Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek sprememba pogodbe iz NDČ v DČ

sprememba pogodbe iz NDČ v DČ

Zanima, me, če je možno spremeniti pogodbo o delu za NDČ v pogodbo za DČ? S prenehanjem le-te bi potem bila upravičena do nadomestila na zavodu, delodajalec pa ne bi imel stroškov z odpravnino. Je to možno?

In zakaj bi delala tako uslugo delodajalcu?

Tudi meni bi to ustrezalo, po pravici povedano.

Ni možno.

Barca, jaz pa razumem avtorico. A ni fajn vsaj nekaj dobiti, ko se te loti šef?

A res ni mozno?

Marsikdo bi rad naredil uslugo sebi, zbežal iz obupnih razmer, če bi lahko šel potem na zavod.
Pa ne mi zdaj s papirologijo iz naslanjača in predlogi, kako naj nekdo dokazuje mobinge in ostale kršitve, da bi lahko dal izredno.

Marsikdo bi rad naredil uslugo sebi, zbežal iz obupnih razmer, če bi lahko šel potem na zavod.
Pa ne mi zdaj s papirologijo iz naslanjača in predlogi, kako naj nekdo dokazuje mobinge in ostale kršitve, da bi lahko dal izredno.[/quote]

*Če bi dobil kaj od zavoda ali socialne.

Da me ne boste zdaj zaradi napačne terminologije težili.

Marsikdo bi rad naredil uslugo sebi, zbežal iz obupnih razmer, če bi lahko šel potem na zavod.
Pa ne mi zdaj s papirologijo iz naslanjača in predlogi, kako naj nekdo dokazuje mobinge in ostale kršitve, da bi lahko dal izredno.[/quote]

Vsak lahko da kadarkoli odpoved, le da nima pravice do nadomestila…
Lahko pa da odpoved in se za DC zaposli pri nekom drugem takoj, ima poskusno dobo, ki je ne opravi (pa cetudi je poskusna doba npr.en mesec) …. pa se potem prijavi na zavod in ima pravico… doba se seveda steje vsa…
Vcasih je pac treba narediti dva koraka, ne samo enega, da prides do cilja.

Zakaj ne-bi bilo možno? Najprej naredite sporazumno odpoved. Hkrati pa sklenete novo pogodbo, ki vsebuhe datum prenehanja. Pravno je vse ok.

Bi pa na vašem mestu najprej zahteval podpisano novo pogodbo.

Marsikdo bi rad naredil uslugo sebi, zbežal iz obupnih razmer, če bi lahko šel potem na zavod.
Pa ne mi zdaj s papirologijo iz naslanjača in predlogi, kako naj nekdo dokazuje mobinge in ostale kršitve, da bi lahko dal izredno.[/quote]

Vsak lahko da kadarkoli odpoved, le da nima pravice do nadomestila…
Lahko pa da odpoved in se za DC zaposli pri nekom drugem takoj, ima poskusno dobo, ki je ne opravi (pa cetudi je poskusna doba npr.en mesec) …. pa se potem prijavi na zavod in ima pravico… doba se seveda steje vsa…
Vcasih je pac treba narediti dva koraka, ne samo enega, da prides do cilja.[/quote]

Pa predpostavimo še, da je “nekoga drugega” nekaterim najti težje, kot se nekaterim drugim zdi.

In kako bo odreagiral ZZZS, kamor se bodo spremembe javljale (je obvezno in je obvezno prilozili tudi sklep o prenehanju in pa novo pogodbo)?

In kako bo odreagiral ZZZS, kamor se bodo spremembe javljale (je obvezno in je obvezno prilozili tudi sklep o prenehanju in pa novo pogodbo)?[/quote]
Kaj pa lahko naredijo? Zavrnejo nadomestilo potem ko bi pogodba za dč prenehala? Ali lahko celo zavrnejo prijavo za dč? Bi rada vedela preden se spustim v to.

In kako bo odreagiral ZZZS, kamor se bodo spremembe javljale (je obvezno in je obvezno prilozili tudi sklep o prenehanju in pa novo pogodbo)?[/quote]
Kaj pa lahko naredijo? Zavrnejo nadomestilo potem ko bi pogodba za dč prenehala? Ali lahko celo zavrnejo prijavo za dč? Bi rada vedela preden se spustim v to.[/quote]

Moja referentka na ZZZS tudi pri oddaji prek e-vem podrobno pregleda prijave in pogodbe in vcasih celo poklice in kaj dodatno preverja. Lahko ze tam kaj zakomplicirajo… ker odpoved s ponudbo nove pogodbe mora biti prrimerljiva s staro glede casa zaposlitve.
Lahko se sicer da izgovoriti, da delavec zeli na vsak cas oditi, podjetje pa ga zeli na vsak nacin obdrzati, ampak potem ni logicno, da poskusna doba in verjetno enaka placa…

In kako bo odreagiral ZZZS, kamor se bodo spremembe javljale (je obvezno in je obvezno prilozili tudi sklep o prenehanju in pa novo pogodbo)?[/quote]
ZZZS s takimi primeri pa najbrž res nima težav.si bil prej zaposlen in si še vedno, plačuješ prispevke – le kake težave bi imel ZZZS?

Delodajalec naj te pa odpusti iz poslovnih razlogov, če ti hoče uslugo delati…

Torej, zadeva je taka, da bi po porodniski rada ostala doma, tako sva se z mozem dogovorila. Imam pogodbo za NDČ in ce dam odpoved mi ne pripada nic. Ce bi mi delodajalec spremenil v DČ pa bi dobila se 3 mesece nadomestila, imam 5 let delovne dobe. Odpovedi pa mi ne bo dal, ker so to pac dodatni stroski za njega. Saj je moja ideja da grem. Nekdo mi je predlagal gornjo varianto, ampak ne vem ce je mozna. Da bi dala odpoved in se nekje na novo zaposlila za 1 mesec je tudi varianta torej? Ceprav sem na porodniski? Priznam da ne vem kaj dosti o tem, delodajalec je precej fer, ne bo pa sel v lastno skodo.

In kako bo odreagiral ZZZS, kamor se bodo spremembe javljale (je obvezno in je obvezno prilozili tudi sklep o prenehanju in pa novo pogodbo)?[/quote]
ZZZS s takimi primeri pa najbrž res nima težav.si bil prej zaposlen in si še vedno, plačuješ prispevke – le kake težave bi imel ZZZS?

Delodajalec naj te pa odpusti iz poslovnih razlogov, če ti hoče uslugo delati…[/quote]

ZZZS je zadolzen za vodenje evidenc o zaposlenosti (po pooblastilu ZPIZ-a) in ob prijavi na M1 se jasno oznaci, ali je to zaposlitev za dolocen ali za nedolocen cas. Ob spremembah se dela seveda sprememba.
Poleg tega se pri pogodbah za DC placuje 5x prispevek delodajalca za zaposlitev na bruto place, ne samo enkratni znesek.
In ZZZS mora preverjati, ce je vse skladno z zakonodajo.

Jaz pa mislim da je mozno, da se sporazumno dogovorita za drugo delovno mesto, kjer imas poskusno dobo pa jo neuspesno opravis… ali pa za drugo delovno mesto za dolocen cas, ko ti potece pogodba pa pripada odpravnina.
Podatki iz zzzs ja pa niso povezani z zavodom in ceprav se naj take spremembe naj bi javljale veliko delodajalcev tega ne pocne. Itak te zadeve sluzijo bolj statistiki. Vazno je da je clovek prijavljen v obvezno zavarovanje, ostale zadeve niso tako pomembne.

Ravno to, kako si na ZZZS z obrazcem M1 (DC ali NDC) prijavljen, vpliva na visino prispevkov za obvezno zavarovanje…

Pri mojem prejšnjem delodajalcu so delali tudi tako, čeprav ne bi smeli. Šlo pa je za znamo finančno ustanovo.

Lahko se prekine.Delodajalec ti prekine pogodbo za NDČ na tem delovnem mestu in te prezaposli da DČ na drugo delovno mesto,nato pa ti pogodbe ne podaljša.

Take možnosti obstajajo že desetletje.

Lahko se prekine.Delodajalec ti prekine pogodbo za NDČ na tem delovnem mestu in te prezaposli da DČ na drugo delovno mesto,nato pa ti pogodbe ne podaljša.

Take možnosti obstajajo že desetletje.[/quote]

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5944
91.člen

Torej ustrezna zaposlitev je taka, ki določa pogodbo za nedoločen čas, če je bila prejšnja tudi za nedoločen čas, drugače mu pripada odpravnina …

Lahko se prekine.Delodajalec ti prekine pogodbo za NDČ na tem delovnem mestu in te prezaposli da DČ na drugo delovno mesto,nato pa ti pogodbe ne podaljša.

Take možnosti obstajajo že desetletje.[/quote]

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5944
91.člen

Torej ustrezna zaposlitev je taka, ki določa pogodbo za nedoločen čas, če je bila prejšnja tudi za nedoločen čas, drugače mu pripada odpravnina …[/quote]

V katerih primerih zaposlitve za DČ pa ne pripada odpravnina?

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5944
91.člen

Torej ustrezna zaposlitev je taka, ki določa pogodbo za nedoločen čas, če je bila prejšnja tudi za nedoločen čas, drugače mu pripada odpravnina …[/quote]

V katerih primerih zaposlitve za DČ pa ne pripada odpravnina?[/quote]

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5944
79. člen
(splošno)
(3) Delavec, ki mu preneha pogodba o zaposlitvi za določen čas po prvem odstavku tega člena, ima pravico do odpravnine. Pravice do odpravnine iz prejšnjega stavka nima delavec v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, če gre za nadomeščanje začasno odsotnega delavca, v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas za opravljanje sezonskega dela, ki traja manj kot tri mesece v koledarskem letu, ter v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas za opravljanje javnih del oziroma prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, ki je bila sklenjena zaradi vključitve v ukrepe aktivne politike zaposlovanja v skladu z zakonom.

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5944
91.člen

Torej ustrezna zaposlitev je taka, ki določa pogodbo za nedoločen čas, če je bila prejšnja tudi za nedoločen čas, drugače mu pripada odpravnina …[/quote]

V katerih primerih zaposlitve za DČ pa ne pripada odpravnina?[/quote]

na pamet menda, če gre za sezonske delavce, ali izrecno za nadomeščanje
če pa gre za povečan obseg dela, pa pripada odpravnina
v vseh drugih primerih pa itak mora biti po zakonu ndč

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5944
91.člen

Torej ustrezna zaposlitev je taka, ki določa pogodbo za nedoločen čas, če je bila prejšnja tudi za nedoločen čas, drugače mu pripada odpravnina …[/quote]

V katerih primerih zaposlitve za DČ pa ne pripada odpravnina?[/quote]

Moj komentar pa se je nanašal na to, da če je bila pogodba za NDČ in se delavcu le-ta odpove in se mu ponudi nova pogodba za DČ, torej neustrezna nova pogodba, pripada odpravnina zaradi odpovedi pogodbe za NDČ. Pa seveda potem še nova po prenehanju za DČ, razen zaradi razlogov po 79.členu ZDR-1.

New Report

Close