Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Kar naenkrat vdrta mečava pri dojenčku

Kar naenkrat vdrta mečava pri dojenčku

Pozdravljeni, imam 7 tednov staro dojencico, ki je zadnjih 5 dni polno dojena, prej pa sem ji dodajala AM. S pomocjo SNS sistema za dojenje sva presli na polno dojenje. Danes sem opazila, da se ji je kar naenkrat malo vdrla mecava. Ali to pomeni, da dobi premalo mleka? Ponudila sem ji vodo in je spila 20 ml. Koliko vode dnevno ji lahko ponudim? Pred ali po obroku? Ne zelim si iti nazaj na AM, saj imam po mojih pojmih sedaj dovolj mleka. Ze prej nisem dodajala AM pri vsakem dojenju, ampak samo zjutraj in zvecer, od 40 do 90 ml na dan. V prvem mesecu se je zredila za 1300 gramov.
Je nevarno, ce bo imela odslej mecavo vdrto, glede na to da je do sedaj ni imela?

Hvala za odgovor in lep dan,
Katja

Vdrta mečava pri otroku, ki je dehidriran (torej zgublja tekočine, ki je ne more(mo) nadoknaditi) je vdrta za 1-2 mm, v polsedečen položaju, otrok pa je tudi videti bolan.
Polno dojenemu otroku dodatne tekočine niso potrebne, če pa jih ponudimo, jih med obrokom in običajno popije 10 – 20 ml.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni! Doma imam skoraj 3 mesece starega dojencka, ki je polno dojen. Za novo leto sem opazila suho plenicko 5 ur in pol. Vec sem ga pristavljala in mu dala nekaj pozirkov prekuhane vode in plenicka je bila cez 2 uri polulana. Tudi vse naslednje so bile potem normalno na 3 ure polulane, kot prej in nisem zganjala panike. Sedaj pa ze 3 dni opazam vdrto mecavo. Je kar dosti vdrta, ker se mu vidijo robovi kosti. Prvi dan sem ga samo malo vec pristavljala, drugace se doji na priblizno uro in pol do 2 max cez dan, ponoci na 4 ali 5 ur. Stanje glede mecave se ni izboljsalo, vceraj sem mu po podoju ponudila prekuhano vodo v flaski. Popil je 50 ml naenkrat in se bi pil, ce bi mu pustila, pa nisem. Tudi danes enaka zgodba, 2x po dojenju je spil 40 ml in se bi pil ce bi mu pustila. Vse skupaj me ze skrbi. Je pa tudi razdrazljiv zadnje dni. Aja omenim naj se to da je imel vneto oko, pa sem mu dajala svoje mleko in se je v 2 dneh skoraj pozdravilo. Se mu pa tudi nos cez noc zamasi, zjutraj mu ga ocistim z aspiratorjem na sesalec in je potem cez dan ok. Vrocine ni imel. Najlepsa hvala za pomoc in lep pozdrav.

V kakšnem položaju pa opazujete mečavo? Sede, leže, polsede? Opazujte v polsedečem položaju.
Koliko plenic je bilo danes polulanih?
Ali otrok zgublja tekočine, torej bruha in driska?
Je adinamčien in apatičen?
To so znaki, ki nam ob izgubah tekočine govorijo, da je otrok dehidriran in da je potrebno ukrepanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Sem opazovala v polsedecem. Sedaj je bila polulana sesta plenica, pet kar obilno, ena vmes pa malo. 2x je tudi odvajal. Polil je danes 1x, priblizno tako kot vsak dan. Blato ima tekoce ze dolgo casa, pediater mi je na 1 posvetovalnici rekel da je to normalno za dojenega otroka. Ni adinamicen, je pa res zadnje dni bolj zaspan, ko je zbujen pa vecinoma nerga. Ko ga pristavim se umiri in zaspi. Ali naj jutri poklicem v ambulanto in se dogovorim za pregled? Mecava je se vedno vdrta, kljub veckratnemu pristavljanju in dodajanju tekocine. A bi bil to lahko znak da je kaj drugega narobe, ali nakazuje samo na dehidracijo?
Hvala za hiter odgovor in pomoc.
Lp

Glede na to, da ne opisujete nobenih sumljivih znakov, ta vdrtost nima klinične povezave z boleznijo. Do 1-1,5 mm vdrtosti je popolnoma normalno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close