Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kdaj je posoda bolje oprana, ročno ali strojno?

Kdaj je posoda bolje oprana, ročno ali strojno?

Kaj menite? jaz menim, da ročno 100posto, iz stroja vedno kakšno malenkost nepomito potegnem. Ročno se to ne zgodi. Tudi ne verjamem v nekko uničenje bakterij.. saj se samo na ostankih hrane nabirajo. Ampak ker stroj imam, ga jporabljam.q

Posodo sperem pod tekočo vodo ali obrišem z ostanki papirnatih brisačk, če je kaj prijeto na piskrih, podrgnem z gobico, potem pa vse v stroj, ker na roke nikdar ne opereš in posušiš tako lepo kot v stroju.

Posodo pomivam na roke. Pomivalni stroj je po 4 letih se vedno v takem stanju kot je prisel iz trgovine. Prejsnjega sem pa uporabila 4x, potem sem spet pomivala na roke. Tudi vonj v pomivalnem stroju po pranju mi ni vsec. Se mi zdi, kot da se v njem hitro zaredi plesen, tudi ce se jo naslednji dan unici, ko pomiva.

nova
Uredništvo priporoča

Jaz v glavnem fizično zdrgnem, potem pa dam v stroj na najkrajši program z minimalno vsebino praška, tako da mi stroj spere. Posoda je na tak način res čista.

Strojno se opere vedno 100- krat bolje kot ročno. Ko grem na morje v kak apartma, je v tistem, kjer je pomivalni stroj, posoda čista. Tam, kjer ga ni, je posoda slabše oprana. Tudi doma je enako. Žal se mi je stroj pokvaril in dva dni perem na roke. Obup! Sploh plastične posode so vedno še malo mastne. Tudi se najbolj zagrete zagovornice pomivanja na roke nimajo posode res čiste. Ker eno je, da ostane na kakšni posodi kak zasušen ostanek hrane, drugo pa je, da je posoda še vedno slabo oprana na roke, malo mastna, sploh za robovi. Aja, pa posoda iz stroja ne sme imeti nobenega vonja , sicer je preveč praška, prevec tekočine za sijaj ali pa preveč soli.
V glavnem čakam serviserja, da vidim, če se ga splača popraviti. Imam pa ogledanega že novega za vsak slučaj.

Zakaj je včasih z cetom in toplo vodo oprana posoda notri mavričasta ( ima mavričaste barve).

Kdor zna posodo pomiti, je vseeno, kje in kako jo pomiva. Ne razumem pa, zakaj posodo skoraj čisto pomijete na roke, potem jo pa v stroj dajete?


Slabo pomita posoda je čisto navadna šlamparija, ročno ali strojno. Seveda, nekateri gostje v apartmajih so šlampasti in posodo operejo samo na približno. Ampak to ne pomeni, da se je ne da pomiti temeljito. Pač če pomivaš na roke, vzameš za mastno posodo malo več detergenta in ja, menda jo ja očistiš tudi od zunaj in po robovih.

Bistvena prednost pomivalnega stroja pred ročnim pranjem je v tem, da lahko pomivalni stroj uporabi precej višjo temperaturo za pomivanje, kot pa človek z ročnim pranjem. Zato posodo bolje opere, še posebej če so prisotne maščobe.

Tudi mene zanima to dvojno ‘pranje’, če je stroj po sebi namenjen pomivanju, kot pralni za cunje.

Se strinjam.


Slabo pomita posoda je čisto navadna šlamparija, ročno ali strojno. Seveda, nekateri gostje v apartmajih so šlampasti in posodo operejo samo na približno. Ampak to ne pomeni, da se je ne da pomiti temeljito. Pač če pomivaš na roke, vzameš za mastno posodo malo več detergenta in ja, menda jo ja očistiš tudi od zunaj in po robovih.[/quote]

Se strinjam, ljudje so enostavno pras.ice, nekateri posodo pomivajo celo z mrzlo vodo.

Jasno je, da je ročno pomita posoda bolje oprana, tako namiljena, kot sprana z vodo. Seveda, če pomivamo tako, kot se zagre.

V pomivalcu opere dobro le, če krožniki in posoda niso zasušeni, če ji pomivalc poln… pa še to sem glede izpiranja skeptična. Tiste kemikalije v tabletah se mi zdijo preveč agresivne… ko vzameš krožnik ven, pod blazinicami prstov lepo čutiš neko “ostrino”, jedkost na posodi, čeprav naj bi bile kemikalije sprane.

Pomivalc uporabljam le takrat, ko se mi resnično nabere ogromno posode, sicer ne.

Zdaj ze pokojna gospa mi je povedala, da so bili pred 2. sv. vojno tako revni, da so posodo pomivali brez mila ali detergentov, torej samo z vodo. Ne samo pri njih, ampak tudi pri drugih kmetih v njihovi okolici. Lokacija: slovensko podezelje. Zacuda so vseeno preziveli in zaradi posode pomite samo z vodo ni nihce umrl. Toliko o pra;s;icah. Je pa bil en plus: nihce ni jedel jedkih kemikalij, ki danes ostajajo v obliki tankih filmov po pranju v pralnem stroju.

Jaz pa ne štekam, zakaj najprej operete posodo, potem jo pa tlačite v pomivalca?


To se tudi meni zdi višek neumnosti in potratnosti (ok, izjema so res kakšni res zasušeni ali zažgani kosi, kjer pač malo podrgneš, za ostalo pa res ni potrebe). Ampak hej, mogoče pa vseeno vedo, da stroj posodo opere na višji temperaturi in potem tudi bolje posuši? Mogoče je v tem fora.
V glavnem pa se lahko še tako trudite, pri 70 ali vsaj 65 stopinjah pač ne perete na roke. Strojno pomita posoda je bolj pomita. Sicer ne vem, zakaj bi nekateri proizvajalci posode pisali, da kakšne bolj občuljive posode ni priporočljivo prati v pomivalnem stroju. 🙂 Kot ponavadi, pa se tudi tu najdejo predvsem ženske, ki vidijo smisel življenja v ročnem pomivanju posode. Moški začuda nimajo takšnih problemov in si zadevo, če je le mogoče, poenostavijo in dajo prat v stroj. Pri nas sem na srečo že tretja generacija, ki pere posodo s strojem. Posodo sproti med kuhanjem dajem v stroj in na koncu dodam samo še krožnike in pribor. Po koncu kosila tako samo vklopim stroj in to je to. Tista, ki pa hoče prat na roke, pa naj (pri meni pač tega ne bi dovolila, pa itak nima nihče takšnih popadkov :-)). Jaz tisti čas raje počnem kaj bolj pametnega, magari ležim na kavču in gledam tv. 🙂


To se tudi meni zdi višek neumnosti in potratnosti (ok, izjema so res kakšni res zasušeni ali zažgani kosi, kjer pač malo podrgneš, za ostalo pa res ni potrebe). Ampak hej, mogoče pa vseeno vedo, da stroj posodo opere na višji temperaturi in potem tudi bolje posuši? Mogoče je v tem fora.
V glavnem pa se lahko še tako trudite, pri 70 ali vsaj 65 stopinjah pač ne perete na roke. Strojno pomita posoda je bolj pomita. Sicer ne vem, zakaj bi nekateri proizvajalci posode pisali, da kakšne bolj občuljive posode ni priporočljivo prati v pomivalnem stroju. 🙂 Kot ponavadi, pa se tudi tu najdejo predvsem ženske, ki vidijo smisel življenja v ročnem pomivanju posode. Moški začuda nimajo takšnih problemov in si zadevo, če je le mogoče, poenostavijo in dajo prat v stroj. Pri nas sem na srečo že tretja generacija, ki pere posodo s strojem. Posodo sproti med kuhanjem dajem v stroj in na koncu dodam samo še krožnike in pribor. Po koncu kosila tako samo vklopim stroj in to je to. Tista, ki pa hoče prat na roke, pa naj (pri meni pač tega ne bi dovolila, pa itak nima nihče takšnih popadkov :-)). Jaz tisti čas raje počnem kaj bolj pametnega, magari ležim na kavču in gledam tv. :-)[/quote]

Kako ne bi dovolila? A ce bi tvoj sin ali njegova punca hotela oprati na roke, ti kar ne bi dovolila? Ti smo zdaj pri enem drugem problemu, kot je, kako je bolje pomito, ampak ne razumem

morda zato, ker je fino jest iz čistih krožnikov in s čistim priborom?

morda zato, ker je fino jest iz čistih krožnikov in s čistim priborom?[/quote]
To ste najbrz tista kategorija, ki se 3x na dan tusirate, vsak dan menjate rjuhe in brisace, vsak teden pucate za kuhinjskimi elementi…visek pacarije je pa, ce kavbojke 2x oblecete ne da bi jih oprali. vam prav nic ne zavidam vasega sterilnega zivljenja.

Zamujaš s svojim brihtoumom. 😉

Mene pa zanima, kako zapackan pomivalec imate vi, ki posode ne očistite, preden jo date v pomivalca?
Mene je groza pucat pomivalca in ni šans, da dam neočiščeno posodo vanj, vedno jo sperem pod pipo, preden gre v pomivalca. Po skoraj štirih letih vsakodnevne uporabe je moj pomivalec čist kot nov, tudi filter.

morda zato, ker je fino jest iz čistih krožnikov in s čistim priborom?[/quote]
To ste najbrz tista kategorija, ki se 3x na dan tusirate, vsak dan menjate rjuhe in brisace, vsak teden pucate za kuhinjskimi elementi…visek pacarije je pa, ce kavbojke 2x oblecete ne da bi jih oprali. vam prav nic ne zavidam vasega sterilnega zivljenja.[/quote]

kako se reče tvoji bolezni?
mora biti pa hudo:-(


Moj je tudi. Pa tega ne počnem. 🙂 Pravzaprav pa je bolj nevarno, če uporabljaš pomivalec vsake kvatre enkrat, po možnosti pa ga imaš še zaprtega. Tam pa se razvije marsikaj strupenega.


To se tudi meni zdi višek neumnosti in potratnosti (ok, izjema so res kakšni res zasušeni ali zažgani kosi, kjer pač malo podrgneš, za ostalo pa res ni potrebe). Ampak hej, mogoče pa vseeno vedo, da stroj posodo opere na višji temperaturi in potem tudi bolje posuši? Mogoče je v tem fora.
V glavnem pa se lahko še tako trudite, pri 70 ali vsaj 65 stopinjah pač ne perete na roke. Strojno pomita posoda je bolj pomita. Sicer ne vem, zakaj bi nekateri proizvajalci posode pisali, da kakšne bolj občuljive posode ni priporočljivo prati v pomivalnem stroju. 🙂 Kot ponavadi, pa se tudi tu najdejo predvsem ženske, ki vidijo smisel življenja v ročnem pomivanju posode. Moški začuda nimajo takšnih problemov in si zadevo, če je le mogoče, poenostavijo in dajo prat v stroj. Pri nas sem na srečo že tretja generacija, ki pere posodo s strojem. Posodo sproti med kuhanjem dajem v stroj in na koncu dodam samo še krožnike in pribor. Po koncu kosila tako samo vklopim stroj in to je to. Tista, ki pa hoče prat na roke, pa naj (pri meni pač tega ne bi dovolila, pa itak nima nihče takšnih popadkov :-)). Jaz tisti čas raje počnem kaj bolj pametnega, magari ležim na kavču in gledam tv. :-)[/quote]

Kako ne bi dovolila? A ce bi tvoj sin ali njegova punca hotela oprati na roke, ti kar ne bi dovolila? Ti smo zdaj pri enem drugem problemu, kot je, kako je bolje pomito, ampak ne razumem[/quote]
Se resni treba obremenjevati s tem :-)) Da pa boš bolje spala, ti pa razložim. Torej ne bi pustila pomivanja na roke celotnega kosila. Kolikor berem mon, se še vedno najdejo takšne, ki mislijo, da so boljše od stroja. Po mojih izkušnjah vročina vseeno naredi svoje, zato tega pranja peš pač ne bi pustila. Imamo stroj, ki ima tudi polovični program, zato je vsakršno pranje na roke (z izjemo res velikih posod ali kakšnih res občutljivih) nesmiseno. Ker pač ne maram, da je posoda slabo pomita.

Ni šans, da daš neočiščeno posodo v pomivalca??

A se ti ne zdi, da si s tem zgrešila bistvo pomivalca – torej pomivanje? čemu očiščeno posodo v stroj?

Prvič je tvoja metoda (spiranje pod vodo pred pomivalcem) potratna z vodo.
Drugič, če jo že spiraš z vodo, zakaj pri vragu je potem še ene parkrat ne podrgneš in končaš zadevo sama?

In tretjič, tudi moj pomivalec (star 11 let) je po vseh teh letih dnevne uporabe čist kot nov, enako filter, pa posode ne spiram, preden jo dam v stroj. Odstranim kose hrane, odlijem kakšno olje ipd, potem pa direkt v stroj in opere kot solza. Po uporabi obrišem robove vrat stroja, vsake toliko zalaufam praznega z alkoholnim kisom ali čistilom za stroj, vmes redno čistim filter. To smatram za redno skrb za stroj. Nikoli mi ne bo jasno, zakaj si ljudje, ki stroju očitno ne zaupajo ali imajo take predsodke do strojnega čiščenja, stroj sploh nabavijo.

Aja in še nekaj – moj stroj (pa sploh ni bil najdražji) zelo lepo opere tudi zasušene stvari (recimo kakšne omake na krožniku ipd). Včasih se zgodi, da nas ni veliko doma in pride na vrsto za pomivanje vsak tretji dan. Če tako recimo stroj zalaufam v sredo zvečer, se popolnoma lepo opere krožnik s posušeno bolonjsko omako od ponedeljka in podobne stvari. Ma niti enkrat v vseh tel letih ni ostal zasušen flek, da ga stroj ne bi raztopil in opral. Da bom ob stroju še na roke drgnila, yeah right.

Ni šans, da daš neočiščeno posodo v pomivalca??

A se ti ne zdi, da si s tem zgrešila bistvo pomivalca – torej pomivanje? čemu očiščeno posodo v stroj?

Prvič je tvoja metoda (spiranje pod vodo pred pomivalcem) potratna z vodo.
Drugič, če jo že spiraš z vodo, zakaj pri vragu je potem še ene parkrat ne podrgneš in končaš zadevo sama?

In tretjič, tudi moj pomivalec (star 11 let) je po vseh teh letih dnevne uporabe čist kot nov, enako filter, pa posode ne spiram, preden jo dam v stroj. Odstranim kose hrane, odlijem kakšno olje ipd, potem pa direkt v stroj in opere kot solza. Po uporabi obrišem robove vrat stroja, vsake toliko zalaufam praznega z alkoholnim kisom ali čistilom za stroj, vmes redno čistim filter. To smatram za redno skrb za stroj. Nikoli mi ne bo jasno, zakaj si ljudje, ki stroju očitno ne zaupajo ali imajo take predsodke do strojnega čiščenja, stroj sploh nabavijo.

Aja in še nekaj – moj stroj (pa sploh ni bil najdražji) zelo lepo opere tudi zasušene stvari (recimo kakšne omake na krožniku ipd). Včasih se zgodi, da nas ni veliko doma in pride na vrsto za pomivanje vsak tretji dan. Če tako recimo stroj zalaufam v sredo zvečer, se popolnoma lepo opere krožnik s posušeno bolonjsko omako od ponedeljka in podobne stvari. Ma niti enkrat v vseh tel letih ni ostal zasušen flek, da ga stroj ne bi raztopil in opral. Da bom ob stroju še na roke drgnila, yeah right.[/quote]

No, jaz ga v vseh teh letih nisem niti 1x zagnala praznega ali očistila, filter potegnem ven vsaka 2 meseca, ko dosipam sol, a je čist kot solza. Edino rob vrat obrišem, ker se prah nabere.
Ne gre za nezaupanje v pomivalca, gre za nagravžno pucanje filtra in stroja, zato posodo najprej očistim. Mi je pa v pomivalci veliko lepše oprana kot na roke, višja temperatura pranja in seveda najpomembnejše: posode ni treba brisat!

New Report

Close