Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Lupus, ima kdo?

Lupus, ima kdo?

Obstaja možnost, da imam lupus. Ima kdo ali pozna koga, ki ga ima? Kako se vam je kazalo na začetku?

kakšne imaš znake, meni so posumili zaradi pogostega vnetja očes, bolečine v sklepih, crp je vedno normalen, zdaj imam neke dodatne preiskave na protitelesa za avtoimuno obolenje..imam nizke levkocite in občasno rahlo povišano temperaturo.

Je imela lupus kolegica. Mlada, polna življenja, vse ok,jemala je zdravila, nevem katera, samo malo bleda je bila, zvečer je šla v bolnico zaradi slabega počutja, ob 2h so javili, da je umrla.

nova
Uredništvo priporoča

A so v bolnici rekli, da je umrla zaradi lupusa? Jaz imam lupus, hodim k revmatologu…

Walter Last, lupus

Kaj pa to pomeni nizki levkociti? Prenizki ali na meji?

Drugace pa ne verjamem, da je nekdo cez noc umrl zaradi lupusa, saj je zivljenjska doba enaka normalni.

Da je življenjska doba enaka normalni, pravi tudi moj revmatolog.

Pa google tudi 😉

Odkrili so mi ga leta 1999, 15 let sem redno jemala Medrol, potem sem ga zaradi hudih stranskih učinkov sama prenehala.

Odkrili so mi ga leta 1999, 15 let sem redno jemala Medrol, potem sem ga zaradi hudih stranskih učinkov sama prenehala.

na spodnji meji, od 3,9 do 4,2 vedno. Spodnja meja je 4.

jaz ga imam ta mesec 4,2 , prejšnji 5, še prejšnji pa 4.3. verjetno se to šteje za nizke levkocite?

Vzrok smrti je bil odpoved notranjih organov. Sicer o lupusu ne vem nič, vem samo, da je bilo rečeno za nas laike, ki smo takrat o tej bolezni slišali prvič, da se je telo začelo zastrupljati, nekak v smislu, kot da bi popila nevem koliko litrov antifriza.

izseki:
https://bs.wikipedia.org/wiki/Lupus

Lupus ili sistemski eritemski lupus jeste autoimuna bolest u kojoj imunološki sistem postaje hiperaktivan i napada normalno, zdravo tkivo. To rezultira simptomima kao što su upala, otok i oštećenje zglobova, kože, bubrega, krvi, srca i pluća.

Kod normalne funkcije imunološkog sistema proteini koji se zovu antitijela imaju ulogu u zaštiti i borbi protiv antigena (supstance sposobne da izazovu određene imune odgovore), kao što su virusi i bakterije. Lupus dovodi imuni sistem u stanje u kojem on nije u mogućnosti praviti razliku između antigena i zdravog tkiva. Ovo ima za posljedicu da antitijela imunog sistema direktno djeluju protiv zdravog tkiva – ne samo antigena – izazivajući oticanje, bol i oštećenje tkiva.

Vrste lupusa

Diskoidni oblik lupusa
Diskoidni eritemski lupus ili kožni oblik lupusa
Bolesnici sa diskoidnim lupusom imaju oblik bolesti koji je ograničen na kožu.

Lupus eritematodes ili sistemski lupus (SEL)
SEL je mnogo teži oblik od diskoidnog lupusa jer može utjecati na bilo koji organ ili organske sisteme

Mortalitet
Očekivano trajanje života pacijenata s lupusom produženo je sa četverogodišnjeg preživljavanja sa stopom od 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} u 1950. na 15-godišnje preživljavanje sa stopom od 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} danas. od mlađih bolesnika uzrok smrti u roku od 15 godina najčešće su infekcije. Poslije 35. godine pacijent ima više izgleda da umre od infarkta miokarda

Hematološki poremećaji kod SEL-a
Parametar Pokazatelj
Hemolitička anemija S retikulocitozom
Leukopenija <4000/mm3
Limfopenija <1500/mm3
Trombocitopenija <100.000/mm3

Laboratorijski i drugi testovi

Ovi testovi mogu pomoći u postavljanju dijagnoze lupusa. U svakodnevnoj praksi primjenjuju se sljedeće laboratorijske analize, testovi i druge metode dijagnostike:[28]

Standardne analize krvi i mokraće:

Sedimentacija (SE) i C-reaktivni protein (CRP) – povišeni su kod upale. CRP može biti i normalan kod lupusa, ali povišene vrijednosti ukazuju na prisustvo infekcije.
Kompletna krvna slika koja može otkriti malokrvnost (anemiju), nizak broj trombocita i leukocita
Određivanje količine belančevina u krvi (elektroforeza) može otkriti povećanje pojedinih frakcija bjelančevina (gamaglobulina), što ukazuje na pojačan upalni proces, a snižen albumin na oštećenje funkcije bubrega.
Biohemijske analize krvi: mogu otkriti oštećenje bubrega (povećanje ureje, azotnih materija, kreatinina i promjene u koncentraciji elektrolita), poremećaj funkcije jetre i promjene u mišićima (povišeni mišićni enzimi).
Analiza mokraće kod lupusa ukazuje na stepen zahvaćenosti bubrega. Prisustvo eritrocita ili povećane količine bjelančevina u mokraći ukazuju na bubrežno oboljenje.

Imunološki testovi;
Antinuklearna antitijela (ANA) [29]
Antinativna DNK-antitijela
Anti-Sm antitijela
Antifosfolipidna antitijela
Laboratorijski testovi koji mjere nivoe komplementa u krvi:

dohtarca, ki je sama imela lupus –> https://www.youtube.com/watch?v=LeuYpsnqcSw

https://www.youtube.com/user/SkypePsychiatrist/videos

če verjamete, presodite sami. mogoče pa komu prav pride…lp

New Report

Close