Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Učitelj/profesor matematike

Učitelj/profesor matematike

Malo sem brskal po internetu in ugotovil da očitno lahko nekdo ki po izobrazbi ni matematik poučuje matematiko na srednjih šolah. V pravilniku namreč piše: “6. Matematika

Učitelj matematike je lahko, kdor je končal:
– univerzitetni študijski program matematike ali računalništva z matematiko ali
– enovit magistrski študijski program druge stopnje pedagoška matematika ali
– magistrski študijski program druge stopnje poučevanje (smer predmetno poučevanje – matematika), izobraževalna matematika, matematika ali matematične znanosti.
Učitelj matematike v izobraževalnih programih nižjega poklicnega izobraževanja je lahko tudi, kdor ima izobrazbo, pridobljeno po študijskih programih za pridobitev izobrazbe druge stopnje oziroma raven izobrazbe, pridobljene po študijskih programih, ki v skladu z zakonom ustreza izobrazbi druge stopnje, izpolnjuje pogoje o izobrazbi za strokovnoteoretični predmet oziroma drugo programsko enoto v izobraževalnem programu, v katerem poučuje, ima znanja za učitelja matematike, ki so določena v posebnem delu izobraževalnega programa, in je imel v študijskem programu najmanj 100 ur matematike.
Učitelj matematike v izobraževalnih programih srednjega poklicnega izobraževanja je lahko tudi, kdor ima izobrazbo, pridobljeno po študijskih programih za pridobitev izobrazbe druge stopnje oziroma raven izobrazbe, pridobljene po študijskih programih, ki v skladu z zakonom ustreza izobrazbi druge stopnje, izpolnjuje pogoje o izobrazbi za strokovnoteoretični predmet oziroma drugo programsko enoto v izobraževalnem programu, v katerem poučuje, ima znanja za učitelja matematike, ki so določena v posebnem delu izobraževalnega programa, in je imel v študijskem programu najmanj 150 ur matematike.”
Potem take je lahko diplomiran kemik profesor matematike, saj ima več kot 100 oziroma 150 ur matematike v času svojega študija. Zanima me ali je to res ali sem si le jaz po svoje tolmačil ta zakon.
HVALA.

Srednje šole, samo Fmf matematika smer. Ne kemik, ne ekonomist, ne fizik.

Nižje poklicno izobražvanje: 2 leti
Srednje poklicno izobražvanje: 3 leta
Srednje strokovno izobraževanje: 4 leta, predvidevam, da si s srednjo šolo mislil na to vrsto izobraževanja.

Torej, odgovor je ne. Kemik v programih srednjega strokovnega izobražvanja ne more poučevati matematike.

V prvih dveh primerih pa v teoriji in po zakonu lahko. Ni pa to praksa. Je dovolj učiteljev matematike, ki iščejo službo. Poleg primerne izobrazbe pa je vsekako potrebno imeti še pedagoško izobrazbo oz. pedagoški izpit.


Ne ne more!!! To velja za smeri znotraj študija mat.

Kje se lahko zaposlim?
Po končanem magistrskem študiju v programu Predmetno poučevanje se lahko zaposliš kot učitelj/-ica dveh predmetov, za katera si se izobrazil/-a na 1. in 2. stopnji študija. Učiš lahko na osnovni šoli ali tudi na srednji šoli, če na tej šoli predmeta nista maturitetna, na primer na srednji strokovni ali na srednji oziroma nižji poklicni šoli.

Vir: https://www.pef.uni-lj.si/396.html

http://www.fmf.uni-lj.si/studij-matematike/2PeMa/2PeMa1718.html

New Report

Close