Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Hujšanje – izračun kalorij

Hujšanje – izračun kalorij

Vem, da vas je nekaj tukaj, ki se spoznate na bolj “matematični” vidik hujšanja, in bi prosila za nasvet. Sem bivša športnica, ki se je zaradi več različnih razlogov zredila za 30 kg. Hujšanja sem se že lotila, vendar bi ga rada pospešila, ker me to bolj motivira. Cilj mi je izgubiti nekje 1,5 kg na teden, če bi šlo. Izračunala sem si, da moram za to zmanjšati dnevni vnos kalorij za 2000. Ali moram računati BMR (pri meni je to 1670 kcal) + tisto, kar pojem minus telovadba?

Vem, da kalorije niso vse, a poznam kar nekaj ljudi, ki niso jedli samo 1000 kcal na dan, pa so vseeno lepo hujšali okoli 6 kg na mesec.

Ne razumem, kaj si si ti naračunala? Za 2000 kcal ne moreš znižat dnevnega vnosa, ker potem si že v minusu. Razen, če zdaj ješ vsaj 3500 kcal na dan, potem bi šlo.

Pod bazalni metabolizem ne smeš it. Koliko si pa težka, visoka in stara? 1,5 kg na teden je kar veliko. Če nimaš ravno 100 + kg, to zelo težko dosežeš.

Stara 35, visoka 165, tehtam 95 kg. Imam kar viška, tako da 1,5 kg po moje ne bi smel biti tak problem? Pa tudi če kasneje upočasnim, samo kakšne 2-3 mesece bi pa bila striktna pri hrani in gibanju, da se res pozna in me še dodatno motivira. Če mi kdo lahko kaj svetuje, bom vesela.

nova
Uredništvo priporoča

Tvoj bazalni metabolizem je pravilno izračunan. Toliko kalorij porabi tvoje telo, tudi če cel dan samo ležiš. In to je minimlen vnos, ki ga moraš dnevno zaužiti, če si nočeš dolgoročno nakopati zdravstvenih težav.

Vse kar potem narediš, že samo normalno dnevno gibanje, brez športa, ti prinese cca 300-400 kcal, potem pa še šport oz. vse kar paše zraven, vse te porabljene kalorije se potem poznajo pri hitrejši izgubi teže.

Za izgubo 1 kg maščobe moraš pridelati manjko 9.000 kcal. Sicer med hujšanjem ne izgubljaš samo maščobe, ampak žal tudi vsaj nekaj mišic, tako da je številka približno pol manjša.

Tako čez prst za 1,5 kg izgube teže na teden, pomeni, da moraš dnevno zaužiti cca 1000 kcal manj kot jih porabiš, s tem, da pod 1600 kcal ne smeš it.

1 kg/teden (4-5 kg na mesec) je zate čisto zadosti, to dosežeš s tem, da poješ na dan 500 kcal manj, kot porabiš, in pokuriš 500 z neko novo športno aktivnostjo.

Jutranja aerobna aktivnost na tešče spodbudi kurjenje maščob, eno uro po vadbi moraš pojesti beljakovinski obrok.

Pojdi k dietetiku ali prehranskemu svetovalcu, ki ti bo naredil meritve telesne sestave zdaj in po enem mesecu, potem pa še po kakih treh mesecih, da boš vedela, če si na pravi poti.

Ali lahko se meni kdo prosim svetuje ? Saj sem si izracunala vse, ITM, BMI, BMR ( a je to isto ?) …ampak se mi zdi, da morda malo pretiravam s prenizkimi kalorijami…ker imam zelo veliko za izgubiti. 170 cm, 117 kg (shujsala 10 kg prejsnje leto), cilj mi je izgubiti vsaj 30 kg. Moj BMR je baje tak: 1937 kg, skupaj s trenutnim manjsim-zmernim gibanjem ( bom povecala ! zaenkrat samo hodim na speehode) je to cca 2325 kcal…kar pomeni, da moram pojesti toliko oz koliko manj moram pojesti, da shujsam 1 kg na teden ? Zdaj pojem 1.300-1.500 kalorij na dan….. seveda odkar pazim, prej sem jih vsekakor nad 3000, to sem sele zdaj dojela, ko vse preracunavam…dejansko se ucim na novo jesti.

Popravek, tam pri 1937 sem seveda mislila kalorije in ne kg :)) Lp

Česa iz mojega zgornjega nasveta manjžri_večsegibaj_dajsiizmerititelesno sestavo nisi razumela?

1.300 – 1.500 je skorajda že premalo, glede na bazalni metabolizem, ki je pri tebi okoli 1900 kcal (nimam podatka o starosti).

Z zmernim gibanjem oz. nič gibanja, samo normalno življenje, si že na 2300. Tako, da ja, jaz bi rekla, da ješ premalo. Sploh, če boš povečala gibanje, povečaj tudi hrano. Za približno 1 kg na teden potrebuješ dnevno zaužiti cca 600 kcal manj, kot jih porabiš.

Zdravo hujšanje je 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} teže v 3 mesecih. Potem pa se kalorije in vse preračuna na novo.

Hvala za odgovor 🙂 Stara sem 27…. dejansko nimam obcutka, imam zmesane pojme glede tega. Mi je kar hecno, da moram namerno povecati kalorije, ampak bo ze tako prav…. Vec kot 2.000 na dan pa res ne bi rada prekoracila :/

Jaz bi na tvojem mestu šla na cca 1800 kcal, če boš še povečala gibanje na 2000. Lahko sicer greš tudi še na malce manj, vendar ne za dlje časa. Verjamem, da si želite čimprej shujšat in nič vas bolj ne motivira kot hitra izguba kilogramov, a vseeno je treba zdravje postavit na prvo mesto.

Predvsem pa je treba imeti načrt za naprej. Cel čas ne morete biti na dieti.

Jaz sem delala s 1500 kcal na dan in sploh nisem bila lačna, vnos vsega v poseben program, snet na telefon, kjer spremljaš vse – tako korake, kot vneseš količine jedin in vrsto vadbe; -je pa res, da je bilo zalog 20 kg preveč. In brez problema in škode za telo je šlo. Medicinsko spremljano ( kri, urin) 8 mesecev, je bilo potrebnih. Cljana vadba, vaje s kettle utežmi, preskakovanje kolebnice, TRX trakovi za delo z lastno težo telesa, kardio ( veslač, tekač), plavanje, pa savnanje ( infra savna, ki v globino topi tudi dodatno maščobo in odplavlja presnovke). Dnevno 2x po uro intenzivne telesne vadbe. Vsak dan, brez izjeme. Eno uro pred zajtrkom, eno uro 5 ur pred spanjem….

Glavni obrok zame zajtrk, nato lahko kosilo, večerja pa nikoli kuhana, a vedno iz beljakovin sestavljena.

Čimmanj sadja z veliko vsebnostjo naravnih sladkorjev. voda, zeliščni čaji, pravi črni čaj.

Črtan kruh in pekovski izdelki, bele testenine. in bel poliran riž in bela moka, nobenih slaščic, le vsaj 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} čokolada, sušeno sadje, oreščki, stara žita, omejevanje vnosa soli v hrano, nobene konzervirane hrane in mesnin, od mesa pa kunčje meso, peutnina domače reje, modre ribe, losos in tuna, občasno še kakšna jetrca ( vir železa in vitaminov B12). Pa nobene govedine, svinjine in baterijsko rejene perutnine. Čimmanj sojinih izdelkov. Polnomastni navadni jogurti, ne posneti ( ker ti vsebujejo kot gostila dodatke, naprimer škrob), grški jogurt, nobenih sadnih jogurtov in sadnih kefirjev. Pinjenec in kefir.

Džrim že skoraj dve leti, vzdržujem brez problema. pazim pa pri prehrani, kar precej podoben režim imam, kot med hujšanjem…. Še vedno ne jem skoraj nič kruha, fast fooda, ipd…..

Jaz sem delala s 1500 kcal na dan in sploh nisem bila lačna, vnos vsega v poseben program, snet na telefon, kjer spremljaš vse – tako korake, kot vneseš količine jedin in vrsto vadbe; -je pa res, da je bilo zalog 20 kg preveč. In brez problema in škode za telo je šlo. Medicinsko spremljano ( kri, urin) 8 mesecev, je bilo potrebnih. Cljana vadba, vaje s kettle utežmi, preskakovanje kolebnice, TRX trakovi za delo z lastno težo telesa, kardio ( veslač, tekač), plavanje, pa savnanje ( infra savna, ki v globino topi tudi dodatno maščobo in odplavlja presnovke). Dnevno 2x po uro intenzivne telesne vadbe. Vsak dan, brez izjeme. Eno uro pred zajtrkom, eno uro 5 ur pred spanjem….

Glavni obrok zame zajtrk, nato lahko kosilo, večerja pa nikoli kuhana, a vedno iz beljakovin sestavljena.
povej točn program s katerim si zadovoljna in si snela na telefon, pliz.

Čimmanj sadja z veliko vsebnostjo naravnih sladkorjev. voda, zeliščni čaji, pravi črni čaj.

Črtan kruh in pekovski izdelki, bele testenine. in bel poliran riž in bela moka, nobenih slaščic, le vsaj 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} čokolada, sušeno sadje, oreščki, stara žita, omejevanje vnosa soli v hrano, nobene konzervirane hrane in mesnin, od mesa pa kunčje meso, peutnina domače reje, modre ribe, losos in tuna, občasno še kakšna jetrca ( vir železa in vitaminov B12). Pa nobene govedine, svinjine in baterijsko rejene perutnine. Čimmanj sojinih izdelkov. Polnomastni navadni jogurti, ne posneti ( ker ti vsebujejo kot gostila dodatke, naprimer škrob), grški jogurt, nobenih sadnih jogurtov in sadnih kefirjev. Pinjenec in kefir.

Džrim že skoraj dve leti, vzdržujem brez problema. pazim pa pri prehrani, kar precej podoben režim imam, kot med hujšanjem…. Še vedno ne jem skoraj nič kruha, fast fooda, ipd…..[/quote]

povej točn program s katerim si zadovoljna in si snela na telefon, pliz.

Jaz sem delala s 1500 kcal na dan in sploh nisem bila lačna, vnos vsega v poseben program, snet na telefon, kjer spremljaš vse – tako korake, kot vneseš količine jedin in vrsto vadbe; -je pa res, da je bilo zalog 20 kg preveč. In brez problema in škode za telo je šlo. Medicinsko spremljano ( kri, urin) 8 mesecev, je bilo potrebnih. Cljana vadba, vaje s kettle utežmi, preskakovanje kolebnice, TRX trakovi za delo z lastno težo telesa, kardio ( veslač, tekač), plavanje, pa savnanje ( infra savna, ki v globino topi tudi dodatno maščobo in odplavlja presnovke). Dnevno 2x po uro intenzivne telesne vadbe. Vsak dan, brez izjeme. Eno uro pred zajtrkom, eno uro 5 ur pred spanjem….

Glavni obrok zame zajtrk, nato lahko kosilo, večerja pa nikoli kuhana, a vedno iz beljakovin sestavljena.

Čimmanj sadja z veliko vsebnostjo naravnih sladkorjev. voda, zeliščni čaji, pravi črni čaj.

Črtan kruh in pekovski izdelki, bele testenine. in bel poliran riž in bela moka, nobenih slaščic, le vsaj 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} čokolada, sušeno sadje, oreščki, stara žita, omejevanje vnosa soli v hrano, nobene konzervirane hrane in mesnin, od mesa pa kunčje meso, peutnina domače reje, modre ribe, losos in tuna, občasno še kakšna jetrca ( vir železa in vitaminov B12). Pa nobene govedine, svinjine in baterijsko rejene perutnine. Čimmanj sojinih izdelkov. Polnomastni navadni jogurti, ne posneti ( ker ti vsebujejo kot gostila dodatke, naprimer škrob), grški jogurt, nobenih sadnih jogurtov in sadnih kefirjev. Pinjenec in kefir.

Džrim že skoraj dve leti, vzdržujem brez problema. pazim pa pri prehrani, kar precej podoben režim imam, kot med hujšanjem…. Še vedno ne jem skoraj nič kruha, fast fooda, ipd…..[/quote]

Le kaj si imela za zajtrk in kaj si večerjala opnavadi, če se ti da še to pisat.

Zelo me zanima ,kateri je ta program, ki si ga snela na telefon, če lahko prosim napišeš ime, in en tvoj jedilnik za en dan in kaj si jedla za večerjo – nekuhane beljakovine , katere ? Hvala

teh programov je cel kup, MyFitnessPal ima pa največ slovenske hrane – se pravi, da vneseš nek mercatorjev izdelek ,in ima že vse vnešeno (kalorije in ostale vrednosti). Vnašaš tudi gibanje.

Tako je, ja Myfitnesspal…..

Še primeri mojega zajtrka: ovsena kaša kuhana. na vodi, 100gramov, brez soli in sladkorja, 5 suhih manjših sliv ( 50 gr) ali 50 gr. sušenih češenj ali brusnic ali marelic, potem beljak 2 kuhanih jajc, rezina prekajenega manj slanega lososa, dve rezini sira jošt Light, manj slan Wassa fibre kruhek. Za pit pravi rni čaj ali zliščni čaj ( meta, ali kopriva ali verbena). čaj tudi skozi dan občasno še 2-3 espresso kave čez dan ( kofein).

Ali pa za zajtrk pečen beljak dvehdo treh jajc ( oziroma akvivalent tekočega pasteriziranega beljaka – kupiš v trgovini), sveža špinača, četrt sveže paprike, sveži temni šampinjoni – v omleti, potem zmešanec iz pol avokada, stebla zelene, kosovega mleka, ščepa cimeta, pol banane, Wassa fibre kruhek, žlica akacijevega medu.

Večerja: naprimer: 200 gramov albminske sladke skute, pest indijskih neslanih in nepraženih oreščkov, pol jogutovega lončka LCA Zelene doline navadnega jogurta 15. {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} maščobe, malo kurkume in malo popra, potem še posebej sveže narezana kumarica, sveža paprika, 2-3 rusliji ( vložene sardele v kisu) +rižev kreker ( Wassa).

@moj režim, @jaz povem
❤️ hvala za vse info❤️

Pomembno pri hujšanju je, da ješ pet krat na dan in nikoli, res nikoli ne izpustiš obroka. Drugo pravilo je, da nikoli nisi lačen, ker ti pri lakoti pade sladkor in boš več pojedel. Vsaki dan hitro hodi eno uro po ravnem. Ne teči in ne hodi v hrib, ker ti bo padel sladkor in boš strašno lačna.
Zjutraj kruh z marmelado, za kosilo meso, tudi ogljikove hidrate in veliko solate, pop sadje, zvečer zelenjava z ogljikovimi hidrati, ob osmih sadje z jogurtom z manj maščobe. Obvezno jest na dve uri in pol do tri.
S tem nisi lačen in hujsas. Lani sem shujšala 20kg.

Večina tvojih nasvetov je žal preživetih. Teorija petih obrok pa sploh. Ni nič narobe z njimi, če si tip, ki gre lahko skozi dan ne sit, ne lačen. Če ti dnevni urnik omogoča takšen način prehranjevanja in če se ti da stalno ukvarjat s hrano. Če pa si tip, ki se bolje počuti, če se naje do sitega, potem pa štiri, pet ur ne je, je pa tudi OK. Popolnoma dovolj so trije obtoki, morda celo dva. Malice so nepotrebne, če nisi lačen, zakaj bi jedel.

Zajtrk kruh in marmelada – to je sam cuker oz. ogljikovi hidrati – popolnoma neprimerno. Obvezno je treba dodat kakšne beljakovine, jajca, skuta, sir … ter seveda nekaj svežega sadja oz. še bolje zelenjave. Beljakovine, poleg tega, da sodelujejo v vseh telesnih procesih tudi najbolj nasitijo. In bolje je, da je dnevno potrebna količina beljakovin enakomerno razporejena preko vseh obrokov, ne pa, da so samo v enem.

Večina tvojih nasvetov je žal preživetih. Teorija petih obrok pa sploh. Ni nič narobe z njimi, če si tip, ki gre lahko skozi dan ne sit, ne lačen. Če ti dnevni urnik omogoča takšen način prehranjevanja in če se ti da stalno ukvarjat s hrano. Če pa si tip, ki se bolje počuti, če se naje do sitega, potem pa štiri, pet ur ne je, je pa tudi OK. Popolnoma dovolj so trije obtoki, morda celo dva. Malice so nepotrebne, če nisi lačen, zakaj bi jedel.

Zajtrk kruh in marmelada – to je sam cuker oz. ogljikovi hidrati – popolnoma neprimerno. Obvezno je treba dodat kakšne beljakovine, jajca, skuta, sir … ter seveda nekaj svežega sadja oz. še bolje zelenjave. Beljakovine, poleg tega, da sodelujejo v vseh telesnih procesih tudi najbolj nasitijo. In bolje je, da je dnevno potrebna količina beljakovin enakomerno razporejena preko vseh obrokov, ne pa, da so samo v enem.[/quote]
Dva ali trije obroki čez dan so pri hujšanju premalo. Urnik, hrano, količino mi je naredila dr. Sentočnik.
Se pa strinjam, da je težko jesti petkrat na dan. Moja služba ni primerna temu in sem veliko prilagajala.
Do sedaj mi je pomagala le ta dieta zato sem jo povedala tu.

S temle programckom za androida gre simpl ko pasulj. Prehranski navigator – trgovina play. 18 kg sem ze shujsala z njim. Top shit.

Večina tvojih nasvetov je žal preživetih. Teorija petih obrok pa sploh. Ni nič narobe z njimi, če si tip, ki gre lahko skozi dan ne sit, ne lačen. Če ti dnevni urnik omogoča takšen način prehranjevanja in če se ti da stalno ukvarjat s hrano. Če pa si tip, ki se bolje počuti, če se naje do sitega, potem pa štiri, pet ur ne je, je pa tudi OK. Popolnoma dovolj so trije obtoki, morda celo dva. Malice so nepotrebne, če nisi lačen, zakaj bi jedel.

Zajtrk kruh in marmelada – to je sam cuker oz. ogljikovi hidrati – popolnoma neprimerno. Obvezno je treba dodat kakšne beljakovine, jajca, skuta, sir … ter seveda nekaj svežega sadja oz. še bolje zelenjave. Beljakovine, poleg tega, da sodelujejo v vseh telesnih procesih tudi najbolj nasitijo. In bolje je, da je dnevno potrebna količina beljakovin enakomerno razporejena preko vseh obrokov, ne pa, da so samo v enem.[/quote]
Dva ali trije obroki čez dan so pri hujšanju premalo. Urnik, hrano, količino mi je naredila dr. Sentočnik.
Se pa strinjam, da je težko jesti petkrat na dan. Moja služba ni primerna temu in sem veliko prilagajala.
Do sedaj mi je pomagala le ta dieta zato sem jo povedala tu.[/quote]

dr. Sentočnik, vse jasno.

Mene pa zanima, če se da shujšati tako, da ješ 4 obroke na dan. Zajtrjk – eno jajce, jabolko, Kosilo- pusto meso,- 5 dag, malo kuhane zelenjave, malica – jogurt, 5 oreškov, večerja- 2 žlici puste skute. to, kar sem naštela, je seveda kalorično pod mojim bazalnim metabolizmom. pa me zanima, če vsak dan pojem še 5 dag čokolade, torej če vse ogljikove hidrate, razen tistega jabčka zjutraj , zaužijem v obliki 5 dag čokolade ali nutelle na dan , ali se da tako shujšati? 10. Kg npr.

New Report

Close