Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Preživnina – kaj vključuje?

Preživnina – kaj vključuje?

Pozdravljeni,

redno plačujem preživnino bivši partnerki, vendar težava nastane, ko imam stik s sinom. S sabo mi namreč ne da oblačil, kremic, plenic (star je 15 mesecev), igrač, skratka nič. Zanima me, ali je v preživnini vključeno tudi vse to? Ona namreč pravi, da mi po posvetovanju z odvetnico ni dolžna dajati teh stvari. Razumljivo je, da sem za hrano odgovoren jaz, vendar vsaj igračko na katero je navezan in kakšno jopico bi pa lahko dobil, mar ne? Načrtno mi nagaja, da bi imel poleg preživnine čimveč stroškov. Imate morda kakšno pravno mnenje oz. kakšen člen, da sem opravičen tudi do teh naštetih stvari, ali vsaj nekaterih? Žlehtnoba ne pozna meja 🙁 S tem, ko mi ne da njegovih igrač, škoduje najbolj sinu in ne meni. To se ji ne da dopovedati …

Vsem najlepša hvala za odgovore.
LP!

jaz tega res ne razumem in nikoli ne bom,če že dva gresta narazen je vedno nekakšno nagajanje na takšen ali drugačen način,otrok je pa pri tem prikrajšan,jaz z mojim bivšim partnerjem imam takole da preživnino nakazuje samo 130 eur,tamali kupi kadar se mu zljubi,na začetku sem mu še govorila kaj potrbuje je tudi kupu,parkrat sem mu rekla da potrebuje čevlje jih ni kupu nisem več težila in sem ji kupila sama stem hočem povedati da se mi enostavno ne da kregati imam svoj mir.ko gre pa knjemu ji pa vse dam zraven,ker to dam zaradi nje same ker to ona potrebuje ne pa moj bivši partner,ti se pa ne obrenjuj ker karkoli boš narediu ne bo za tvojo bivšo ok,samo nervozen boš in vsako stvar bo proti tebi uporabla če že za tašne smešne detalje sprašuje za mnenje svojo odvetnico. kupi otroku kar je najnujnejše da bo imel pri tebi za vse ostalo mora pa tako mami poskrbeti pa srečno

Ti kar tja poglej v tiste pripravljalne vloge, kjer se je utemeljevala višina preživnine in na podlagi česa je bila določena. Če ti stvari pač ne da, jih kupi sam in prenakaži toliko manj preživnine.
Če bo treba, boš že lahko dokazoval.

Izvršbe imajo sicer problem načelo stroge formalne legalitete, ampak dolgoročno v pravdi bi že šlo skozi. Samo stroškov bi vmes nastalo precej.

Kako sta se dogovarjala glede preživnine? Je definirala, koliko porabi za oblačila? Torej, če plačuješ preživnino, pokrivaš tudi svoj del stroškov za oblačila in jih mora seveda dati zraven. Ker si jih ti sofinanciral. Če gledamo že samo to tehnično plat. Po človeški plati pa: ja seveda daš otroku zraven bundo (pozimi), a naj ga zebe?
Ohrani mirno kri. Zelo verjetno bo nekoč vse skupaj minilo in bosta lahko normalno komunicirala. Prosi sorodnike, prijatelje, če lahko odstopijo kako rabljeno oblačilo, ker pri tej starosti se ljudem običajno doma valjajo viški, saj vsi od koga kaj dobimo.

Kot mama ne bi bila najbolj srecna, ce bi se otrok iz stika vrnil s kupom umazanih oblačil. Za igracke ne recem, verjetno kaksno otroku ljubo stvar bi dala zraven, sicer pa je tvoj dom tvoj in bi mi bilo tečno vedno znova nekaj pakirat in razpakiravat. Tega ne pocnem niti zase, ko grem cez vikend v stanovanje na morju, ampak imam praktično vse tam. Otroska oblacilca so danes tako poceni, pa tudi ce boš med prijatelji rekel, bo se hitro nabralo tisto, kar so njihovi prerastli. Opral in zlozil pa že boš za tiste 4 dni na mesec. Pa če si količkaj pragmatik, ti otroka ni treba dajat v zadnjo modo, kot počno mamice, ampak mu dovoli, da se izživi neobremenjen s travnimi madeži. Uživajta in ne kompliciraj si življenja za nekaj eur drobiža.

Ko tole berem, me kar srh spreleti.
Otrok vendarle ni stvar?
Starši se pogovarjate o otroku kot, da je to neka odvečna,b rezvezna stvar za katero morate zdaj plačevat.
Pa kaj,ko ste otroke delali niste nič razmišljali?
Pa, da ste šli narazen takoj, ko je privekal na svet?
A sploh kdaj kdo vpraša kako je otrokom?
Tu gor na monu berem, da ta stari diktirate stike, se pričakate kaj je kdo dolžan otroku narediti…
Otrok pa kot, da je stvar. Ko bo foter rekel, da mora k njemu, bo šel k njuem, čeprav mu do tega ne bo. Ko bo otrok želel k fotru, se pa fotru ne bo dalo. Pa tako napprej in naprej.

Kaj sodi v vajinem primeru v preživnino, je odvisno od tega, kaj se je uveljavljalo v preživnino in kaj je sodišče vštelo v preživnino v vajinem konkretnem primeru.

Najbolj običajen primer je običajno tak, da strošek papirnatih plenic in kreme za ritko bremeni starša, pri katerem je otrok, stroški v zvezi s plenicami pa se v preživnino vštevajo toliko, kolikor je otrok v razmerju svojega časa več pri skrbniškem staršu.

Logika pri stroških oblačil je drugačna in načeloma sodbe upoštevajo, da oblačila kupuje samo skrbniški starš, tako da ti stroški večinoma gredo v celoti v stroške preživnine, kar posledično pomeni, da jih mora skrbniški starš dajati otroku s sabo na stike.

V praksi pa je vprašanje zadostne količine in primernosti oblačil, ki jih daje skrbniški starš otroku na stike, marsikje resna težava, ker marsikatera mama na ta način od bivšega partnerja izcuza dodaten denar. Pri nas je konkretno, je bivša izsilila dve sezoni zapored nakup zimske obutve s tem, da je otroka na stik poslala v platnenih allstarkah v času snega do kolen in je bil mož postavljen pred dejstvo, ali bomo cele zimske počitnice not ali pa bomo požrli strošek in kupili zimske čevlje ranga 50 EUR plus. Kopalne vikende je naša bivša preprečevala s tem, da s seboj ni dajala kopalk, čeprav je bilo povedano, kakšne plane imamo.

Moj mož je problem nezadostnih in neprimernih oblačil/obutve rešil tako, da je od kolegov in sorodnikov dobil rabljena oblačila, kakšno stvar pa je kupil v tekstil diskontu (kik, NKVD, Mana). Za vsak del sezone je otrokoma kupil tudi lepši komplet, če smo šli pač kam, kjer trenerka ni bila primerna. Kupili smo tudi par lahkih nepremočljivih treking čevljev, ki so lahko uporabni tako kot športne superge ali pa za v sneg (se pa splača pogledat po bolhi, kjer se najdejo tudi čevlji, ki jih otrok ni nikoli obul pa so vseeno po znižani ceni).

Cuzanje denarja smo preprečili tako, da se je po stiku otrok preoblekel in obul stvari v katerih je prišel k nam.

Eno kremo in en paket plenic boš pa menda že zmogel vsake toliko kupiti, ne pa tekati zaradi tega okrog odvetnikov in sodišč. Pa eno igračko, ki jo bo imel pri tebi, bi mu tudi lahko privoščil. V enem kompletu oblačil pride k tebi, pripravi mu še kakšna oblačila, da jih bo imel pri tebi oblečena in jih boš ti pral, za nazaj k mami ga pa obleči v tisto, v čemer je prišel. Stvar rešena. Saj imaš cel teden časa, da greš v trgovino ali na bolho kupit kakšne poceni cunje za otroka. Vsi ti “dodatni” stroški za bivanje otroka pri tebi ne bi smeli nanesti več kot 50 evrov na mesec. Sklepam, da ker plačuješ preživnino, da nimata deljenega skrbništva in je tako otrok pri tebi le malo časa.

Upam da ti ni težko imeti doma rezervnih oblačil, čevljev in kakšne jope za otroka. Težko verjamem da ti pa bivša otroka celo brez bunde pošlje. Jaz sem sicer za otroka vedno dala vse s sabo, ker moj bivši za hčero tiste parkrat na leto ko si vzame čas zanjo nima niti zobne krtačke. Kaj šele pižame ali oblek.. no, ne bodi tak.

Ker imam vsaka palica dva konca, pa tudi 50 EUR/mesečno dodatnih stroškov je običajno 1/3 preživnine, se je seveda tudi za vprašat, kaj je odgovornost mam, ki so v preživnino zahtevale upoštevanje 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zneska vseh oblek in igrač.

Z igračami je običajno problem, sploh pri majhnih otrocih, ko so navezani na točno določeno igračo, ki se je ne da kar tako zlahka skompenzirati z nakupom druge. Ob tem da marsikatera mama zelo rada tuli, da o otrokovih stvareh odloča kot skrbnik ona, ter da če je otrok dobil od očeta obleko/obutev/igrače, da jih ima otrok pravico odnesti s seboj domov, ker o tem odloča ona. (Naslednjič pa spet ne prinesti s sabo. Skratka, če človek želi, je to never endig jebi-se stroy)

No, pri plenicah je lahko problem, ker kakšna firma otroku ne sede …
Drugi problem je seveda finančno stanje pri očetu, ker če je na minimalcu in plačuje eno kolikor toliko normalno preživnino, je dodatnih 50 evrov potem kar velik strošek.

Mimogrede, na vikendu imam jaz celoten asortiman svojih oblačil od čevljev do jaken, otroci pa ne, ker tega nimajo toliko. Tam imajo samo pižamo in spodnje perilo, ostalo pa vedno nesejo s seboj.

Ok po eni strani je res, da bi ti stvari morala dati zraven, ker jih otrok potrebuje. Ter ker si jih tudi ti financiral, ne samo ona. Po drugi strani si pa tudi ti čuden. Otroku nisi sam še nič kupil? Zdaj bo pa vse stvari, ki jih ima tam k tebi vlačil vsakič ko pride k tebi? A daj no. Pojdi v trgovino, kupi plenice, cunje, igračke… pa je mir. Nekaj stvari bo imel pri bivši, nekaj stvari pa pri tebi. Več kot boš ti imel, manj se boš sekiral al je bivša kaj dala zraven al ne.

na MON-u pri vprašanju preživnine (ki naj bi upoštevala kritje stroškov otroka) nikoli ne pričakujte nasveta, da ker se stroški prevaljujejo, da imate pravico zahtevati znižanje preživnine

No, jaz sem na srečo že ven iz tega. Sem pa na stike vedno za hčerko pakirala vse – od zobne krtačke do rezervnih gat, če se tako izrazim. Ko je prišla nazaj sem bila vesela, če je vsaj vsa oblačila nazaj prinesla, pa čeprav umazana. Kar je imela pri njem (ne sicer veliko), ni smela odnesti s seboj. Kar je bilo bebavo. Npr. ji je za rd kupil novo oblekico, pa jo je morala pustit pri njem…


Če j epreživnina, ki jo nakazuješ 300€ ali več, potem te razumem.
Če pa je manj, pa ne stokaj in pljuni tistih 30 € da bo imel otrok tudi pri tebi udobje.
Verjetno imaš za bencin in čike?
Pa za svojega otroka?


Če j epreživnina, ki jo nakazuješ 300€ ali več, potem te razumem.
Če pa je manj, pa ne stokaj in pljuni tistih 30 € da bo imel otrok tudi pri tebi udobje.
Verjetno imaš za bencin in čike?
Pa za svojega otroka?
[/quote]

Pa kakšnih 50 evrov na mesec??? Za 15-mesečno dete? Obleke so smešno poceni, edini strošek so tiste plenice. En paket je za koliko časa? Daj ne kompliciraj, bodi oče in kupi otroku, kar rabi. Ja, tudi igračke. Ker otroci rastejo, veš in kmalu ena najljubša igračka ne bo dovolj. A potem naj ti spakira vse? Navadi se čimprej, da kar ima pri tebi, ima pri tebi. Bivša tvojih vikendov z otrokom ni dolžna financirat.

Prezivnina naj bj vkljucevala vse – igrace, hrano, plenice, del vrtca, del stanovanjskih stroskov, del najemnind za stanovanje, morebitno obiskovanje otroskih rojstnih dni, del stroskov aktivnosti v katero je otrok vkljucen….
In ni mi jasno, da ocetje mislijo, da ko dajo 150 eur mesecno, da so vse s tem pokril.
Niso mi pa niti jasne mame, ki otroka skoraj golega in brez igrace posljejo k ocetu.
Sami egoisti, trpi pa ottok!
Pa kaj vi mislte, da otrok ne vidi jn nd slisi kaj se okoli njega dogaja?

Tri mestno številko in na koncu kratico EVR

Pri nas je bivša dajala tamali oblačila vsak vikend poleg, ampak je po 1 letu meni dopizdilo. Midva z možem sva se spoznala, ko sta onadva bila že 2 leti narazen..ok, njemu je pač ustrezalo očitno, da je dala poleg in je bila mala oblečena tako in dal umazano nazaj. Prvo leto najine veze se nisem nekaj pretirano sekirala okoli tega, potem pa sem začela opažat tudi občasno sitnarjenje in izkoriščanje, da bi kupoval cote še za k mami..pa tud druga stvar- tamala se je kar veliko umazala, jaz sem sproti prala koliko je šlo, ostalo sem vrnila umazano..ampak ok, to je bilo redko. Pač z ženskega vidika mi ni bilo kul dajat umazanih cot nazaj 😀 Dogajalo se je pa tudi, da je v mesecu maju dala poleg same žametne hlače in kavbojke pa majice z dolgimi rokavi, ko je bil napovedan sončen in topel vikend…Poook!!!! Pa sva šli s frajlo ( 6 let) v shoping in nakupili nekaj osnovnih stvari in vsak mesec več in več, tudi obutev. Z mamo smo se dogovorili, da bo imela odslej ločena oblačila in da naj ne daje več poleg. Ko bo prišla k nama, se bo preoblekla, operem in ko gre nazaj k mami- obleče to, v čemer je prišla od nje. Problem rešen. – Čeprav oblačila kao spadajo v strošek preživnine, ki jo moj mož redno lepo plačuje.
Prav tako vsako leto da polovico poleg za šolske potrebščine, vsakič, ko je šola v naravi, polovico plača ati…Imamo kar porihtano in sem vesela, da je tako. tudi sama bi rada videla, da bi se mojemu otroku godilo tako, če bi – bog ne daj- kdaj šla narazen..Amšpak ne bova 😀 😀

Pozdravljeni,
hvala vsem za odgovore. Odgovarjam na vaša vprašanja. Preživnino sem ji dal 200eur (glede na plačo bi moral plačati 180eur). Trenutno imava dogovor na CSDju in na sodišču še niti nisva bila. Nimam pa nobene specifikacije, kaj vključuje ta preživinina. Samo en stavek o znesku. Sina vidim dvakrat na teden. Meni ni problem kupiti vseh teh stvari (kljub temu, da mi to načrtno nagaja), problem je, ker s tem, ko mu ne da igrač, dela največjo škodu sinu in ne meni. Seveda bi pa v tem primeru dobila 1/4 nižjo preživno. Na to pa seveda ne bi pristala. Ne morem plačevati polno preživnino, večje od predpisane, potem pa še tako nagaja … Seveda ga pa še ne morem imeti čez vikend, ker “kao” doji do 2. leta.

Še zmeraj ostajam pri mnenju, da si ne kompliciraj življenja po nepotrebnem. Bivši daješ ji jasno sporočilo, da te to jezi in njeno veselje ob tem bo samo še večje. Zaradi tvojega odnosa bo imela po potrebi otroka na zizu do štirih let, ker nezrelo obračunava s teboj preko otroka. Bodi pametnejši in bolj zrel, ukvarjaj se z otrokom in ne z bivšo. Uživaj ob otroku. Otrok se bo navezal tudi na neko svojo igračko pri tebi, navajaš ga lahko tudi ti na kahlico in sedaj, ko je toplo, poskušaš brez pleničk, pač preoblečeš, opereš. Samo razširi glas med prijatelji in znanci, prav hitro boš dobil oblačilc kolikor hočeš, poglej na bolhi, celi kompleti so za nekaj eurov. Ja, res je, preživnina je nizka, torej so nizki dohodki, ampak glej na te izdatke kot na kupovanje miru. Itak moraš vedeti, da pri tej starosti otrok praktično še ne stane prav veliko, stroški še bodo, ampak če boš vrednotil otroka skozi denar, …no, bodi dober in ljubeč ati. Pusti bivšo za seboj.

Še zmeraj ostajam pri mnenju, da si ne kompliciraj življenja po nepotrebnem. Bivši daješ ji jasno sporočilo, da te to jezi in njeno veselje ob tem bo samo še večje. Zaradi tvojega odnosa bo imela po potrebi otroka na zizu do štirih let, ker nezrelo obračunava s teboj preko otroka. Bodi pametnejši in bolj zrel, ukvarjaj se z otrokom in ne z bivšo. Uživaj ob otroku. Otrok se bo navezal tudi na neko svojo igračko pri tebi, navajaš ga lahko tudi ti na kahlico in sedaj, ko je toplo, poskušaš brez pleničk, pač preoblečeš, opereš. Samo razširi glas med prijatelji in znanci, prav hitro boš dobil oblačilc kolikor hočeš, poglej na bolhi, celi kompleti so za nekaj eurov. Ja, res je, preživnina je nizka, torej so nizki dohodki, ampak glej na te izdatke kot na kupovanje miru. Itak moraš vedeti, da pri tej starosti otrok praktično še ne stane prav veliko, stroški še bodo, ampak če boš vrednotil otroka skozi denar, …no, bodi dober in ljubeč ati. Pusti bivšo za seboj.
[/quote]

Bivša seveda očitno vrednoti otroka skozi denar in z avtorjem obračunava preko otroka. Z nepostavitvijo meje (oziroma kupovanjem miru) pa se bo početje bivše še stopnjevalo.

Še zmeraj ostajam pri mnenju, da si ne kompliciraj življenja po nepotrebnem. Bivši daješ ji jasno sporočilo, da te to jezi in njeno veselje ob tem bo samo še večje. Zaradi tvojega odnosa bo imela po potrebi otroka na zizu do štirih let, ker nezrelo obračunava s teboj preko otroka. Bodi pametnejši in bolj zrel, ukvarjaj se z otrokom in ne z bivšo. Uživaj ob otroku. Otrok se bo navezal tudi na neko svojo igračko pri tebi, navajaš ga lahko tudi ti na kahlico in sedaj, ko je toplo, poskušaš brez pleničk, pač preoblečeš, opereš. Samo razširi glas med prijatelji in znanci, prav hitro boš dobil oblačilc kolikor hočeš, poglej na bolhi, celi kompleti so za nekaj eurov. Ja, res je, preživnina je nizka, torej so nizki dohodki, ampak glej na te izdatke kot na kupovanje miru. Itak moraš vedeti, da pri tej starosti otrok praktično še ne stane prav veliko, stroški še bodo, ampak če boš vrednotil otroka skozi denar, …no, bodi dober in ljubeč ati. Pusti bivšo za seboj.
[/quote]

Bivša seveda očitno vrednoti otroka skozi denar in z avtorjem obračunava preko otroka. Z nepostavitvijo meje (oziroma kupovanjem miru) pa se bo početje bivše še stopnjevalo.
[/quote]

Verjetno res, ampak v teh situaciji se mora vsak zase odločiti, kakšna oseba bo. Lahko frči perje in nobeden od tega ne bo imel nič, še najmanj pa otrok. Avtor lahko v tem primeru z relativno malim naporom pokaže, da je boljši človek, da je enostavno boljši od nje. Otrok čuti in zazna, od kje seva gnev in maščevanje, prej kot slej to uvidi. Prijatelj ima tri otroke, dva sta se lani opredelila sama, da si želita živeti z njim, tamali bo pa tudi najverjetneje dodeljen vsaj v skupno skrbništvo. Očka ni nikoli rekel žal besede čez bivšo, otrokom je ves čas dal vedet, da jih ima mamica rada, ona pa je od same ločitve naprej in nagajala in otrokom dopovedovala, kako slab oče je in omejevala stike. Včasih je enostavno boljše gledat malo širše, kjer je to možno.

Bivša seveda očitno vrednoti otroka skozi denar in z avtorjem obračunava preko otroka. Z nepostavitvijo meje (oziroma kupovanjem miru) pa se bo početje bivše še stopnjevalo.
[/quote]

Verjetno res, ampak v teh situaciji se mora vsak zase odločiti, kakšna oseba bo. Lahko frči perje in nobeden od tega ne bo imel nič, še najmanj pa otrok. Avtor lahko v tem primeru z relativno malim naporom pokaže, da je boljši človek, da je enostavno boljši od nje. Otrok čuti in zazna, od kje seva gnev in maščevanje, prej kot slej to uvidi. Prijatelj ima tri otroke, dva sta se lani opredelila sama, da si želita živeti z njim, tamali bo pa tudi najverjetneje dodeljen vsaj v skupno skrbništvo. Očka ni nikoli rekel žal besede čez bivšo, otrokom je ves čas dal vedet, da jih ima mamica rada, ona pa je od same ločitve naprej in nagajala in otrokom dopovedovala, kako slab oče je in omejevala stike. Včasih je enostavno boljše gledat malo širše, kjer je to možno.
[/quote]

Nakladaš

otroci se dodelijo ob razvezi in ne kasneje. Poleg tega sodišče v Sloveniji ne more določiti skupnega skrbništva, če v to ne pristaneta oba starša (za kar pa je razumeti, da v opisanem primeru ni tako).

Marsikateri otrok je, vidoč starševski zgled izsiljevanja na eni strani in posledično kupovanje miru na drugi strani, ne glede na to, kdo je bil ta manipulativen starš, dobil življenjsko lekcijo, da se manipuliranje in izigravanje splača in je to, ko je bil dovolj star za to, naprej počel sam, najprej do starša, ki si je “kupoval mir,” nato pa še do svojega partnerja.

200 evrov ni bohve kaka prezivnina … In mocno dvomim da mama pripele otroka na stik golega in bosega …. Je verjetn prej en takšen očka ki otroku še ene cunice ne kupi ne opere ali pa ene luknice ne zašije, po moznosti pa se izgubi kaj otrokovega in niti vsega ne vrne ali pa vrne tako umazano da pol boga mama komaj pere ker bo gospodu očkotu krona padla z glave če bo kdaj kaj opral, zašil, popravil itd … in po moznosti se pametuje kaj vse naj bi otroku kupla mama on pa seveda nic ker itak daje tako mastno prezivnino da s tem prezivi se mamo … takih ockov ki so kao tako dobri je res velik mame so pa standardno oznacene da nagajajo … Jao boze svasta golazni hodi po svetu

New Report

Close