Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali imajo pripadniki ostalih veroizpovedi pravico do prostega dne na njihove praznike?

Ali imajo pripadniki ostalih veroizpovedi pravico do prostega dne na njihove praznike?

Pravoslavci imajo recimo božič in novo leto kasneje kot katoliki.
Prav tako imajo tudi muslimani (bajram) in ostale vere svoje praznike, zato me nekaj zanima.
Ali imajo oni na svoje (velike) praznike pravico do prostega delovnega dne? Kaj pa v šoli? So učenci lahko odsotni tiste dni?

Ne razumem vprašanja. Otrok lahko v šoli manjka kateri koli dan želi. Če je to bajram ali Noah Chomsky Day ali tretji torek v marcu. Odrasel pa tudi lahko vzame dopust, potem pa je od delodajalca odvisno, kako razumevajoč je; enako velja za odsotnost zaradi verskih praznikov, kot zaradi pregleda pri zdravniku ali pogreba strica ali česarkoli že.

Jaz pa razumem vprašanje – 25.12., velikonočni ponedeljek ali pa 15.8. je cerkveni praznik in kot tak določen prost delovni dan.
Zaposleni smo takrat doma, dobimo plačane praznične ure, dopusta ne porabimo. Enako šolarji tisti dan ne gredo v šolo. Doma smo vsi, tako verniki kot tudi pripadniki drugih ver ali pa ateisti.
Verniki drugih ver pa na svoje cerkvene praznike, če želijo biti doma, porabljajo dopust ali pa pišejo opravičila za šolo.

Ukinit je treba vse praznike in uzakonit toliko več dopusta, da bo pošteno. To je edina smiselna rešitev, brez tega bodo bockanja še dolga leta.

Iz kje pa so tvoji, če te ni sram napisat?
No glavno da znaš dobro govoriti slovensko to še velik Slovencev ne zna. 🙂

Nihče ni rekel, da se ti bockaš, ampak samo, da bockanja glede tega je obstajalo in bo obstajalo, dokler se ne uredi pošteno.

Tu imaš dela proste dneve in praznike v R. Sloveniji!
http://www.vlada.si/o_sloveniji/politicni_sistem/prazniki/

tvoje življenje pač.

bravo Američani

Hvala za hiter odgovor. No vidim, da imaš vse pošlihtano v življenju, kar je zelo lepo slišati. Imam tudi sosede iz BiH in se z njimi bolj razumemo kot z drugimi sosedi, pa tudi zeljnatega bureka se ne branim nikoli. 🙂

Srečno in uspešno ti želim. 🙂

lp

Nihče ni rekel, da se ti bockaš, ampak samo, da bockanja glede tega je obstajalo in bo obstajalo, dokler se ne uredi pošteno.
[/quote]

Ma, ne morem, da ne bi… Tole je spet tema, ki pelje v smer – vse bomo naredili, da onemogočimo cerkev in kristjane. A veste kaj boste dosegli? Ukinitev praznikov, še večji suženjski odnos in preštevenje kdo paše kam. a tega si želite? delodajalci kar čakajo na nove možnosti šikaniranja.


precejšen mimosunek tale tvoj praznik
razen, če se zapove katere dni v letu je obvezno treba koristiti dopust ☺
malo si oglej temice na MOnu ob 1. maju in štali kdo ima lahko kdaj dopust ☺

REALITY http://www.express.co.uk/news/world/604373/Refugee-crisis-Arab-nations-fail-Syrian-refugees

Seveda imajo pravico do prostega dne, tako kot imajo krščani v npr. Saudski arabiji…

Mi nismo SA, da bi se po njih zgledovali.

No imava že nekaj skupnega, me veseli. 🙂

Sem živel in delal v državi, kjer so uradni krščanski prazniki, Židje pa so upravičeni do svojih. Ker je bilo to diskriminatorno do drugih, npr muslimanov, so dali to možnost proti potrdilu iz veleposlaništva tudi njim. Na koncu to izgleda tako, kristjani, torej večina, ima proste uradne praznike, Židje in drugi pa poleg teh še svoje. A vidite problem? 🙂

Ta aspekt razumem zelo dobro, ampak se mi zdi logično, da je dela prost dan tisti, ki ustreza večinski populaciji. Zato v Sloveniji zaenkrat to še ni bajram, diwali ali hanuka, temveč velika noč. Tudi jaz ostanem doma na državne praznike, ki meni osebno ne pomenijo nič, ker pač velikemu delu prebivalstva nekaj pomenijo. Manjšina se pač prilagodi večini, večina pa nima pravice kratiti pravice manjšine, zato lahko (oz. bi moralo biti tako, da lahko, vemo da so delodajalci taki in drugačni) vzamejo dopust. Otrok pa itak lahko manjka v šoli, starši pač napišejo opravičilo, tako kot ko gre k zobozdravniku in to je to.

Če vas tako moti dajte pobudo za referendum o tem, ali naj božič, velikonočni ponedeljek in podobno ostanejo dela prosti dnevi ali ne oz. o tem, ali naj bajram to postane.

Iz kje pa so tvoji, če te ni sram napisat?
No glavno da znaš dobro govoriti slovensko to še velik Slovencev ne zna. 🙂
[/quote]
Ona zna, ti pa ne ravno najbolje. IZ kje????

meni gredo pa ta obvezna opravičila za otroek na živce. Pri nas že to temeljito premislimo, ali je otrok dovolj bolan, ker mora potem do pikice vse nadomestiti. kakšni prazniki so potem to?

meni gredo pa ta obvezna opravičila za otroek na živce. Pri nas že to temeljito premislimo, ali je otrok dovolj bolan, ker mora potem do pikice vse nadomestiti. kakšni prazniki so potem to?
[/quote]

Odličen argument. Ampak kakšno alternativo predlagate? Imamo torej manjšinsko populacijo, ki bi rada, da je njen verski praznik pouka prost dan? Veste koliko pouka prostih dni to nanese? Kako velika mora biti ta manjšinska populacija, da ji “pripada” pouka prost dan? Res ne vem, kako bi to izvedli drugače.

Živim v državi, kjer je tradicija katoličanstva in s tem tudi prazniki. Če in ko bo srbska pravoslavna cerkev spremenila cerkveni koledar, bomo praznovali istočasno, do takrat pa če že hočem, vzamem dopust. Včasih je mama kaj pripravila, včasih sem šla prej iz službe, včasih dopust, včasih je vikend, pa nekako gre. Otroci pa itak nimajo pouk cel dan, ampak le dopoldan in ne kuhajo in ne pripravljajo nič, tako da ni problemov s šolo.
Vidim pa recimo, tam kjer se dela vikende in praznike, se ženske zmenijo, kdo dela 25. decembra, kdo pa 7. januarja in tako za vse praznike.

New Report

Close