Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako naj kolegica skrbi za svojo bolno mamo, če ji njeni sestri nagajata

Kako naj kolegica skrbi za svojo bolno mamo, če ji njeni sestri nagajata

Na Primorskem imam eno kolegico, ki skrbi za svojo bolno mamo. Mama je nepokretna in rakava bolnica. Kolegico poznam bolj od daleč. Kontaktirava zgolj po telefonu in to precej. Kličeva se vsak dan, zato sem iz njene strani o vsem obveščena. Iz pogovora lahko povem, da kolegica vzorno skrbi za mamo. Ker ima strogo dieto, ji kuha posebej in to zelo konkretne menije vsak dan, čeprav mama vsaj tri četrt te hrane sploh ne poje. Juho, pire krompir, zrezke, golaž, vsak dan tudi poobedek. Ker se kljub plenicam celo večkrat na dan zgodi, da mora preobleči celo posteljo, kljub dodatni zaščiti, vse sproti opere in počisti. Mama noče v dom, ima tudi za več kot polovico premajhno penzijo, doplačevati pa bi morala samo kolegica, ker je ona lastnica polovice hiše, mamine polovice pa po njeni smrti. Problem pa je, da mama kadar je dobre volje prizna vso njeno požrtvovalnost in trud, v eni uri pa se lahko vse spremeni in jo začne obtoževat vsega najhujšega. Skoraj vsak dan pa na obisk k mami, ki sicer živi v svojem stanovanju a v isti hiši, kot kolegica, prideta tudi njeni drugi dve hčerki, ki sicer za mamo ne naredita nič, oziroma le to, da mamo prepričata, da vse, kar za njo naredi njena tretja hči, oziroma sestra, ni nič in da ji v bistvu s svojo prisotnostjo škoduje in ne koristi. Kak dan nazaj, je kolegico ena od sester celo fizično napadla, da je bila baje plava po ramenih od cvrstega sestrinega prijema…bila je tako zmedena, da ni šla ne na policijo ali kamor koli, kar sicer seveda ni prav. A boji se, da bo s tem samo vse skupaj še poslabšala.
Vprašala sem jo, če o vsem tem pove na CSD in zdravstveni delavki, ki vsak dan enkrat mamo obišče in ji opravi osnovno nego. In dobim odgovor, da vsi to vejo in da bodo kao pretresli zadevo na sestanku in ukrepali. Potem pa se ne zgodi nič, oziroma le to, da so napadi na mojo kolegico vsak dan bolj pogosti, ona pa vsak dan bolj izmozgana in obupana. Tudi čez noč spi v mamini sobi, ker se je boji pustiti samo. Njen mož ji požrtvovalno stoji ob strani in ji pomaga, ko je treba mamo premikati in jo urediti, mama pa večkrat za njo in za moža zmore samo žaljivke. Zdaj pa me zanima, ali CSD res ne more ukrepati in naprimer zajeziti teh obiskov zelo škodljivih sester, ali pa obstaja kakšna možnost, da stvari niso take, kot jih poznam jaz, seveda samo preko telefona, saj kolegica živi daleč od mojega kraja in če sem odkrita, še nikoli nisem bila pri njej. Vse kar vem je to, kar mi pove po telefonu, ampak sem skoraj prepričana, da o teh stvareh ne bi lagala, oziroma bila tako prepričljiva. Ker jaz itak nisem oseba, ki bi jo lahko karkoli očitala, oziroma bi jo lahko kdaj zalotila, kako so stvari v bistvu čisto drugačne. In tudi to, da imam jaz naprimer o njej glede vsega kar v 24 urah vsak dan naredi za svojo mamo, dobro mnenje, ji verjetno ne bi pomenilo nič. Niti ne poznam nikogar od njenih sorodnikov in sosedov, ki bi mi lahko povedali kaj drugega.


Razumem primer, zelo težko…
Osebni zdravnik predlaga dom, naj njemu pove in bo morala it…

Take žaljivke in nihanja v kakakterju se bodo nadaljevala, četudi je v ozadju faktor strahu…

Ko je že izmozgana, obupana…je čas da dvigne roke…in gre…žal…ali bodo druge dve poprijele ali …se bo kaj spremenilo

Na koncu bo dediščino dala tistim ki jo niti povohali niso… pa ne gre se za dediščino, ampak način, odnos, pravičnost…

:((

Njej tvoje besede, ne tukaj ne koristijo … ona potrebuje pomoč – konkretno in pa odmik od tam, ker to izčrpava…

Poznam 🙁

Kolegico poznam bolj od daleč. Kontaktirava zgolj po telefonu in to precej. Kličeva se vsak dan,

in ti seveda verjameš na besedo vse osebi, ki jo pravzaprav poznaš zgolj iz telefonskih pogovorov in ki te ima očitno zato, da si spuče psihično breme.

ej. nehaj se obremenjevat s tujimi ljudmi in z njihovimi problemi. nič ne boš imela od tega. resnica je itak tam nekje… drugje. ukvarjaj se raje s svojimi problemi, kolegico pa daj malo bolj na distanco. kaj imaš od tega, da vsak dan poslušaš njene litanije po telefonu?


[/quote]

super.
samo bi bilo dobro potem, da imaš popolno sliko, preden vložiš toliko svojega truda v zadevo. resnične informacije

Prvo, pišeš krepko preveč podrobnosti o tretji osebi, ki ti za to nikakor ni dala dovoljenja. Se celo bere kot provokacija, pa recimo, da ni.

Drugo, ti lahko znanko še tako poslušaš, a nekaj narediti bo morala pa sama. Ampak če že vnaprej reče, da CSD nič ne more narediti, je malo čudno. Še bolj čudno je, da menda zelo trpi, a prenaša zraven še žaljivke in udarce sester?!

Možno je, da pretirava in stvari niso takšne. Možno je, da so vse ruknjene do amena. Možno pa je tudi, da se noče soočiti s problemom oziroma ji igranje te žrtve ustreza (o tem ne bom zdaj). Ker to, da sestri rečeta, da itak škoduje mami, ona pa še naprej tam špila tlačanko, ni normalno. V tistem trenutku bi morala vstati in oditi “Aja, škodujem ji?! No, potem se pa odstranim in vidve poskrbita zanjo!” Ampak tega ne naredi. Pa niti ne zaradi skrbi do mame, temveč ima tudi sama marsikaj, kar je za urediti.

Še nekaj ni jasno. Te znanke ne poznaš, nisi bila pri njej, se pa slišita. Od kod se torej poznata? Kako to, da kliče zgolj tebe in tebi jamra? Si pomislila, da morda samo rabi to, torej da jamra in jamra in jamra, naredi pa tako ali tako nič ne?

Mislim, da tole se velja in naj zaprosijo zanjo https://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf=333, potem tudi doplacevanje doma (ce se odloci) ne bo vec tako visoko.


Naj postavi skrito kamero in snema obiske.
Če ne bo vključila vse – CSD, policijo, prav vsakič ko se zgodi incident, ne bo imela dokazov o delovanju. Sestre pa bodo prepričale mamo da jim hišo prepiše, potem se bo obrisala pod nosom za vse.

V tej družini bolne mame je nekaj hudo narobe. Vse kar se ne zdi nelogično je navadno popolna laž. Za resnico v tej zadevi je treba poslušati obe plati zvona.

Brezveze. kako pa veš, da je to, kar ti ta znanka pravi, resnica? In kako jo sploh poznaš, nikoli bila pri njej, poznaš jo samo od daleč, a vsak dan ti po telefonu razlaga precejšnje podrobnosti?


Osebni zdravnik predlaga dom, naj njemu pove in bo morala it…

[/quote]

Če noče v dom, ji nič ne bo treba it.


Osebni zdravnik predlaga dom, naj njemu pove in bo morala it…

[/quote]

Če noče v dom, ji nič ne bo treba it.
[/quote]

Meni se zdi, da tale tvoja znanka noče za mati plačevati dom, ker bi morala kar nekaj fičnikov odrinit in se špila, da kao za mater skrbi sama. Verjetno pa ne skrbi tako iber dobro, kot se njej zdi in sta sestri jezni. Verjetno prideta nenapovedani in vidita svašta. Kdaj pride patronažna pa običajno veš in se lahko pripraviš, tako da so rjuhe lepo čiste in vse izgleda super. Za nepokretnega človeka je težko skrbet, nič nočem tle šimfat, mi je žal za to situacijo ampak sem imela sodelavce z nepokretnimi starši in vem, kako je to. In bi bilo fer, da si ali najde pomoč ali jo da v dom in ohrani materino dostojanstvo.


Osebni zdravnik predlaga dom, naj njemu pove in bo morala it…

[/quote]

Če noče v dom, ji nič ne bo treba it.
[/quote]

Meni se zdi, da tale tvoja znanka noče za mati plačevati dom, ker bi morala kar nekaj fičnikov odrinit in se špila, da kao za mater skrbi sama. Verjetno pa ne skrbi tako iber dobro, kot se njej zdi in sta sestri jezni. Verjetno prideta nenapovedani in vidita svašta. Kdaj pride patronažna pa običajno veš in se lahko pripraviš, tako da so rjuhe lepo čiste in vse izgleda super. Za nepokretnega človeka je težko skrbet, nič nočem tle šimfat, mi je žal za to situacijo ampak sem imela sodelavce z nepokretnimi starši in vem, kako je to. In bi bilo fer, da si ali najde pomoč ali jo da v dom in ohrani materino dostojanstvo.
[/quote]
No saj sem rekla, da zadeve ne poznam od blizu. Vse kar vem je to, kar slišim od nje po telefonu. Moram pa priznat, da se ob teh vprašanjih in dvomih vseeno počutim zelo izdajalsko, čeprav nihče od bralcev foruma nikogar ne pozna, oziroma nihče ne ve, kdo so osebe,ki so vpletene Izdajalsko se v bistvu počutim zato, ker po eni strani zelo verjamem vsemu kar se kolegici kao dogaja, po drugi strani pa sem glede na ne resevanje tega problema iz strani vseh pristojnih institucij, zelo skeptična. In težko je razumeti tako situacijo, ko eden od treh otrok požrtvovalno skrbi za bolno mamo, med tem, ko druga dva , namesto da bi pomagala ali vsaj ignorirala situacijo, vse skupaj še otezujeta, kot da pravzaprav svoji lastni mami ne privoščita miru in oskrbe, ki jo je deležna. In kot vem, je o vseh problemih obveščen CSD, osebna zdravnica/zdravnik, patronažna sestra, zdravstvena delavka, ki kot pomoč vsak dan nudi nego in oskrbo….pa še kdo. Ampak vsi, kot da samo prelagajo situacijo drug na drugega. Za bivanje in odhod v Dom, pa bi se v prvi vrsti morala strinjat mama, kar pa je problem, da se trenutno ne. In pri tem nima nihče pooblastil, da ko lahko prisili. Sicer bi bila to za kolegico najboljša rešitev.

Pa kakšni citati so zdaj to? Tega nisem jaz pisala…

Mama gor ali dol. Eni so ko zbolijo hvaležni za vsako stvar eni pa žleht.

Kolegica naj se odpove dediščini in dvigne roke od nege v celoti. Pa naj sestri zmigata rit in delata oz naj se znajdejo.

Če pa ji to ne diši pa naj še dalje vse to požira in naj “uživa” v vlogi mučenice

Kolikor imam jaz izkušnje z rakavimi bolniki, še posebej, ko postanejo nepokretni, je smrt zelo blizu. Nesmiselno je kuhati golaže in zrezke, saj taki ljudje sploh nimajo apetita in na sploh se jim meso upre! Kakšni zrezki nekaj. Taki ljudje pojedo malo juhe, morda malo pireja, kakšen jogurt, kompot. Nekaj žlic. Priporočljivi so napitki Prosure ali Insure. Se pravi, da nega mame ne bo trajala dolgo.
Možno je, da se sestri zelo grdo obnašata do sestre, ki skrbi za mamo, možno je tudi, da je mama občasno nesramna, v določenih trenutkih pa sestri hvaležna.
Mislim pa, da se bo vse skupaj kmalu končalo.
Kolegica pa, če nege ne zmore več, lahko zaprosi za sprejem v negovalno bolnišnico. Mislim, da bi bila to najboljša rešitev, ali pa če skrb za mamo prevzame kakšna druga hči.

New Report

Close