Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Ali si moz in zena vzajemno pomagata?

Default avatar

Desiderius_da_Pietri - mobi

Tukaj na MON-u, pa tudi kje drugje pogosto tece beseda o tem, da naj bi moz pomagal zeni pri tem in onem, ter naj bi se dela in naloge enakomerno porazdelile med oba. Vse lepo in prav.

Kar je v tem diskurzu moc opaziti, pa je izredna ohlapnost definicije pomena pomoci, ki se pogosto izrodi v "opravljanje dela namesto drugega". Prav tako zbode v oci odsotnost debate v drugi smeri in sicer o tem, kako zenske pristopijo na pomoc moskemu.

Zanima me torej dvoje:
- Kako definirate pojem besede pomoc v sirsem kontekstu?
- Pri cem po vasem mnenju moz in pri cem zena dandanasnji potrebuje pomoc in zakaj jo potrebujeta?
Default avatar

miles

Desiderius_da_Pietri - mobi je napisal/a:
Tukaj na MON-u, pa tudi kje drugje pogosto tece beseda o tem, da naj bi moz pomagal zeni pri tem in onem, ter naj bi se dela in naloge enakomerno porazdelile med oba. Vse lepo in prav.

Kar je v tem diskurzu moc opaziti, pa je izredna ohlapnost definicije pomena pomoci, ki se pogosto izrodi v "opravljanje dela namesto drugega". Prav tako zbode v oci odsotnost debate v drugi smeri in sicer o tem, kako zenske pristopijo na pomoc moskemu.

Zanima me torej dvoje:
- Pri cem po vasem mnenju moz in pri cem zena dandanasnji potrebuje pomoc in zakaj jo potrebujeta?
Žena lahko možu pomaga pri izležavanju na kavču... ;)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Do what you can't.
Default avatar

tarči

miles je napisal/a:

Zanima me torej dvoje:
Žena lahko možu pomaga pri izležavanju na kavču... ;)
To je edina stvar , ki jo počneš?
Default avatar

pr nas je tko

Jaz mojemu velikokrat pomagam, da se v pojstli obrne, ker drugače smrči.On pa meni pomaga, ko mi zmanjka denarja.
Default avatar

jaz pa tako

Pričakujem, da bo poskrbel za moj avto, če se kaj pokvari, poskrbel, če bo kakšna okvara na vodovodni, električni napeljavi, ... pač takšna moška dela.
Pospravljanje, čiščenje, kuhanje, pranje in take stvari pa naj prepusti meni.

Nisem feministka in nikoli ne bom. Feministk sploh ne razumem. Rada opravljam gospodinjska opravila.

Najlepše je zvečer, ko zadovoljna sedem pred tv. Spat grem okrog 00:30. Ker mi tako paše. In vstanem zgodaj. Ker nisem tako zmatrana od službe in gospodinjstva, da bi mogla spat do 11h, čeprav sem šla spat ob polnoči in pol.
Default avatar

pr nas je tko je napisal/a:
Jaz mojemu velikokrat pomagam, da se v pojstli obrne, ker drugače smrči.On pa meni pomaga, ko mi zmanjka denarja.
Lepooka se nasmiha. :-)
Default avatar

Margot-

Seveda si tudi pomagava. Ampak predvsem se dopolnjujeva.
Določena dela lažje in bolje opravi on, pa tudi ljubša so mu. In obratno.
Ker, saj smo enakopravni. Nismo pa enaki, ane?
.....

Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.
Default avatar

Pomagacka

Jaz grem namest njega na pir. Tako ima frej da pospravi tacas. V bistvu imaš pa prav.
Default avatar

Lolcek

Zanima me torej dvoje:
Zbode v oči predvsem tvoja zgrešena predpostavka, da so gospodinjska opravila ženska domena in da če moški opravi kaj od tega, že "pomaga" ženski. Pa v bistvu dela samo tisto, kar je potrebno za skupno življenje v gospodinjstvu.
Sicer pa vidim, da se še vedno niso nič naučil iz zadnje debate:
viewtopic.php?f=151&t=11037135
Default avatar

miles

Lolcek je napisal/a:

Zanima me torej dvoje:
Zbode v oči predvsem tvoja zgrešena predpostavka, da so gospodinjska opravila ženska domena in da če moški opravi kaj od tega, že "pomaga" ženski. Pa v bistvu dela samo tisto, kar je potrebno za skupno življenje v gospodinjstvu.
Sicer pa vidim, da se še vedno niso nič naučil iz zadnje debate:
viewtopic.php?f=151&t=11037135
Samski moški so čist poženščeni, ker delajo ženska opravila: kuhajo, perejo, pospravljajo...
Še mal pa bodo začeli nosit petke. ;)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Do what you can't.
Default avatar

z odvzemom

Vecjega dela gospodinjstva in vsakodnevne nege in skrbi za otroke mu pomagam da dela kariero,zasluzi vec in s tem pomaga pri stroskih druzine.
Default avatar

Margot- je napisal/a:
Seveda si tudi pomagava. Ampak predvsem se dopolnjujeva.
Določena dela lažje in bolje opravi on, pa tudi ljubša so mu. In obratno.
Ker, saj smo enakopravni. Nismo pa enaki, ane?
Meni je ljubse enakovredni, ampak najbrz misliva v tem oziru podobno. Mi je pa vsec izhodisce: pomoć in dopolnjevanje, oz. dopolnjevanje in pomoc. Kako pomensko razumevamo ti dve za odnos izredno pomembni besedi?
Default avatar

hgfd

mož ne pomaga ženi in žena ne pomaga možu, edino pravilno je sodelovanje. Da ni samoumevno da je kuha domena žene ampak da mož skuha če se žena ukvarja s čim drugim ali se ji pač ne ljubi. Enako je z ''moškimi'' deli. Že res da bo moški če le dosega to poimenovanje opravil težja dela katerim bi ženska bila težko kos ampak še ne pomeni da so izključno njegovo delo. Žena lahko vskoči in sodelujeta kot partnerja kar tudi sta. Vse je stavr sprotnih dogovarjanj in kompromisov.
Default avatar

To bo

jaz pa tako je napisal/a:
Pričakujem, da bo poskrbel za moj avto, če se kaj pokvari, poskrbel, če bo kakšna okvara na vodovodni, električni napeljavi, ... pač takšna moška dela.
Pospravljanje, čiščenje, kuhanje, pranje in take stvari pa naj prepusti meni.

Nisem feministka in nikoli ne bom. Feministk sploh ne razumem. Rada opravljam gospodinjska opravila.

Najlepše je zvečer, ko zadovoljna sedem pred tv. Spat grem okrog 00:30. Ker mi tako paše. In vstanem zgodaj. Ker nisem tako zmatrana od službe in gospodinjstva, da bi mogla spat do 11h, čeprav sem šla spat ob polnoči in pol.
Ker avto se pa vsak teden pokvari, vodovod in elektricna napeljava pa tudi vsak dan a ne?
Mogoce vidis razliko ali se zdaj ne!?
Pa, ce bos kdaj oblezala zaradi bolezni, si bo pa itak drugo nasel kot nadomestilo za gospodinjenje, ce ze zdaj nic ne zna. Kar pripravi se na ta scenarij.
Default avatar

hgfd je napisal/a:
mož ne pomaga ženi in žena ne pomaga možu, edino pravilno je sodelovanje. Da ni samoumevno da je kuha domena žene ampak da mož skuha če se žena ukvarja s čim drugim ali se ji pač ne ljubi. Enako je z ''moškimi'' deli. Že res da bo moški če le dosega to poimenovanje opravil težja dela katerim bi ženska bila težko kos ampak še ne pomeni da so izključno njegovo delo. Žena lahko vskoči in sodelujeta kot partnerja kar tudi sta. Vse je stavr sprotnih dogovarjanj in kompromisov.
Sodelovanje, dopolnjevanje in pomoc. Zelo zanimiv razvoj teme... Kako pa razumemo te izraze? Recimo jaz:
- dopolnjevanje dozivljam kot odnos, v katerem vsak opravlja svoje (druge) naloge, ki pa skupaj tvorijo celoto. Bolj ali manj klasicen princip "delitve del".
- sodelovanje dozivljam kot odnos, kjer vec ljudi skupaj pripomore k zakljucku ene naloge. Npr. jaz olupim krompir, ti sesekljas zacimbe, on zakuri ogenj...
- pomoc dozivljam kot prevzem dolocenega bremena drugega nase, zato da jaz uspem opraviti vecji del (posamezne, ene) zastavljene naloge.

Kako pa vi?
Default avatar

Spinaker

hgfd je napisal/a:
Sodelovanje, dopolnjevanje in pomoc. Zelo zanimiv razvoj teme... Kako pa razumemo te izraze? Recimo jaz:
- dopolnjevanje dozivljam kot odnos, v katerem vsak opravlja svoje (druge) naloge, ki pa skupaj tvorijo celoto. Bolj ali manj klasicen princip "delitve del".
- sodelovanje dozivljam kot odnos, kjer vec ljudi skupaj pripomore k zakljucku ene naloge. Npr. jaz olupim krompir, ti sesekljas zacimbe, on zakuri ogenj...
- pomoc dozivljam kot prevzem dolocenega bremena drugega nase, zato da jaz uspem opraviti vecji del (posamezne, ene) zastavljene naloge.

Kako pa vi?
Kaj zdaj odkrivaš toplo vodo? Že zadnjič si povedal, da tebi ni do sodelovanja pri gospodinjskh opravilih. Najprej zaradi tega, ker so to tako trivialna dela, potem so to specializirana dela, na koncu pa so to ženska naravna danost :-) Kaj bi zdaj rad povedal? Da iščeš izgovore zase pred svojo ženo?
Default avatar

Jasnaaa

Pri meni je ponavadi tako.
Jaz in moja hci imava skupaj cez gospodinjska dela.
Moz in sin pa avto ce se kaj stre. Popravita elektriko. Ce se odlocimo za laminat, prenovo cesa sta zmeraj onadva.
No pri gospodinjskih opravilih ce se mi slucajn sluzba zavlece tudi on skuha pa se odlicno. Tako je pri nas ze od nekdaj.
Default avatar

Topomeni

hgfd je napisal/a:

Kako pa vi?
Kaj zdaj to pomeni, da ne kuhaš, nakupuješ hrane, pereš perila, ga obešaš, likaš, pomivaš tal, sesaš, in sploh ne opravljaš gospodinjskih del, zamenjaš pa pregorele žarnice, kosiš travo, pelješ avto na servis in ga opereš, šraufaš, in delaš ostala "moška" dela? Če ja, to ni nobena delitev del, ampak si neandertalec.
Default avatar

feminisTka

Jaz "pomaganje" razumem tako, da ti nekdo priskoči na pomoč, če vidi, da ti samemu ne gre.
Če eden žaga drva, pa rabi enega, da mu drži. Ali če nekaj šraufa, pa je fajn, če mu nekdo sveti z lučko. Ali če se mudi za kosilo, pa eden lupi, drugi seklja. Ali če imaš 2x2m posteljnino, pa je super, da sta dva za zlaganje.
In tako naprej.
Nobenega od teh opravil pa se ne lotiš glede na spol. Pri nas glede na razpoložljivi čas, fizično moč in nagnjenost k določenim stvarem.