Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj vas tako moti, kakšna imena dajejo mladi starši svojim otrokom??

Zakaj vas tako moti, kakšna imena dajejo mladi starši svojim otrokom??

Non stop neko zgražanje nad tem, kakšna imena izbirajo današnji mladi starši za svoje otroke. Češ, da so to neke tuje izpeljanke, nič slovenskega. To je njihova odločitev in vi jo morate spoštovati, čeprav vam ta imena niso všeč. Če se že tako zelo zavzemate za slovenska imena, malo pomislite, kako bi se okolica odzvala, če bi današnji otrok dobil ime Janez, Joža, Francka … V šoli in na splošno od njegovih vrstnikov bi bil tarča posmeha. Ampak vam je to vseeno, kajne? Važno, da je ime slovensko. Sicer se pa po vsej verjetnosti nad temi imeni zgražate predstavniki starejših generacij.

Toliko v razmislek.

Mi je vseeno, njihov problem, priznam pa, da ob kakšnem imenu poblinkam od začudenja…

Iz istega razloga, kot se zgražam nad necepljenjem in šolanjem na domu. Ker bo posledice eksperimenta nosil otrok, ne njegova supermoderna mati. Otrok je pa del skupnosti in ne last starša. Kot del skupnosti čutim določeno odgovornost, da starša malo pocukam in mu tečem ej ti ženska, ne ga lomit, ne moreš no otroku tega naredit, da mu daš ime Fifi Ayeescha Trixibelle, ker bo otrok tisti, ki se mu bojo posmehovali, ne ti. Če se bo mama sama preimenovala RozaBundo Ouibougeebou!gee, ne bom imela pripomb. Otroka je pa treba zaščitit. Tudi če bom videla, da starš otroka maltretira na igrišču, bom stopila zraven in bom rekla, naj neha. Družba je dolžna otrokom, da jih zaščiti pred nasiljem staršev.

Toliko v razmislek.

Od kdaj pa je izbira imena nasilje staršev nad otroki ali si morda falila temo, danes neprijavljena, pa vedno namrgodena.

Tebe se to ne tiče, ker imaš čez Francko za povedati.

Otroci morajo imeti ime, ki spada v naše okolje. Vi pa kar imejte žake, pake, make, pa take, ki jih normalno slušeč in govoreč človek niti ne sliši, niti ne izgovori prav, ker je popačenka, živalsko ime, oz. skropucalo!!

Tebe se to ne tiče, ker imaš čez Francko za povedati.

Otroci morajo imeti ime, ki spada v naše okolje. Vi pa kar imejte žake, pake, make, pa take, ki jih normalno slušeč in govoreč človek niti ne sliši, niti ne izgovori prav, ker je popačenka, živalsko ime, oz. skropucalo!![/quote]

Evo, že en tak osebek. Važno je to, da ime spada v naše okolje, ne pa to, kako bo otrok tarča posmeha, če bo deklici ime Francka. Daj bodi realna!

Skoraj nihče ne zahteva, da se daje stara imena. Vemo, da smo poslovenili tuja imena, a ta so se lepo vklopila. Danes se daje neke naključno pometane črke ali pa “ameriška” imena, ki se drugače izgovorijo in se v slovenskem jeziku slišijo čudno. Butasto ime je nasilje nad otrokom, ker se starši delajo norca iz lastnih otrok. To se nezreli starši, ki namesto, da bi izbrali ime v dobro otroku, mislijo samo kako bodo kul, ko se bodo po nakupovalnih centrih drli z izvirnimi imeni. Se je že zgodilo, da so čez kakšno leto, ko so starši odrasli, otroku spremenili ime. Poleg tega v Sloveniji nimajo kaj iskati tuje in dvojne črke. To bi moralo biti prepovedano. Spoštovala bom kar bom jaz ocenila, da je vredno spoštovanja. Delanje norca iz otrok in jezika ni vredno spoštovanja.

Tebe se to ne tiče, ker imaš čez Francko za povedati.

Otroci morajo imeti ime, ki spada v naše okolje. Vi pa kar imejte žake, pake, make, pa take, ki jih normalno slušeč in govoreč človek niti ne sliši, niti ne izgovori prav, ker je popačenka, živalsko ime, oz. skropucalo!![/quote]

Evo, že en tak osebek. Važno je to, da ime spada v naše okolje, ne pa to, kako bo otrok tarča posmeha, če bo deklici ime Francka. Daj bodi realna![/quote]
Zanimivo je, da te skrbi, da bo otrok tarča posmeha, če mu bo ime Francka, ne skrbi pa te, da bo tarča posmeha, če mu bo ime Nora Lulu. A nisi zgoraj napisala, da je stvar staršev, kako dajo ime otroku? Torej mu lahko dajo ime Francka, če hočejo. Ali kako?

Imeli smo psa. Potem pa so sosedje dobili otroka. Dali so mu ime tako kot je bilo našemu psu ime.
Nisem vedela ali se naj smejim ali naj bo meni nerodno psa klicat, ker bi mislili, da se norčujem iz otroka.
Ampak pes je imel pasje ime in psa smo imeli prej kot oni otroka. Res pa je, da niso vedli za ime psa.

Včasih so bile Lojzke, Francke, Micke, Janezi, Franci, Antoni, potem je sledilo obdobje ko so bili Marjani, Stankoti, Daniloti, Brankoti, Sonje, Jožice, Andrejke, Metke, Tatjane, sedaj pa je obdobje ko so Taji, Maji, Žige, Lukci, Sare, Ane, Nike, Zale…..

Ma eno je normalno,drugo pa neko afnanje. Recimo ko so x,pa l po dvakrat pa ranorazne variante,pa še za nameček dve imeni,dva priimka…. Sicer vsak po svoje,ampak jaz tega svojemu otroku in sebi ne bi delala.

Sem pa slišala,da Finci lahko izbirajo med svojimi imeni,če pa je to res,pa ne vem zagotovo.Se mi bi pa zdelo kar o.k. – če si Finec,si Finec in ne Kitajec 😉

Starši imamo neverjetno moč upravljanja ter odločanja z življenjem.
Včasih se tega ne zavedamo povsem – in potem ga lomimo. Eni precej tudi z imeni.

Ko berem kako je ime otrokom svetovnih zvezdnikov, si mislim, pa dobr no, a so jih res tolk sovražil, te otročičke – ampak imajo tastari vso avtonomno pravico onanirat nad matično knjigo, pa kukr brizgne, brizgne. kako je ime potomcem naših wannabe estradnikov, ne spremljam. Kukr piksna pade, najbrž.

Jaz poznam zelo majhnega Francija – in je totalno kjut otrok, njegova starša pa pametna mlada človeka, ponosna na svoje poreklo in domovino.

Mene ne motijo imena. Moti me, ko spustim psa v parku in ga pokličem po imenu, da priletijo trije mulčki k meni.

Ce se otroci komu posmehujejo zaradi imena je to zato ker so to pobrali od starsev. Otroci nimajo posebnega odnosa do slo., ang. izmisljenih imen, njim je vse isto, ime pac oznacuje eno osebo. Potem pa doma slisijo mamo, ki se zgraza nad imenom prijatelja in to ponovi v vrtcu. Tako da zamislite se nad sabo kaksen zgled dajete svojim otrokom.


Ja seveda. Ker otroci se nikoli ne bi delali norca iz Lene in Nore in Lulu, če jim ne bi starši rekli …

No avtorica, zaupaj nam, kaj za eno spakedranko si izbrala svojemu otroku? Se kesas al kaj ?

Vse bo lepo in prav, dokler bom znala ime nekoga, ki ga bom slišala po telefonu, tudi zapisati in ne bom ponevedoma napisala npr. Alja namesto Alya (očitno bo treba začeti spraševati, kako se ime črkuje) in dokler ne bo ekscesov, npr. da da mati hčeri moško ime (npr. Maksim – pokličeš po telefonu in želiš gospoda tega in tega (ne vedoč, da je lahko kakšni ženski tako ime), oglasi se pa ženska… )


sam poglej kaj si napisala 🙂
ko so se nemška imena začela dajat otrokom, je bilo verjetno tudi kup takih pametnjakovičev, kot si ti danes, ko starši dajejo neka druga tuja imena.
ampak … čez čas bodo vsa ta tuja in čudna imena, nad katerimi se danes zgražate … čist vsakdanja in nič posebnega.

kako so bili kritizirani osebni računalniki in drugi tehnološki dosežki, ko so začeli prihajat na tržišče … pa so se ljudje lepo navadili, ne?

in … jaz res ne vem od kje vam ideje o zmerjanju med otroki na račun “čudnih” imen, res, pri mojih otrocih tega niti slučajno ni bilo, vsa imena so jim bila enakovredna in niti enkrat nisem slišala, da bi se kdorkoli iz kateregakoli razloga norčeval iz katerega od imen.
to zraste samo v bolnih možganih plehkih odraslih glav.

Ko dajo otroku rojenemu v Sloveniji muslimansko ime.
Tega NE PRIZNAVAM!

Mislim, da je potrebno otrokom olajšati življenje z imenom, ki ga z lahkoto nosi. Sama imam eno tako čudno ime, in čeprav sem danes navajena na njega, sem si na smrt želela biti v otroški letih ena izmed petih Andrej ali Iren v razredu. Samo, da ne bi štrlela, ker to res ni fajn. Danes je raznolikost imen res velika, prav gotovo ne zbode več posebej, če ni res kaj odpuljenega, pač vzeto iz nabora imen, ki poimenujejo vse kaj drugega kot človeka, ker s tem se otrok najtežje sooča. Eksotika še gre nekak, recimo, čeprav kakšna od tistih nekaj Esmerald, ki so se rodile po mehiški žajfnici, verjetno niso bile presežek zadovoljstva same sebi. Vendar, če me vprašate, še zmeraj pa bi se takoj preimenovala, če bi me starši poimenovali Živa Groza ali pa Ana Konda. Mislim, kaj pa takim idiotom dela?!


Jaz sem bila ena od 4 Nin in mi je slo to blazno na zivce, ker potem so nas klicali po priimkih ali kasneje nadimkih. Sošolki je bilo ime žanet (ja, z ž) in vsi smo si zeleli tako fino posebno ime, ne pa nina, tina, maja, ki jih je bilo kot listja in trave…. tako da tvoja teorija lih ne drzi. Pomoje tistim Andrejam tudi ni bilo prevec vsec da imajo tako navadno ime.

Le čakte da dobimo afroameriške variante LaTrina, Shaneekwa, Latifah, potlej bo šele veselo!


Meni se je pred leti dogajalo ravno nasprotno. En bebec mi je jamral naj preimenujem psico, ker je tako ime njegovi hčeri!


To je svetoven problem.
https://www.youtube.com/watch?v=Xblh12XgQ4o

Da bi se otroci v šoli posmehovali sploh ni nujno res. Učim veliko otrok s čisto klasičnimi slovenskimi imeni, ki jih nihče ne zafrkava. Saj ne rabi biti Francka, da je ime slovensko in klasično. Razni Petri, Dejani, Tadeji, Mateji, Ane, Sare, Mojce, Klare itd. so sprejeti od sošolcev veliko bolje kot kakšne novodobne in tuje alternative.

New Report

Close