Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Bi si upali – kredit za hišo?

Bi si upali – kredit za hišo?

Tako, smo pred najemom kredita za hišo, kar pomeni kreditiranje za nadaljnjih 20 let. Očitno z leti postajava vse bolj ziheraška, saj se ne moreva in ne moreva odločiti.

Imava stanovanje – odplačano, dve redni službi, skupni dohodki cca 3.000,00 eur, brez obremenitev trenutno, dva šolarja. Skratka, živimo komot, prihrankov nekaj malega.

In pojavila se je simpatična hiška, za katero bi morala vzeti 90.000 eur kredita (poleg kupnine od stanovanja) – z opremo vred. To bi pomenilo približno 500,00 eur obroka nadaljnjih 20 let.
V tem času nama nekje vmes poteče življenjsko zavarovanje, kjer imava vsaj 30.000 evrov. Prav tako bom enkrat v prihodnosti dobila v last nepremičnino od staršev, ker imamo sklenjeno pogodbo o dosmrtnem preživljanju.

Ne glede na vse to, pa me je strah skočiti v tak kredit – vsako plačo obremeniti z 250 evri mesečno. Bi si upali? Stara pa sva okrog 40 let…

Ko sem prebrala naslov teme, sem mislila, da imata skupaj 1300 plače, nič prišparanega, živita v najemu in bi se zakreditirala za 35 let…


Samo eno vprašanje: si prepričana, da je s tem zavarovanjem res tako, kot vama je rekel agent? Jaz sem dvanajst let vplačevala v prepričanju, da nalagam “bolje kot v banko” (ja, ja, vem, ni se treba smejat), potem sem se pa zbudila v eni zelo grdi resničnosti. Najprej ti zavarovalnica odbije neko grozno vsoto (“ja saj piše, da če dvignete, vam poberemo 27 procentov, aja, pa še stroški obdelave zahtevka”, potem ti nakažejo še ful manj “ja gospa, to smo obračunali davek”), na koncu sem pa od tistega, kar sem dobila, plačala še dva jurja dohodnine, ker se je štelo kot dohodek. Ne vem več točnih številk, je bil pa grd nateg.

Ne pravim, da ne kupit hiške. Pravim samo, da se prepričaj, kaj je s tem zavarovanjem.

nova
Uredništvo priporoča

Jaz bi vzela, ker sem vzela kredit pri 37ih, ko sem bila v precej slabsi situaciji, kot jo ti omenjas. Sem se odpovedala veliko stvarem, da sem odplacala predcasno, ker me je ves cas skrbelo, kaj ce se kaj zgodi. In mi ni zal.
Poglej tako. Bi sla v najem za 20 let za podobno najemnino? Ce ne bi imela stanovanja, verjetno da bi. Zakaj ne bi raje vlagala v svojo nepremicnino kot v tujo.
Samo jaz bi naredila malo drugace, ce bi le slo skozi pri banki.
Stanovanje bi obdrzala in ga oddajala. Obrok za odplacevat bi bil vecji, a bi cisto najemnino namenila odplacevanju hise. Ce se kaj zalomi, bi tako imela rezervo v stanovanju.
Da so zavarovanja prevarantska, kot ena pise zgoraj, sem pa tudi jaz slisala od razocarane kolegice, ki je nasedla.

Jaz ne bi. Za denar od zavarovanja bi si kupila en vikend in uživala v hiški-vikendu.
Meni je mesto top lokacija za življenje in večje stanovanje povsem zadovolji moje potrebe po vsakdanjem bivanju, vikend pa potrebo po terasi in prostranih gričih. Hišo vidim kot strošek, ki mi je nepotreben. Če bi zadela na lotu, bi mogoče kupila hišo. Nisem čisto prepričana, če bi.
Ampak to sem jaz. Vidva pa zase vesta, kaj si želita.

Tudi jaz sem bolj ziheras, kot ne… Star sem 42 let, dohodkov imam neprimerno vec, kot vidva skupaj (dvakratnik omenjene vsote sem izplacal v petih letih), pa si ne bi upal kar tako zakreditirati na tako dolgo dobo brez trdnega zavarovanja zadaj.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Top situacija za uresnicitev sanj.Jaz bi jo izkoristila in jo v kratkem tudi bom(30 let,povprecno 3500 eur dohodkov na mesec,trenutni kredit za zdajsnje stanovanje 650 eur na mesec(zivimo brez vecjih odpovedovanj,pa se prisparamo),odplacana sele 1-4;nasparano imava samo cca. 5000 eur;bomo prodali in kupili hiso;racunava,da bova rabila vsaj 180.000 eur kredita-torej enkrat vec,kot vi;ne razmisljam,kaj bomo dobili v prihodnosti,vrjetno pa kaj bomo).In zelimo si hiso,zelo!

K načinu življenja, ki ga imaš zdaj, prištej povečanje stroškov. Ne bo le kredit, tudi višje mesečne položnice pridejo.

Hišo vzamem na hipotekarni kredit, stanovanje oddajam kot apartma v turistične namene (ljubljana 128{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zasedenost), kar bi letno prineslo 80evr/dan, pri 65{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zasedenosti apartmaja to znese cca. 18.500evr/letno. S tem zneskom pa bi komot pokrival strošek kredita, po odplačanem kreditu ostane stanovanje, ki ga lahko tržiš naprej, podariš otroku ali pa prodaš .

Tast in tašča imata višje mesečne stroške na 60m2 stanovanja kot midva v hiši na 140m2 bivalne površine. Vračunal sem tudi nadomestilo za stavbno zemljišče.

Pa otroka bosta odsla, lahko studirat v drugo mesto ali zivet in delat v drugi kraj. Ostanejo ti sanje o tem, kako na vrtu pijes kavo in vrtis meso na zaru, resnica pa je ogromno odpovedovanja za vzdrzevanje, rihtanje okolice, rezanje drevja, grmicevja, barvanja zlebov ki jih ni in ni konca, zasajanje vedno novih gredic, ko niti ne ves da se obrne 7, 8 let in je hisa ze prazna, je pa ze cas za novo centralno pec in ko se po 3 letih opomores od peci in kakega popravila in ze planoras dopust, hopppaaa….streha. Okna. Ograja. Barvanje. Brusenje. Glancanje. Notri IN zunaj. V soboto spucas not. V nedeljo pucas od zunaj. Ce bi zdaj izbirala in imela vajine pogoje, bi sla v nakup vecjega stanovanja ali morda celo dveh stanovanj v isti etazi kakega bloka, predelana tako, da ju je v zacetku mozno zdruzit, po potrebi in nekoc pa zazidat vmesno steno in spet imet 2 stanovanji.

Ni bad, na tak način je moj bratranc prišel do hiše in obenem obdržal stanovanje.

90 jurjev kredita v teh časih, ne vem no

Meni se ne bere tako grozno. Edinole o službi bi kazalo razmisliti – če je res zanesljiva. Če je, potem si kupite, kar si želite.


Moja starša sta šla v nekaj takega. Zvlekla sta me iz stanovanja v bloku, kjer mi je bilo fajn, na nek hrib, kjer se nikoli nisem vklopila, “da bomo na svojem”. Ju z leti vedno bolj razumem, še zmeraj pa zamerim, da sta dolga leta odrekanja in šparanja opravičevala s tem, da to vse delata zame. Vsi vemo, da je to ena grda laž. Meni je ta njuna hiša požrla vse potencialne počitnice in štupendije, potem so jo dali pa bratu. Vse prav, samo leta in leta poslušati, kako si nehvaležen, ker ne ceniš, kako starši garajo in vse vlagajo v neke cegle ZA TEBE …. eh. Vsaj sprenevedati se ne bi bilo treba. Kaj pravita otroka? Se imata česa veseliti ali bosta naenkrat ostala brez svoje družbe in javnega prevoza?

Drugače pa – ja. Željo razumem. Jaz bi/sem šla v tak kredit, sama, ampak sem najprej počakala, da so otroci odrasli. Pa nobene pogodbe o dosmrtnem preživljanju nisem podpisala nikomur, še manj dvema človekoma. V tem primeru ne vem, če bi bila tako korajžna.


Več vprašanj je. Kako veliko, na kakšni lokaciji, kako dobro stanovanje prodajata in koliko so stari otroci? Tudi hiša in hiša je razlika. Hiše stare 20 in več let so vsaj iz stališč gradbene fizike in tudi arhitekture več ali manj zanič.Potrebna je obnove.
Hišo potrebuješ samo eno obdobje. Kasneje, ko ostaneta dva, je običajna hiša prevelika “zadeva” in je urejeno stanovanje na dobri lokaciji več kot dovolj.
10 letni puf je še znosna zadeva. 20 let je meni preveč.

Midva sva šla v to. 3 leta nazaj sva se zapufala za 20 let – vsak po 200 eur kredita. Ne bom rekla, da je rožnato glede financ, ampak novo življenje odtehta svojo pozitivo. Midva sva hišo popolnoma prenovila prvo leto, drugo leto sva uredila okolico. Včasih se mi zdi pri nas lepo kot v pravljici. Kljub vsemu si privoščimo dopuste, nova oblačila pa kak izlet….

Pred 30 leti bi. Takrat so bile službe bolj ziher, tudi krediti so se lažje odplačevali (manj drobnega tiska) itd. Če bi vzela pred 30 leti, bi bilo odplačano pred 10 leti. Bi šlo. Zadnjih 10 let pa ni nikomur več za zaupat.

Glede na to, da imata prihranjenih okvirno 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} sredstev, je jemanje kredita na mestu.

Odvinso je tudi, kje je hisa. Isti kraj ali ne.
Moj svak je prodal stanovanje v ljublnani, kupil hiso izvne ljubljane (lepa hisa, da ne bo pomote), samo avobusna povezava bolj tako. otroka sta bila en v srednji, en zadnji razred Oš. Nato studij -odsel prvi otrok, druga po srednji odsla zivet s fantom.
In zdaj sta pri okoli 50 let ostala sama, preveilk hisa, kredit se par let….

Jaz in moja sva naredila hišo z skupnimi dohodki 1800 eur in sicer v roku 5 let.Prej sva imela nekaj našparanega.Bajta je ekstra moderna prostorna in na eni najlepših lokacij.Res pa ni v lj ,ker tam ni lepih lokacij.Kredit pa za živo glavo ne.Hiša je luksuz in zaradi luksuza obesit posojilo,nikoli.
Če ne morete s kešom potem je niti ne potrebujete.
No to je samo moje mnenje.

v 5 letihsta privarčevala 100 jurjev, če sta dala celo plačo na stran. Kdo vaju je živel?

Jaz in moja sva naredila hišo z skupnimi dohodki 1800 eur in sicer v roku 5 let.Prej sva imela nekaj našparanega.

pa pozabla sta povedat, da sta prej 15 let pa še dokler sta gradila živela na račun staršev (in hodila v službo).
ker s skupnimi dohodki 1.800 EUR v 5 letih prideš na 100 jurjev, kar niti pod razno ni dovolj za hišo z opremo in ureditvijo okolice, pa magari je to v zgornji kungoti. samo v tem času ne smeš niti jest in niti srat, ker nimaš niti za eno položnico, kaj šele kaj drugega.


Kaj sem zdaj to prebrala?

Seveda, da vzemi itak ga lahko prej odplačaš. Če pa že zdaj premišljuješ, da boš nekoč, nekje brez denarja ne vem no zoprna misel. Itak če boš brez denarja ostala ti in tvoj partner bosta morala prodati vse kar imata torej tudi to stanovanje. Uživajta.

New Report

Close