Forum.Over.Net

Starševski čvek

Ali bi znali razporediti vejice v teh treh povedih?

Default avatar

Slovnična naloga

Spodaj so napisane tri povedi. Pri vseh pa manjkajo vejice. Ali bi znali vejice pravilno vstaviti? :)

Prva poved:

Letošnja letina bo slaba še zlasti če bo poletje sušno.

Druga poved:

To pomeni da če bo posel uspešen bomo obogateli.

Tretja poved:

Jutri bomo videli kakšno bo vreme in če bo to lepo bomo šli na izlet če pa ne bomo pa ostali doma.
Default avatar

gvakamola

Prva poved:

Letošnja letina bo slaba, še zlasti, če bo poletje sušno.

Druga poved:

To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli.

Tretja poved:

Jutri bomo videli kakšno bo vreme in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.
Default avatar

Njanja

Js bi naredila tako (pa nisem strokovnjak, upam da se bo našel kdo, ki me bo znal popraviti):

Jutri bomo videli, kakšno bo vreme in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.
Default avatar

takole pravi

virtualni strokovnjak
Letošnja letina bo slaba še zlasti, če bo poletje sušno.
Jutri bomo videli, kakšno bo vreme, in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne bomo pa ostali doma.
Default avatar

moje mnenje

Jutri bomo videli kakšno bo vreme, in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.
Default avatar

takole pravi

bi pa dodala še sama laično pripombo,da so mi nekateri stavki zelo čudni.
To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli. - tole bi jaz povedala brez "da"
Jutri bomo videli, kakšno bo vreme, in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne bomo pa ostali doma.
- Tukaj bi pa sploh drugače povedala npr. Bomo videli, kakšno vreme bo jutri in če bo lepo (brez to - ker se ve, da govorimo o vremenu), bomo šli na izlet, če ne bomo pa ostali doma (mi je preveč pa-jev na kupu).
Default avatar

Ena južna

gvakamola je napisal/a:
Tako bi tud jaz postavla vejice. Edin mislm, da bi jo postavila tud v 3.povedi pred če
........in, če bo to lepo,...... :)
Default avatar

takole pravi

Ena južna je napisal/a:
pred če je zagotovo ni, ker pravilo pravi nekaj v tem smislu, da če sta dva veznika skupaj vmes ni vejice. To znanje sem tudi jaz pred časom slučajno obnovila, se je od oš tudi izgubilo, tako da sem si zdaj zapomnila :)
Default avatar

Ena južna

takole pravi je napisal/a:
Možn, ne vem, sicer sm slovnico imela ful rada, ampak mi je kljub temu, da nism še daleč od šole, šlo mal vn iz glave ;)
Zapomnila sm si: pred ki ko ker da če vejica skače :)
Default avatar

slavistka1

Edino gvakamola je napisala vse tri povedi pravilno.

Ostali pa: ponovi vajo!
Default avatar

Presnete slavistke

Tipicna slavistka 😂
Default avatar

Slovnična naloga

Druge povedi še vedno ni nihče pravilno napisal. Namig: Še ena vejica manjka. :)
Default avatar

ni težko

Jutri bomo videli, kakšno bo vreme, in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.

Takole, zgornje vejice sem vnesel po svoji, v prejšnji temi opisani metodi. Prejšnjih odgovorov in komentarjev nisem nič gledal, kar priča o moji neizmerni samozavesti. Po oddaji prispevka pa grem malo poškilit, kaj pravite drugi.

:)
Default avatar

takole pravi

slavistka1 je napisal/a:
no zanimivo... jaz sem stavke brez vejic vpisala v spletni prevajalnik amebis besana... glede na tvojo trditev - je spletni programski lektor napačen :)
Default avatar

gatudineboo

Verjemi, ga ni programa in ga nikoli ne bo, ki bi znal 100% slovensko slovnico.
Default avatar

takole pravi

Slovnična naloga je napisal/a:
kako zdaj, če slavistka pravi, da je @gvakamola napisala pravilno. če se še vi slavisti ne morete zmeniti o tem kaj je prav, kako naj potem mi laiki vemo in se naučimo :S
Default avatar

Slovnična naloga

Tako je pravilno:

To pomeni, da, če bo posel uspešen, bomo obogateli.

Obrazložitev: Poved je sestavljena iz treh stavkov. Najprej je glavni stavek to pomeni. Nato sledi stavek da bomo obogateli, kjer se mora pred veznikom da napisati vejica, saj ta loči glavni stavek od odvisnega. Ker pa se je vmes vrinil stavek če bo posel uspešen, mora biti ta na obeh straneh obdan z vejico.
Default avatar

gvakamola

slavistka1 je napisal/a:
Hvala! ;))
Default avatar

takole pravi

Slovnična naloga je napisal/a:
a res - je res to pravilno - ker če gledam tole pravilo, potem tam ni vejice:
4. Vejice ne pišemo med deli večbesednega veznika niti je ne pišemo med več različnimi vezniki skupaj.

Medtem ko (= sestavljeni veznik, med deli ni vejice) je hodil po cesti, si je prepeval.
Očeta ni niti pogledal, kljub temu da (= sestavljeni veznik, vmes ni vejice) ga je ta ogovoril.
Vse sem uredil, tako da (= zveza dveh veznikov, vejica samo pred prvim) lahko mirno zaspiš.
Dobro veš, da če (= zveza dveh veznikov, vejica samo pred prvim veznikom) nič ne daš, tudi nič ne dobiš.
Sedaj odidi, in če (zveza dveh veznikov, vejica samo pred prvim) bo kaj narobe, te pokličem.
Če smem vprašati: si ti slavistka?
Default avatar

Polna luna

slavistka1 je napisal/a:
In po kateri logiki v povedi:

'Jutri bomo videli kakšno bo vreme in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.'

pred kateri in za vreme ni vejice?