Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Barca morda veš? V sloveniji bom pogodbeno delala za tujega naročnika

Barca morda veš? V sloveniji bom pogodbeno delala za tujega naročnika

Delala bom doma, en mesec. Tujec mi bo nakazal plačilo na moj račun v Sloveniji. Kakšne so potem moje obveznosti do davkarije pri nas(v tujini davka ne bodo odvajali – to moram urediti sama v Sloveniji)

In delala boš kot s.p., kot d.o.o., po podjemni, po avtorski … ?

Imam freelancing agreement

nova
Uredništvo priporoča

Torej nimaš registrirane oblike dejavnosti, ampak bo po podjemni/avtorski pogodbi?

Ob prejemu nakazila prijaviš na naš FURS, oni obračunajo prispevke in ti pošljejo odločbo o plačilu.

Zlata si, hvala!

Zlata si, hvala!

Enkrat smo ze govorili na to temo (sem jaz spraseval obratno) in smo ugotovili, da se to (podjemna in/ali avtorska pogodba) ne splaca. Razlika med tem, kar narocnik placa in tem, kar izvajalcu “netto” ostane je prevelika.

Primer:
– narocnik ti bo za en mesec placal 5.000 evrov na tvoj TRR
– po odtegnitvi vseh dajatev ti bo na TRR ostalo reci in pisi ca. 2.275 evrov.

55{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pobere drzava za “nic”. Ce bi bila s.p. za en mesec, bi izstavila racun za 5.000 evrov. Placala bi nekih 300 in nekaj evrov prispevkov in nekaj 10 evrov dohodnine. Ostalo bi ti ca. 4.600 evrov.

Premisli!

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

No, zdaj pa poskusi izračun še enkrat, tokrat za zneske, primerljive s tistimi v Sloveniji.

5.000€ bruto AH je neto 3.636,50, oz.3.055,25, če ni zaposlen in se plača tudi ZPIZ prispevek (in se priznava tudi pokojninska doba), akontacija dohodnine je 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (kar pomeni, da je lahko konec leta še kako doplačilo ali pa vračilo, odvisno od skupnih prihodkov).

Barca, bluzis. Jaz tebi nakazem 5.000 na TRR. Me ne briga vase bruto/neto sranje. 5 cukov ti nakazem, pa delaj z njimi kar hoces. V Sloveniji je to potem “preracunano” 3.725 bruto… In od tu dalje potem tvoja logika pije vodo. To je “Freiberufler” oz. “Freelancer”. Ja?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Delo za tujega izvajalca pomeni zneske primerljive z domacimi izvajalci v tujini. Bo slo?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Barca, bluzis. Jaz tebi nakazem 5.000 na TRR. Me ne briga vase bruto/neto sranje. 5 cukov ti nakazem, pa delaj z njimi kar hoces. V Sloveniji je to potem “preracunano” 3.725 bruto… In od tu dalje potem tvoja logika pije vodo. To je “Freiberufler” oz. “Freelancer”. Ja?[/quote]

Nič ne bluzim, sem napisala točno to, kaj od nakazila (torej bruto 5.000) ostane meni (neto), če peljem to prek pogodbe.
Prek začasno odprtega s.p.-ja pa je seveda situacija precej drugačna..

Barca, bluzis. Jaz tebi nakazem 5.000 na TRR. Me ne briga vase bruto/neto sranje. 5 cukov ti nakazem, pa delaj z njimi kar hoces. V Sloveniji je to potem “preracunano” 3.725 bruto… In od tu dalje potem tvoja logika pije vodo. To je “Freiberufler” oz. “Freelancer”. Ja?[/quote]

Nič ne bluzim, sem napisala točno to, kaj od nakazila (torej bruto 5.000) ostane meni (neto), če peljem to prek pogodbe.
Prek začasno odprtega s.p.-ja pa je seveda situacija precej drugačna..[/quote]

Saj ves, da ne pisem na pamet. Ti govoris o 5.000 bruto (po slovensko). Kar pa v svetu ne velja nic. Ko jaz (oz. kdorkoli drug v DACH, UK, ZDA, NZ, AU, itd.) recem 5.000 bruto, pomeni to po slovensko: skupni strosek narocnika/delodajalca.

[attachment=0]pp.PNG[/attachment]

Uporabil pa se “racunovodjo”. Zdaj… Ce je narobe izracunal, si pa dobrodosla za popravek. 🙂

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Nič ne bluzim, sem napisala točno to, kaj od nakazila (torej bruto 5.000) ostane meni (neto), če peljem to prek pogodbe.
Prek začasno odprtega s.p.-ja pa je seveda situacija precej drugačna..[/quote]

Saj ves, da ne pisem na pamet. Ti govoris o 5.000 bruto (po slovensko). Kar pa v svetu ne velja nic. Ko jaz (oz. kdorkoli drug v DACH, UK, ZDA, NZ, AU, itd.) recem 5.000 bruto, pomeni to po slovensko: skupni strosek narocnika/delodajalca.

pp.PNG

Uporabil pa se “racunovodjo”. Zdaj… Ce je narobe izracunal, si pa dobrodosla za popravek. :-)[/quote]

Strošek izplačevalca ali pa bruto bruto NI enako bruto.

To je ravno tako, kot v kaki temi debatirajo o plačah in eni navajajo neto plačo, drugi neto + prevoz + prehrano, tretji pa bruto plačo.

Pri nas je jasno, da je bruto to, kar potem najdem tudi v moji dohodnini, prispevki delodajalca ali pa naročnika se pri meni kot zaposleni ali pa izvajalki ne kažejo nikjer.

In mimogrede, tudi iz Nemčije je sodelavka dobila lani honorar in so jim bile jasne razlike med bruto in bruto bruto. Pa še A1 in KIDO je dostavljala.

Saj ves, da ne pisem na pamet. Ti govoris o 5.000 bruto (po slovensko). Kar pa v svetu ne velja nic. Ko jaz (oz. kdorkoli drug v DACH, UK, ZDA, NZ, AU, itd.) recem 5.000 bruto, pomeni to po slovensko: skupni strosek narocnika/delodajalca.

pp.PNG

Uporabil pa se “racunovodjo”. Zdaj… Ce je narobe izracunal, si pa dobrodosla za popravek. :-)[/quote]

Strošek izplačevalca ali pa bruto bruto NI enako bruto.

To je ravno tako, kot v kaki temi debatirajo o plačah in eni navajajo neto plačo, drugi neto + prevoz + prehrano, tretji pa bruto plačo.

Pri nas je jasno, da je bruto to, kar potem najdem tudi v moji dohodnini, prispevki delodajalca ali pa naročnika se pri meni kot zaposleni ali pa izvajalki ne kažejo nikjer.

In mimogrede, tudi iz Nemčije je sodelavka dobila lani honorar in so jim bile jasne razlike med bruto in bruto bruto. Pa še A1 in KIDO je dostavljala.[/quote]

Se enkrat: Pise “imam freelance agreement”. Ti jo prilepim sem gor, da se sama prepricas, da je notri celo eksplicitno navedeno, da “narocnik placa xx, kar velja kot koncni znesek in po tem in tem clenu tega in tega zakona narocnik ne odgovarja za davcne odtegljaje”? Imam kar nekaj “Freie Mitarbeiter Vertrag” in verjemi mi, da vem, kaj notri pise, bolje kot ti. 😉

Pisem dobronamerno.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Če misliš biti s.p. in poslovati s pravnimi osebami iz drugih članic EU, se moraš obvezno še zavezati za DDV in potem z ustreznimi matematičnimi akrobacijami specificirati račune tako, da bo vsota z DDV vred enaka dogovorjenemu znesku.

Strošek izplačevalca ali pa bruto bruto NI enako bruto.

To je ravno tako, kot v kaki temi debatirajo o plačah in eni navajajo neto plačo, drugi neto + prevoz + prehrano, tretji pa bruto plačo.

Pri nas je jasno, da je bruto to, kar potem najdem tudi v moji dohodnini, prispevki delodajalca ali pa naročnika se pri meni kot zaposleni ali pa izvajalki ne kažejo nikjer.

In mimogrede, tudi iz Nemčije je sodelavka dobila lani honorar in so jim bile jasne razlike med bruto in bruto bruto. Pa še A1 in KIDO je dostavljala.[/quote]

Se enkrat: Pise “imam freelance agreement”. Ti jo prilepim sem gor, da se sama prepricas, da je notri celo eksplicitno navedeno, da “narocnik placa xx, kar velja kot koncni znesek in po tem in tem clenu tega in tega zakona narocnik ne odgovarja za davcne odtegljaje”? Imam kar nekaj “Freie Mitarbeiter Vertrag” in verjemi mi, da vem, kaj notri pise, bolje kot ti. 😉

Pisem dobronamerno.[/quote]

Čisto dobronamerno, davčni odtegljaj ni isto kot pa prispevki na nek znesek.

In sodelavka lani je imela ravno tako “freelance agreement” (je pred leti tudi živela in delala v Nemčiji (Leipzig), zdaj živi in dela pri nas) in naveden znesek se je obravnaval kot bruto in ne kot bruto bruto.

Lahko se registrira samo kot atipični zavezanec za DDV in v veliki večini primerov se DDV prevali na naročnika, ki si ga lahko potem prizna kot vstopnega.

Se enkrat: Pise “imam freelance agreement”. Ti jo prilepim sem gor, da se sama prepricas, da je notri celo eksplicitno navedeno, da “narocnik placa xx, kar velja kot koncni znesek in po tem in tem clenu tega in tega zakona narocnik ne odgovarja za davcne odtegljaje”? Imam kar nekaj “Freie Mitarbeiter Vertrag” in verjemi mi, da vem, kaj notri pise, bolje kot ti. 😉

Pisem dobronamerno.[/quote]

Čisto dobronamerno, davčni odtegljaj ni isto kot pa prispevki na nek znesek.

In sodelavka lani je imela ravno tako “freelance agreement” (je pred leti tudi živela in delala v Nemčiji (Leipzig), zdaj živi in dela pri nas) in naveden znesek se je obravnaval kot bruto in ne kot bruto bruto.[/quote]

To velja izjemoma zgolj, ce ima oseba le enega delodajalca (Auftraggeber) oz. enega, ki predstavlja ali 32 ur ali vec na teden ali 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ali vec vseh prihodkov FB, ce ta FB prebiva v DE, iz naslova preprecevanja (polzakonitega) prekariata.

Nima s tem primerom nicesar skupnega, ker Slovenskega drzavljanja, ki dela v Sloveniji, ne sciti nemska delovnopravna zakonodaja. 😉

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Slovenska politika je pogoltna žal. Samo ljudem sploh ne kapne.

Sicer ne veva, ce je avgorica teme zaposlena, ampak kot pravim, sodelavka je lani prejela honorar po pogodbi iz Nemcije in dogovorjen znesek se je stel za bruto in ne bruto bruto. Zaposlitev pa je dokazovala z A1 obrazcem, z enakim tudi tujci meni dokazujejo zavarovanje v svoji drzavi ob izplacilu avtorskih pogodb. Pa seveda KIDO za uveljavljanje sporazuma o izogibanju dvojnega obdavcevanja.
Slovenka, zivi n dela v Sloveniji, placilo po pogodbi iz Nemcije.

Čisto dobronamerno, davčni odtegljaj ni isto kot pa prispevki na nek znesek.

In sodelavka lani je imela ravno tako “freelance agreement” (je pred leti tudi živela in delala v Nemčiji (Leipzig), zdaj živi in dela pri nas) in naveden znesek se je obravnaval kot bruto in ne kot bruto bruto.[/quote]

To velja izjemoma zgolj, ce ima oseba le enega delodajalca (Auftraggeber) oz. enega, ki predstavlja ali 32 ur ali vec na teden ali 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ali vec vseh prihodkov FB, ce ta FB prebiva v DE, iz naslova preprecevanja (polzakonitega) prekariata.

Nima s tem primerom nicesar skupnega, ker Slovenskega drzavljanja, ki dela v Sloveniji, ne sciti nemska delovnopravna zakonodaja. ;-)[/quote]

Se enkrat: obstajata zgolj in samo dve pomembni vprasanji (po minimax nacelu). Eno je: Koliko me bo vse skupaj stalo? To se sprasuje narocnik. In drugo je: Koliko mi bo ostalo “cistega”? To se sprasuje izvajalec.

Dekle sprasuje, kaj se ji najbolj splaca. Torej jo zanima, kako maksimirati ostanek. Kako ji bo ostalo cimvec cistega. Na izbiro ima dvoje:
– racun kot s.p.
– podjemna pogodba

Ce izda racun za znesek, katerega je nekdo pripravljen placati (predpostavil sem 5 tisoc), ji ostane ca. 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} tega zneska “cistega” (vkljucno s stroski prijave, odjave, itd.). V primeru podjemne pogodbe pa ji ob enakem strosku narocnika ostane okoli 45{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} cistega. Torej pol manj.

In potem se tu najde nekdo (oprosti Barca), ki pametuje o povsem irelevantnih zadevah. Koga vraga briga v tej zadevi, kako se kaj imenuje (po slovensko). Dragi moji, polagam vam na srce, se posebej, ce greste “ven” si sluzit kruh – stejeta edino zgoraj navedeni vprasanji, glede na vlogo v kateri se v doloceni situaciji nahajate. Vse ostalo so “tehnicne podrobnosti”, ki jih bo uredila vasa racunovodkinja (ki vas bo stala ca. 250 do 400 evrov letno).

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Delo za tujega izvajalca pomeni zneske primerljive z domacimi izvajalci v tujini. Bo slo?[/quote]

Haha, najbrž, ja. :)) Zato pridejo k nam, da nas bodo isto plačali kot v matični državi. :)))

P. S. Delam za tujega naročnika in govorim iz izkušenj. Bo šlo?

Delo za tujega izvajalca pomeni zneske primerljive z domacimi izvajalci v tujini. Bo slo?[/quote]

Haha, najbrž, ja. :)) Zato pridejo k nam, da nas bodo isto plačali kot v matični državi. :)))

P. S. Delam za tujega naročnika in govorim iz izkušenj. Bo šlo?[/quote]

5.000 na mesec za FB ni noben znesek. Jaz placujem kolege v Sloveniji, ki delajo na moji opremi (remote – torej nimajo nobenih stroskov licenc, ipd. – to je vse moj strosek) po bruto osnovi (v slovenskem pomenu) 2.500, pri cemer bi za podobno delo v Nemciji dobili med 2.500 in 3.000 bruto. Kot FB pa bi za isto delo dobili ca. 6 do 7 tisoc (s tem, da bi delodajalca razbremenil vseh stroskov – od dopusta in bolniske, pa do opreme, obleke, licenc, prostora, ipd.).

Pisem dobronamerno. Ljudje bozji, dajte si ze razcistit osnove poslovnih odnosov, ce ne bomo vsi pocrkali. Verizno. Ni dobro to, kar se greste. Res ne.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Petri maš pa poceni racunovodkinjo.jaz v slo plačam 70/mesec,imam 4-5 izdanih računov in cca 5 prejetih,obračuna mi 2 plači,nakazujem sama,naredi še obračun DDV. Nobenih osnovnih sredstev,amortizacije,itd.
Delam za tujega naročnika iz EU,ddv ne obračunam,storitev,nič ne prodajam.

New Report

Close