogi imam samo vodo iz pipe (drugega ne pijem), wc papir, polnozrnato moko, polnozrnate testenine in himalajsko sol. Vse drugo kupujem sproti in v majhnih količinah. En nakup bi lahko nesla v obeh rokah, sploh ne bi potrebovala košare.
[/quote]
Oke, eno so res prenatrpani vozički, drugo pa je tvoja skrajnost. Ja, za eno žensko srednjih let pa res ni treba veliko hrane. Če imaš pa družino z odraščajočimi otroki (fanti), se pa te hrane nabere.
Sodelavka je ravno zadnjič razlagala, da imajo tri ženske (ona in dve hčerki stari malo prek 20) dovolj 400 g piščančjega mesa za cel teden. Potem pa je ena hčerka pripeljala na kosilo fanta, pa je toliko samo on pojedel :-))) Moja dva fanta sta še pod 10 let, pa pojesta ogromno. Nista debela, imata idealni in izredno mišičasti postavi (to pravi zdravnica vsakič, ko prideta na kak pregled, ker baje to danes vidi izredno redko), se ogromno gibljeta zunaj, plezata, skačeta,…ni da ni. Zato pa pojesta res velike količine hrane. Se mi zdi, da samo leti vanju in potem iz njiju. Saj, hvala bogu, da je tako, samo količina hrane pa mora biti potem res ogromna. Pa jemo veliko zelenjave, ne samo mesa. Vsega skupaj se nabere res veliko.

Jaz nakupim par stvari, tako da je ravno dno košare pokrito. Pa mimo mene vozijo vozički, ki so naloženi do vrha in še v špico. Ne padam na to foro, da je to fasunga za cel mesec.
Jaz tudi, če bi za cel mesec nakupila mi ne bi uspelo tako naložiti vozička.
Na zalogi imam samo vodo iz pipe (drugega ne pijem), wc papir, polnozrnato moko, polnozrnate testenine in himalajsko sol. Vse drugo kupujem sproti in v majhnih količinah. En nakup bi lahko nesla v obeh rokah, sploh ne bi potrebovala košare.
[/quote]
Oke, eno so res prenatrpani vozički, drugo pa je tvoja skrajnost. Ja, za eno žensko srednjih let pa res ni treba veliko hrane. Če imaš pa družino z odraščajočimi otroki (fanti), se pa te hrane nabere.
Sodelavka je ravno zadnjič razlagala, da imajo tri ženske (ona in dve hčerki stari malo prek 20) dovolj 400 g piščančjega mesa za cel teden. Potem pa je ena hčerka pripeljala na kosilo fanta, pa je toliko samo on pojedel :-))) Moja dva fanta sta še pod 10 let, pa pojesta ogromno. Nista debela, imata idealni in izredno mišičasti postavi (to pravi zdravnica vsakič, ko prideta na kak pregled, ker baje to danes vidi izredno redko), se ogromno gibljeta zunaj, plezata, skačeta,…ni da ni. Zato pa pojesta res velike količine hrane. Se mi zdi, da samo leti vanju in potem iz njiju. Saj, hvala bogu, da je tako, samo količina hrane pa mora biti potem res ogromna. Pa jemo veliko zelenjave, ne samo mesa. Vsega skupaj se nabere res veliko.
[/quote]
Kakšna očitna dejstva nekateri spregledate, da opravičite svoj prav in navade.
Normalno, da več ljudi porabi več hrane. A ni to bistvo. Bistvo je v vrsti hrane. Ali je to poln voziček sadja, zelenjave in osnovnih živil ali pa poln voziček ind. predelane hrane v obliki salam, čipsa, sladkih pijač…..
In če odraščajoč otrok poje veliko in se ne redi, še to ne pomeni,da se ne bo redil, ko bo nehal rasti, če bo obdržal svoje navade in še vedno pojedel veliko.


Oke, eno so res prenatrpani vozički, drugo pa je tvoja skrajnost. Ja, za eno žensko srednjih let pa res ni treba veliko hrane. Če imaš pa družino z odraščajočimi otroki (fanti), se pa te hrane nabere.
Sodelavka je ravno zadnjič razlagala, da imajo tri ženske (ona in dve hčerki stari malo prek 20) dovolj 400 g piščančjega mesa za cel teden. Potem pa je ena hčerka pripeljala na kosilo fanta, pa je toliko samo on pojedel :-))) Moja dva fanta sta še pod 10 let, pa pojesta ogromno. Nista debela, imata idealni in izredno mišičasti postavi (to pravi zdravnica vsakič, ko prideta na kak pregled, ker baje to danes vidi izredno redko), se ogromno gibljeta zunaj, plezata, skačeta,…ni da ni. Zato pa pojesta res velike količine hrane. Se mi zdi, da samo leti vanju in potem iz njiju. Saj, hvala bogu, da je tako, samo količina hrane pa mora biti potem res ogromna. Pa jemo veliko zelenjave, ne samo mesa. Vsega skupaj se nabere res veliko.
[/quote]
Kakšna očitna dejstva nekateri spregledate, da opravičite svoj prav in navade.
Normalno, da več ljudi porabi več hrane. A ni to bistvo. Bistvo je v vrsti hrane. Ali je to poln voziček sadja, zelenjave in osnovnih živil ali pa poln voziček ind. predelane hrane v obliki salam, čipsa, sladkih pijač…..
In če odraščajoč otrok poje veliko in se ne redi, še to ne pomeni,da se ne bo redil, ko bo nehal rasti, če bo obdržal svoje navade in še vedno pojedel veliko.
[/quote]

In zato naj preventivno otroke stradamo? Ali kako si ti to predstavljaš?


Kakšna očitna dejstva nekateri spregledate, da opravičite svoj prav in navade.
Normalno, da več ljudi porabi več hrane. A ni to bistvo. Bistvo je v vrsti hrane. Ali je to poln voziček sadja, zelenjave in osnovnih živil ali pa poln voziček ind. predelane hrane v obliki salam, čipsa, sladkih pijač…..
In če odraščajoč otrok poje veliko in se ne redi, še to ne pomeni,da se ne bo redil, ko bo nehal rasti, če bo obdržal svoje navade in še vedno pojedel veliko.
[/quote]

In zato naj preventivno otroke stradamo? Ali kako si ti to predstavljaš?
[/quote]

Ena izmed značilnosti zdravih ljudi je zdrava mera in zmernost. Tisti s težavami poznate le pretiravanje in skrajnosti.

In zato naj preventivno otroke stradamo? Ali kako si ti to predstavljaš?
[/quote]

Ena izmed značilnosti zdravih ljudi je zdrava mera in zmernost. Tisti s težavami poznate le pretiravanje in skrajnosti.
[/quote]

Samo obosojaš povprek, ne zmoreš pa odgovoriti na vprašanje. Za nekatere je zdrava mera precej večja od drugih. Ampak to tebi ne gre v tvojo predsodkov polno glavo. Ti bi svoje otroke raje preventivno stradal, da ja ne bi imel kateri kakšnega grama več, a ne?

New Report

Close