Najdi forum

Pred dvema mesecema sem si na smučanju poškodoval koleno.
Ob oskrbi na urgenci so mi naredili punkcijo kolena (85ml hemoragičnega punktata). Koleno je bilo močno oteklo in boleče že na dotik.
Poslan sem bil na magnetno resonanco.

Izvid MR pa je sledeč:
Drobna horizontalna ruptura telesa medialnega meniskusa.
Lateralni meniskus je ohranjen.
Sklepni hrustanec medialnega kompartmenta je v področju obremenilne površine skoraj v celoti denudiran tako na strani tibje kot na strani femurja.
Izrazito stanjšan, fokalno denudiran retropatelarni sklepni hrustanec v področju medialne fasete.
Plitka fisura, lahko manjša delaminacija tudi v področju lateralne retropatelarne fasete.
Ligamentarni aparat je ohranjen.
Fraktura posterolateralnega dela lateralnega tibialnega platoja, ki izgleda nekoliko poglobljen, ob tem je sklepna površina kongruentna, je pa priležni sklepni hrustanec v področju frakturnih pok prekinjen.
Srednje velik izliv suprapatelarno.

Mnenje:
Inraartikularna fraktura lateralnega tibialnega platoja.
Hondropatija medialnega kompartmenta gradus 4.
Retropatelarna hondropatija gradus 3, fokalno4.

Prosim vas za razlago izvida in vaše mnenje o poteku zdravljenja oz. posegih na kolenu.
Star sem 55 let in bi bil rad še naprej športno aktiven, kolikor bi bilo mogoče.

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

v izvidu navajajo znotrajsklepni zlom začetnega zunanjega dela golenice, poškodbe sklpenega hrustanca v notranjem in sprednjem delu kolena, ki segajo do same podhrustančne kosti ter raztrganino notranjega meniskusa.

Le na osnovi opisa magnetne resonance vam ne morem priporočiti zdravljenja, saj so najpomembnejši podatki za odločitev tisti, pridobljeni pri kliničnem pregledu. Zelo verjetno bi predlagal najprej artroskopsko operativno zdravljenje, nato pa nadaljevanje zdravljenja v smeri fizioterapije in injekcij v poškodovani sklep (plazma bogata s trombociti, hialuronska kislina in/ali matične celice).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spostovani

Mene zanima naslednje. Kot izgleda so najhujse poskodbe kolena prav poskodba hrustanca..zanima me zakaj so vse metode za zdravljenje hrustanca samoplacniske in tako drage….kaj pa v primeru da pacient nima denarja…se pravi da je prepuscen stalnim bolecinam v kolenu

Res da vse te metode enim pomagajo drugim pac ne..in ali se v prihodnosti glede na razvoj medicine lahko pricakuje kake nove postopke glede hrustanca

Sam sem trenutno dal cez terapijo orthokin ki stane 1200€ pa je stanje enako ali slabse..prejel sem 5 inekcij v sklep..danes bom prejel se zadnjo
Ali bi moglo biti izboljsanje takoj ali z casom. Imambpocen hrustanec na golenici 2cm

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

na področju obnove sklepnega hrustanca potekajo intenzivne raziskave, saj je to vedno bolj pereč problem naše civilizacije.

Za neoperativno zdravljenje so trenutno na voljo predvsem 3 metode:
1. plazma bogata s trombociti (podobno delovanje ima tudi Orthokin, ki je starejša metoda) – običajno zadostuje ena injekcija, katere cena je 240 EUR, trajanje delovanja do 2 let
2. hialuronska kislina (uporabljamo le pripravke za enkratno injiciranje s podaljšanim delovanjem) – cene so v razponu od 200 do 300 EUR, trajanje delovanja pa od 6 mesecev do 3 let
3. matične celice – cene so v razponu od 1500 do 4500 EUR (odvisno od uporabljenega sistema), trajanje delovanja več kot 3 leta.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša vam hvala za vaše mnenje in razlago MRI izvida.

Ali ste mislili , “da so najpomembnejši podatki za odločitev postopka zdravljenja pridobljeni z kliničnim pregledom” – podatki, ki jih dobite ko opravite atroskopijo kolena, ali so to podatki, ki jih dobite ob pregledu na vaši kliniki pred operacijo – atroskopijo?
Ali bi z atroskopijo sanirali samo poškodovani meniskus in pridobili še podatek o stanju v kolenu in s tem lažjo odločitev za nadaljne zdravljenje, ali bi istočasno opravili še kak drug poseg okoli hrustanca?
Ali se meniskus zaraste tudi sam, v katerih oblikah poškodbe in kdaj, a je za to potrebna atroskopija?
Bojim se težav,ki bi se pojavile kasneje, če atroskopija nebi bila narejena.
Kdaj bi morala biti opravljena atroskopija, glede na obsežnost poškodbe, ali je to čim prej, ali po popolni sanaciji golenice?
Koliko časa poteka rehabilitacija po atroskopiji? Ali priporočate fizioterapijo tudi sedaj pred atroskopijo, ali samo po atroskopiji?
Katera od vrst injekcij (plazma s trombociti, hialuronska kislina, matične celice) bi bila v mojem primeru najprimernejša oblika zdravljenja, ki bi lahko prinesla vidnejši napredek in koliko le teh je potrebno? Kakšen je čas, da se stanje začne izboljševati in za koliko časa bi zadevo premostili?

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

Ali ste mislili , “da so najpomembnejši podatki za odločitev postopka zdravljenja pridobljeni z kliničnim pregledom” – podatki, ki jih dobite ko opravite atroskopijo kolena, ali so to podatki, ki jih dobite ob pregledu na vaši kliniki pred operacijo – atroskopijo? Podatki dobljeni pri pregledu PRED morebitno operacijo.

Ali bi z atroskopijo sanirali samo poškodovani meniskus in pridobili še podatek o stanju v kolenu in s tem lažjo odločitev za nadaljne zdravljenje, ali bi istočasno opravili še kak drug poseg okoli hrustanca? Vse kar bi bilo potrebno.

Ali se meniskus zaraste tudi sam, v katerih oblikah poškodbe in kdaj, a je za to potrebna atroskopija? Odvisno od vrste raztrganine. Če gre za stabilno raztrganino sicer zdravega meniskusa v področju, kjer je le-ta dobro prekrvljen, so možnosti za spontano zacelitev velike.

Bojim se težav,ki bi se pojavile kasneje, če atroskopija nebi bila narejena.
Kdaj bi morala biti opravljena atroskopija, glede na obsežnost poškodbe, ali je to čim prej, ali po popolni sanaciji golenice? Če je artroskopija potrebna (ključne so ugotovitve pregleda!), jo priporočam opraviti čimprej.

Koliko časa poteka rehabilitacija po atroskopiji? Čas je lahko zelo različen (od nekaj tednov do enega leta) in je odvisen od vrste artroskopskega operativnega posega.

Ali priporočate fizioterapijo tudi sedaj pred atroskopijo, ali samo po atroskopiji? Odgovor je odvisen od ugotovitev pri kliničnem pregledu.

Katera od vrst injekcij (plazma s trombociti, hialuronska kislina, matične celice) bi bila v mojem primeru najprimernejša oblika zdravljenja, ki bi lahko prinesla vidnejši napredek in koliko le teh je potrebno? Kakšen je čas, da se stanje začne izboljševati in za koliko časa bi zadevo premostili? Odgovori so odvisni od celostne slike, ki jo lahko pridobim le na osnovi pregleda posnetkov MR in kliničnega pregleda kolena.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Star sem 15 let in 2 dni me boli tuberositas tibiae kar sem 100% da imam Osgood-Schlatterjevo bolezen. Treniram pa košarko.Pa me zanima koliko dolgo moram počivati, ker do zdaj sem počival šele 2 dni pa ne čutim več bolečine pri lahkotnem teku in hoje po stopnicah navzdol. Ali zdaj lahko počasi igram košarko a bolje se malo počivati, ker nočem čez 2 dni imeti zopet isti problem.
Hvala za odgovore

Spoštovani,

priporočam opraviti slikanje bolečega kolena z magnetno resonanco in nato pregled s posnetki. Le na ta način lahko vidim napredovalost obolenja, od česar je nato odvisno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close