Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Boleče grlo

Boleče grlo

Pozdravljeni. 3 dni me zelo boli grlo. Bolečina je prisotna tudi pri požiranju. Vročino imam med 37 in 37,5. Ker se v petek zjutraj odpravljam na dopust sem za obisk osebnega zdravnika prepozna jutri namreč ne dela dežurnega pa se izogibam, če ne bi bilo res nujno.
Vzela sem si čas in malce googlala in povsod piše da je vnetje grla lahko virusno ali bakterijsko, če sem si prav zapomnila in da so za bakterijsko vnetje potrebni antibiotiki? Kako naj vem za kakšno vnetje gre? Ali se da tudi bakterijsko vnetje kako pozdraviti doma ali to sploh ni možno?

Za odgovor vam bom res neizmerno hvaležna saj bi rada imela “zdrav” dopust! 🙂

Zdravo Barbara, tipična bakterijska (streptokokna) angina (ki se jo zdravi z antibiotiki) poteka z visoko vročino, bolečimi mišicami, povečanimi in gnojno obloženimi mandlji in brez nahoda. Ostalo so večinoma virusne okužbe, seveda pravo diagnozo da pregled in bris žrela. Lep dopust 😉

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala za tako hiter odgovor. Bolečin v mišicah nimam. Jemljem Strepsils tablete ampak bolečina v grlu kar ne popusti.
Imam pa doma Primotren ker mami niso ustrezale in je ostala cela škatlica. Ali te tablete pomagajo pri vnetju grla? V navodilih sicer piše da so za nezapletena vnetja, nekaj takšnega.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni, če je streptokokna angina, se zdravi s penicilinom, če je virusno pa pozdravi to čas in ne zdravila. Primotren torej tu ne bo prišel v poštev. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

Sicer ne vem če je to prava tema, niti ne vem kam naj se obrnem.. bom začela tukaj. Ponavljajo se mi angine. Stara sem 22 let, v preteklosti nisem imela ravno veliko angin, kakšno sem ter tja (sicer imam zelo slab imunski sistem, veliko sem bolna – vsake 3 mesece ponavadi). Sedaj pa se mi že dva meseca konstantno ponavljajo angine. Imam otečene bezgavke, boleče na otip, mandlji so prekriti z belimi oblogami, vročine sicer samo 37,5.. Vedno so hitri streptokok testi negativni, vendar levkociti in crp zelo povišani. Prvič (10.11.2017) sem dobila Ospen 1500 vendar se je agnina ponovila, za tem mi je osebna zdravnica predpisala Klimicin (24.11.2017), nato so me v urgentni ambulanti napotili naprej na ORL kjer je doktor predpisal amoksiklav (8.12.2017) ter dejal da je bil Klimicin napačna izbira zdravila in da gre za nepravilno zdravljeno angino. Sicer odsvetoval operacijo mandljev, vendar dejal da je le ta potrebna če se bo angina še nekajkrat ponovila. 14 dni kasneje.. imam spet otečene, na dotik boleče bezgavke, mandlji so pokriti z belimi oblogami, požiram zelo težko ker me boli..
Brala sem, da v redkih primerih je lahko streptokok prenašalec sicer zdrav človek, torej bi to lahko bil moj fant? In kako se to lahko preveri? V urgentni ambulanti so mi omenjali da bi bilo smiselno jiti na infekcijski oddelek.. kaj to pomeni?
Resnično nebi rada operacije mandljev, zanima me kaj naj storim v tem primeru.. kakšne so še preostale opcije?

Najlepša hvala za Vaš odgovor že v naprej! Lep pozdrav!

Prenašalstvo je možno, ko so prisotni streptokoki, ne da bi bil dotični bolan. Go se ugotovi z brisom žrela, ko je zdrav. Sicer pa so pri ponavljajočih se anginah opcije vsakič sprotno zdravljenje, pb pogostem ponavljanjibodstranitev mandljev, redko lahko injekcija depo-penicilina (protokola za slednjega, oz kdaj se odločajo za to zadnje, žal ne poznam). Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close