Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Medicinska sestra v Avstriji

Medicinska sestra v Avstriji

Ali katera od vas, ki je po slovenski izobrazbi srednja medicinska sestra, dela v Avstriji? Slišala sem, da se s to izobrazbo v Avstriji ne da delati niti kot Pflegerin/negovalec??!

Delam v avstriji, imam končano 4 letno zdravstveno šolo v sloveniji, seveda se da delati v avstriji z to šolo morajo pa ti prej na dunaju nostrificirati ali priznati izobrazbo , imeti moraš prevedene in sodno overjana spričevala iz slovenije kar precej stane in potem dobiš naziv pflegehelfer in si lahko iščeš službo v avstriji , obvladati pa moraš seveda tudi nemški jezik. Če te še kaj zanima vprašaj.

Jasmina 6 koliko pa znasa placa?

Z vsemi dodatki to je nedeljsko delo ponavadi 2 nedelji mesečno, nočne ponavadi 4 mesečno, okrog 1500 neto za polni delovni čas to je 38 ur tedensko.
To je moja plača začetnika delam malo manj kot leto v avstriji, pa seveda še regres za letni dopust in božičnica ti še pripada to sta še 2 plači posebej.

zdravo, zanima me če nimam pripravništva lahko delam v avstriji?? kje dobim kake podatke kaj morem met vse prevedeno. in ali lahko delam pripravnistvo v avstriji pol.. sem drugac skoraj konc z faksom in

Jasmina 6 Tudi jaz sem vsa spricevala ze prevedla in overla rabim pa se potrdilo od Justizministerium kaj je to in kje to dobim,zivim pa v Linzu. Hvala

justizministerium je pravosodno ministrstvo in domnevam, da gre za potrdilo o nekaznovanosti.

mene pa zanima glede tega postopka priznavanja poklicne kvalifikacije
ce gres ob pondelkih na dunaj dobis se isti dan potrjeno zadevo?
kaksne vse dokumente potrebujem
jasno mi je da potrebujem prevedeno spricevalo in da sem opravila strokovni izpit
potem pa baje potrebujes ogromno drugih papirjev
-potrdilo o nekaznovanosti (kje ga dobim?)
– potrdilo o stalnem prebivaliscu
-pottdilo o drzavljanstvu
-zdravnisko potrdilo( kaj povem zdravniku kaj tocno potrebujem da mi bo hotel izdati to potdilo in da bo pravilno?
-nekaksno neformalno zahtevo??? (to potrebujem ce grem osebno na dunaj?)
ce sem prav razumela morem te dokumente pri notaru overiti nato se pa na sodisce nesti(kam tocno bi mogla to nesti)
prosim za pomoc se tesko razumem iz teh birokratskih zadev in mi vsaka pomoc pride prav
hvala 🙂

Ta material pošlješ in zatem čakaš nekje do tri mesece.
Najbolje, da na spletu poiščeš njihovo spletno stran in pošlješ vprašanje.
Na FB imaš skupine Slovenci v Avstriji, v Celovcu, Negovalka v Avstriji, pridruži se jim in ti bodo vse povedali.
Imaš pa veliko možnosti za delo.
Nekatere agencije imajo Slovenke in Hrvatice za sodelavke, ki novačijo zaposlene, poišči jih in vse izveš iz prve roke.

Ja to je potrdilo o nekaznovanosti , zaprosiš za njega lahko tudi po internetu na ministrstvo za pravosodje v Ljubljani samo pazi samo to je veljavno in ne tisto iz lokalnih sodišč.

Mišel 88
Torej potrdilo o nekaznovanosti sem zgoraj napisala
Zdravniško spričevalo pač poveš na medicini dela zakaj ga rabiš , vendar ga moraš sama plačati.
Potrdilo o stalnem prebivaliscu dobiš na svoji upravni enoti, potrdilo o drzavljanstvu bi morala imeti doma , če nimaš vprašaj na upravni enoti.
Pa pazi spricevala morajo biti ožigosana iz strani uprave enote , da so enaka originalom.
Potem pa daš prevest vse skupaj , mi smo dali sodnemu tolmaču , ki lahko še sodno overi potem ti ni treba nič na,sodišče nosit.
Ko imaš vse papirje se odpelješ na dunaj in če je vse ok dobiš takoj nostrifikacijo.
Če te še kaj zanima pa vprašaj.

joj najlepša Vam hvala to mi je res pomagalo sla sem na upravno enoto po potrdila o drzavljanstvu in stalnem prebivaliscu
ker sem prebrala na njihovi spletni strani da mores imeti zdravnisko potrdilo od osebnega zdravnika ali zdravnika splosne medicine sem sla povprasat mojo osebno zdravnico ki mi je izdala potrdilo upam da bo pravilno
se eno majhno vprasanje, ki sem ga vceraj pozabla omeniti potrebujes nekak index svojega izobrazevanja ker sem srednja medicinska sestra je to mogoce ta priloga k spricevalu imam ga tudi iz angleskega jezika to pomeni da ga ni treba dat prevest?
se enkrat bi se rada zahvalila za odhovore to je prvi napredek ki sem ga dosegla sem ze prej hodlila po razlicnih ustanovah za zaposlovanje in klicala kamor koli pa mi nihce ni vedel povedati celotnega odgovora :))

Ja to je ta priloga v angleščini tega ni treba prevajati, kopije narediš ali bolje da ti tisti h kateremu boš nesla prevajat, pa da ti prevajalec na kopijo še kaki žig naredi , da je kopija enaka originalu.
Če te še kaj zanima pa vprašaj.
Ko boš nesla to na dunaj boš dobila naziv pflegehelfer, jaz sem letos v Avstriji delala dodatno izobraževanje, ki traja 4 vikende zapored in dobiš naziv pflegeasistent.

Če neseš osebno na Dunaj, dobiš papirje takoj ali se čaka in koliko?
Še koliko stane?
Če mogoče veš, dajo tudi, če imaš narejeno izobraževanje za negovalca? Z dokončano kakšno drugo srednjo štiriletno šolo in večletnimi del.izkušnjami.
Kam to neseš, oz. pošlješ, ministrstvo ali kamero, če lahko napišeš, prosim. Hvala.

Kam si dala papirje prevajati in koliko stane ena A4 stran?

Če neseš osebno na dunaj dobiš takoj , če seveda imaš vse papirje ok.
Plačala sem jaz pred 3 leti 220 evrov na dunaju.
Končano pa moraš imeti 4 letno šolo zdravstveno in strokovni izpit, ker moji znanki , ki je imela 3 letno za negovalca so rekli , da se ne da dobiti nostrifikacije, za druge 4 letne šole pa jaz ne vem , če se da dobiti , ker če imaš delovne izkušnje v sloveniji ne vem če priznajo kaj , priznajo samo izkušnje iz Avstrije.

Zanima me zato, ker je znanka, ki ni dokončala izobr.na smeri negovalec bolničar, dela pa v At kot oskrbovalka, baje dobila, le, da je menda morala narest seminarsko, le poslati.
Tudi oni nimajo 4- letnih sr.šoskih programov, niti v Nemčiji, izobražujejo naknadno, dopolnilno eno, dvo in triletna izobraževanja.
Kot kaže, jim praksa v At nekaj pomeni.
Baje, da so jo prijavili delodajalci, da so ji omogočili njihovo uradno pridobljen certifikat.
Vem zagotovo pa ne, mislim pa, da bi bilo možno.

Ja tako je njim največ pomeni , če delaš v Avstriji tudi mene je delodajalec prijavil na dodatno izobraževanje , tako ,da imam sedaj naziv pflegeasistent

S katerim nazivom že lahko delaš v domovih starejših ali ambulantno, na terenu?
Dajo tudi v Avstriji možnost študija in še plačajo hkrati?

Imaš nazive heimhilfe, to je najnizji naziv s katerim.lahko delaš v Avstriji, zato imajo oni 2 letno šolo , z slovenskimi šolami pa ne vem, če sploh lahko dobiš ta naziv.
Potem pride pflegehelfer to je naša 4 letna zdravstvena , potem pa pflegeasistent za ta naziv moraš imeti našo 4 letno zdravstveno , delati en čas v Avstriji ter 4 vikende zapored hoditi na dodatno izobraževanje v Avstriji , ki pa si ga plačaš sam pride okrog 500 evrov, delodajalec te samo vpiše plačaš pa si sam.

Kakšno izobrazbo pa imajo njihove dipl. Pflegehelfer?
Heimhelfer nima srednje šole.

V Avstriji sploh nimajo 4letnega srednješolskega izobraževanja za medicinske sestre. To v Nemčiji in Avstriji šele urejajo. V Švici enako.
V bistvu je problem jezik, ki ga naše med.sestre še ne obvladajo. Nad B2.

Kakšno dodatno znanje in veščine pa na teh vikend modulih sploh pridobiš?
Heimhelfe ne daje injekcij, pflegehelfer pa že ali kako? Pa nego obvladata oba?
To mi ni jasno, ta razlika.

Vikend izobraževanje je zato , ker med tednom delaš si v službi, to je nekaj takega kot pri nas izredni študij, ki je tudi v petek in soboto.
Heimhilfe samo pomaga v domu ne daje inekcij in ne zdravil npr pere perilo , pomiva posodo se druži z pacienti vecinoma take stvari.
Prvič pa slišim za naziv dipl. Pflegehelfer so samo dipl. Krankenschwester , ki imajo končano fakulteto za zdravstvene vede.
Kot pflegeasistent pa lahko vstavljaš katetre daješ infuzije, kar kot pflegehelfer ne smeš.


Aha, hvala za pojasnila. Lepo se imej tam gori in obilo dobre volje, lepih dni ti želim.

Kateter sme vstavljati in izstavljati le zdravnik, to bo pomota.
Le pereš ga lahko, vrečko namreč, ko ga sprazniš.

New Report

Close