Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek PREVISOKI RAČUNI ZA ELEKTRIKO – pogosti morebitni razlogi?

PREVISOKI RAČUNI ZA ELEKTRIKO – pogosti morebitni razlogi?

Pozdravljeni,
smo 3-članska družinica, živimo v bloku na 50 m2 in že dlje časa ugotavljamo, da imamo najverjetneje previsok račun za elektriko. Sprašujemo znance, prijatelje in sorodnike, pa nekako ne vemo, kako postopati. Najprej imamo v planu nabaviti tisti vmesnik oz. merilnik in preveriti nekaj največjih porabnikov (bojler, hladilnik, kalorifer…), ampak nekako smo skoraj sigurni, da je krivo nekaj drugega. Preden pokličemo dobavitelja in zahtevamo pregled, bi radi izključili vse ostale variante. Morda se tukaj najde kdo, ki ima kakšno izkušnjo ali idejo, na kateri še nismo pomisili. Več glav več ve. Na elektriko pa imamo priklopljeno sledeče:

– bojler (star cca. 7 let)
– en novejši Gorenjev hladilnik (posebej skrinje nimamo)
– kurjava na radiatorje (ki je pa skoraj nikoli ne uporabljamo, ker se grejemo na pečko na drva)
– en računalnik (iMac, skoraj nov)
– TV plazma, stara cca. 7-8 let
– v kopalnici imamo kalorifer, po potrebi, max. pol ure dnevno med tuširanjem (glede na moč smo izračunali, da nas gretje z njim stane max. 5 eur mesečno, več ne more biti glede na moč, ki jo ima)
– pralni stroj (sušilca nimamo), peremo 4-5 strojev tedensko (stroj je star 4 leta, Beko)
– en ojačevalec in zvočnike za glasbo poslušati
– likamo zelo malo, morda 1x tedensko pol urce
– grelnik vode (ker nimamo indukcije, ampak navadno steklokeramiko)
– pečica Gorenje (pečemo občasno, recimo 3 krat tedensko 2 uri)

Druga mi nič takega ne pade na pamet, kar bi bilo omembe vedno. Je pa treba upoštevati, da nas vsaj dva vikenda v mesecu sploh ni doma in imamo vse izklopljeno. To je torej dobrih 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dni v mesecu, ko nas ni. Vsi, s komerkoli se pogovarjamo, pravijo, da imamo res previsoke račune. Najbolj nas je presenetil zadnji račun za marec letos, torej prejšnji mesec. Dobili smo 80 eur elektrike, s tem, da nas 3 vikende sploh ni bilo doma, en teden je bil pa en sam (ki ni kuhal, ne pral, samo tuširal se je in tv gledal ali muziko poslušal). Najpomembnejše pa je, da se peč ni vklopila niti enkrat, ker imamo termostat na 17 ali 18 st. ter zelo dobro izolacijo na bloku (nova fasada). Februarja je bil račun podoben, s tem, da nismo bili toliko odsotni, je bil pa zato mesec krajši. Naj omenim, da vestno ugašamo luči, kjer jih ne potrebujemo. Imamo tudi varčne žarnice, čeprav je to verjetno zanemarljiv podatek. Včeraj zvečer in danes zjutraj smo za test sprobali izklopiti vse, da preverimo, če se na hodniku števec vrti in se ni. Sosednje nam torej verjetno ne kradejo elektrike. Čeprav se mi to zdi skoraj nemogoče, ampak smo slišali, da se bojda v blokih tudi to dogaja.
S prijatelji in sorodniki primerjamo račune, ampak vsak ima kaj drugače. Eni nimajo bojlerja na elektriko, ki je lahko največji porabnik, spet drugi imajo kaj tretjega drugače…

Kaj bi lahko bilo krivo oz. na katere možnosti naj polagamo največ pozornost? Kaj lahko sploh naredi elektro, če jih pokličemo, da preverijo? In če nas slučajno kdo zunaj stanovanja (da torej nimamo kakšnega požrešnega porabnika med aparati) lupi, kako je to preverljivo in kaj se da narediti?

Za vse uporabne odgovore bomo zelo hvaležni.

Ok, povedala si vse, razen ključnega podatka, koliko porabite. Pa ne v€, ampak v kw.

Mi imamo nov hladilnik in PS, oba A+++ in se nam kar pozna na porabi elektrike, bojlerjev in grelcev nimamo, kuhamo na 20 let stari steklokeramiki in pečemo v prav toliko let star pečici. En TV, nekaj telefonov in iPadov, en stacionarni komp, dva prenosna, pa še kaj bi se našlo…

Porabimo od 300 do 400kw, običajno okoli 300 (280-330), če pa kaj več pečem, več pegam, perem, kuham (decmber recimo) in seveda poleti klima, pa pridemo do tam nekje blizu 400kw.

Plazma ne požre malo, to je stara tehnologija. Potem pa odvisno, kako bojler uporabljate. Skoz vklopljen ali samo par ur na dan? Idealno je bojler imet vklopljen samo takrat, ko ga rabiš.

Pri nas tkole, če ti kaj pomaka: poraba 180 – 250 kWh mesečno.
Stanovanje 55m2, kar niti ni bistveno, glede na to, da se ne grejemo na elektriko. 2 osebi. Vsi aparati razen pralnega stroja in TV precej stari: bojler, štedilnik še na navadne rinke, kuhamo vsak dan, pečica laufa recimo 1x tedensko. Vgradni hladilnik in zamrzovalnik. LCD TV vklopljen precej, enako radio, računalnik priklopljen skoz … Operemo 4-5 strojev tedensko, sušilca nimamo. Likam zelo malo. Potem so še porabniki recimo mikrovalovna pečica (uporabljamo več ali manj dnevno), grelnik vode, fen za lase cca vsak drugi dan, enkrat tedensko sesalec za prah … filamo tablico in dva telefona. Računi so pa povprečno 32-45 evrov.
Če ti vse te informacije kaj pomagajo.

463 kwh smo imeli marca, na dan povprečno porabimo 15 kwh, tako piše na računu. To naj bi bilo skoraj 5 kwh na dan več, kot je neko slovensko povprečje na gospodinjstvo, kot tudi piše na računu (droben tisk). Kje in zakaj pokurimo več?

Da bi plazma požrla za 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} več elektrike mesečno, kot bi bilo normalno oz. kot porabijo družine v sosednjem bloku, ki imajo enako število in iste porabnike kot mi? Ravno včeraj smo se pogovarjali s sosedi, isto imajo vse… celo dva bojlerja (mi imamo enega za vse, oni pa enega za kopalnico in enega malega za kuhinjo), pa še skrinjo imajo poleg hladilnika, ki je mi nimamo. Dobro, nimajo ogrevanja, ampak pri nas se itak peč čez zimo skoraj ne vklopi, ker kurimo na drva, kar nam segrejo skoraj celo stanovnaje, v kopalnici pa pač vsak od nas za tuširanje za 10 min vklopi kalorifer.

Aja, imamo še mikrovalovno, ki jo rabimo redko, na dan mogoče 3x za pol minutke, samo za kakšno malenkost pogreti. Fena za lase pa sploh ne uporabljamo, ker ga nihče ne rabi. Druga pa res nimamo…

Meni tvoj račun ni nč posebnega, glede na kalorifer, veliko strojev perila mečno in redno uporabo pečice. To + bojler so ti največji porabniki. Mi smo v hiši in plačujemo 70. Perem pa čez vikend. Imamo ravno tako plazmo. Malo po malo, pa se porabnikov nabere.
Vaša odsotnost na račun ne vpliva, ker gre za porabo potratnih strojev, ki jih uporabljate čez teden.

Pa še to – od tvojega računa je mogoče pol elektrike. 5 evrov samo za kalorifer je torej ogromno. Pa imam na sumu, da je še več, če ga vsak od vas uporabi za 10 minut na dan. Seštevaj te minute in dneve, pa kar nanese.

-Mogoče se je sosed znajdel.
-Mogoče sinček cvetličari čez zimo v zaprtem, znesek odgovarja za 18-20 lučk za 18ur sončenja/dan:)

Živim v hiši, trije otroci in ena odrasla oseba. 2 tv, od tega en prižgan 5-10 ur na dan, 2 računalnika, en prižgan vsaj 12 ur na dan, hladilnik z zamrzovalno omaro, steklokeramična plošča, pomivalec, pralni stroj, poleti klima, včasih dogrevanje s klimo itd., pa nanese 40-50€ na mesec. Tako že 5+ let. Kaj drugega kot bojler in kalorifer ne vidim – btw., ta je požiralec tak, da glava boli.

Ali bi bilo možno, da je bojler poln vodnega kamna in ves čas dogreva in da se morda hladilnik ne zapira dobro, pa dela ves čas? Poglejte tudi, na katero stopnjo imate vklopljen bojler, dajte ga na eco.

Drugače pa kot so drugi že rekli, kalorifer je ogromen porabnik, tudi perete kar dosti.

Kaj pa če izklopite vse ostale stvari, kjer “svetijo rdeče lučke”, jih date iz stand-by v popolni izklop?

No evo, večina ljudi reče, da plačujejo okoli 50 eur. Glede kaloriferja spet debatiramo… kalorifer ima 2000 watov (2 kw torej). Se pravi, če kalorifer laufa vsak dan pol ure, kot je to pri nas, potem na mesec (če ima povpr. 30 dni) porabi kalorifer 30 kwh. To je 30kwh x 0,05 eur = 1,50 eur. Če zaokrožimo navzgor in dodamo davek, je to max. 3,00 eur za naš kalorifer. Imam prav?

Bojler pa ne vemo, moramo ga stestirati, ker noter ne vidimo, kaj se dogaja. Kako pa bi človek vedel, če je vodni kamen in zato več pokuri, razen, da ga priklopimo na merilnik?

To niti pod razno ni res, ne verjemi tega. Dopuščam izjeme, ampak tako nizke položnice jaz poznam samo pri upokojencih in parih, pri družinah z dvema otrokoma ne.

1. kot sem že v prejšnjem postu vprašala – kako bi vedeli, če je kamen, s čim se to preveri?
2. hladilnik se dobro zapira
3. bojler smo včeraj dali na eco in komaj pridemo s tuširanjem skozi, ampak bomo že nekako
4. za kalorifer sem v zgornjem odg. podala računico
5. peremo 4-5 strojev, kar je vsaj tretjino manj od ostalih družin. Vsi, ki imajo otroke, mi pravijo, da perejo vsaj en stroj na dan, ena je zadnjič rekla, da jih opere 10 na teden. Torej peremo malo.
6. TV recimo imamo običajno čisto izklopljen, da niti rdeča lučka ne gori, ker smo se tako navadili, tudi čez dan, ponoči pa sploh.

Ne vem, edino, da je bojler kaj okvarjen… druga ne vidim.

1. Na sosede smo pomislili, ampak kako bi to kdo od sosedov izvedel in kako to lahko preverimo??
2. Sinčka nimamo, torej…

Da se dopolnim, tako nizka položnica je možna samo ob veliki skromnosti z elektriko. Imamo kolege, ki so spravili s 70 na 50, ampak načrtno, porabnik po porabniku. Začeli so z varčnimi žarnicami. Velik porabnik je tudi star pralni stroj ali hladilnik.

Razumem, ampak mi imamo skoraj nov stroj (4 leta, Beko, za 6 kg perila) in novejši hladilnik (Gorenje Retro, 6 let). Nobenega aparata nimamo starega. Vse je novejše od 6 let. Vem, da imajo ljudje po 10 ali 15 let stare pralne stroje, ker se prav hvalijo s tem, kako dolgo jim delajo. Pa še sušilce in klime in razvlaževalnike, več računalnikov in TV-jev… vsega tega mi nimamo ali pa samo eno stvar. Razumem, če bi se ogrevali, da bi peč skos laufala, tako pa pozimi mogoče kakšen dan par ur, ostalo pa res pečka na drva in dobra izolacija, pa še stanovanje je v sredini (spodaj sosed kuri na drva, zgoraj pa sosedje tudi kurijo, tako da smo lepo vmes). Starša sta v hiši, pa plačujeta 50 eur (tri etaže), je pa res, da je voda na TČ ali se greje med ogrevanjem na olje oz. drva (odvisno od letnega časa). Torej bojler pri nas pokuri 30 eur očitno??

To niti pod razno ni res, ne verjemi tega. Dopuščam izjeme, ampak tako nizke položnice jaz poznam samo pri upokojencih in parih, pri družinah z dvema otrokoma ne.[/quote]

Trije odrasli, ne šparamo nič, sto nekih naprav laufa vsak dan, kompi cel dan, račun za porabimo malo čez 300kw, račun 40-45€.

Razumem, ampak mi imamo skoraj nov stroj (4 leta, Beko, za 6 kg perila) in novejši hladilnik (Gorenje Retro, 6 let). Nobenega aparata nimamo starega. Vse je novejše od 6 let. Vem, da imajo ljudje po 10 ali 15 let stare pralne stroje, ker se prav hvalijo s tem, kako dolgo jim delajo. Pa še sušilce in klime in razvlaževalnike, več računalnikov in TV-jev… vsega tega mi nimamo ali pa samo eno stvar. Razumem, če bi se ogrevali, da bi peč skos laufala, tako pa pozimi mogoče kakšen dan par ur, ostalo pa res pečka na drva in dobra izolacija, pa še stanovanje je v sredini (spodaj sosed kuri na drva, zgoraj pa sosedje tudi kurijo, tako da smo lepo vmes). Starša sta v hiši, pa plačujeta 50 eur (tri etaže), je pa res, da je voda na TČ ali se greje med ogrevanjem na olje oz. drva (odvisno od letnega časa). Torej bojler pri nas pokuri 30 eur očitno??[/quote]

Lej, jaz samo vem, da mi plačujemo podobno kot vi, 10 evrov manj, pa ne delamo nič posebnega, da bi elektriko kurili. Imamo tudi kamin, na katerega ogrevamo. Takšne so pač cene. Večja je poraba, višje so takse. Nižja poraba, nižje takse. Velikost prostorov je še najmanj pomembna, važno je, kaj vse elektriko kuri.
Moja kolegica se recimo hvali z nizko porabo, pozabi pa povedat, da so kuhani in pečeni pri njeni mami in jih čez teden doma skoraj ni. Odpade strošek pečice, štedilnika. Kuhanje je velik faktor pri porabi. 3 x na teden pečica po 2 uri tudi nanese. Vsaka zadeva nekaj doda.

To niti pod razno ni res, ne verjemi tega. Dopuščam izjeme, ampak tako nizke položnice jaz poznam samo pri upokojencih in parih, pri družinah z dvema otrokoma ne.[/quote]

Trije odrasli, ne šparamo nič, sto nekih naprav laufa vsak dan, kompi cel dan, račun za porabimo malo čez 300kw, račun 40-45€.[/quote]

Dobro, ampak za smiselno primerjavo je zelo pomemben podatek, ali imate tudi toplo vodo (bojler) na elektriko? Ta je namreč največji porabnik. Čeprav, kot rečeno, včeraj smo družinico iz sosednjega bloka (isto kot mi – dva odrasla, mali pa star 3 leta) vprašali, koliko plačajo in so rekli okoli 50 eur, s tem, da imajo celo dva bojlerja. Nimajo pa pomivalca, to je edina razlika.

Razumem, ampak mi imamo skoraj nov stroj (4 leta, Beko, za 6 kg perila) in novejši hladilnik (Gorenje Retro, 6 let). Nobenega aparata nimamo starega. Vse je novejše od 6 let. Vem, da imajo ljudje po 10 ali 15 let stare pralne stroje, ker se prav hvalijo s tem, kako dolgo jim delajo. Pa še sušilce in klime in razvlaževalnike, več računalnikov in TV-jev… vsega tega mi nimamo ali pa samo eno stvar. Razumem, če bi se ogrevali, da bi peč skos laufala, tako pa pozimi mogoče kakšen dan par ur, ostalo pa res pečka na drva in dobra izolacija, pa še stanovanje je v sredini (spodaj sosed kuri na drva, zgoraj pa sosedje tudi kurijo, tako da smo lepo vmes). Starša sta v hiši, pa plačujeta 50 eur (tri etaže), je pa res, da je voda na TČ ali se greje med ogrevanjem na olje oz. drva (odvisno od letnega časa). Torej bojler pri nas pokuri 30 eur očitno??[/quote]

Pa še nekaj upoštevaj, ko se ljudje hvalijo z nizkimi položnicami – potem pa beremo tukaj, kako boli glava ob poračunu. Je razlika, ali gre za realno porabo ali pavšal.

Žal ti več ne morem pomagati, ker nisem strokovnjak, samo na pamet mi je prišlo, kaj bi lahko bil porabnik. Se strinjam, da je poraba res visoka.

Morda greste od naprave do naprave in vse izklopite, nato pa prižigate eno za drugo ter gledate, kako števec teče. Tako boste ugotovili, kateri je tisti porabnik, ki najbrž požre največ.

Kar se tiče bojlerja, popolnoma razumem, da vode zmanjka hitro. Poskusite se tuširati v daljšem časovnem obdobju, z daljšimi razmaki, drugega ni.

Trije odrasli, ne šparamo nič, sto nekih naprav laufa vsak dan, kompi cel dan, račun za porabimo malo čez 300kw, račun 40-45€.[/quote]

Dobro, ampak za smiselno primerjavo je zelo pomemben podatek, ali imate tudi toplo vodo (bojler) na elektriko? Ta je namreč največji porabnik. Čeprav, kot rečeno, včeraj smo družinico iz sosednjega bloka (isto kot mi – dva odrasla, mali pa star 3 leta) vprašali, koliko plačajo in so rekli okoli 50 eur, s tem, da imajo celo dva bojlerja. Nimajo pa pomivalca, to je edina razlika.[/quote]

Vidiš, pomivalca sploh omenila nisi. Največ pokurijo naprave, ki segrevajo vodo – tudi pomivalec.

Dobro, ampak za smiselno primerjavo je zelo pomemben podatek, ali imate tudi toplo vodo (bojler) na elektriko? Ta je namreč največji porabnik. Čeprav, kot rečeno, včeraj smo družinico iz sosednjega bloka (isto kot mi – dva odrasla, mali pa star 3 leta) vprašali, koliko plačajo in so rekli okoli 50 eur, s tem, da imajo celo dva bojlerja. Nimajo pa pomivalca, to je edina razlika.[/quote]

Vidiš, pomivalca sploh omenila nisi. Največ pokurijo naprave, ki segrevajo vodo – tudi pomivalec.[/quote]

Glede pomivalca… res, da imamo tega ozkega 45 cm in da posledično običajno operemo dva na dan. AMPAK! Upoštevajte, kar sem napisala v začetku. Nas vsaj dva vikenda v mesecu ni doma sploh. Takrat ne laufa nič, razen hladilnika. Celo izklopimo bojler in nekatere varovalke. Takrat ne kuhamo, ne peremo, nič. In najbolj nas muči ta zadnja, marca, ko nas ni bilo tri vikende, en teden je bil pa mož sam, ker sva z otrokom bila na počitnicah. On ni kuhal, ni pral, samo tuširal se je zvečer in tv gledal.
Tuširamo se itak v razmakih, otrok ob sedmih, jaz ob osmih, mož pa zjutraj. Tako da ni panike, bomo imelo bojler zdaj ta mesec na minimum, pa da vidimo razliko. Samo ne vem, mene prav zanima, kako bi bilo, če nas enkrat cel mesec sploh ne bi bilo v tem stanovanju?? Sicer teoretično to ne gre, ampak pišuka no… pol meseca nas skoraj ni bilo, pa 80 eur položnice.

New Report

Close