Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Šolska prehrana – komentar jedilnika

Šolska prehrana – komentar jedilnika

Me je spodbudila tema o šolski prehrani, ki bi lahko vsebovala več lokalno pridelane hrane, bolj kvalitetne sestavine, …

Pripenjam jedilnik na naši osnovni šoli, kjer se kar trudijo, da je hrana na jedilniku tudi iz lokalnega okolja in večinoma pripravljena v šolski kuhinji.

Prosim za komentar. Bi bili vaši otroci veseli takega jedilnika?

MALICA

po., 6.: koruzni kruh, piščančje prsi z omega 3, kislo zelje s česnom, otroški čaj z medom, orehi lokalne pridelave
to., 7.: kruhov rogljič, manj sladek kakav iz domačega mleka SŠS – HRUŠKA
sr., 8.: kruh malnar, jajčni namaz z manj majoneze, metin čaj, klementina
če., 9.: bio ovsen kruh, medeni namaz iz lokalnega medu, manj sladka bela kava, melona
pe., 10.: pica s sirom, manj sladka domača limonada

po., 13.: sirov polž, domač manj sladek vanilijev jogurt
to., 14.: bio črn kruh, rezina gavde, sardele, planinski čaj z limono in medom SŠS – KORENJE
sr., 15.: jabolčni zavitek, manj sladek otroški čaj, lešniki lokalne pridelave
če., 16.: črna lepinja, domač puranov polpet, zelena solata, priloge, manj sladka limonada
pe., 17.: bio pirin kruh, kisla smetana, slivova marmelada, manj sladka bela kava, kivi

po., 20.: koruzni kruh, mesni namaz z manj majoneze, nesladkan sadni čaj, krekerji
to., 21.: bio polnozrnat kruh, evrokrem, otroški čaj z limono SŠS – JABOLKO
sr., 22.: bio črn kruh, tunin namaz s skuto, čebula lokalne pridelave, planinski čaj z medom, ¼ pomaranče
če., 23.: sirova štručka, pašteta brez konzervansov, zelena paprika in rdeča paprika, manj sladka limonada
pe., 24.: sirov burek, manj sladka limonada

po., 27.: svečano pecivo s čokolado, manj sladek kakav iz domačega mleka, ananas
to., 28.: bio pirina žemlja, domače maslo, šunka, otroški čaj z medom SŠS – KISLO ZELJE
sr., 29.: črna štručka, hrenovka z omega 3, priloge, manj sladek planinski čaj z limono
če., 30.: domače mleko, polnozrnati hrustki, banana
pe., 31.: bio korenčkov kruh, tamar namaz, nariban korenček, nesladkan sadni čaj, jabolko lokalne pridelave

KOSILA

po., 6.: dušen riž, svinjska pečenka, grah v smetanovi omaki, radič s koruzo in balzamičnim kisom, voda, ¼ pomaranče
to., 7.: matevž z domačim fižolom, dušena kisla repa lokalne pridelave, prekajena šunka, voda, ringlo
sr., 8.: lokalna jed smokavc, bio črn kruh, domače manj sladko višnjevo pecivo, voda
če., 9.: ajdovi njoki, mesna omaka iz puranovega mesa, parmezan, zelena solata s fižolom, voda, jabolko lokalne pridelave
pe., 10.: kolerabična mineštra, bio črn kruh, marelični cmoki z drobtinicami, voda

po., 13.: mlinci, dušeno rdeče zelje lokalne pridelave, pečen puščanji file z omega 3, motovilec s koruzo, voda
to., 14.: pire krompir, mleta pečenka, špinača v omaki, voda, zelje v solati s fižolom, voda, ¼ rdeče pomaranče
sr., 15.: krompir v kosih, pečenica, dušeno kislo zelje, voda, hruška lokalne pridelave domača
če., 16.: graham špageti, mesna omaka s paradižnikom, zelena solata z radičem, voda, banana
pe., 17.: zelenjavna enolončnica s fižolom in čičeriko, bio črn kruh, skutni štruklji z drobtinicami, voda

po., 20.: domač gresov cmok, piščančji paprikaš, motovilec z jajcem, voda, ananas
to., 21.: musaka z zelenjavo, kitajsko zelje s korenjem, voda, kivi lokalne pridelave
sr., 22.: piščančja rižota iz treh vrst riža z zelenjavo, parmezan, zelena solata s fižolom, voda, sladoled v lončku
če., 23.: pire krompir, ocvrt oslič, kumare v solati, voda, jabolko lokalne pridelave
pe., 24.: porova enolončnica s krompirjem, bio črn kruh, metuljčki z domačo skuto in orehi, voda

po., 27.: ocvrtki, dušen puran, domača kolerabica v omaki, zelje v solati s fižolom, voda
to., 28.: zloženka s proseno kašo in zelenjavo, zelena solata s kalčki, voda, ¼ pomaranče
sr., 29.: pire krompir, mesne kroglice v paradižnikovi omaki, radič z zeleno solato, voda, klementina
če., 30.: krompirjevi štruklji z drobtinicami, telečji golaž, korenček v solati, voda, ananas
pe., 31.: fižolova enolončnica, bio črn kruh, domač rižev narastek iz lokalnih jabolk

POPOLDANSKA MALICA

po., 6.: črna žemljica, maslo, korenje v palčki, čaj z limono
to., 7.: bio pirin kruh, tunin namaz, čebula lokalne pridelave, voda
sr., 8.: melona, banana, orehi lokalne pridelave
če., 9.: črna štručka, ¼ hrenovke z omega 3, priloge, voda
pe., 10.: pomaranča, jabolko lokalne pridelave, grisini s sezamom

po., 13.: bio koruzni kruh, mesni namaz s kumaricami, voda
to., 14.: polnozrnat kruh, evrokrem, čaj z limono
sr., 15.: ajdov kruh z orehi, rezina gavde, olive, voda
če., 16.: jagodni kefir, ½ makove štručke
pe., 17.: rižev vafelj, ringlo, ananas

po., 20.: mali sirov polž, čaj z medom
to., 21.: mala polnozrnata štručka, klementina
sr., 22.: bio ovsen kruh, medeni namaz iz lokalnega medu, voda
če., 23.: črn kruh, šunka, rdeča paprika, limonada
pe., 24.: navadni jogurt, ½ slanika

po., 27.: bio črn kruh, pašteta brez konzervansov, kumarice, voda
to., 28.: bio pirin kruh, šipkova marmelada, čaj z limono
sr., 29.: kruhov rogljiček, ringlo
če., 30.: mali sirov burek, voda
pe., 31.: jabolko lokalne pridelave, žitna rezina

BREZMESNA KOSILA

po., 6.: dušen riž, OCVRTI JAJČEVCI, grah v smetanovi omaki, radič s koruzo in balzamičnim kisom, voda, ¼ pomaranče
to., 7.: ZELENJAVNA LAZANJA, SOLATA voda, ringlo
sr., 8.: lokalna jed smokavc BREZ SLANINE, bio črn kruh, domače manj sladko višnjevo pecivo, voda
če., 9.: ajdovi njoki, PARADIŽNIKOVA omaka, parmezan, zelena solata s fižolom, voda, jabolko lokalne pridelave
pe., 10.: kolerabična mineštra, bio črn kruh, marelični cmoki z drobtinicami, voda

po., 13.: mlinci, dušeno rdeče zelje lokalne pridelave, OCVRTA CVETAČA , motovilec s koruzo, voda
to., 14.: pire krompir, SOJIN POLPET, špinača v omaki, voda, zelje v solati s fižolom, voda, ¼ rdeče pomaranče
sr., 15.: LEČNA JUHA Z VLIVANCI, NADEVANE PALAČINKE, KOMPOT
če., 16.: TORTELINI, SIRNA POLIVKA, zelena solata z radičem, voda, banana
pe., 17.: zelenjavna enolončnica s fižolom in čičeriko, bio črn kruh, skutni štruklji z drobtinicami, voda

po., 20.: domač gresov cmok, ZELENJAVNI paprikaš, motovilec z jajcem, voda, ananas
to., 21.: musaka z zelenjavo IN BREZ MESA, kitajsko zelje s korenjem, voda, kivi lokalne pridelave
sr., 22.: ZELENJAVNA rižota iz treh vrst riža z zelenjavo, parmezan, zelena solata s fižolom, voda, sladoled v lončku
če., 23.: pire krompir, SIRNI KANELON, kumare v solati, voda, jabolko lokalne pridelave
pe., 24.: porova enolončnica s krompirjem, bio črn kruh, metuljčki z domačo skuto in orehi, voda

po., 27.: ocvrtki, OCVRTE BUČKE, domača kolerabica v omaki, zelje v solati s fižolom, voda
to., 28.: zloženka s proseno kašo in zelenjavo BREZ MESA, zelena solata s kalčki, voda, ¼ pomaranče
sr., 29.: pire krompir, RIŽEVE kroglice Z ZELENJAVO v paradižnikovi omaki, radič z zeleno solato, voda, klementina
če., 30.: krompirjevi štruklji z drobtinicami, GOBICE V SMETANOVI OMAKI, korenček v solati, voda, ananas
pe., 31.: fižolova enolončnica, bio črn kruh, domač rižev narastek iz lokalnih jabolk

Brezmesna kosila?

Ne se jebat no. A se moramo ravno vsake kaprice staršev lotiti?

in jesta praktično kar dobita. Meni osebno iz navedenega niso všeč razne konzerve, paštete, šunka, hrenovke, burek..in ostalo predelano z nutritienti prazno sr.. .

nova
Uredništvo priporoča

Po smernicah zdrave prehrane naj bi se meso jedlo 2-3x na teden največ. Tukaj je pa skoraj v vsakem obroku (malica/kosilo). Prav je, da se kak dan (v celoti!) preskoči, če imajo neosveščene starše jih pa z mesom itak še doma zastrupljajo tako da če kak dan ni mesa za kosilo je to za otrokovo zdravje samo blagodejno. Če že bi moralo biti izključno ekološko ne pa nafilano z antibiotiki, sojo iz Kitajske in GSO in pesticidi iz krme.

Zakaj pa dobijo samo 1/4 pomaranče?

veliko je otrok, ki ne jedo mesa sploh, po lastni volji ali pa jim ne paše vsak dan jesti meso in šola, če želi prodat storitev (kar kosila so), se mora pač prilagodit, tako to je.
konkretni jedilnik je na prvi uč ok, zgleda zdrav in okusen, pomemno je, kje in kakšne sestavine nabavljajo.

Bemti, pa dejte svojo deco doma hrani! Zakaj ji dovolite, da je (ne)zdravo hrano, če pa ve doma tako odlično skuhate za 3 evre na dan! Dejte svojim soncem malico s seboj, kosilo pa jim kuhajte iz bio, eko…. sestavin. Zakaj dovoljujete,da vam šole kuhajo, ko to znate same bolje in bolj zdravo. Brezmesno, vegansko, vegetarijansko, itd… itd.. Kdo vas babe sili,da otrokom dajo v šoli jest? Zakaj tega ne delate doma, kot vsa skandinavija. Tam ni malice in ni šolskega kosila! Malica od doma, kosilo doma! Pa je konec zgodbe z jedilniki, nabavo, cenami, zdravjem, pripravo… itd.


pa tebe tarejo? Ne znaš kuhati zdravo? Si ne moreš privoščiti zdravih sestavin? Od kje ta gnjev kako živijo in zmorejo drugi? Lastne frustracije?

Se čisto strinjam s tabo.

Ampak potem bi vse te eko bio drama queens čisto izgubile smisel življenja, ki seveda ni eko bio, ampak dramatiziranje in teženje drugim.

Se čisto strinjam s tabo.

Ampak potem bi vse te eko bio drama queens čisto izgubile smisel življenja, ki seveda ni eko bio, ampak dramatiziranje in teženje drugim.[/quote]

Za nekatere je to de facto nadomestek za onaniranje…

“Oooh, oooh, mi pa tako zdravo živimo, ooooh!”
“Ja, ja, še, še bolj Eko, poglejte vsi kolk sem Eko!”
“Mhmm, jaa, jaa, BIO, BIO MI DAJ!”
“Oh moj vegetarjanec, o moj Vegetarjanec… OOO!!”

In ko se jim enkrat to vzame – da bodo morali nehati drkat na te neumnosti na roditeljskih sestankih… Kaj pa potem? Veste koliko samomorov bo, ker bodo izgubile smisel življenja in občutek superiornosti?!

Zatorej: meso v vsako otroško kosilo. Vegeto v vsako juho. In nenazadnje, če je lokalno je za v smeti – najmanj iz Kenije mora biti!

Mene pa zanima,ce imas ti doma vsega na pretek.Hrana je cisto ok.Me zanima kaj jeste doma?Absurd kaj pocnete s jedilniki otrok.

Popoldanska malica stane 15c (da, 0,15€). Kako potem lahko izvajajo tak jedilnik? Delijo mikroskopske količine?

Tebi se pa da.Super!Hvala!Bom porabila za ideje za obroke doma.

Drugace pa moji otroci so vsejedi in mi je pisan jedilnik vsec.

Se čisto strinjam s tabo.

Ampak potem bi vse te eko bio drama queens čisto izgubile smisel življenja, ki seveda ni eko bio, ampak dramatiziranje in teženje drugim.[/quote]
ti jej sranje, jaz/mi pa pač ne bomo. Mislim, da imate težave “vi” ker se pretežno oglašate tisti, ki jim trka vest na lenobo in neangažiranost in nepripravljenosti investiranja časa in denarja kar pa “gasite” z agresijo usmerjeno navzven. V bistvu ste zelo ubogi. Nezreli. Lažje je napadati kot prevzemati odgovornost. Še nikoli znanje ni bilo tako dostopno.

Meni ej jedilnik všeč. Bolj zdravo kot v marsikateri družini. Jedilnik je premišljen.
Ve res kuhate bolj zdravo od tega??? Naj dvigne roko tista, ki kuha bolj zdravo. Jaz ne. Evo res, ne kuham bolj zdravo in premišljeno od tega tukaj.

Mene pa zanima tisto meso na jedilniku, kakšne kakovosti je? Npr. piščančje prsi z omega 3, PP ali Pivka najbrž, če ne kaj slabšega. Bom rekel takole, na papirju se vse dobro bere, če je pa res zdravo in še okusno pa ne vemo. Tudi lokalci prodajajo meso polno antibiotikov in zelenjavo ter sadje s pesticidi – dokler je edini kriterij najcenejši ponudnik, kvalitetne in zdrave hrane najbrž ne bo na jedilnikih otrok.

Če generacija sončkov, ki se ji je že uspelo razmnožit tako zganja zaradi čisto ok jedilnika, me ras zanima, kaj bodo zganjala njihova sončeca, ko odrastejo. Bolj zatežen preserator mislim, da sploh ne moreš bit. Ali pač?

Hecno bi bilo videt, kaj bo z mini eko produktom na dveh nogah z maksi carbon footprint naredilo, ko bo dobil svoj prvi denar in šel na bigmaca.

To je super jedilnik!!! Kaj ste nore ene babe

Užaljena si, ker sem povedal resnico. Dokler bo edini kriterij najceneje, ne pričakuj zdrave hrane na krožniku otrok. Pa o tem povprašaj, npr, našega znanega neodvisnega strokovnjaka, ti bo znal povedati kaj na to temo in boš negativno presenečena.

Kdo je užaljen? Meni se zdite vsi skup s svojimi fiksnimi idejami, kaj je zdravo in kaj ne, total trčeni. zato vas pa strižejo. Dvignit ceno, da bodo tepci mislili, da je kvalitetno in kako njihova sončeca ne bodo zavaljena, če jim bodo velika sončeca nonstop zijala v talarje.

S tem se strinjam, dokler bo pogoj hrane cena – bo vse slabo… čeprav je jedilnik v papirnati obliki ok. Vendar…. Vendar…. Doma nimam kaj dosti boljše hrane. Meso kupujem v Mercatorju in zelenjavo pri bližnjem zelenjavarju. Moja hrana ni bolj zdrava od te v tej šoli. Sem 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, da ne. Ko se pa pogovarjam z ostalimi starši, pa doma otrokom naredijo tudi ribje palčke – kupljene, pa pohanao meso, pa podobno… Ne ga srat in se zgražat nad polsko hrano, če doma počnete slabše kot je to.
Poznam tudi eno, ki ima otroka na dietni hrani v šoli, ker je predebel. Doma pa veselo putrček v pire daje, pa kislo smetanco v omake. Pa kuha tudi non stop in mulo ves čas samo je. Seveda je potem kriva šola, da je on debel. :))))


pa tebe tarejo? Ne znaš kuhati zdravo? Si ne moreš privoščiti zdravih sestavin? Od kje ta gnjev kako živijo in zmorejo drugi? Lastne frustracije?[/quote]
Lupca, gnev, gneva! Tolk o tem! Jst si jih že lahko, ampak drame kvine pa ne ! Ker mislijo,da jim mora država deco futrat. Očitno ti tudi!


pa tebe tarejo? Ne znaš kuhati zdravo? Si ne moreš privoščiti zdravih sestavin? Od kje ta gnjev kako živijo in zmorejo drugi? Lastne frustracije?[/quote]
Lupca, gnev, gneva! Tolk o tem! Jst si jih že lahko, ampak drame kvine pa ne ! Ker mislijo,da jim mora država deco futrat. Očitno ti tudi![/quote]
kr neki? Futra se živino. Mi na srečo dovolj dobro zaslužimo, da ne potrebujemo najcenejših sestavin, je pa res, da se izogibamo procesirani hrani in pazimo, da je hrana ekološkega in lokalnega izvora. Kar sploh ni tako drago in zamudno kot bi si marsikdo mislil. Hrana je ta ki zraste in ne ki se jo ustvari v tovarni. To je osnovno merilo. Drugo je pa, da se z izborom lokalno izognemo, da stoji in se skladišči/transportira predolgo in pri tem propada vrednost vit&min, z eko opcijo pa se izzognemo antibiotikom, hormonom, pesticidom, gso..ker tega človek pač res ne potrebuje. Problem je, da se na začetku napačno prehranjevanje ne pozna..sčasoma pa že..porast vseh možnih alergij, avtoimunih, raka itd morda priča o tem ampak ta škodljiva svinjarija iz običajne trgovinske hrane se dolgo nalaga v telesu dokler nima dovolj in se obrne telo proti sebi ker je tako prenasičeno z slabim (vnosom).

Otroci jejo tisto, kar so se navadili od doma. Pika. Otroci niso padli iz ženskega trebuha in začeli jesti vrtčevsko in šolsko hrano. Svoje navade so prinesli od doma.

Primer: pri nas doma je za piti voda in nesladkan čaj, občasno limonada (sveže stisnjena iz limon). Lahko verjamete, da nihče ni žejen.
V šoli imajo vedno neke pakirane sokove, smutije, sladek čaj…

Doma imamo v hladilniku omejeno količino hrane (pa ne zaradi cen in denarja). Pojemo tisto, kar je v hladilniku. Občasno kak priboljšek. Recimo Kekec pašteto. Samo kruh je vedno vsaj pirin. Nikoli ni žemljic iz bele moke (razen, ko jo prinesejo domov iz šole). Če so lačni, pojejo kar dobijo na mizo. Otrok doma nikoli ne sprašujem KAJ BOSTE JEDLI ampak vprašam BOSTE JEDLI TO ALI TO? Dve izbiri in konec. Če so lačni, bodo jedli, če niso ne bodo. A veste koliko otrok je samo iz navade in ker jim je ponujena hrana, pa v resnici sploh niso lačni???

Skratka, kot so navajeni, tako je. In prve navade glede hrane dobijo doma. Tudi glede količin in tega kdaj se je.


nabavnik in pripravljalnik določi kaj se bo jedlo. Še nikoli jih nismo vprašali ampak se postavi na mizo. Skrbimo, da je zdravo. Zmišljevanja ni.

New Report

Close