Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Ekstrasistole :/

Ekstrasistole :/

Pozdravljeni,

bom poskusal biti kratek ampak hkrati dovolj detajlen.

Imam problem z ekstrasistolami. Vsake toliko mi srce preskoci, ob preskoku mi vecinoma zastane dih in dobim nelagoden obcutek v prsih, kar me obvezno takoj oblije z “mrtvaskim potom”, ker se seveda ustrasim ko hudic.

Psihiater mi je pred kaksnimi 2mi leti diagnosticiral anksioznost, zaradi cesar sem leto dni jemal citalopram v najmanjsem odmerku ter po potrebi helex 0.20mg.

Slednje zdravilo mi pri teh ekstrasistolah ocitno pomaga. Namrec, kaksen mesec, dva nazaj se mi je prvic v zivljenju zgodilo, da sem imel v postelji pred spanjem kot nekaksen napad ekstrasistol v kratkih periodah. Fizicno sem cutil preskok srca vsakih 20 sekund cca. vcasih tudi prej. Ko sem vzel helex 0.20mg sem lahko po 30min normalno zaspal in tudi srce mi ni vec ropotalo.

Ze 2x sem bil na urgenci zaradi tega. Nazadnje kaksna 2 meseca pred tem oz. takoj po teh napadih serijskih ekstrasistol (ta napad se mi je zgodil 2x v razmaku par dni, hvalabogu (trkam na les) se do zdaj ni ponovil), kjer je tisti kratki 2 sekundni EKG pokazal po besedah medicinskega brata odlicen sinusni ritem. Seveda se srce ni odlocilo nagajat v tistem casu, je pa napravil dvojni EKG v razmaku pol minute, kjer je v prvem EKGju zabelezil 85 udarcev/min (ce se prav spomnem), le pol minute za tem pa 105 oz. tahikardijo.

Zdravnica na urgenci si je te ekgje ogledala in rekla samo, naj najdem kaksno psihoterapijo.

Razumem, ampak verjamem, da razumete tudi vi mene, ko si recem, da nisem ravno preprican ali lahko iz 2 sekundnega EKGja izvlecete zadostne podatke o taksni stvari. Ce bi bila neka bula na kozi bi razumel, ampak ce mi pa srce ropota ko kaksen star sovjetski kamjon, me pa kar posteno strese od strahu.

Ali bi bilo smotrno iti na pregled h kardiologu ali naj verjamem tistemu EKG listicu? Ce ne drugega, bi lahko vsaj kak holter dobil ali kaj… Zdravnica mi mimogrede ni omenjala oz. svetovala, da bi moral h kardiologu na pregled. Ves cas je omenjala moznost psihoterapije.

Mimogrede, star sem letos avgusta 25 let.

Sedaj sedim v kaficu na morju, zacnemo igrat z bendom cez kaksno uro, pa mi je sedaj spet preskocilo kar posteno. Drugace pa zacuda ze nekaj casa nisem cutil preskoka. Morda nisem razmisljal na to.

Naceloma se izogibam kavi, razen danes sem dve spil iz cistega gusta, morda je tudi to razlog.

Uglavnem, kako naj se pomirim ali je zadeva nedolzna ali bom mogu “pumpo menjat”? 🙁

Najlepsa hvala za odgovor,
LP
Meizu

Dodatni podatki:
– Obcutek imam oz. definitivno se mi zdi, da sem imel teh ekstrasistol precej manj, ko sem jemal citalopram
– Naceloma se mi ti preskoki pomirijo, ce pricnem s fizicno vadbo, se mi je pa enkrat zgodilo, da sem tekel na igriscu in mi je po kaksnih slabih 30min teka enkrat preskocilo oz. vsaj tak obcutek sem imel, nisem pa preprican. Nikoli vec po tem se mi to ni zgodilo, pa pogosto kolesarim 20+km ture, ter tecem okrog 30min vsake toliko. To se mi mogoce zdi pomemben podatek.

Mene zdaj zanima samo, kdaj bo pogreb 🙁

Hvala za zaupanje. Dolžine dopisov me ne ustrašijo, pač pa jih imam rad, zato ker mi omogočijo dobiti več informacij. Glede na vsebino dopisa vas sedanje težave spremljajo že več let. Opravili ste že nekaj pregledov na katerih niso ugotovili nobene bolezni srca razen napadov prezgodnjih srčnih utripov (ekstrasistol), ki skoraj bolj pogostoma nastopajo pri zdravih kot pri bolnih srcih zlasti ob trajajočih duševnih obremenitvah. Bodite brez skrbi! Naše srce je zelo občutljivo na vsakovrstni živčni vpliv (prevelike telesne ali duševne obremenitve, neskladja na delovnem mestu ali v družinskem okolju, nerešeni stanovanjski ali ekonomski problemi, različni stresi, itd.). Bolnikom priporočamo, da opustijo kajenje, omejijo uživanje alkohola in kave. Zelo jim priporočamo polurne sprehode, delno s pospešeno hojo, 5 -6 krat na teden, zadostne nočne počitke, uravnoteženo zdravo prehrano. Zelo priporočamo zdravila proti anksioznosti (na pr. tablete Helex ali Lexaurin, lahko tudi čez dan). Če še niste opravili pregleda pri kardiologu, da ugotovi ali izključi morebitno anomalijo v srcu, ga opravite. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

najlepsa hvala za vas odgovor. Zanima me samo se sledece.

Ali priporocate kaksnega kardiologa za ta preizkus? Odlocam se ali bi sel do osebnega zdravnika po napotnico ali se odlocim za samoplacnisko opcijo.

Slednja je seveda hitrejsa, me pa zanima koliko kljucen je pri odkrivanju ekstrasistol holter test? Do zdaj sem kontaktiral nekaj samoplacniskih kardioloskih ordinacij, kjer so mi vsi odvrnili, da holterja ne delajo, temvec le srcni ultrazvok.

Pa se malo vprasanje glede anomalij – ali so morebitne anomalije odkrite v tem primeru zdravju neskodljive ali lahko zakomplicirajo stvari?

Zelo me namrec skrbi, da ne bi bilo kaj res narobe. Zelo dober prijatelj je pred parimi meseci umrl zaradi srcnih zapletov, star le rosnih 22 let, ceprav je on imel tezave z zaklopkami, pa se bakterijska vnetja je imel na srcu itd.

Ali je sploh mozno, da me te ekstrasistole pestijo ze kaksna 3 leta, brez zdravstvenih zapletov (razen nelagodja ter tesnobe), kjer bi se na koncu izkazalo, da gre za resnejso napako na srcu?

Sicer pa ta obdobja ekstrasistol zelo varirajo. Lahko sem tudi tedne brez ekstrasistol, sem pa zdaj v parih dneh odkar sem pisal, fizicno zacutil kar nekaj teh ekstra udarcev, vcasih celo z obcutkom, kot da veckrat preskoci.

V vsakem primeru so zame te ekstrasistole zelo motece, vsakic ko udarijo se pocutim panicno.

Najlepsa hvala se enkrat za vas odgovor.

LP
Meizu

Pri ljudeh, ki imajo napade ekstrasistol, svetujemo pregled pri kardiologu v primerih ko se ekstrasistole občasno zelo številne in bolnika zelo motijo. Proti nastopu ekstrasisistol pogostoma je učinkovito že blago pomirjevalo (tablete Persen, ki so v prosti prodaji, ali zdravilo na recept (tablete Helex ali slično). Sem prepričan, da je vaš prijatelj bolehal za hudo obliko srčne bolezni, ki ga je premagala kljub rdenemu zdravljenju). Mislim, da vam ni treba iskati samoplačniške ambulante.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close